Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

2 pytania, owoc i owad

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wawior85
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 16.08.2009
2 pytania, owoc i owad

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawior85 » 16.08.2009 13:46

Witam!

Od miesiąca regularnie przeglądam cro.pl, które okazało się bardzo pomocne w pierwszym wypadzie na Chorwacje;). Wczoraj wróciłem z wyspy Ciovo z dwoma niewiadomymi i wydaje mi się, że "Chorwackie ABC" będzie najodpowiedniejszą grupą na zadanie pytań. Kieruje mną czysta ciekawość;)

1) Niewiarygodnie hałaśliwe grzechotanie: czy ktoś wie co to za owad? nic nie widać, a grzechocze strasznie. Najpierw myślałem, że łożysko w aucie daje silniej znać o sobie, ale to na szczęście odgłosy natury;) W nocy cichną, żeby wraz ze wschodem słońca zaczynać znowu grzechotać.

2) Drugą niewiadomą są zielone owoce, które dostaliśmy w dniu wyjazdu. Zielone, okrągłe, średnicy 4-5cm, bardzo słodkie, w środku czerwone z malutkimi pestkami, zjada je się w całości, podobno świeże mają 0 (zero) kalori i dopiero jak się ususzą nabierają ich. Właścicielka mówiła, że jest to owoc ekskluzywny na północy. Na początku myślałem, że to marakuja, ale nie wyglada na ten owoc - może to jakaś odmiana? Zetkną się ktoś z Was z czym takim? ;)

Dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi;)

Pozdrawiam
wawior85
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.08.2009 13:53

1. cykada
2. figa

Pozdrawiam
wawior85
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 16.08.2009
.

Nieprzeczytany postnapisał(a) wawior85 » 16.08.2009 14:01

Dziękują za szybką odpowiedź - mogę już spać spokojnie;)

Pozdrawiam
wawior85
KumoterSzyszkownik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 207
Dołączył(a): 29.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) KumoterSzyszkownik » 16.08.2009 16:59

a grzechocza w dzien dlatego,ze....im goraco!Grzechot pochodzi z ich skrzydel,ktorymi poruszaja.w ten sposob wydzielaja plyn/nazwijmy to rodzaj potu/ktory schladza ich cykadowe ciala. :wink:
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 17.08.2009 17:36

A co do fig, to jeszcze wspominam je z rozżewnieniem...... :cry:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 18.08.2009 07:54

nieźle się dajecie wkręcić ;@)

to i ja się dopisuję ... co to jest?

- taka czarna kulka, najczęściej siedzi pod wodą i strasznie kłuje; a jak nie siedzi pod wodą, to zaczyna strasznie śmierdzieć - to chyba jej taki system obronny - ta kulka to chyba jakaś roślina, bo pływają nad nią ryby i to wygląda, jakby ptaki latały nad jakimś kwiatem! :wink:

pozdrov, Krystof
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 18.08.2009 08:06

jak kłuje ,to znaczy że ma kolce - no popatrz ,co to może być :D :D :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.08.2009 08:36

Krystof napisał(a):... strasznie kłuje (...) strasznie śmierdzieć


Nieogolony skunks?

Trzeba wrzucić do wody dezodorant i piankę do golenia to odpłynie.

pzdr

PS Miałem jeszcze opcje z rodakiem po imprezie, no ale to chyba jednak niemożliwe ?!! :D
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 18.08.2009 08:48

jak kłuje ,to znaczy że ma kolce - no popatrz ,co to może być


no mi się wydaje, że wodny oset, albo kaktus - tylko nie wiem, czy kaktusy śmierdzą? ma ktoś z was kaktusa, żeby powąchać?

Nieogolony skunks?

Trzeba wrzucić do wody dezodorant i piankę do golenia to odpłynie.


no własnie nie odpływało od dezodorantu, ani też od śmieci, które codziennie wyrzucaliśmy z okna do wody, ani od szamponu do auta ...
bo o auto trzeba dbać, a gospodarz mówił, żeby na podwórku nie myć, to myliśmy w morzu - co z tego, że słona woda? zimą też solą i jest słono!

a-ha!
te kulki fajnie się w drewniane drzwi wbijały, jak się nimi rzucało! śmiechu było po pachy - może więc to jakaś chorwacja zabawka?
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 19.08.2009 20:56

Pani Katarzyno. Jak po raz pierwszy zapytałem (wiele lat temu) jak się po chorwacku nazywają te co tak cykają, to (mając na względzie podobnie słabą jak u mnie znajomość angielskiego po drugiej stronie), otrzymałem po krótkiej chwili zastanowienia odpowiedź "świyrszcz" a nie cyklada. Więc tu mnie Pani trochę zmieszała.
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 20.08.2009 22:04

Krystof napisał(a):nieźle się dajecie wkręcić ;@)

to i ja się dopisuję ... co to jest?

- taka czarna kulka, najczęściej siedzi pod wodą i strasznie kłuje; a jak nie siedzi pod wodą, to zaczyna strasznie śmierdzieć - to chyba jej taki system obronny - ta kulka to chyba jakaś roślina, bo pływają nad nią ryby i to wygląda, jakby ptaki latały nad jakimś kwiatem! :wink:

pozdrov, Krystof


IGLOK, SZPILCOK, albo KOLCOK
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 26.08.2009 12:17

Witam wszystkich forumowiczów! Śledzę to forum od końca maja. Dzięki Wam i Waszym cennym wskazówkom i radom miałam bardzo udany pierwszy (i juz wiem, że nie ostatni) urlop w Chorwacji :D . Wracając do cykad. Wiedziałam, że przywita nas ich cykanie, ale mój syn (17-letni młodzieniec) po wyjściu z samochodu spytał: Mama, a co to tak "strzyka"? I tak ju z do końca pobytu cykady nam "strzykały" a syn nazywał je strzykwami :lol:
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 26.08.2009 21:07

Jak już tak wszyscy pytają, co to jest
http://picasaweb.google.pl/johokil/07?a ... 1933798066
to, co to jest?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.08.2009 22:18

To jest właśnie cykada :)

Tu masz w powiększeniu tego zwierzaczka

Obrazek

Obrazek

Pozdrav
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 30.08.2009 15:50

Rysio przepiekne zdiencia cikady.
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
2 pytania, owoc i owad
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone