Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania za rok- proooszę o rady :)

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010
Albania za rok- proooszę o rady :)

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 26.08.2011 14:36

Ledwo w zeszłym tygodniu wróciliśmy z Hvaru :P A już myślimy o przyszłym roku. Mąż rzucił hasło Albania. Trochę poczytałam tu na forum , uspokoiłam się , że to nie jest "dziki kraj" :wink: ale w necie informacji o Albani jest jak na lekarstwo. W prównaniu z Chorwacją wypada bidnie :?
A ja mam 100 pytań.
Czy własnym samochodem będzie w miarę bezpiecznie? Z trójką dzieci?
Czy we własnym zakresie można znaleźć sobie apartament blisko morza? Czy zdać się na ofertę biur turystycznych. Czy w ogóle można zarezerwować coś w hotelu na własną rękę? I czy Vlora jest warta 1-2 tygodni wakacji? A może polecacie jakieś inne miasto? Może hotel?
Na której plazy warto zakotwiczyć?
Z góry dziękuję za wszystkie rady :D
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 27.08.2011 15:07

heca7 napisał(a):Ledwo w zeszłym tygodniu wróciliśmy z Hvaru :P A już myślimy o przyszłym roku. Mąż rzucił hasło Albania. Trochę poczytałam tu na forum , uspokoiłam się , że to nie jest "dziki kraj" :wink: ale w necie informacji o Albani jest jak na lekarstwo. W prównaniu z Chorwacją wypada bidnie :?
A ja mam 100 pytań.
Czy własnym samochodem będzie w miarę bezpiecznie? Z trójką dzieci?
Czy we własnym zakresie można znaleźć sobie apartament blisko morza? Czy zdać się na ofertę biur turystycznych. Czy w ogóle można zarezerwować coś w hotelu na własną rękę? I czy Vlora jest warta 1-2 tygodni wakacji? A może polecacie jakieś inne miasto? Może hotel?
Na której plazy warto zakotwiczyć?
Z góry dziękuję za wszystkie rady :D

Witaj :wink:
1. Własnym samochodem hmmm.... to zależy jakim jesteś kierowcą...Ogólnie nie jest tragicznie choć drogi w północnej części Albanii pozostawiają trochę do życzenia, jest bezpiecznie. Musisz się liczyć z tym że podróżując po miastach albańskich nie zobaczysz (oprócz Tirany) sygnalizacji świetlnej :?
Ja osobiście nigdzie nie widziałem żadnego wypadku drogowego.
2. Myślę, że można znaleźć apartament blisko morza, jest ich sporo w południowej części kraju ( od miasta Vlore na południe)
3. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba zdać się na ofertę biura turystycznego wykupując tylko przejazd i zakwaterowanie. Ja tak zrobiłem w tym roku i byłem baaardzo zadowolony :) Jedzenie kupowałem we własnym zakresie i w ostatecznym rozrachunku wyszło taniej.
4. Vlora jest trochę tłoczna,lecz bardzo bezpieczna, ludzie są mili, nie ma żadnych zagrożeń, warto jednak wybrać się choć na wycieczkę bardziej na południe. Polecam miasta Saranda na samym południu, Ksamil.
Proponuje mniej zatłoczone plaże na południe od Vlore choć parę km - dzielnica Radhime jest oddalona ok. 8 km od Vlory, jest tam kilka restauracji, pizzerii i plaż mało zatłoczonych.
p.s. Albania jest rewelacyjna!!!!!!!!!!!!!!! Ceny niższe jak w Cro, widoki przepiękne, ludzie mili i przyjaźnie nastawieni. polecam swoją relację w dziale "Jak nie Chorwacja,to.....?" pod nazwą Albania)
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 27.08.2011 16:43

Dzięki serdeczne :) Twoją relację przeczytałam od razu jak tylko padł pomysł Albanii. Dzieki temu uspokoiłam się, że wrócimy żywi :wink:
Kierujemy z mężem na zmianę i jak dotąd żadnych wpadek nie mieliśmy.
A czy we Wlorze albo okolicach jest dużo miejsc gdzie można coś zjeść?
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 27.08.2011 17:45

heca7 napisał(a):Dzięki serdeczne :) Twoją relację przeczytałam od razu jak tylko padł pomysł Albanii. Dzieki temu uspokoiłam się, że wrócimy żywi :wink:
Kierujemy z mężem na zmianę i jak dotąd żadnych wpadek nie mieliśmy.
A czy we Wlorze albo okolicach jest dużo miejsc gdzie można coś zjeść?

W samej Vlorze jest kilka knajp na głównej ulicy choć nie ma ich bardzo dużo a kierując się na południe od Vlory wzdłuż morza jest sporo barów, restauracji, pizzerii...)
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 27.08.2011 18:01

Witaj,

byliśmy pierwszy raz w tym roku w Albanii w ciemno - wybraliśmy Ksamil i takich wakacji to jeszcze nie mieliśmy (widoki, wrażenia, cudowni ludzie, bezstresowa podróż - wjeżdżaliśmy od południa przez Grecję).

http://www.fmix.pl/slideshow/30610/79296/butrint.html

http://www.fmix.pl/slideshow/30610/79295/ksamil.html

http://www.fmix.pl/slideshow/30610/7947 ... samil.html

http://www.fmix.pl/slideshow/30610/7930 ... estic.html

http://www.fmix.pl/slideshow/30610/79297/sarande.html

http://www.fmix.pl/slideshow/30610/79298/korfu.html

Pozdrawiam.
Artur
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 720
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 28.08.2011 22:46

Niewiele wiem, ale dorzucę parę groszy...

Rok temu byłem w Saranda (1 dzień).

Drogi różne - możesz jechać pięknym asfaltem, a za chwilę droga po stepach. Kierowcy moim zdaniem lepsi niż w Chorwacji. Ps trzeba mieć chyba prawko międzynarodowe.

Ludzie bardzo mili i życzliwi lecz widać w nich smutek. Wydaje mi się, że jest w miarę bezpiecznie, bo ogólnie są bardzo otwarci w kierunku turystów.

Apartamentów, hotelów, sklepów i restauracji jest bardzo dużo. Ceny z tego co pamiętam niskie.

Ogólnie dużo lepsze wrażenie wywarła na mnie Albania niż Czarnogóra, w której przebywa bardzo dużo turystów). Aha i z Albanii masz rzut beretem na wiele pięknych wysp greckich. Jest też stosunkowo blisko do Włoch.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 29.08.2011 10:16

ziemniak napisał(a): ... Ludzie bardzo mili i życzliwi lecz widać w nich smutek...

A to widocznie przez rok posmutnieli.. :(
Bo ja byłem w Serande i w Borsh 2 lata temu i miałem co nieco inne wrażenie. Również ludzie wydali mi się mili i życzliwi, ale zarazem odniosłem wrażenie, że są bardzo pogodni i wesoło usposobieni. Hm.. może przez ten rok coś się podziało.. ?
To tak pół-żartem :)

Albania zrobiła na nas po tygodniowym pobycie b. pozytywne wrażenie. W zeszłym roku jechaliśmy z Grecji do Czarnogóry przez północną Albanię i przez Tiranę. Trochę biedniej, ale też fajnie.. no i te widoki! :)

Arturze (Am1974)
Jakim aparatem robiłeś te fotki. Bardzo fajne albumiki :)

pzodro
espeso
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 524
Dołączył(a): 30.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) espeso » 29.08.2011 10:54

to wszystko zależy co kto lubi i czego oczekuje od urlopu - cisza spokój czy raczej kurort
Vlore mi się nie podobało, generalnie im dalej na południe tym lepiej i ładniejsze plaże
drogi bardzo różne, oznakowania jak na lekarstwo :D zero sygnalizacji świetlnej (nie byliśmy w Tiranie) no i "wolna Albanka" znaczy każdy jeździ jak mu się podoba- najlepsze są ronda :D ale do tego idzie się przyzwyczaić
raczej bezpiecznie, ludzie mili, dośc tanio
prawo jazdy polskie wystarczy
własnym autem jak najbardziej bo więcej można zobaczyć :D
am1974
Croentuzjasta
Posty: 353
Dołączył(a): 15.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) am1974 » 29.08.2011 12:44

janniko napisał(a):
ziemniak napisał(a):Arturze (Am1974)
Jakim aparatem robiłeś te fotki. Bardzo fajne albumiki :)

pzodro


Pentax K10D + Tamron SP AF 17-35 f/2.8-4 Di LD Aspherical (IF) (najwięcej zdjęć tym obiektywem w sumie zrobiłem) a do tego polar + szara połówka (bez nich nie było by tak efektownie i kolorowo...).

Pozdrawiam.
Artur
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 29.08.2011 13:38

ziemniak napisał(a):Niewiele wiem, ale dorzucę parę groszy...

Rok temu byłem w Saranda (1 dzień).

Drogi różne - możesz jechać pięknym asfaltem, a za chwilę droga po stepach. Kierowcy moim zdaniem lepsi niż w Chorwacji. Ps trzeba mieć chyba prawko międzynarodowe.

Ludzie bardzo mili i życzliwi lecz widać w nich smutek. Wydaje mi się, że jest w miarę bezpiecznie, bo ogólnie są bardzo otwarci w kierunku turystów.

Apartamentów, hotelów, sklepów i restauracji jest bardzo dużo. Ceny z tego co pamiętam niskie.

Ogólnie dużo lepsze wrażenie wywarła na mnie Albania niż Czarnogóra, w której przebywa bardzo dużo turystów). Aha i z Albanii masz rzut beretem na wiele pięknych wysp greckich. Jest też stosunkowo blisko do Włoch.

Zgadzam się że w ludziach, zwłaszcza starszych widać smutek....
espeso, 100% racji jeśli chodzi o oznakowanie i poruszanie się na drogach
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 29.08.2011 15:26

Dziekuję za rady i zdjęcia. Piękne!
Generalnie to nie przepadamy za dużymi kurortami typu Makarska w Chorwacji. Raczej coś mniejszego skąd w razie potrzeby można zwiedzić coś większego :wink: Jak Igrane k. Makarskiej w zeszłym roku lub Rosohotnica k. Stari Gradu ( Starego Gradu?)
Myśleliśmy o Wlorze bo odniosłam wrażenie, że w Albanii baza turystyczna jest słabo rozwinięta i jednak opiera się na hotelach. A kwater prywatnych to raczej tam nie ma. Jeśli macie jakieś sprawdzone namiary to chętnie przytulę :)
Mimo wszystko zależy nam na widoku na morze :wink: choć nie musi być z bliska jak w oglądanym przez nas w int. hotelu Liro we Wlorze. I żeby dało się w razie czego dojechać na plażę samochodem.

A jaki termin polecacie? Druga połowa lipca? Bo gdzieś przeczytałam, że I połowa lipca to jeszcze sezonem 8O
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 29.08.2011 15:43

heca7 napisał(a):Dziekuję za rady i zdjęcia. Piękne!
Generalnie to nie przepadamy za dużymi kurortami typu Makarska w Chorwacji. Raczej coś mniejszego skąd w razie potrzeby można zwiedzić coś większego :wink: Jak Igrane k. Makarskiej w zeszłym roku lub Rosohotnica k. Stari Gradu ( Starego Gradu?)
Myśleliśmy o Wlorze bo odniosłam wrażenie, że w Albanii baza turystyczna jest słabo rozwinięta i jednak opiera się na hotelach. A kwater prywatnych to raczej tam nie ma. Jeśli macie jakieś sprawdzone namiary to chętnie przytulę :)
Mimo wszystko zależy nam na widoku na morze :wink: choć nie musi być z bliska jak w oglądanym przez nas w int. hotelu Liro we Wlorze. I żeby dało się w razie czego dojechać na plażę samochodem.

A jaki termin polecacie? Druga połowa lipca? Bo gdzieś przeczytałam, że I połowa lipca to jeszcze sezonem 8O

Polecam I połowę lipca , jest to okres przed sezonem, plaże nie są zatłoczone, ceny niższe niż w sezonie.
Polecam dzielnicę oddaloną 8 km od Vlory na południe, Rhadhime i hotel z restauracją o nazwie DENTA z biura podróży OSCAR. jest to nowy obiekt, oddany chyba w tym roku do użytku.
adikos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 286
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) adikos » 31.08.2011 22:51

Ja pojechalem kilka dni temu do Ksamilu , mialo to byc miejsce docelowe na 10 dni urlopu , do Ksamilu jechalem droga poprzez gory niepowiem droga mi mi sie podobala a szczegolnie mase kilometrow drogi szutrowej :D no i te krowy na drogach :D o policji nie wspomne , mlyn na drodze a oni zero reakcji i rozmawiaja sobie z cywilami :D na radar tez chwytaja ale jak widza obce tablice to nie reaguja :D Durres, Vlora,Saranda,typowe molochy turystyczne,hoteli masa , naganiaczy na apartamenty przy drodze bardzo duzo.Wreszcie dotarlem do Ksamilu,miescina taka sobie jedna ulica , pare hoteli i prywatnych apartamentow znalazlem lokum dla 5 osob w prywatnym domu , gosc za 10 dni powiedzial mi 400 euro po czy jak sie zgodzilem cene podniosl na 500 :D :D i mu podziekowalem,sporo zawalonych budynkow (przypuszczam budowanych na dziko bez jakichkolwiek wymogow).Tak ze po wspolnej konsultacji :D pojechalismy na obiad skladajacy sie z 5 rybek dosc sporych,kawy i zimnych napoi (cena 7000 lekow)wrocilismy droga wzdluz wybrzeza do czarnogory :)Reasumujac , w moim przypadku pobyt 10 dniowy odpada , wycieczka 2-3 dniowa owszem zawsze to cos innego szczegolnie to eldorado na drogach i beztroskie chodzenie ludzi po drogach,rondach i wogole wszedzie gdze nie powinni chodzic :D
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 720
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 31.08.2011 23:22

artur77 napisał(a):Zgadzam się że w ludziach, zwłaszcza starszych widać smutek....
espeso, 100% racji jeśli chodzi o oznakowanie i poruszanie się na drogach


janniko napisał(a):
ziemniak napisał(a): ... Ludzie bardzo mili i życzliwi lecz widać w nich smutek...

A to widocznie przez rok posmutnieli.. :(


Trochę chyba mnie nie zrozumiałeś janniko. Owszem uśmiechają się do turystów, ale jak z nimi nie rozmawiasz to za weseli nie są. My Polacy przeżywamy 123 lata zaboru. U nich było 500! Poza tym Ty sobie wjedziesz i wyjedziesz z Albanii bez żadnego problemu. Oni już tak nie mogą.

Kraj dopiero się rozwija i są dużymi patriotami. Pieniądze zarobione zagranicy przywożą do kraju i inwestują. Niesamowite podejście mają do religii. Odpowiedzą, że ich religią jest Albania. Jest dużo małżeństw katolicko/islamskich i nie ma żadnego problemu.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 01.09.2011 19:46

heca7 napisał(a):
Generalnie to nie przepadamy za dużymi kurortami typu Makarska w Chorwacji. Raczej coś mniejszego skąd w razie potrzeby można zwiedzić coś większego :wink: Jak Igrane k. Makarskiej w zeszłym roku lub Rosohotnica k. Stari Gradu ( Starego Gradu?)
Myśleliśmy o Wlorze bo odniosłam wrażenie, że w Albanii baza turystyczna jest słabo rozwinięta i jednak opiera się na hotelach. A kwater prywatnych to raczej tam nie ma. Jeśli macie jakieś sprawdzone namiary to chętnie przytulę :)


Skoro mała Makarska, co prawda ruchliwa w sezonie nie jest dla Was dobra to co powiedzieć o zatłoczonej i jak dla mnie niezbyt pięknej Vlorze? Może przed sezonem jest lepiej byle nie w sierpniu.
Nieco lepiej jest na południe od Vlore, choć plaże są często oddzielone od hotelików i innych miejsc noclegowych ruchliwą drogą. Dużo lepiej jest na południe od Llogary. Tam można znaleźć ciekawe miejsca, poczytaj ciekawe relacje, choćby z tego roku, np tutaj (KOL). Trzeba tam raz pojechać, poczuć klimat, choc trzeba być przygotowany na mały szok związany ze specyficznym podejściem do czystości na drogach czy plażach (to nie to co na Hvarze, gdzie byłaś). Nie wiem czy wytrzymałbym na jednym miejscu tydzień czy dwa. Co do Ksamil i Sarande - tez mi się tam niezbyt podobało, najciekawsze są plaże między Ksamil a Sarande ale w samym Ksamil - nic specjalnego, kawałek plaży i tak jak napisał adikos:

adikos napisał(a):Ja pojechalem kilka dni temu do Ksamilu , mialo to byc miejsce docelowe na 10 dni urlopu , do Ksamilu jechalem droga poprzez gory niepowiem droga mi mi sie podobala a szczegolnie mase kilometrow drogi szutrowej :D no i te krowy na drogach :D o policji nie wspomne , mlyn na drodze a oni zero reakcji i rozmawiaja sobie z cywilami :D na radar tez chwytaja ale jak widza obce tablice to nie reaguja :D Durres, Vlora,Saranda,typowe molochy turystyczne,hoteli masa , naganiaczy na apartamenty przy drodze bardzo duzo.Wreszcie dotarlem do Ksamilu,miescina taka sobie jedna ulica , pare hoteli i prywatnych apartamentow znalazlem lokum dla 5 osob w prywatnym domu , gosc za 10 dni powiedzial mi 400 euro po czy jak sie zgodzilem cene podniosl na 500 :D :D i mu podziekowalem,sporo zawalonych budynkow (przypuszczam budowanych na dziko bez jakichkolwiek wymogow).Tak ze po wspolnej konsultacji :D pojechalismy na obiad skladajacy sie z 5 rybek dosc sporych,kawy i zimnych napoi (cena 7000 lekow)wrocilismy droga wzdluz wybrzeza do czarnogory :)Reasumujac , w moim przypadku pobyt 10 dniowy odpada , wycieczka 2-3 dniowa owszem zawsze to cos innego szczegolnie to eldorado na drogach i beztroskie chodzenie ludzi po drogach,rondach i wogole wszedzie gdze nie powinni chodzic :D


Saranda jest droga. Powyżej Sarandy można znaleźć tańsze noclegi (ale nie są to luksusowe warunki na tygodniowy wypoczynek), natomiast bliżej Vlore to znów ceny wracają do tych z okolic Sarande. Policjanci są oryginalni. Tylko tam widziałem policjantów rozmawiających przez komórkę podczas kierowania ruchem na rondzie (częsty widok), zdarzyło mi się też widzieć policjantów jadących różnymi dziwnymi pojazdami, a najbardziej ciekawy widok to policjant w służbowym mundurze jadący motocyklem w rodzaju Harleya.
Dla mnie Grecja i Chorwacja wygrywają z Albanią. Ale wszystko zależy od tego czego kto szuka. No i który raz jest w danym miejscu. Oczywiście porównuję wyjazd rodzinny i morze. Jeśli chodzi bowiem o góry to Albania nie ma sobie równych w Europie.
Na Hvarze mogę być co roku, na Albańskiej Riwierze chyba nie tak często :-)

PS.
Polecam każdemu restaurację między małymi wodospadami w Borsh, jadłem już tam dwukrotnie ceny znośne (podobne do polskich), duży wybór, smacznie, ale klimat niespotykany nigdzie indziej.
Następna strona

Powrót do Albania - Shqipëria


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania za rok- proooszę o rady :)
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone