Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 25.05.2017 07:59

Pod względem jakości nawierzchni, jak wygląda droga na samą górę ?
Pora dnia, ma znaczenie jeśli chodzi o światło pod kątem fotek ?
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 25.05.2017 08:06

sdolas napisał(a):Pod względem jakości nawierzchni, jak wygląda droga na samą górę ?
Pora dnia, ma znaczenie jeśli chodzi o światło pod kątem fotek ?


Bez problemu z dojazdem, jakby mogli to by asfalt na skraj klifu dociągnęli 8O :mrgreen: . Ale poważnie. Z głównej szosy wyspy D113, droga asfaltowa (nowa nawierzchnia) prowadzi na mały parking. Do pierwszego miejsca widokowego jest max 50m ścieżką. Potem wzdłuż klifu w prawo (do nadajnika).


Przejrzystość powietrza najważniejsza! Rano super - bo bez turystów (czyt. bohaterów drugiego planu). W ciągu dnia - OK. Po południu słońce pięknie doświetli Hvar i wybrzeże. 8) Zachody (widziałem zdjęcia rodziny) bardzo klimatyczne.
No i warto pamiętać o złotej godzinie.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 25.05.2017 08:44

W zeszłym roku byliśmy na Sv. Jure, bajka.
Na Vidowej też będziemy :wink: ba ... już prawie dochodzę do szczytu :oczko_usmiech:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 25.05.2017 09:17

sdolas napisał(a):W zeszłym roku byliśmy na Sv. Jure, bajka.
Na Vidowej też będziemy :wink: ba ... już prawie dochodzę do szczytu :oczko_usmiech:


Zwiedzajcie i odkrywajcie! To piękna wyspa :mrgreen:, która kryje wiele niezwykłych miejsc. :papa:
No i uwieczniajcie wszystko na zdjęciach (filmach).

Kiedy jedziecie?
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 25.05.2017 09:24

Sierpień, już się nie mogę doczekać :lol:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 27.05.2017 08:16

2016.06.22 Środa

Gdy przeglądamy foldery turystyczne poświęcone Chorwacji - Dalmacji, wyspę Brač często reprezentują dwa miejsca: Zlatni Rat i Pustelnia Blaca.
Nie mogło i nas tam zabraknąć.
Wracając z Vidowej Gory, jeszcze przed skrzyżowaniem z główną drogą, skręcamy w lewo. Jedziemy przez ponad 2 km wygodną, nowiutką drogą wśród lasów i zarośli. Docieramy do kolejnego skrzyżowania, tym razem w prawo, w drogę gruntową. To "sławny" dojazd do Blacy :mrgreen: :twisted:
Z bardzo :oczko_usmiech: umiarkowaną szybkością, to w dół, to w górę, dużo zakrętów wśród krzewów i drzew, docieramy na prawie pusty parking. Jest jeszcze dość wcześnie i pewnie większość czerwcowych turystów zajada śniadanie. Pakujemy aparaty, sandały zmieniamy na adidasy, nakrycia głowy - i ruszamy.
Obrazek
Obrazek
Nie wybieramy jednak zejścia do doliny (mimo że na parkingu dziwnie na nas zerkają, myśląc pewnie "oni pomylili drogę"). Wybieramy gruntówkę, w pełnym słońcu, gdyż pożar (kilka lat temu) wypalił las i krzaki. Idziemy trochę pod górę, tu otwierają się rozległe widoki.
Obrazek
Obrazek
Tym szlakiem idziemy przez kolejne blisko 2 km. Ekipa wypatruje celu. Dokąd zmierzamy? O co to całe "halo". Tu nic nie ma. Trawa, spalone, czarne pnie sosen.
Obrazek
Obrazek

Dochodzimy do zakrętu. Znajomi z zaciekawieniem obserwują 8O jak przekraczam niewysoką siatkę :twisted: . "Paweł? Czy jesteś pewny, że tam prowadzi szlak? :roll: " - pytają. Przyznam, że w duchu pytałem również siebie.

Ale nie myliłem się. JEST BLACA!

Wspaniały widok otwierał się na głęboką, zieloną dolinę. Wysokie skały po wschodniej stronie wisiały nad tajemniczym klasztorem.

To trzeba zobaczyć! :papa:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 05.02.2018 10:13 przez pawel silesia, łącznie edytowano 2 razy
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 27.05.2017 10:29

Ostatnie zdjęcie... idę pozbierać szczękę z podłogi 8O 8O 8O
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 29.05.2017 10:06

.
Ostatnio edytowano 05.02.2018 10:11 przez pawel silesia, łącznie edytowano 1 raz
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 29.05.2017 15:40

CROnikiCROpka napisał(a):Ostatnie zdjęcie... idę pozbierać szczękę z podłogi 8O 8O 8O


Mam nadzieję, że Ewa zebrała wszystko co trzeba (pozdrawiam :papa: ) i wracamy do naszego odkrywania Blacy.
Początkowo mało widoczną ścieżką kierujemy się w poprzek i w dół stromego zbocza. Jest już bardzo ciepło, słońce praży. Widoki są jednak oszałamiające. Z jednej strony wspaniały krajobraz, z drugiej klasztor zawieszony pod skałą.
Dostrzegamy po drugiej stronie doliny pasiekę, była kiedyś ważną częścią gospodarstwa prowadzonego przez mnichów. Kamienne ule zbudowano na tarasach wykutych w skale.
Obrazek
Obrazek

Schodząc coraz niżej, przybliżamy się do Blacy. To cały kompleks budynków, częściowo zespolonych ze skałą, połączonych przejściami, mostkami, murami. Jest również kościół.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po osiągnięciu dna doliny, nasza ścieżka łączy się z popularnym szlakiem i już razem prowadzą do bram Blacy. Przy wejściu cysterna na wodę.
Obrazek
Obrazek

Wchodzimy na niewielki dziedziniec. Jest dużo cienia by odpocząć. Są ławki i najdroższe piwko z puszki w te wakacje. ALE jak ono wspaniale chłodzi :mrgreen: Oczywiście nie przyszliśmy na piwo, pytamy więc o możliwość zwiedzenia. "No problem" tylko musimy poczekać by wcześniejsza grupa wyszła z muzeum. Mamy trochę czasu na oglądanie wszystkiego co znajduje się przy dziedzińcu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nadeszła kolej na nas. Z miłym przewodnikiem ustaliliśmy, że nasze języki są tak podobne, że wysłuchamy opowieści po chorwacku. We wnętrzach nie można wykonywać zdjęć, nawet odpłatnie. A to co zobaczyliśmy w dawnych murach klasztoru jest nie do opisania 8O . Oczywiście czytałem wcześniej w przewodniku o Blacy, ale gdy zobaczy się tak bogaty zbiór ksiąg, broni, zegarów, obrazów, małą szkołę, wielką!, wspaniałą! i osmoloną jamę kuchenną, częściowo zatopioną w litych skałach... z wielkim paleniskiem. Gdy wysłucha się o wielkim, samowystarczalnym gospodarstwie, które posiadało własne statki eksportujące płody rolne do Wenecji i Wiednia 8O Podziwiamy wielki księgozbiór astronoma, oglądamy lunety i teleskop 8O, listy z największych uniwersytetów świata, potwierdzające odkrycie dwóch nowych komet i gwiazy! 8O Ach!
Musimy ochłonąć na tarasie - tu trochę zdjęć :wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zwiedziliśmy malutki kościół. Z zewnątrz bardzo oszczędny w dekoracji. W środku prawdziwa skarbnica sztuki. Moją uwagę zwróciły marmurowe ołtarze - a raczej bogactwo kolorów kamienia z których wykonano ołtarz, kolumny i zwieńczenia.

Wychodzimy więcej niż zadowoleni. Jeszcze długo dyskutujemy o tym co skrywa największa atrakcja wyspy
Obrazek


link do artykułu "Zabytkowo - Pustelnia Blaca - odkryj tajemnicę zakonników."
Ostatnio edytowano 05.02.2018 10:10 przez pawel silesia, łącznie edytowano 1 raz
AdamZ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 29.05.2017 17:03

pawel silesia napisał(a):największa atrakcja wyspy

No dobra, przekonałeś mnie żeby w tym roku się jednak bardziej zmobilizować i zerwać bladym świtem przed nastaniem upału i dotrzeć do Pustelni. Czytałem we wcześniejszych relacjach że jest ciekawa i Twoje zdjęcia wzmocniły ten przekaz :)
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 30.05.2017 06:40

AdamZ napisał(a):
pawel silesia napisał(a):największa atrakcja wyspy

No dobra, przekonałeś mnie żeby w tym roku się jednak bardziej zmobilizować i zerwać bladym świtem przed nastaniem upału i dotrzeć do Pustelni. Czytałem we wcześniejszych relacjach że jest ciekawa i Twoje zdjęcia wzmocniły ten przekaz :)


Warto się zdecydować na wycieczkę do Blacy. Zarezerwuj sobie więcej czasu bo w okolicy jest więcej ciekawych miejsc... o tym w kolejnym odcinku :D
laciatek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 192
Dołączył(a): 15.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) laciatek » 30.05.2017 12:11

Blaca koniecznie, a to że nie można Zrobić i zobaczyć zdjęć jeszcze bardziej korci ;)
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 30.05.2017 15:28

Pozbierałam, pozbierałam. I może dobrze, że wewnątrz nie można robić zdjęć, bo znowu bym musiała zbierać :lol:
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 30.05.2017 18:44

laciatek napisał(a):Blaca koniecznie, a to że nie można Zrobić i zobaczyć zdjęć jeszcze bardziej korci ;)


Zdjęcia to dobra pamiątka, ale przyznam, że gdy wracam do wspomnień z Blacy, pamiętam jeszcze zaskakująco dużo szczegółów. Może to właśnie dzięki temu, że aparat nie odwracał mojej uwagi 8)
pawel silesia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 285
Dołączył(a): 03.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel silesia » 30.05.2017 18:46

CROnikiCROpka napisał(a):Pozbierałam, pozbierałam. I może dobrze, że wewnątrz nie można robić zdjęć, bo znowu bym musiała zbierać :lol:

:lol:
Ja zbierałem gdy oglądałem Blacę na żywo.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Brač 2016 - "Mój drugi raz ;) " w Chorwacji. - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone