Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autonomiczna Republika Świętej Góry Athos

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 27.07.2014 15:11

Jakiś czas temu przymierzając się do wyjazdu na Chalkidiki poczytałem nieco o jego "cyckach", a ten z dziwaczną autonomią (Athos) wzbudził u mnie największe zainteresowanie.

No i proszę, jest relacja i to fajnie pisana.

Będę uważnie śledził.

Pozdrawiam
dubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 01.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dubaj » 27.07.2014 21:58

Rozdział V
I.M. Dionisiou


I znowu sam... wysiadam z promu w takim oto klimacie:

Obrazek

Ale bez obaw... każdą scenerię da się poprawić ;)

Obrazek

Słońce już od dawna na niebie, ale po tej stronie Athosu nadal cisza i pełne zacienienie.
Ruszyłem... do góry:

Obrazek

Przebiłem się przez pierwsze mury... i oto już brama wejsciowa do monastyru:

Obrazek

Klasztor św. Dionizego jest znacznie bardziej rozbudowany w środku niż w Simonos Petras.
Już sam katholikon większy:

Obrazek

Trwała msza, a ja spotkałem pielgrzymów którzy wysłali mnie do komnaty królewskiej...
tzn do kuchni... wypasionej jak widać:

Obrazek

Kawkę sobie strzeliłem... i ruszyłem tam gdzie najbardziej lubię - na monastyrskie balkony.

Obrazek

Widoki niezłe... ale niestety najlepsze balkony od strony morza tutaj (nie jak w Simonos Petras) były tylko dla mnichów.

Obrazek

Jeszcze tylko obowiązkowa fotka...

Obrazek

i ruszyłem, w atmosferze śpiewów docierających z katholikonu, obejrzeć monastyr od środka...

Obrazek
dubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 01.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dubaj » 27.07.2014 22:05

Na ścianach stare malowidła...

Obrazek

...a na podłodze mozaiki z kamieni idealnie wygładzonych przez morskie fale.

Obrazek

Ogólnie czuć było historię... było naprawdę i klimatycznie...

Obrazek

i groźnie:

Obrazek

Dobra... katholikon duży, msza na ukończeniu... wchodzę zobaczyć przepych tej niedużej "cerkwi".
No i wszedłem,
przeżegnałem się po naszemu... i grzecznie i nieśmiało wsunąłem się w jakiś kąt... by obserwować.
Wnętrze...naprawdę nie do opisania... wszędzie malowidła, ikony, palące się świece...

Nagle podchodzi do mnie starszy mnich...i gestami każe mi się przeżegnać od prawej.
Nie nie... ja katholik... nieśmiało, acz stanowczo się bronię.
A ten łapie mnie za rękę i usiłuje przemocą...
"Ja katholik" dalej cedzę przez zaciśnięte zęby...
on nie przestaje...

No to sorry... ja wychodzę.
Fakt, iż mnisi są nadal wkurwieni na to, że 810 lat temu czwarta krucjata "naszych" zamiast popłynąć do Palestyny złupiła Konstantynopol
nie oznacza, że trzeba ze mnie robić religijnego przerzuta!

I wyszedłem oburzony.

Gdy wychodziłem z katholikonu jakiś mnich zbierał już pielgrzymów na posiłek... zapraszał i mnie,
ale strzeliłem należnego focha i grzecznie podziękowałem.

Spadam stąd.

Obrazek

A teraz uwaga uwaga... Wasza cierpliwość została uwieńczona sukcesem!
Pierwsze w relacji zdjęcie mnicha tuż przed wejściem na motorówkę (na którą trzeba było robić wcześniej rezerwacje, więc mnie oczywiście nie zabrali na pokład)

Obrazek

Ja musiałem czekać na prom.
Pół godziny do Dafni,
przesiadka...
i po kontroli celnej (tak tak...sprawdzają czy nie buchnęliśmy czegoś z monasterów)
można było powiedzieć....
pa pa Republika Mnichów

Obrazek

Po 2,5 godzinie wracam do Ouranopoli, gdzie witają nas już z daleka roznegliżowane dzierlatki na plaży.

Obrazek

Długo-spodniowi pielgrzymi schodzą na ziemię... i tak się kończy ta przedziwna wyprawa.

Obrazek

Wszelakie pozostałe przemyślenia... zostają tylko dla mnie ;)

KONIEC
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 27.07.2014 22:08

Tymi fotkami z gadżetami spieprzyłeś tą relację.

:wink:
dubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 01.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dubaj » 27.07.2014 22:31

Ja uprzedzałem, nie moja wina, żeś Fux przeczytać ze zrozumieniem nie umiał... :nice:
dubaj napisał(a):Notka prawna:
Jeśli komuś nie podobają się barwy Widzewa, kupione na miejscu piwo lub moje myśli których na miejscu nikt nie usłyszał... to niech nie czyta dalej tej relacji.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 28.07.2014 09:05

Do KP typu Widzew, Legia i inne nic nie mam.
To sa dla mnie twory obce, podobnie, jak przeszacowana cała piłka nożna.

Te piłkarskie gadżety, IMHO, nic nie wnoszą.
No może na forum Widzewa.
:wink:
M@rlon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 272
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M@rlon » 28.07.2014 09:14

FUX napisał(a):Do KP typu Widzew, Legia i inne nic nie mam.
To sa dla mnie twory obce, podobnie, jak przeszacowana cała piłka nożna.

Te piłkarskie gadżety, IMHO, nic nie wnoszą.
No może na forum Widzewa.
:wink:

FUX zgadzam się z Tobą w zupełności. Ja też nic nie mam przeciwko klubom piłkarskim. Relacja fajna, ale zdjęcia mogły być bez dodatkowych "ozdób" - ja wole jednak klasztory w "naturze" :lol:

Dubaj - szkoda, że nie wykorzystałeś całego przysługującego Ci czasu na zwiedzenie większej ilości klasztorów. Z Twojej relacji wynika, że byłeś na Athosie 2 lub 3 dni.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 28.07.2014 10:35

mam dość mieszane uczucia po tej relacji. Tzn. nie po samej relacji, bo ciekawa (pomijając pewne gadżety ;)), ale klimat zdecydowanie nie dla mnie (zwłaszcza w tym klasztorze z "kochającym przemocą" mnichem).

PS>czy przy próbie załatwienia pozwolenia na pobyt można podać opcję "angostyk"/"ateista" czy trzeba koniecznie zadeklarować się jako chrześcijanin?
dubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 01.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dubaj » 29.07.2014 21:07

Pudelek napisał(a): sam bym się nie wybrał, bo nie znoszę fanatyzmu religijnego w żadnej postaci.

Nie tylko dzięki Tobie mam wrażenie, że to właśnie fanatycy antyreligijni wynajdują wszędzie mniej lub bardziej wyimaginowany fanatyzm.
Niestety lewactwo to pewnie i mnicha i księdza nazwie fanatykiem :?
Pudelek napisał(a):ale klimat zdecydowanie nie dla mnie (zwłaszcza w tym klasztorze z "kochającym przemocą" mnichem).

Zaczynam już żałować, że swe luźne myśli przelałem na forum, bo jak widzę od razu kolega z antyklerykalną fobią wynajduje jakieś "kochanie przemocą".



Ps) dopiero po powrocie doczytałem ważną rzecz:
W czasie nabożeństwa wstęp do cześć liturgicznej mają tylko wyznawcy prawosławia, "innowiercy" muszą pozostać w tylnej części świątyni. W niektórych klasztorach Athosu obowiązuje całkowity zakaz wstępu katolików do świątyń.

To że w Simonos Petras wyjątkowo wpuszczono mnie do katholikonu nie oznacza. że w innych klasztorach też jest to normą.
Jak tak pomyślę, że w Dionisiou zapewne było inaczej, ja nie spytałem o to... i zapewne stąd taka, a nie inna reakcja mnicha.
arabesqa74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 26.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arabesqa74 » 29.07.2014 22:00

Bardzo ciekawa relacja. Oczywiście zdjęcia dla mnie również byłyby ładniejsze bez gadżetów, ale to Twoje "podwórko" i Twoje zasady. Z racji płci, raczej mnie tam nie wpuszczą, a dzięki tej opowieści mogłam sobie popodróżować. Pozdrawiam
Bernadr C
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 02.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bernadr C » 30.07.2014 18:26

Zazdroszczę ci tej wyprawy. 3 lata temu tylko opływaliśmy półwysep przyglądając się klasztornym zabudowaniom przez lornetkę. Teraz bardzo fajnie zobaczyć to z bliska. Bernard.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 30.07.2014 18:34

Gratuluję pomysłu i jego zrealizowania.
Fotki z czerwonymi gadżetami przeszkadzały mi tylko trochę. :)

Fajnie, że napisałeś tą "relacyjkę".

pzdr :wink:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 31.07.2014 18:01

Dzięki za relację.

gadżety mi nie przeszkadzały, a "ulepszanie scenerii" ubawiło.

:papa:
dubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 01.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dubaj » 01.08.2014 22:58

Dzięki wszystkim mało-czepiającym się :wink: za odbycie ze mną tej forumowej podróży 8)

arabesqa74 napisał(a):Bardzo ciekawa relacja. Oczywiście zdjęcia dla mnie również byłyby ładniejsze bez gadżetów, ale to Twoje "podwórko" i Twoje zasady.

Arabesqa... świetnie to ujęłaś - dzięki za zrozumienie :wink:
miro
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 247
Dołączył(a): 05.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) miro » 02.08.2014 10:00

Świetnie napisana relacja,wielkie dzięki :D

Ja Athos widziałem tylko z plaży na Sithonii.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Autonomiczna Republika Świętej Góry Athos - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone