Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tylko.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sara86
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 15.03.2017
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) sara86 » 24.03.2017 15:29

Co prawda jadą z nami dzieci, ale z pewnością męska część naszego towarzystwa będą interesować tylko zakupy w formie płynów :)
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 24.03.2017 15:37

numenius napisał(a):
Jadąc z Neum w stronę Dubrovnika, po lewej stronie na peryferiach miasta jest dosyć duża stacja paliwowa. Tam można płacić kartą, a w tej w centrum Neum niestety nie i, UWAGA, nie ma o tym informacji na samoobsługowych dystrybutorach (opisuje stan z VII 2014r.).

Nie pamiętam, czy w pierwszej, czy drugiej wsi (a może trzeciej) za Neum po prawej stronie przy drodze jest fajny sklep z parkingiem. Duży wybór mięsnych specjałów bośniackich. Pycha, polecam. Poza tym, wina, słodycze, pieczywo, napoje, itd. Wszystko tańsze niż w Cro. Sklep jest po prawej , a po lewej stronie drogi jest fajna knajpka z róznym jedzeniem. Można usiąść na dworze, ale w cieniu.


Czy ten sklep i knajpka są na drodze głównej pomiędzy Neum a Dubrovnikiem? Jadąc w stronę Dubrovnika: za Neum czy przed?
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 24.03.2017 21:46

Sklep i knajpka są kawałeczek za Neum, bezpośrednio przy drodze głównej do Dubrownika. Przed sklepem jest miejsce dla kilku samochodów. Przyjmowali BAM, kuny, euro i płatności kartami. To może być wieś Kamenice, ale już dokładnie nie pamiętam.
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 26.05.2017 12:03

Bardzo fajny opis okolicy, dużo skorzystałem tym bardziej, że za 34 dni melduje się w Komarnej. Chciałbym wjechać na wspomniane przez Ciebie wzgórze, ale boje się, ze moje auto nie da rady - zobaczymy
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 28.05.2017 21:21

Histe, o który wzgórzu piszesz, o Srd nad Dubrownikiem, czy Smredan Grad nad Klekiem?
histe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 22.07.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) histe » 29.05.2017 08:06

Na Srd już wjechałem, teraz czeka na mnie Smredan Grad. Na bieżąco śledzę relację kolegi RafVFD z Komarnej, też był na Smredan więc raczej na pewno się skuszę ;-)
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 29.05.2017 17:36

Jedziesz na urlop autem sporo ponad 1000km i obawiasz się o to, czy auto da radę wjechać na Smredan Grad? Nie żartuj. To jak chcesz w drodze powrotnej podjechać autostrada pod górę przed tunelem Sveti Rok?
Na górę nad Klekiem wjeżdża się spokojnie (chyba, że się posłucha kobiet i skręci w prawo przy kościele, tak jak mnie się przytrafiło - opis w relacji). Nie ma tam jakichś istotnie stromych odcinków. Owszem, droga odcinkami jest gruntowa, a w środku pas zieleni. Jeżeli jednak nie jedziesz bardzo niskim sportowym autem, to nie powinno być problemu. Można tez zostawić furkę koło kościoła i iść spacerem.
Fajny podjazd to jest na Lovcen w Czarnogórze od strony Kotoru i tam słabsze sprzęgła mogą w lecie brzydko "zapachnieć", ale nie na Smredan Grad. Fajny widok, ciekawa historia tego miejsca, jak i samo miejsce i otoczenie. Polecam.
grodek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 28.12.2017
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) grodek » 24.06.2018 18:52

Super relacja , znalazły się w niej szczegóły które mogą być decyzyjne dla potomnych.
Cosmoo
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 30.12.2019
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cosmoo » 08.02.2020 23:42

Oj tak..kolejne"pokolenie" skorzysta z całego wątku, ponieważ wybieram się pierwszy raz do Chorwacji i właśnie padło na Klek. Czytam, notuję, zapamiętuję..i za dotychczasowe bardzo dziękuję.
PS.Co prawda kilka lat minęło..czy chcąc pojechać do Mostaru, wjadę rodzinką na dowody? Na stronie MSZ jest napisane, że bez problemu..a jak życie?
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 09.02.2020 00:28

Życie też odpowiada, bez problemu. BiH i Czarnogóra na dowody osobiste. Warto jednak mieć "zielona kartę", bo inaczej każą kupić ja na granicy niekoniecznie za atrakcyjną cenę. Przejście graniczne z BiH w Kleku jest "lajtowe", ale już w Metković (trasa do Mostaru), takie "lajtowe" nie jest. Nie jest jednak tak źle. Wszystko rekompensuje Mostar, wodospad Kravica i dla tych, co czują potrzebę, Medjugorie.
W Kleku byłem ponownie w VII 2019r., zatem jeżeli masz pytania, chętnie odpowiem.
Cosmoo
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 30.12.2019
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cosmoo » 11.02.2020 21:06

numenius..bardzo dziękuję za informację. Zielona będzie bez dwóch zdań ;) Mostar i Kravica też w planie, oczywiście Dubrovnik też ( syndrom pierwszoklasisty)..rozumiem, że w Metković po prostu się troszkę stoi i przejazd nie jest za "szybki" czy rewizje ?
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 11.02.2020 21:18

Trochę dłużej się stoi, choć ie ma reguły, bo np. w Neum bywa dłuższa kolejka, ale szybciej puszczają. Wielokrotnie przekraczałem granicę w Neum i nigdy nie chcieli ZK, a kilka razy przekraczałem w Metković i zawsze chcieli. W Neum często puszczają po pokazaniu dowodów/paszportów przez okno, nawet ich nie biorąc, a w Metković zawsze weryfikują w swoim systemie komputerowym. Zdarza się, że przeszukują auta w Metković, ale to raczej służba chorwacka wjeżdżających chorwatów i bośniaków. Szukają kontrabandy (papierosów), często z psem.
Bośniacy przy wjeździe po prostu na tym przejściu robią wszystko powoli i bardzo dokładnie. Kawałek dalej (Neum) i już inna bajka. Kiedyś stałem 4 godziny na wjeździe do Czarnogóry (za Molunatem), choc było niebyt dużo aut przede mną. Czarnogórcy na przejściu, gdzie stoi (stał jeszcze 4 lata temu) pomnik Tito, strajkowali po włosku, a gdy chorwaci stojący w tej samej kolejce się zburzyli, to czarnogórzec odpowiedział rozbrajająco "jest lato, to i muszą być kolejki". Skądś to znamy, tyle że o zimie, że musi być zimno.
Cosmoo
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 30.12.2019
Re: Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tyl

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cosmoo » 11.02.2020 23:12

Fajnie...to znaczy, że rozwiałeś moje wątpliwości. Jedzie z nami West Highland, ciekawi mnie, czy sprawdzają paszport psa i ewentualnie czip, czy odpuszczają..i tak wyrobię..ale z doświadczenia z moich podróży po Europie i podróży znajomych, raczej nie ma z tym problemu. Ale własnie nie wiem jak w Chorwacji czy BiH.
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dalmacja Południowa 2014: Klek, Dubrownik, BiH i nie tylko. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone