Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria czy Północna Dalmacja

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
8szymon8
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 28.05.2012
Istria, Krk czy Dalmacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) 8szymon8 » 01.04.2013 17:54

Witam ;)
szukałem trochę po forum ale nie znalazłem odpowiedzi która mnie zadowoli. Razem ze znajomymi zastanawiamy się gdzie by w tym roku uderzyć w Cro. Rok temu byliśmy w Mimicach i było rewelacyjnie jednak chcielibyśmy zobaczyć coś nowego bo tamte okolice objechaliśmy :P

Czy w okolicach Puli/Rovinj jest dość imprezowo gdzie można wieczorami się zabawić a w dzień poobijać się na plaży. Albo wyspa Krk? Te dwa rejony interesują nasz również dlatego że mamy tam mniej niż 1000 km a do Makarskiej 1200 spokojnie.

Czy może znów jechać tam gdzie większość :P

Co byście polecili na druga wyprawę do Chorwacji? Macie może jakieś sprawdzone apartamenty to również przygarnę :) Dzięki!! :D :papa:
Idziol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 584
Dołączył(a): 27.06.2003
Re: Istria, Krk czy Dalmacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idziol » 07.04.2013 11:28

Mam fajny apartament na Krk w miejscowości Krk. Zawsze chętnie tam wracamy :)
8szymon8
Odkrywca
Posty: 69
Dołączył(a): 28.05.2012
Re: Istria, Krk czy Dalmacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) 8szymon8 » 07.04.2013 12:11

Już zarezerwowany mamy nocleg w Stinjan k/Puli. Ale dzięki za info ;)
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010
Re: Istria, Krk czy Dalmacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 07.04.2013 17:02

Istria to inna bajka porównując do Mimic,podobne do spotykanych tam widoków to tylko na jej. wschodnim wybrzeżu.W rejonie Puli robi się bardziej płasko.Godne polecenia Rovinj i Porec.W sprawie kwater nie pomogę bo nigdy nie rezerwuję :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: Istria, Krk czy Dalmacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 07.04.2013 17:56

8szymon8 napisał(a):Czy w okolicach Puli/Rovinj jest dość imprezowo gdzie można wieczorami się zabawić a w dzień poobijać się na plaży. Albo wyspa Krk? Te dwa rejony interesują nasz również dlatego że mamy tam mniej niż 1000 km a do Makarskiej 1200 spokojnie.

Czy może znów jechać tam gdzie większość :P


Trzeba sobie mądrze określić co planujemy na wakacje w tym kraju.
Czy stopniowe zwiedzanie całego wybrzeża i najciekawszych miejsc, czy wyrywkowe pobyty z duża ilością "balowania i plażowania".

W tym wypadku nakreśliłeś "tam mamy mniej niż 1000km".
Bliżej jest oczywiście Istria ale nie tylko.
Jeśli chcecie poznać jako tako ten kraj, to po pierwsze- Croatia nie ucieknie i raczej to co jest pozostanie na swoim miejscu (no chyba że wpadną na podobne pomysły co w Primośtenie, żeby "usypać nową plażę"... 8O :twisted: ) a po drugie- warto poznać tych kilka twarzy Chorwacji- całkiem różnych. Istria jest właśnie jedną z nich. Tylko tam jest takie nagromadzenie wpływów wenecko-włoskich z domieszką dawnej historii oraz nieco inna niż dalej linia brzegowa.

Dalmacja środkowa, większe wyspy, Makarska Riwiera, Dubrovnik, Split oraz Istria to są właśnie takie obowiązkowe punkty w CRO. Etapy poznawania kraju na wybrzeżu. Z tym, ze Istria ma tę zaletę, że zwiedzenie jej wnętrza nie koliduje z pobytem nad morzem, ponieważ aby dotrzeć do większości miejscowości trzeba przejechać przez... wnętrze półwyspu a przynajmniej jego część. W pozostałych rejonach wyprawy w głąb lądu są albo dalsze, albo mniej zachęcające, albo okraszone mniejszą ilością atrakcji.
Polecam Motovun, wymarłe mini miasto Dvigrad, Limski Kanał no i arenę w Puli rzecz jasna.
Są też ciekawe tereny krasowe przy tunelu kolejowym Ućka, Vranjska Draga lub Vela Draga.
Mało kto o nich wie a są bardzo fajne te wieże.
http://www.summitpost.org/towers-of-vra ... aga/522505

https://plus.google.com/117430892944399 ... l=pl&hl=pl
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010
Re: Istria, Krk czy Dalmacja?

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 07.04.2013 21:29

Dalmacja kontra Istria to tak jak porównywanie i dyskusja na wyższością Bożego Narodzenia nad Wielkanocą i odwrotnie.Uważam,że warto poznać jeden jak i drugi region bo każdy ma co innego do zaoferowania,ale jeden wyjazd to zdecydowanie za mało-to tylko liźniecie tematu.Niech kolega jedzie porówna i pewno wróci i tu i tu :wink:
wujek2381
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 08.04.2013
proszę o pomoc

Nieprzeczytany postnapisał(a) wujek2381 » 08.04.2013 21:44

Witam wszystkich na forum to moj pierwszy post. Mam zamiar pierwszy raz wybrać się do chorwacji zona i 4 latek. Z racji tego że to pierwszy wyjazd i ze jade z dzieckiem nie chce jechac za daleko na południe max to Zadar. Myśle o jakims wiekszym mieście aby troche polezec na słońcu ale tez pozwiedzać np stare miasto, muzeum, regionalne resteuracje oraz bary na plaży tez. Zastanawiałem sie miedzy Rijeka a Zadar ale ktos mi juz napisał ze Rijeka to stocznie rafinerie nie za bardzo na pierwszy wyjazd. Prosze o pomoc czy Zadar bedzie dobrym miejscem na takie plany i jak to wyglada cenowo np zadar drozej taniej niz np rijeka? Jeśli ktos ma inne miejsca pomiędzy tymi miastami to poprosze o informacje. Tak jak piałem nie za bardzo chce jechac dalej na południe niz Zadar. Wyjazd planujemy na sierpień, dobrze by było jak by tez było troche plaży piaszczystej dla dziecka.

Pozdrawiam wszystkich i prosze o pomoc w wyborze miejsca
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 11.04.2013 10:44

Niewiele dalej masz fajne miasteczko Pakostane. Do Zadaru to raczej na wycieczkę. Ale kto co lubi. A może jeżeli nie chcesz za daleko jechać to może lepszym wyborem dla Was byłaby Istria?
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: proszę o pomoc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 11.04.2013 13:21

wujek2381 napisał(a): Wyjazd planujemy na sierpień, dobrze by było jak by tez było troche plaży piaszczystej dla dziecka.


Nin.
W miarę blisko i duuuża piaskownica :)
k.ka
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 16.05.2013
Re: proszę o pomoc

Nieprzeczytany postnapisał(a) k.ka » 17.05.2013 14:42

wujek2381 napisał(a):(...)4 latek. (...) dobrze by było jak by tez było troche plaży piaszczystej dla dziecka.

To ja dorzucę swoje 3 grosze :)
W zeszłym roku mają 3 latkę patrzyłam tylko na miejscowości z piaskiem. Pojechaliśmy najpierw 6 dni do miasteczka z kamykami, potem 4 dni do miejscowości z piaskiem.
Wnioski z pobytu? Dzieci nie potrzebują piasku. Nie przeszkadza im chodzenie i leżenie na kamykach (nawet mojej " małej damie"). Lepiej się bawią rzucając kamykami, szukając muszelek, robiąc zamki z kamyków (lub maszyny do lodów jak moje dziecko). Zupkę z wody i kamyków też się da zrobić :wink:
Za to największy plus to taki, że po takiej plaży nic nie trzeba trzepać, nie ma się piasku w d.... i widać przepięknie dno :)
bieder1
Croentuzjasta
Posty: 173
Dołączył(a): 10.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bieder1 » 17.05.2013 15:19

Dorzucę swoje:

Ja jadę 4 raz pod Zadar do Bibinje i sobie chwalę
Co do cen to 50euro za pokój jest bez problemu do osiągnięcia
Co do kamyszków na plaży dla mnie rewelka. Przynajmniej mogę lustrzankę na plażę zabrać bez obawy że ją zajadę.
Co do jazdy to do Zadaru jeżdże na raz. 16 godzin z Poznania z przerwami. Jeżeli już spać to OKtootel Graz bo to połowa drogi.
Rezerwować pokoju nie musisz bo zawsze coś się znajdzie. Ale jak będziesz szukać to nie ładuj się do pierwszej kwatery którą napotkasz bo inne moga być lepsze. Ja co prawda mam rezerwację ale wiem u kogo i za dobrącenę.

pozdro
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: proszę o pomoc

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 17.05.2013 15:41

wujek2381 napisał(a):Witam wszystkich na forum to moj pierwszy post. Mam zamiar pierwszy raz wybrać się do chorwacji zona i 4 latek. Z racji tego że to pierwszy wyjazd i ze jade z dzieckiem nie chce jechac za daleko na południe max to Zadar. Myśle o jakims wiekszym mieście aby troche polezec na słońcu ale tez pozwiedzać np stare miasto, muzeum, regionalne resteuracje oraz bary na plaży tez. Zastanawiałem sie miedzy Rijeka a Zadar ale ktos mi juz napisał ze Rijeka to stocznie rafinerie nie za bardzo na pierwszy wyjazd. Prosze o pomoc czy Zadar bedzie dobrym miejscem na takie plany i jak to wyglada cenowo np zadar drozej taniej niz np rijeka? Jeśli ktos ma inne miejsca pomiędzy tymi miastami to poprosze o informacje. Tak jak piałem nie za bardzo chce jechac dalej na południe niz Zadar. Wyjazd planujemy na sierpień, dobrze by było jak by tez było troche plaży piaszczystej dla dziecka.

Pozdrawiam wszystkich i prosze o pomoc w wyborze miejsca


Zadar- tylko na zwiedzanie i jako baza wypadowa np statkiem na Kornaty.
Ale nie mieszkanie tam i tuż na obrzeżach, bo to duże miasto, ruch w nim jest i hałasu nie brak.

Skoro bliżej to polecam Crikvenicę- blisko, ładnie, sympatycznie, sporawa mieścina, ale nie ma tam starówki, zabytków, ponieważ jest to bardziej uzdrowisko niż miasto historyczne. Za to ma sporo atrakcji i piasek na fajnych plażach, choć w sezonie nie ma szans na zbyt wiele miejsca na tych plażach.
Ceny nie należą do wygórowanych. Na plaży głównej jest plac zabaw dla dzieciaków, zjeżdżalnia itp.
W pobliżu macie do zwiedzania- wyspę Krk, most na nią, Bakarac z zameczkiem, Senj z twierdzą Nehaj. A dalej wspaniały Park Narodowa Paklenica. Ewentualnie kawałek Istrii.
Na pierwszy raz nadaje się Crikvenica w sam raz- sam przerabiałem i kilka pierwszych pobytów spędzałem właśnie tam. Miasto jest samowystarczalne i ma wszystko czego trzeba do zabawy, wypoczynku i kąpieli.
anksma
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 134
Dołączył(a): 23.06.2014
Istria czy Dalmacja Północna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) anksma » 18.07.2014 11:33

Po wielu szukaniach w necie odpowiedniego miejsca, czytania postów, przeglądania zdjęć itd......wybrałam 2 miejscowości, jedna na Istrze - Premantura a druga w Dalmacji - Pakostane i teraz nie wiem czy jechać tu czy tu :? . Premantura ma ładne położenie, bo wśród lasów, ale znów plaże na zdjęciach i w opisie bardziej kamieniste, zaś w Dalmacji więcej jest żwirowych i piaszczystych, promenada nad morzem. Ktoś napisał że "klimat Chorwaci" bardziej da się odczuć w Dalmacji (ludzie, pogoda, widoki) niż na Istrze czy gdzieś indziej (bliżej Polski). Poza tym jak ktoś był raz w Dalmacji, to potem może już nie być tak zachwycony Istrą. Na premanturze więcej jest brzegu z plażą bo jest na około, zaś w Pakostanie linia brzegowa tylko po jednej stronie. Może ktoś był w Dalmacji i na Istrze i ma porównanie jak jest :)
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013
Re: Istria czy Dalmacja Północna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 18.07.2014 11:42

anksma napisał(a):Po wielu szukaniach w necie odpowiedniego miejsca, czytania postów, przeglądania zdjęć itd......wybrałam 2 miejscowości, jedna na Istrze - Premantura a druga w Dalmacji - Pakostane i teraz nie wiem czy jechać tu czy tu :? . Premantura ma ładne położenie, bo wśród lasów, ale znów plaże na zdjęciach i w opisie bardziej kamieniste, zaś w Dalmacji więcej jest żwirowych i piaszczystych, promenada nad morzem. Ktoś napisał że "klimat Chorwaci" bardziej da się odczuć w Dalmacji (ludzie, pogoda, widoki) niż na Istrze czy gdzieś indziej (bliżej Polski). Poza tym jak ktoś był raz w Dalmacji, to potem może już nie być tak zachwycony Istrą. Na premanturze więcej jest brzegu z plażą bo jest na około, zaś w Pakostanie linia brzegowa tylko po jednej stronie. Może ktoś był w Dalmacji i na Istrze i ma porównanie jak jest :)

Podobno będąc tylko na Istrii jest się ciągle w Polsce. Ja w tym roku będę znowu po raz 4 w Puli. W sumie fajnie ale mówią, że naprawdę inaczej to jest dopiero w Dalmacji, po przejechaniu jakiegoś znanego tunelu. Jak się uda to z Puli wybiorę się w końcu bardziej na południe przekonać na własne oczy. Z tymi lasami wokół Premantury to bez przesady, lasy tam to nie to co lasy w Bieszczadach, takie krzaczaste bardziej. Park Kamenjak koło Premantury robi wrażenie - polecam.
e_block
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) e_block » 19.07.2014 23:59

Istria też ma swój urok. Ja mile wspominam Pule jak się ulokujesz na skałach to nikt ci sie na głowie nie położy. Z Puli jest niedaleko do Rovinji można po południu podjechać. 2 lata temu była tam taka lampa że nie było czym oddychać. Może te 2 stopnie w Dalmacji woda jest cieplejsza no nie wiem
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Istria czy Północna Dalmacja - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone