Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Niezidentyfikowane obiekty - szybkie pytania i odpowiedzi

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008
Niezidentyfikowane obiekty - szybkie pytania i odpowiedzi

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 26.08.2009 21:26

Lokalizacja: Peljesac (gdzieś na wzgórzu w okolicach Potomje)

kulistą białą kopułę widać nawet z dalszej części przystani na Korculi i z wielu pktów widokowych na półwyspie. Początkowo sądziłem, że to jakieś obserwatorium, zwłaszcza widząc plakaty dotyczące astropikniku na Korculi (choć to dosyć daleko). jednak prze lornetkę i na wskazanym zdjęciu przypomina to raczej jakąś księżycową stację badawczą albo nasze rodzime wieże ciśnień ;)
ktoś wie co to za obiekt na szczycie tego sporego wzgórza tak charakterystycznie wpisuje się w krajobraz półwyspu?
(oczywiście nie myślę o tej winiarni na fotce poniżej)

Obrazek
Obrazek
Rafal_X
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 28.06.2009
Re: Niezidentyfikowane obiekty - szybkie pytania i odpowiedz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal_X » 26.08.2009 22:25

Takie białe kule najczęściej spełniają funkcję obudów ruchomych anten radarowych. Najczęściej ujrzysz je na terenach lotniskowych. Na bank coś takiego jest na Okęciu, widoczne z daleka z alei Krakowskiej.

Kolejna sprawa to przeznaczenie radaru. Może to być kontrola ruchu powietrznego, może być meteo, albo tajne przez poufne.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.08.2009 08:36

Potwierdzam - jak w moim avatarku :wink:
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 27.08.2009 10:21

nie mogłem nic wygooglać o stacji meteo bądź radarowej ale wygląda ciekawie i pewnie macie rację - ktoś próbował to obejrzeć z bliska?
cerlicht
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 01.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) cerlicht » 27.08.2009 10:56

Witam. Patrząc z drugiej strony widać wyrażny slad na ziemi biegnący do tunelu Dingacz, z tego wnioskuję że to wodociąg , a kula to wieża ciśnień .Zapytam za rok znajomych w Boraku to się przekonam , czy dobrze myślę . Poz.
piotr.zdz
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 218
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr.zdz » 27.08.2009 15:23

Widziałem to z dość bliska , w miejscowości Kuna , wygląda na radar , obok znajdują się inne anteny.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.08.2009 11:34

cerlicht napisał(a):Witam. Patrząc z drugiej strony widać wyrażny slad na ziemi biegnący do tunelu Dingacz, z tego wnioskuję że to wodociąg , a kula to wieża ciśnień .Zapytam za rok znajomych w Boraku to się przekonam , czy dobrze myślę . Poz.

Do tunelu Dingač?? :) Jak byłem w Kunie to nie widziałem nic biegnącego w tym kierunku...
Obrazek
cerlicht
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 01.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) cerlicht » 28.08.2009 21:24

Witam, widoczny jest ślad po kopaniu, linia prosta, więc myślę że rurę zakopali.Jeśli chodzi o radar to może też być . Poczekamy zobaczymy. Pozdrowienia.
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 28.08.2009 22:19

to na pewno radar średniej mocy. Z lokalizacji i wielkości to raczej nie jest radar meteorologiczny. Choćby dlatego że pomieszczenia operatorów znajdują się mocno poniżej czaszy - więc pewnie radar świeci także pod pewnym kątem w dół

Stawiam na radar kontroli ruchu w powietrzu i na ladzie. Ta pomarańczowa rura to woda chłodząca - pewnie w skale jest ujecie wody albo raczej zbiornik z wodą. Takie radary maja moc w impulsie 10-50 kW więc jest co chłodzić.
Raczej nie jest to radar stricte wojskowy -za mała moc, niekoniecznie w środku jest antena ruchoma, może być to radar z odchylaniem fazowym, wtedy radar ma kilka płaskich ścian

kolejne anteny z tego co mogę rozpoznać na tej jakości zdjęcia:

maszt telefoni komórkowej, trochę większej mocy niż w miastach

maszt radiolini dużej mocy lub starszego typu, wygląda na to że to jest stacja pośrednicząca dla 3 radiolini (3 pary anten). Nie wiem co jest na górze masztu, to moze być przekaźnik tv

maszt łaczności radiowej, wygląda to na antenę dla częstotliwości morskich

antena dla łączności ukf lub w paśmie powyżej plus 2 anteny tubowe dla radiolini.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 28.08.2009 22:25

Kir napisał(a):to na pewno radar średniej mocy....

A Rydzyka odbiera?? :):)
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 28.08.2009 23:24

Bocian napisał(a):
Kir napisał(a):to na pewno radar średniej mocy....

A Rydzyka odbiera?? :):)

http://www.radiomarija.hr/ :twisted: :wink:

edit:
i 500 post się tu trafił ;)
toż to znak :P :lool:
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 28.08.2009 23:51

Kir powinieneś pracować w wywiadzie, szacun :)
rbogi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 731
Dołączył(a): 25.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) rbogi » 29.08.2009 03:56

Kod: Zaznacz cały
to na pewno radar średniej mocy.

Ktoś tu chyba w radiolokacji służy
Marshall
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 310
Dołączył(a): 29.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marshall » 29.08.2009 23:42

To radar. Jest taki zlokalizowany w pobliżu lotniska Kraków - Balice. Nie wiem tylko po co ten wzór na kopule, wyglada jak rozbite jajo (te fragmenty kopuły nie sa takie same). Gładka by nie mogła być :?:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 30.08.2009 13:08

ten wzorek na kopule to prawdopodobnie miejsca łaczenia paneli.
Panele są zazwyczaj z żywicy epoksydowej czasem z PE, są lekkie ale cięzko by było taka kopułę transportować w jednym kawałku (np wysokość wiaduktów i ich szerokość mogła by utrudnić transport) na miejsce a także jej wykonanie nie było by takie proste jak jedna forma i powtarzalne elementy, jak się jeden nie uda to do kosza i zastępujemy nowym

Panelowa konstrukcja pozwala tez na wykonanie dylatacji - takie kopuły pracują raz w nocy gdy jest powiedzmy 10stopni raz w dzień gdy słońce nagrzewa je do np 100stopni a od środka są grzane anteną, więc to wszystko się wiele razy kurczy i rozszerza a konstrukcja kopuły poza podstawa nie może zawierać żadnego metalu, nie tylko stali, w ogóle niczego co przewodzi prad, kopuła musi być dość gładka i szybko odprowadzać wodę opadową bo woda nie przepuszcza promieniowania elektromagnetycznego
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Niezidentyfikowane obiekty - szybkie pytania i odpowiedzi
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone