Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
juggler
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) juggler » 19.01.2015 16:18

Proponuję jeszcze sprawdzić ofertę Eurobanku MasterCard Debit :
0 zł za wydanie karty do konta osobistego w każdym pakiecie
0 zł opłaty miesięcznej za posiadanie karty do konta online, prestige, classic, junior - zwrócimy opłatę gdy na rachunku zostaną zaksięgowane płatności Twoimi kartami na łączną kwotę min. 200 zł miesięcznie (przy koncie junior wystarczy 50 zł)
0 zł za wypłaty w PLN z bankomatów w całym kraju w ramach kont online, classic, prestige lub junior
0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą w ramach konta prestige
0 zł za usługę cashback – wypłata gotówki podczas płatności kartą
0 zł za wpłaty we wpłatomatach eurobanku – dodatkowo możliwość sprawdzenia dostępnych środków i założenia lokaty
0 zł za wznowienie karty
0% prowizji za przewalutowanie transakcji zrealizowanych w innej walucie niż PLN

Prestige jest za darmo jak miesięczne wpływy są powyżej 3000.

Do tego fajna apka na komórkę.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 20.01.2015 02:08

yooshky napisał(a):Nigdy się tym nie interesowałem. W banku mi powiedzieli przed wyjazdem, że mam się nie bać, nie kombinować tylko płacić i wypłacać. Tak zrobiłem.



W banku powiedzieli, że najlepiej brać kredyt we frankach. TO SE WZIENŁEM. Teraz sikam z radości.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 20.01.2015 02:29

juggler napisał(a):Proponuję jeszcze sprawdzić ofertę Eurobanku MasterCard Debit :
0 zł za wydanie karty do konta osobistego w każdym pakiecie
0 zł opłaty miesięcznej za posiadanie karty do konta online, prestige, classic, junior - zwrócimy opłatę gdy na rachunku zostaną zaksięgowane płatności Twoimi kartami na łączną kwotę min. 200 zł miesięcznie (przy koncie junior wystarczy 50 zł)
0 zł za wypłaty w PLN z bankomatów w całym kraju w ramach kont online, classic, prestige lub junior
0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą w ramach konta prestige
0 zł za usługę cashback – wypłata gotówki podczas płatności kartą
0 zł za wpłaty we wpłatomatach eurobanku – dodatkowo możliwość sprawdzenia dostępnych środków i założenia lokaty
0 zł za wznowienie karty
0% prowizji za przewalutowanie transakcji zrealizowanych w innej walucie niż PLN

Prestige jest za darmo jak miesięczne wpływy są powyżej 3000.

Do tego fajna apka na komórkę.



Jakie ZERO ???

Poznaj zasady rozliczania transakcji zagranicznych realizowanych kartami płatniczymi eurobanku

jak to działa?
dokonując płatności kartą lub wypłacając gotówkę w bankomacie za granicą transakcja realizowana jest w walucie obowiązującej w kraju, w którym została ona wykonana
na rachunku, do którego wydano kartę, jest ona jednak księgowana w walucie rachunku, czyli PLN
przeliczenie kwoty transakcji dokonanej w obcej walucie odbywa się w następujący sposób: Dla kart MasterCard:
transakcje zrealizowane w innej walucie niż euro są przeliczane na kurs waluty przeliczeniowej, czyli euro, według kursu Organizacji płatniczej MasterCard obowiązującego w dniu rozliczenia transakcji
transakcje zrealizowane w euro oraz przewalutowane na euro z innej waluty, są przeliczane na PLN po kursie sprzedaży euro obowiązującym w Banku* w dniu otrzymania z Organizacji płatniczej MasterCard informacji o transakcjach – kurs sprzedaży waluty euro obowiązujący w Banku dostępny jest na stronie internetowej Societe Generale oraz w Centrum Obsługi Klienta eurobanku
Informacja o rozliczonej transakcji zagranicznej jest dostępna na wyciągu z konta lub w serwisie bankowości internetowej eurobank online. Możesz też sam przeliczyć kwotę transakcji zagranicznej:
kalkulator przeliczania walut MasterCard

Dla kart Visa Electron:
transakcje zrealizowane w innej walucie niż PLN są przeliczane na PLN po kursie Organizacji płatniczej Visa, obowiązującym w dniu rozliczenia transakcji. Kurs przeliczeniowy dostępny jest na stronie Visa Europe
kalkulator przeliczenia walut Visa

W przypadku realizacji transakcji zagranicznej naliczana jest prowizja:

Przewalutowanie transakcji dla kart Visa Electron:
1% kwoty transakcji w pakiecie konta Prestige
3% kwoty transakcji dla pakietów kont Standard, Online, Classic, Junior, oraz Rachunku Oszczędnościoweg.


PROŚCIUTKIE CO ???
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.01.2015 08:15

SingSing74 napisał(a):W banku powiedzieli, że najlepiej brać kredyt we frankach. TO SE WZIENŁEM. Teraz sikam z radości.

OT
No to nie zazdroszczę. Ja jak muszę już wziąć to biorę w walucie w jakiej zarabiam. Stracić blisko 100% wartości np mieszkania to nie to samo co stracić ~300 zł na jakieś opłaty. Powodzenia.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 20.01.2015 10:15

SingSing74 napisał(a):
yooshky napisał(a):W banku powiedzieli, że najlepiej brać kredyt we frankach. TO SE WZIENŁEM. Teraz sikam z radości.


Pewnie myślałeś, że frank będzie wciąż taniał, taniał, taniał..................................................... itd.

A z kredytami we frankach szwajcarskich, jest dokładnie tak jak odpowiedział baca, siedzący na przyzbie chałupy, kiedy ceper go zapytał jaka będzie pogoda.

A on jemu wówczas odparł: panocku albo bydzie słonecko świeciło albo bydzie dyscyk padoł.

Dokładnie 50 na 50% czyli coś dla ludzi o mocnych nerwach i lubiących ekstremalne doznania w rodzaju jazdy kolejką rollercoaster. :papa:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 20.01.2015 10:18

A ja słyszałem, że w wątkach tematycznych nie sieje sie oftopu :) :) Miałem za to ze dwa bany :D
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 20.01.2015 15:07

Nie mam kredytu we frankach, bo nie miałem takiej potrzeby. Napisałem tak dlatego, żeby pokazać czym się kończy zbytnie zaufanie wobec tego co obiecują banki. Sam jestem zdania, że jak już brać kredyt, to w rodzimej walucie, bo w takiej zarabiam.

Wracając jednak do tematu. Mając konto w WBK bardzo często otrzymuję od nich wiadomości. Na tyle często, że od chyba 2 lat uzbierało się ich 130 (nieprzeczytanych). Znaczna część to zmiany regulaminu i tabel oprocentowania. Zmienia się jakaś pierdoła, a oni przesyłają calutki regulamin, więc przestałem czytać i korzystam z tego konta tylko kiedy muszę.

Dlatego zanim zaczniecie płacić kartami za granicą, to przed samym wyjazdem upewnijcie się czy nie zmieniły się warunki płatności kartą czy wypłacania gotówki z bankomatu.

Przykładem jest post jugglera, który zachwala konto w eurobanku, a wystarczy wejść na ich stronę i przekonać się jak jest w rzeczywistości - tekst wkleiłem 2 posty wyżej.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.01.2015 18:19

Najrozsądniej ekonomicznie jest znaleźć dobry kantor, kupić potrzebną walutę i na miejscu wydać kasę.

Ponieważ trudno w Polsce kupić w dobrej cenie kuny, a poza tym jak się ich kupi za dużo, to zostaną i będą się przez rok "kisić", to kupowanie euro w Polsce, a poźniej wymiana euro na kuny w chorwackim banku jest niegłupie :roll:
Euro zawsze się przyda :wink:

Wiadomo, że najwygodniej i najbezpieczniej płacić kartą 8) Ale coś za coś, czyli bank swój haracz zabierze 8)
Ale dla bardzo wielu ludzi wygoda i bezpieczeństwo to podstawa :!:

Problem nie dotyczy oczywiście tylko Chorwacji. Także podróży tranzytowej :!:
Np. jak ktoś zatankuje teraz w Czechach za gotówkę 50 litrów benzyny to zapłaci w przeliczeniu na złote 20 zeta mniej niż gdyby płacił w Czechach kartą :!:
Kurs kantorowy w Cieszynie to 1 złoty=6,50 koron, kurs przy płaceniu kartą 1 złoty=6 koron

Sensownym wyjściem jest przy płaceniu w strefie euro
własne konto w euro w polskim banku. Wtedy płacąc kartą przynajmniej płaci się tyle, ile dane rzecz kosztuje, bez haraczu bankowego 8)

W sumie każdy ma swoje pomysły 8)
marmed
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 68
Dołączył(a): 23.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) marmed » 20.01.2015 19:25

Witam,
tak na zakończenie tego co wcześniej pisałem i wiem, że to trochę odbiega od tematu ale woli wyjaśnień.
Szukam dalej banku wczorajsza wizyta i rozmowa z Panią w banku była zbyt piękna aby była aż tak prawdziwa.Pani okazała się mało kompetentna. Dziś była inna i była inna rozmowa. Miało być wszytko za "zero" i tak nie jest ...
PKO BP obecne oferty:
Konto za Zero
faktycznie za zero, co do zagranicy bankomat 3% od kwoty nie mniej jak 10 zł opłaty
operacje bezgotówkowe za "zero"
przewalutowanie 2% ( nie dotyczy: Euro, Dolar,GBP,AUD,CAD,CHF,CZK,DKK, CNY,RUB i jeszcze kilka ) czyli KHR nie mają więc tu 2% jest

Konto Bez Granic
opłata za konto 15 zł/m-c
bankomaty wszystkie świat i Polska za "0"
przewalutowanie j.w.

Jak widać wszysto się zmienia z dnia na dzień .... i wybaczcie nie ma nic ale to nic za free. Mało tego wszytko jest ukryte w transakcjach.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 20.01.2015 21:17

No to chyba jestem nienormalny, coś się zmieniło albo ta druga pani jest niekompetentna.
Z tabeli opłat i prowizji:
[...]
Wypłaty gotówkowe:
[...]
w walucie obcej w bankomatach za granicą przy użyciu karty debetowej PKO Ekspres - za każdą operację od wartości operacji - 0%
[...]

Nie mam dodatkowych obciążeń w wyciągach. Oświećcie mnie.
Jest opłata 3 % nie mniej niż 10,00 ale:
w walucie obcej przy użyciu karty debetowj PKO Ekspres w oddziałach banków lub punktach świadczących usługi wypłaty gotówki w terminalu płatniczym za granicą - za każdą operację od wartości operacji


->http://www.pkobp.pl/oplaty-i-prowizje/uslugi-dla-osob-fizycznych/czesc-i-rachunki-bankowe/dzial-i-rachunki-oszczednosciowo-rozliczeniowe-oraz-karty-debetowe-w-formie-tradycyjnej/# tylko trzeba przejść na drugą stronę bo na 1 nie ma konta bez granic, nie da się podlinkować bezpośrednio strony.

Pewnie liczą jakiś % (2%?) przewalutowania ale jest to już w kursie który jest i tak niższy niż w kantorze, np:
18.07.2013 - 1000 HRK kosztowało mnie 594,50 zł w PKO a w kantorze 610,00 zł
Niestety VISA nie podaje kursów oficjalne więc nie jestem w stanie przeliczyć. W tym samym dniu średni kurs za 1000 HRK w NBP wynosił 565,20 zł (5,18% mniej).

Już chyba napisałem wszystko co miałem napisać w tym wątku. Brakuje mi wiedzy by dyskutować dalej, szczególnie, że nie chciałbym wprowadzić kogoś w kosztowny błąd. Jestem budowlańcem nie bankierem/księgowym etc.
Pozdrawiam serdecznie.

EDIT: Opłacało mi się płacić w kunach (w stosunku do kantoru), natomiast nie opłacało mi się płacić w euro kartą bo za 1 EUR zapłaciłem 4,40 a w kantorze były po 4,32 zł (NBP 4,28 zł). Jak dla mnie to i tak żadna różnica póki nie płacę w milionach ;)
I źle zrozumiałem post @marmed, pisał o konto za zero gdzie faktycznie jest 3% min. 10 zł.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 20.01.2015 23:47

yooshky napisał(a):Opłacało mi się płacić w kunach (w stosunku do kantoru), natomiast nie opłacało mi się płacić w euro kartą bo za 1 EUR zapłaciłem 4,40 a w kantorze były po 4,32 zł (NBP 4,28 zł).


Polega to na tym, że kantor jest w stanie zaproponować najlepszy kurs dla walut, które kupił sam we własnym okienku. Z tegoż powodu kursy HRK w Polsce są niekorzystne, bo kantory muszą je "sprowadzić". Dlatego w przypadku dolarów czy euro, kurs w kantorze będzie zawsze lepszy od bankowego, a co za tym idzie, za tak kupioną walutę w chorwackim banku dostaniemy najwięcej kun. Raz różnica będzie mniejsza, raz większa, ale zawsze na naszą korzyść.

Co do kursów NBP. Z jednej strony nie ma specjalnie sensu brać ich do porównań bo NBP nie sprzedaje walut. To bank centralny, który ustala kursy, a pozostałe komercyjne banki według nich ustalają własne, oczywiście mniej korzystne.

Kursem NBP można się jednak sugerować podczas wizyty w kantorze. Pamiętajcie, że podczas negocjacji można zejść trochę poniżej średnioważonego kursu podanego właśnie przez NBP.

Przykład. Dzisiejszy kurs NBP to 4,3335, więc w stacjonarnym kantorze można wytargować za 4,33 i jest to kurs niższy o około 1 grosz od internetowego cinkciarza.
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 07.02.2015 23:32

Napisze tyle. Po wyjeździe z 2014 i sprawdzeniu kursów wymiany w Polsce, kantorach, Chorwacji, płaceniu kartami. Na dzień dzisiejszy przy kursie z Splitska Banka. Najlepsze przeliczniki czyli najtaniej wychodzi kupić Euro kurs (4.18) w kantorach i wymienić w Chorwacji w kantorach, agencjach, bankach, ale dobrze sprawdzić kurs, bo 100 metrów dalej może być kilka kun lepszy kurs na wymianie. Potem wymiana gotówki PLN/USD. Zdecydowanie gorzej wychodzi płacenie kartami, bo dopiero po ostatecznym przewalutowaniu dowiesz się ile zapłaciłeś, zawsze więcej 2-8procent. Najdroższy jest zakup kun w Polsce, kurs obecnie 0.59 zakupu. Porażka. Kupić tyle Kun żeby mieć awaryjnie na bramki i paliwo.500-1000kun.Winiety według uznania, najprościej dopłacić prowizję w PZM i prześlą komplet przed wyjazdem. Taniej , powiedzmy ze z 60-80złotych łącznie stawać na każdej granicy na stacjach, odstać swoje i kupić w cenie nominalnej w walucie kraju.30euro 30dni Słowenia to 126 złotych w Euro, PZM 152. Czechy podobnie, Austria 8.9E a 52 Zeta. Rzecz gustu, oszczędności , wygody. Osobiście kupię raz, naklejam, i mam spokój. Niby te 1-4 grosze na 1 Kunie to nie majątek, ale skoro mam wydać ich zamiar 10-15tysięcy to daje 100-150 do 600 złotych. Jak mam je oddać bankom czy pośrednikom to wolę za to kupić 40 butelek 2litrowych Karlovacko czy Ożujsko. Lub zatankować auto raz czy 3razy. Albo kupić 100 gałek lodów np.
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 08.02.2015 14:09

piotrekbeti napisał(a): Najlepsze przeliczniki czyli najtaniej wychodzi kupić Euro kurs (4.18) w kantorach i wymienić w Chorwacji w kantorach, agencjach, bankach, ale dobrze sprawdzić kurs, bo 100 metrów dalej może być kilka kun lepszy kurs na wymianie.


I co?

Tak przez całe wakacje? :o

Od kantoru do kantoru? 8O

Ciekawy pomysł na urlop. Nie powiem. :mrgreen:

A nie lepiej wziąć po prostu złotówki i wymieniać w pierwszym lepszym punkcie bez oglądania się na kurs? :D

To przecież maja być wakacje. :papa:
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 08.02.2015 15:40

lechocz napisał(a):
A nie lepiej wziąć po prostu złotówki i wymieniać w pierwszym lepszym punkcie bez oglądania się na kurs?


Nie !
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 08.02.2015 15:47

lechocz napisał(a):A nie lepiej wziąć po prostu złotówki i wymieniać w pierwszym lepszym punkcie bez oglądania się na kurs? :D

Lepiej nie brać w ogóle - tylko zabrać kartę do konta :P
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Gdzie najlepiej wymienic walute i na jaka? - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone