Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i okolice

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 27.08.2007 23:38

Gajus.ems napisał(a):okolice pogranicza albańsko-czarnogórskiego a w szczególności SHODERA to bardzo biedny i zacofany rejon kraju( slamsy i cygańskie dzieciaki czepiajace się klamki samochodu tuż przed słynym drewnianym mostem przed SHODERĄ)

Slumsy obok mostu w Szkodrze to chyba największe skupisko Cyganów w Albanii. To nie kwestia biedy, tylko utrwalonego przez wieki sposobu na życie. Jak zauważyłeś
im bardziej na południe w stronę Grecji tym to wygląda przyzwoiciej.
Tam, w prawie wyludnionych miasteczkach, mieszkają Grecy - dawniej stanowiący elitę, bo Albańczycy zajmowali się głównie pasterstwem.
Jeszcze biedniej żyje się w odciętych od świata górskich dolinach.
Ale mieszkają tam ludzie twardzi, przestrzegający uświęconych wiekową tradycją reguł, jednakowych dla muzułmanów i katolików.
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1380
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 27.08.2007 23:50

Do typ ...

WIELKIE DZIĘKI za tą szczegółową i ilustrowaną odpowiedź :) :) ...

Mnie i tak najbardziej podobała się ta pierwsza dzika plaża koło Llogary :!: ...

Co do górek na trasie Permet - Korce, to już sobie zapisałem w mojej rozpisce trasy i będę uwieczniał :!: ... mam zamiar też popełnić jakąś relację po powrocie :) ...

Do Racibor ...

Tobie też WIELKIE DZIĘKI za wszelkie dzisiejsze info :)

Co dalej :) ? ... ano Ohrid i zwiedzanie okolicy; Ohrid - Skopje przez Debar wzdłuż granicy z AL + Galicnik; Skopje - Pristina - Prizren - Peja; Peja - północna CG -Zlatibor w SR, w tym skansen Sirogojno; Zlatibor - Mokra Gora (kolejka Serganca Osmica) - Beograd; Beograd; Beograd - Warszawa ... ale jest jeszcze część przed AL ... generalnie BiH, czyli Srebrenica, Sarajevo, Mostar (z przyległościami :) ), Jajce, Bihac ... potem HR, czyli Plitvice oraz wybrzeże od Zadaru do Dubrovnika, włączając Hvar i Korculę ... potem CG, czyli wjazd od strony Foca, kanion Piva, Trsa, Zabljak, Ostrog, Sv Stefan, czyli baza wypadowa na zwiedzanie CG (Ulcinj, jezioro Skoderskie, Lovcen, Kotor, Budva, itp.) ... i wreszcie AL, czylu Shodra, Tirana i dalej już wiecie ... sumie 5 tygodni ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1380
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 28.08.2007 00:07

Panowie,

Jeszcze jedno ... jakby kto chciał lepiej zrozumieć 'format' moich wypraw i zobaczyć kilka fotek, to zapraszam do zapoznania się z info z mojej ubiegłorocznej wyprawy RO - BG - TR - BG - SR ...

http://members.virtualtourist.com/m/ece14/180/

Pozdrawiam,

PAP
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 28.08.2007 00:15

PAP napisał(a):ano Ohrid i zwiedzanie okolicy; Ohrid - Skopje przez Debar wzdłuż granicy z AL..

To też prawie Albania (sądząc po flagach).
Długa trasa. Ja to robiłem po kawałku, ale nie wszędzie byłem.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 28.08.2007 00:49

PAP napisał(a):Co dalej :) ? ... ano Ohrid i zwiedzanie okolicy; (...) Pristina - Prizren - Peja; Peja (...) i wreszcie AL, czylu Shodra, Tirana i dalej już wiecie ... sumie 5 tygodni ...

Ojapierdziu jaka trasa... nawet na 5 tygodni to więcej niż dużo...

Będziecie w Pecu/Peji to wejdźcie do Patrijarsiji gdzie nam już się nie udało. W okolicy do odwiedzenia jest jeszcze Visoki Decani. Niestety link do zdjęć malowideł który podałem już nie hula.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.08.2007 14:43

PAP napisał(a):czytałem gdzieś na cro.pl, że ta droga przez Trsa staje się z każdym rokiem mniej hardcorowa, bo kładą asfalt


Do dnia 12.08 kiedy tamtędy przejeżdżałem po wejściu na Prutasa asfaltu brakowało na ok. 6 km drogi w okolicach Sedla, szutr przejezdny bezproblemowo, widzieliśmy maszyny i walce do kładzenia asfaltu, pewnie niedługo już skończą. No i właściwie powoli staje się taką górską mini-autostradą.......

W Czarnogórze polecam Ci jeszcze przejazd mniej znaną drogą Sawnik - Mioska i niedaleko kanion Mrtvicy u podnóża gór Maganik

Ohrid - Skopje przez Debar wzdłuż granicy z AL + Galicnik;


Piękna trasa...... no i faktycznie przypomina nieco Albanię

Peja - północna CG


Przełęcz Cakor, świetna sprawa, pusto, pięknie,około 20 km przyzwoitego szutru, warto podejść na którąś z okolicznych górek ( my wybraliśmy tę na południe) - wspaniała panorama
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 28.08.2007 21:32

Kulka, przez Cakor już można przejechać do Kosowa? Czy tylko wjazd od Czarnogóry i z powrotem? 2 lata temu od Kosowa była zamknięta droga.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2007 09:15

Ha, na 100% to nie wiem bo my wjeżdżaliśmy od CG i tam wracaliśmy, ale sądzę że jest otwarta bo widzieliśmy sporo ( kilkanaście.....) aut po drodze i na przełęczy które zjeżdżały w stronę Kosowa. Były to zarówno ciężarówki z sianem lub pniami drzew, jak i auta osobowe.

Będąc na szczycie Hajli spotkaliśmy 5 osobową grupę z Kosowa (z Pec), oni zapytani o swoją trasę wejścia powiedzieli że ich punktem wypadowym była miejscowość Drelje u podnóża Hajli przy drodze na Cakor. To ok 3 km od granicy, ale tam na pewno dojechali autem.

Właśnie będąc tam pamiętałem z Twojej relacji z 2005 że przez Cakor nie udało się przejechać tylko nie mogłem sobie przypomnieć dlaczego...

Poza tym Czarnogórcy łatali asfaltowy odcinek drogi z Murino, a w samym Murino stał drogowskaz z napisem Pec 60 km....
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1380
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 29.08.2007 16:10

Ja dla odmiany mam info 'z tamtąd' z lipca tego roku, z których wynika, że to przejście nie jest otwarte :( ... ale może mój informator miał przestarzałe info ... w każdym razie w październiku sprawdzę osobiście i dam Wam znać :D ...

Pozdrawiam,

PAP
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 02.09.2007 21:50

Panowie - bardzo miło znaleźć się w klubie "albańskim" :)
Dzięki Waszym wcześniejszym relacjom, dzięki zachętom Racibora i Kulki - przejechałem z przyjaciółmi trasę z Cafasan przez Tiranę i Szkodrę do Muriqan. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych kilku godzin tranzytu, kilkunastu minut postawienia stopy na albanskiej ziemi i przywiezionej na pamiatkę butelki piwa Korca :)
W zasadzie wszystko zostało już napisane. Tranzyt robiłem w niedzielę tydzień temu ( już tydzień ?! ). Potwierdzam brak oznakowania wewnątrz Tirany i Szkodry. Jazda na całkowite wyczucie. Dziury i zerwany asfalt przed Tiraną od strony Elbasan, od Szkodry super nowy asfalt. Nieslychanie życzliwi ludzie usiłujący wytłumaczyć - jak na Szkodrę ( a nie na Szkoder :oops: ) Niezliczona ilość orszaków weselnych - czemu w niedzielę ? W Tiranie "trafiliśmy" na ulicę, której stanu nawierzchni nie umiem nazwać :D A kilkaset metrów dalej rondo europejskie ...
Zazdroszczę Wam ciepło, którzy byliście tam dłużej i tym, którzy będą.
A teraz myślę, czy to nie jest dobry sposób na życie otworzyć lavazhe :)
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 02.09.2007 21:59

Witaj plavac! Tu koleżanka :wink: , która podobnie jak koledzy była w tym roku kolejny - chyba trzeci - raz w Albanii :lol:
Nooo lavazh to jest pomysł :lol: :lol: :lol: Albo stacja benzynowa - się wbić jeszcze między te, które stoją w odległosci 500 m od siebie :lol:

W sierpniu jest sezon na śluby i chrzty :D . Wszyscy emigranci przyjeżdżają - z Włoch, Grecji a i z dalsza typu USA też - się żenić u siebie :D . Żeby tam tylko w niedziele! Codziennie są śluby!
Jak się dowiedziałyśmy - jednego dnia jest wesele u pani młodej (dla jej rodziny) a na drugi u pana młodego :) .
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 03.09.2007 16:04

Bardzo przepraszam wszystkie koleżanki "albanki" za moją niezręczność :oops:
Cóż mogę powiedzieć na swoje usprawiedliwienie ... no nic nie mogę :wink:
To chciałem tylko dodać, że ilość sklepów z sukniami ślubnymi powinna być w Albanii większa, niż lavazh'y i stacji benzynowych razem wziętych :D
A uwaga o emigrantach uświadomiła mi, skąd tylu "Włochów" na granicy w Muriqan. Dzięki i pozdrawiam :)
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 03.09.2007 20:33

plavac napisał(a):Bardzo przepraszam wszystkie koleżanki "albanki" za moją niezręczność :oops:
Cóż mogę powiedzieć na swoje usprawiedliwienie ... no nic nie mogę :wink:
To chciałem tylko dodać, że ilość sklepów z sukniami ślubnymi powinna być w Albanii większa, niż lavazh'y i stacji benzynowych razem wziętych :D
A uwaga o emigrantach uświadomiła mi, skąd tylu "Włochów" na granicy w Muriqan. Dzięki i pozdrawiam :)


Nie przepraszaj - ja nie jestem praktykującym kierowcą :lol: Po tamtejszych drogach mnie wożono, więc nie przerobiłam tego na własnej skórze i psychice w 100% :lol: :lol: :D

A ja się nad tym włoskim nalotem zastanawiałam rok temu i się dziwiłam: jak to tylu Włochów już odkryło Albanię???? :lol:

pozdrawiam też!
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 24.04.2009 07:23

W tym roku zapadła stanowcza decyzja - jedziemy do Albanii.
Wyjazd 1 sierpień. Po drodze dwa lub trzy dni w węgierskich term. basenach i na miejscu mamy zamiar być 4 sierpnia. Docelowo "gdzieś pomiędzy Sarandą a Vlore". Na razie "na topie" są: Borshi, Himare, Qeparo. Sugerujemy się głównie zdjęciami ściągniętymi z Google Earh.
http://www.parkowa12.krakow.pl/albanplan

Nie mamy zbyt wiele informacji na temat tego kraju, poza kilkoma relacjami z for i opowieściami naszych dobrych znajomych Balkandriver'ów. Jeszcze mamy zamiar przy okazji spotkania z nimi dopytać się o kilka szczegółów.
Z tym, że naszym celem są głównie plaże i miejscowości nadmorskie, a górki i pagórki ot tak przy okazji i po drodze. Jak dotychczas nie spotkałem na forach relacji kogoś kto głównie się "plażował". Większość jedzie tam by połazić (ewent. pojeździć terenówkami) po ichnich pagórkach.. :P

Już się nie mogę doczekać.
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 30.06.2009 23:42

Dziękuję Administratorowi za zmianę nazwy i lokalizacji tego wątku.
Nowe miejsce bardziej pasuje do tego czym chciałbym się z Wami dzielić.
Są to doświadczenia z podróży w latach 2004-2009 po krajach zamieszkałych w jakimś stopniu przez Albańczyków (Albania, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra a nawet Grecja).
Właśnie wróciliśmy z kolejnych wakacji, których celem było Kosowo i nowe rejony Gór Pólnocnoalbańskich / Prokletija.
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania i okolice - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone