Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Austria-Taury ,Włochy- Adriatyk i Garda / 09/2009

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.12.2009 12:10

Witaj !

Cieszę się ,że sprawiłem Tobie radość "wyłażąc z nieciekawego morza" ;) :)

Ten Twój tranzyt przez Gardę ....... to jak nasz przez Dolomity.

My jak pisałem - naprawimy to w przyszłym roku - potwierdzenia o wpłacie zaliczek trafiły już na skrzynkę email a kopie do domowego "sejfu" ;).

Oby do września !!!

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.12.2009 09:39

Nawiązując do Świąt , a właściwie okresu przedświątecznego pamiętam niestety - jak w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia "jaśnie nam wówczas panujący" aby sprawić przyjemność społeczeństwu "rzucali" do sklepów cytrusy.

Fakt ! - co prawda były to przeważnie kubańskie produkty pomarańczo-podobne ale zdarzały się i grejpfruty i całkiem podobne do cytryn cytryny.

Dlatego teraz..... równocześnie życząc Spokojnych i Radosnych Świąt chciałbym zabrać tych co mnie tu odwiedzają do...... .

_______________________________

Limone to drugi punkt wycieczki tego dnia.

Limone - powszechnie uważa się, że nazwa miejscowości pochodzi od typowych lokalnych owoców cytryn ( po włosku - limone).
Jednak nazwa miasteczka wywodzi się od łacińskiego słowa - limes - co oznacza granicę, gdyż w tym miejscu do 1918 roku oddzielała ona Austrię od Włoch.

.......lecz nomen - omen z cytrynami Limone dzisiaj właśnie głównie się kojarzy.

To niewielkie miasteczko położone u stóp wielkich skał stało się w XIII w. miejscem uprawy tych roślin za sprawą Franciszkanów z Gargnano , którzy chcieli pomóc biednej miejscowej ludności. Limone było najbardziej na północ wysuniętym miejscem gdzie uprawiano cytrusy w celach komercyjnych. Eksport owoców gwarantował znaczne zyski dla ludności tych regionów . Główny kierunek eksportu cytryn z nad Gardy w tamtym czasie - to Niemcy, Polska, Rosja . Załamanie się uprawy cytrusów nastąpiło w XIX w . wraz z zniesieniem ceł i rozwojem transportu - czyli łatwiejszym dostępem tańszych plantacji z południa Włoch i Sycylii . Ostateczny koniec upraw komercyjnych nastąpił w latach 1928- 1929.

Cytryny były hodowane w specjalnie do tego budowanych - "limonaie" - które w lepszym lub gorszym stanie stoją tutaj do dziś. W kilku odrestaurowanych uprawia się cytrusy - ale już tylko z myślą o podtrzymaniu tradycji regionu dla odwiedzających turystów .

Po dodarciu do Limone zaczynamy zwiedzanie właśnie od "La Limonaia del Castel" która położona jest w centrum starego miasta miedzy ulicami Via Orti i Via Castello. Te charakterystyczne "szklarnie" to ciąg kilku tarasów - trzech z jednej strony i czterech z drugiej - część środkowa to casel. Teren ten obejmuje powierzchnię 1 633 m2.

http://picasaweb.google.pl/wmagma/Garda05?authkey=Gv1sRgCJOG-sPA5ry3eg&feat=directlink


Po wybudowaniu w latach 1929-1931 drogi Occidentale Gardesana po zachodniej stronie jeziora , Limone zostało połączone z Gargnano i Rivą i od tego czasu stało się jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości nad Gardą. Miasteczko jak wspominałem jest niewielkie ( ok. 1000 mieszkańców), położone na wąskim pasie ziemi między wodą a skałami. Znajduje się tu wiele urokliwych uliczek, kamienic, podwórek itp.

Na promenadzie, w porcie lub na brzegu jeziora są spokojne miejsca w których można odpocząć - zamówić lody ,napić się kawy - dobrego piwa ( wpływy austriackie ) lub wina. Warto też zjeść coś typowego dla tego regionu począwszy od ryb z Gardy poprzez trufle zbierane na Monte Baldo na serach z okolic Tremosine kończąc.

http://picasaweb.google.pl/wmagma/Garda06?authkey=Gv1sRgCO-vzdz6oMr4zgE&feat=directlink

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 08.01.2010 21:45

Pas brzegu jeziora począwszy od Gargnano przez Tignale, Limone do Riva di Garda jest rajem dla amatorów windsurfingu i żeglarstwa.

Nad jeziorem Garda wiatry wieją z zadziwiającą regularnością - znając je można ustawiać zegarki.

Wiatr północny "sover to tramontana" wczesnym rankiem przyciąga doświadczonych windsurferów właśnie na północ akwenu. Około południa w przeciwnym kierunku wieje "ora" - z południowego wschodu na północny zachód. Do tych głównych wiatrów dochodzą niezliczone prądy powietrzne, pojawiające się od strony gór.

Riva di Garda - druga co do wielkości miejscowość nad jeziorem - 14 tysięcy mieszkańców. Spotykają się tu jak i w pobliskim Torbole amatorzy windsurfingu a także wspinaczek. Miasto posiada rozległy nadbrzeżny park oraz długą plażę. Stąd niedaleko do Arco słynnego z zamku na skale - rozsławionego przez Albrechta Dürera w 1495 r. Dzisiaj reprodukcje tego dzieła sprzedawane są prawie w każdym sklepie regionu.

http://picasaweb.google.pl/wmagma/Garda7?feat=directlink


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2010 01:32

mariusz-w napisał(a): Nad jeziorem Garda wiatry wieją z zadziwiającą regularnością - znając je można ustawiać zegarki.

W poprzednim życiu - wracając ze Szwajcarii - wybrałem drogę przez północne Włochy, by zobaczyć na własne oczy Dolomity, wtedy znane mi tylko ze zdjęć i opowiadań. Pierwszy nocleg wypadł nad Lago di Como. Tam jest ta sama zabawa z tymi wiatrami. :)

mariusz-w napisał(a):Stąd niedaleko do Arco słynnego z zamku na skale - rozsławionego przez Albrechta Dürera w 1495

O Arco tylko zahaczyłem, kiedy próbowałem przeczekiwać kiedyś okres niepogody - co i tak się specjalnie nie udało. Ale nagle, około 18:00, wypogodziło się i podjechałem na skraj miasteczka na krótką i łatwą ferratkę. Po jej przejściu taki miałem widok w stronę jeziora:

Obrazek

Fajne są te Twoje zdjęcia. Będę musiał przy jakiejś sposobności urwać kilka dni z innych przyjemności, by je poświęcić na otoczenie Gardy...

Pozdrawiam,
Wojtek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 09.01.2010 09:42

8O ŁAŁ!!!!
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.01.2010 11:11

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):

Będę musiał przy jakiejś sposobności urwać kilka dni z innych przyjemności, by je poświęcić na otoczenie Gardy...

Pozdrawiam,
Wojtek


Jestem bardzo kontent , że dzięki relacji znalazłem kolejnego " Garda-entuzjastę" - a jak mówi stare powiedzenie "nie ilość a JAKOŚĆ się liczy"

Twoje zdjęcie oddaje całe piękno okolic Arco i północnego "fiordu" Gardy.

Ja mam szczególny sentyment do tego "przewróconego kawałka tortu"(Monte Brione) widocznego w centrum Twojego zdjęcia.

PS.
Wysłałem Tobie wiadomość na skrzynkę kontaktową na stronie http://wfs.cba.pl/ - nie jestem pewien czy dotarła ?

Pozdrawiam Mariusz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.01.2010 12:38

mariusz-w napisał(a):Wysłałem Tobie wiadomość na skrzynkę kontaktową na stronie http://wfs.cba.pl/ - nie jestem pewien czy dotarła ?

Dotarła, dziękuję. :)
Już Ci odpisałem. Mam nadzieję, że filtr antyspamowy nie odsieje z definicji poczty z interii.

Pozdrawiam
Wojtek Franz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.01.2010 13:12

... nie odsiał...odebrałem . :)

Pozdrawiam Mariusz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.01.2010 21:11

Kolejna wycieczka - to Malcesine na wschodnim brzegu jeziora, gdzie

postanowiliśmy dostać się promem samochodowym z Limone .....

http://picasaweb.google.pl/wmagma/Garda08?feat=directlink


Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.01.2010 13:50

Malcesine - (3,6 tys. mieszkańców) to jedna z większych miejscowości we wschodniej części północnego brzegu. Przechadzając się brzegiem jeziora,podziwiamy wysoki zachodni brzeg a następnie wąskie uliczki starówki które pną się do zamku.


http://picasaweb.google.pl/wmagma/Garda09?feat=directlink


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2010 14:58

Za wiele!

Za wiele ładnych miejsc na tak małym obszarze. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.01.2010 15:37

Franz napisał(a):
Za wiele ładnych miejsc na tak małym obszarze. ;)

Wojtek


.....też doszliśmy do takiego wniosku . :)

Dlatego decyzja by tam wrócić w tym roku.

Wypad 2009 roku traktujemy jako przegląd "spisu treści" - teraz trzeba będzie zabrać się za zaliczanie kolejnych "rozdziałów" tej "powieści" oraz "poboksować" z czasem i atrakcjami regionu.

Zaplanowaliśmy dwa tygodnie - a więc będzie to "PODWÓJNA GARDA" ;)

Dobrze , że jak wspomniałeś "ring" niewielki .


Pozdrawiam
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 13.01.2010 02:13

Garda, ech ta Garda...

Nad Gardą zrobiłem sobie kiedyś pierwszą fotkę z Murzynem. Nie przypuszczałem wtedy, że kiedyś potem będę na ulicy mijał samych Murzynów. :) :wink: :lol:

Natomiast Arco słynne jest w świecie sportu, a dokładniej ze sławnych i prestiżowych zawodów wspinaczkowych Masters Rock.
No i te skały oraz widoki.

Bardzo miło obejrzeć inne i liczne zdjątka z tego miejsca. :wink:
Pozdrawiam.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.01.2010 22:13

Fatamorgana napisał(a):Garda, ech ta Garda...

Nad Gardą zrobiłem sobie kiedyś pierwszą fotkę z Murzynem. Nie przypuszczałem wtedy, że kiedyś potem będę na ulicy mijał samych Murzynów. :) :wink: :lol:

Natomiast Arco słynne jest w świecie sportu, a dokładniej ze sławnych i prestiżowych zawodów wspinaczkowych Masters Rock.
No i te skały oraz widoki.

Bardzo miło obejrzeć inne i liczne zdjątka z tego miejsca. :wink:
Pozdrawiam.


Przejrzałem wszystkie swoje zdjęcia z Gardy i... "kurcze"... murzyna nie trafiłem ! :)...pech - czy co... .;)

.....a tak na marginesie - mam nadzieję ,że "Bardzo intensywny finał długiej drogi wybrzeżem CRO" w końcu ruszy dalej....

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.01.2010 11:38

Aby poczuć specyficzną atmosferę miasteczka należy wejść w zaciszne uliczki - a także przysiąść w jednym z licznych ogródków kawiarnianych . Z Malcesine można kolejką linową dostać się na Monte Baldo . Przeszklone gondole tej kolejki kręcą się wokół własnej osi, co pozwala wszystkim podróżującym na dokładne podziwianie okolicy. Na górze można wybrać się na długą krajobrazową wędrówkę. My tę atrakcję odłożyliśmy na sezon 2010.

Po "łazęgowaniu" uliczkami starówki ponowny spacer nad jeziorem , plażowanie , kąpiel w jeziorze i powrót do Tignale - tym razem już drogą wzdłuż brzegu.

http://picasaweb.google.pl/wmagma/Garda09a?feat=directlink



Ostatni pełen dzień pobytu to odpoczynek w miejscu zakwaterowania, a następnie niestety przyszedł dzień wyjazdu i pożegnalne spojrzenie na okolice Gardy.

...Arco raz jeszcze...

Obrazek

Obrazek

Monte Brione i Torbole ...raz jeszcze :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po następnych ok. 12 godzinach byliśmy w domu.

Ot..... i tyle....koniec wakacji 2009.... przed nami nowe plany... nowe miejsca . ...oby do wakacji !!!.

Pozdrawiam i dziękuję Wszystkim za towarzystwo i wytrzymałość w tej podróży.

Mariusz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Austria-Taury ,Włochy- Adriatyk i Garda / 09/2009 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone