Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja - gdzie najcieplejszy Adriatyk?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Cedryk
Chorwacja - gdzie najcieplejszy Adriatyk?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cedryk » 06.03.2002 10:08

Ostatnio na wakacjach w Chorwacji (w sierpniu 2000) rozczarowałem się nieco temperaturą Adriatyku w niektórych miejscach. Zauważyłem też, że jest bardzo nierówna czasowo i gograficznie. Stąd pytania:
1. Czy ktoś wie jak można z Polski dostać się do informacji (Internet,
publikacje) o tempearturze wody w Adriatyku na bieżąco i w statystykach za ostatnie kilka lat (np. jakieś biuletyny chorwackich służb hydrologicznych, albo meteorologicznych)?
2. Czy ktoś zna jakieś "pewniaki" - miejsca, gdzie zawsze Adriatyk jest
najcieplejszy?
Interesuje mnie głównie Dalmacja.

Cedryk
Tomek
Cromaniak
Posty: 558
Dołączył(a): 04.02.2002
Temperatury wody (i nie tylko)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek » 06.03.2002 23:24

Polecam strony instytutu, w którym pracuje Leon stały bywalec forum. Co prawda pomiary dotyczą Splitu, ale myślę że są dość dobrą podstawą do oceny. W zeszłym roku byłem nieco dalej na południe, ale wydaje mi się że temperatury zarówno powietrza jak i wody były zbliżone.

http://www.izor.hr/eng/intro.html

Uwaga !
Śledzenie temperatur czy Web Camery może wciągać :) (zwłaszcza gdy u nas za oknem śnieg i chmury).

Tomek
MaciejK
temperatury Adriatyku

Nieprzeczytany postnapisał(a) MaciejK » 07.03.2002 11:31

Polecam stronkę - /www.weatheronline.co.uk/ - masz tam cały świat w tym i HR. bardzo dobry serwis. Wchodzisz w dany kraju-wybierasz miejscowość i dopiero wtedy temp. morza. Podawana jest dla większości miast.
Z moich osobistych obserwacji-ze względu na duzą ilość wysp i nie tylko Adriatyk obfituje w liczne prądy w tym i zimne stad np. jak na te okolice bardzo zimna woda jest w przesmyku między wyspą KRK a miejscowoscia Senj(ten prąd daje sie nawet we znaki w Baśce), czy wzdłuz Pagu.
Drugą sprawa która musisz uwzględnić to głębokość morza - na północy Adriatyk jest b. płytki na południu głęboki. Stąd jesli jedziesz np. w czerwcu to cieplejsza woda będzie na Istrii(23-24 stopnie). Natomiast we wrześniu na południu(lepiej trzyma temperaturę). W lipcu i sierpniu różnice są zauwazalne tylko ze względu na prądy. A np. teraz woda w Dubrovniku ma 14 stopni a w Puli 11-to tez efekt różnic w głębokościach morza.
Pozdrawiam
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002
Ciepła woda

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 08.03.2002 20:41

Jeśli idzie o pewniaki to baaaardzo ciepła woda jest latem w zatoce 7 Kaszteli koło Splitu i Trogiru, niestety woda ciepła jak zupa ale również niezbyt czysta. Ciepła woda jest również w okolicach półwyspu Peljesacz w południowej Dalmacji oraz w okolicach Pagu w północnej.
Ja osobiście nie wymagam bardzo gorącej i dlatego wybieram okolice gdzie jest woda bardzo czysta, tam też jadą Chorwaci (trochę zaciszniej i zdala od magistrali) np. Razanji, niedaleko Rogoznicy i Primostenu.
Leon
Cieplo morze )))

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 10.03.2002 22:10

Czesc i od razu sorry za muj Polski.
Jezeli chodzi o temperature morza polecam piaszcziste i plitke plaze bo sie morze tam dosic szibko zagrzewa. Taka palarza jest w miescie Omis na poudnie od Splitu. Choc nie piaszcista dosic cieple morze jest w miejscowosci Marina na polnoc od Trogiru (10 km). Kolo kompleksu chotelowego Solaris pare km na poudnie od Sibenika. Zatoka Lovorike na polnocnim brzegu wispi Brac 6 km w kierunku Sumartina z miasta Postira.
W Kasztelach jest brudna woda nie polecam. Na polwispie Peljesac w miescie Lovisce ale tam sie dostac to przechlapane. Jezeli potrzebujesz informacji tak jak napisal Tomek polecam www.izor.hr
Apropos zimnich prondow to jest tak ze z naszeg morza wichodza od razu guri. Czasami w podstawach tych gur istnieja podwodne zrodla wodi slodkej ktora jest zazwiczaj zimna (no to tak bardzo w skrucie).
stary admin
Cromaniak
Posty: 2963
Dołączył(a): 26.01.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary admin » 10.03.2002 22:35

Słuchajcie głosu Leona, bo to fachowiec w tej branży :mrgreen: .
myzia

Nieprzeczytany postnapisał(a) myzia » 21.03.2002 14:18

Poza tym wieja czesto wiatry z południa, Leon pewnie wie jak one się nazywają i nawiewaja zimną wodę z morza Śródziemnego. Taką sytuację miłam w połowie naszego wyjazdu. Najpierw strasznie wiało, a potem była zimna woda w morzu, ale i tak dało sie pływać :D
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 25.03.2002 00:16

Myzia morze bic ze w twoim przipadku zymna woda pochodzila z rzeki Cetina ktora jest gurska rzeka z zymna woda. Chodzi mi o ten kamping Galeb bo ja tam czensto zbieram prubki nariblu i sledze temperature wodi
m420
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 13.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) m420 » 14.04.2002 21:52

Czy ktoś wie jak jest z temperaturą wody w lipcu w okolicach Opatiji - szczególnie na południe od niej na Istrii - i czy tam jest czysta woda?

Czy ktoś był w Moscenicka Draga ?

Mam ponad 20 miejsc dla 9 osób od Porec do Molunat i nie mogę się zdecydować.
tomek2234
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 24.05.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomek2234 » 25.05.2002 19:59

Leon!!! Przestraszyłeś mnie swoją opnią o czystości wody w zatoce 7 Kaszteli. Ja już mam tam załatwiony kamping. Może zrezygnować? :?: :(
kawa
plaże i Adriatyk

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa » 01.06.2002 17:27

Zatoka Ljubać przy wjeździe na wyspę Pag, woda ok. 10 st. cieplejsza niż na otwartym morzu ale za to bardzo płytko /po ok.300m od brzegu jest dopiero 1,5 m głębokości/ ale za to jest piaszczysta plaża.
wladek55
cieple morze

Nieprzeczytany postnapisał(a) wladek55 » 05.06.2002 19:03

witam polecam Umag a wszczególnosci osrodek punta werudela jest tam w miare plytka zatoczka a woda jest tam naprawde ciepla
piotrs
Croentuzjasta
Posty: 387
Dołączył(a): 02.02.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrs » 06.06.2002 19:14

tomek2234:
to ja wspomniałem o 7 kasztelach i musze się wytłumaczyć. Woda latem jest baaaardzo ciepła ale niestety ani samo wybrzeże, ani wygląd morza nie jest typowo chrwacki. Dość mocno zurbanizowany, góry w pewnym oddaleniu od brzegów a woda niestety mętna i bez atrakcyjnych widoków podczas nurkowania pod wodą.
arten
Croentuzjasta
Posty: 212
Dołączył(a): 08.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) arten » 09.06.2002 21:49

Ośrodek Punta Verudela jest w Puli na południu Istrii a nie w Umagu który leży na północy półwyspu.A poza tym jak określić wodę jako "ciepłą".Z jej temperaturą jest trochę tak jak z solą do zupy:co dla jednego jest OK. to dla drugiego za słona :roll: !!
zuczek24
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 30.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) zuczek24 » 23.05.2016 03:54

Witam.
Odświeżam temat.Gdzie w rejonie Zadar-Pag może być ciepła woda w l połowie czerwca???? :? :?
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone