Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Santorini 2017 - wyspa na 6- tkę.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.01.2018 11:02

Dziękuję za opisanie tej mniej jasnej strony wyspy. Na turystycznych folderach wszystko wygląda cudnie, ale przecież wiemy, że w rzeczywistości bywa różnie :) .
pzdr. :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 30.01.2018 11:58

Osiołki prześlicznie sfotografowane. Jakbym tam znowu była.

Nie wiem po której stronie jestem, kogo bardziej jest mi żal. Osłów czy ich właścicieli. Na pewno nie biednych zmęczonych turystów którzy gdyby nie osiołki musieliby zejść lub wejść (200 m w pionie) po schodkach gdyby nie było kolejki. Mieszkańcy Grecji wykorzystują osły do transportu i siebie i różnych produktów. Taka jest wciąż grecka wieś. Na szczęście wygląda na to, że właściciele zwierzaków dbają o swoje osły. Te jak widać na zdjęciach są jeszcze w odpowiednim odświętnym odzieniu. Nie widzieliśmy, żeby im się krzywda działa. Chyba nie używa się bata tak jak w przypadku poganiania koni. Wygląda na to, że się pan i osioł dogadują. Bez pomocy osłów ta grecka wyspiarska wieś musiałaby po prostu zniknąć. Problemem na pewno jest ogromna popularność tego środka transportu na tej drodze do starego portu. Jest popyt to jest podaż. Bo przecież długich kolejek jak na nasz Kasprowy do kolejki nie ma. Nieporównywalnie dramatycznie wyglądało zachowanie osłów na Prioni pod Olimpem.
Nad nasze Morskie Oko tradycją są wielkie wozy obsiadane przez "turystów". Wielu z nich nigdy by nie zobaczyli tego zakątka gór, bo jednak 9km to nie spacerek autem do galerii. Ale gdy pomyślę, że może kiedyś gdy moje kolana nie pozwolą mi już na taki długi spacer a będę chciała się (z powodów sentymentalnych czy chęci pożegnania się z górami) tam nad Morskim Okiem znaleźć to chciałabym mieć taką możliwość.

Dobra, po "coś" zeszliście do portu. Myśmy wybrali się na wycieczkę stateczkiem przede wszystkim na wulkan.
A Wy?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 31.01.2018 08:24

To może nie jest coś bardzo złego, bardziej problem organizacji.
Trochę osiołków żal, ale rzeczywiście wygląda na to, że są one zadbane i kto wie czy nie dają wyłącznego utrzymania, niektórym mieszkańcom wyspy.
Z drugiej strony osłów jest zdecydowanie więcej jak chętnych, tłoczą się na dole jak śledzie, przeszkadzając sobie i ludziom, obowiązuje najpewniej zasada, kto pierwszy ten lepszy (bo jak napisałem, widziałem osiołki przed 5-tą, kiedy w porcie nie ma nikogo - pewnie zajmowały kolejkę). No i najgorsze, że te schody naprawdę nie są sprzątane.

Nad Mokiem, jest chyba trochę inaczej - tam jest równa droga, można by rozwiązać sprawę samochodami elektrycznymi itp., jedynym problemem byłaby zima.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.02.2018 00:15

...
Lidia K napisał(a):Dobra, po "coś" zeszliście do portu. Myśmy wybrali się na wycieczkę stateczkiem przede wszystkim na wulkan.
A Wy?


Pytanie bardzo celne :D .
Ponieważ, żeby zejść do portu, dla samego portu to średnia atrakcja.
Specjalnie nic ciekawego tam nie ma... jakieś 2-3 nieszczególne bary, sklepiki z wątpliwymi pamiątkami, mnóstwo budek organizatorów wycieczek, łódeczki, osiołki, a z rana dodatkowo tłum ludzi.
Oczywiście bardzo malowniczy jest widok Firy amfiteatralnie zawieszonej nad morzem, ale czy to wystarczy, żeby ponieść takie wyrzeczenia ? :
OK, jak już ktoś strasznie chce tam iść, to nie polecam godzin 9.30. - 11.30.
Kłębi się wtedy tłum wycieczkowiczów, że zacytuję klasyka ... :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

My też zaliczaliśmy się do tej populacji, chcącej wypłynąć w dłuższy lub krótszy w rejs po kalderze.
Bilety zabukowałem i opłaciłem już w Polsce firmie Dakoutros. Nie wiem, czy było to konieczne ...
Firma ma swoje biuro na głównej ulicy w Firze i sprzedaż idzie tam na bieżąco, nawet w sezonie.
Rejs po wyspach kaldery kosztował nas 26 juro od osoby. To tanio jak na Santoryn. Tanio, bo to masówka.
Najpierw musieliśmy znaleźć w porcie biuro kompani.
Siedzący za biurkiem człowiek, z miną wskazującą na duże zmęczenie życiem, na podstawie wydruków z netu, na kwitkach typu KP, zapisuje godzinę - 11:15 i zakreśla krzyżykami wydrukowane obiekty wycieczki - Nea Kameni, Palea Kameni, Thirassia, Oia.
Daje nam te papiery i każe szukać statku ...

Statków kilka - co chwilę podpływają i wypływają. Do tych statków kilka kolejek ...kilka różnych firm organizuje wycieczki.
Totalne zamieszanie ... nikt nic nie wie. Dobrze, ze zjawiliśmy się wcześniej ...
Pytamy, ustawiamy się ... nie to nie ta kolejka, ale tamta ... uff.
Potem ... z tej niby właściwej kolejki facet zawraca nas spod statku, bo nie ta godzina na bilecie - wskazuje nam inną kolejkę.
Jakiś kolejny organizator ustawia nas na czele, dla nas już 3- ciego ogonka, czujemy się trochę ważni.
Rozmawiamy z kolejnymi, nowymi znajomymi ...okazuje się, ze mają naszą godzinę, ale inne obiekty 8O .
Pytamy takiego cwanego nastolatka, głównego zawiadowcę z firmy Dakoutros, jak to jest ?
... On wyluzowany mówi nam, ze nasz statek właśnie odpłynął ... to był ten spod którego nas zawrócono :evil: .
A było to tak - człowiek w budce wpisał złą godzinę, facet przed statkiem popatrzył tylko na tę godzinę - no i mamy ...
Młodzieniec nie zostawia nas bez pomocy - mówi: no problem, wait a second; po minucie przychodzi i mówi: follow me.
Prowadzi nas do odpływającego statku konkurencyjnej firmy (tam buzi, buzi z szefową tamtejszej wycieczki) i mówi - tym popłyniecie na Nea Kameni, a tam musicie znaleźć swoją grupę, szukajcie faceta z czapką z daszkiem (tego co was zdyskwalifikował). Macie czas, bo jesteście tylko 1/2 godziny w plecy, a oni tam długo będą... :lol: :lol: .
I tak to się w Grecji odbywa :mrgreen: .

Wypływamy ......morze spokojne ...widoki cudne, statek za ...suwa dość sprawnie ...


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 03.02.2018 01:56 przez Buber, łącznie edytowano 2 razy
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 02.02.2018 08:55

No niezłe zamieszanie :mrgreen: Ciekawa jestem czy wycieczka Wam się podobała :?:
My pływając stateczkiem na Lefkadzie z Nydri zabieraliśmy jakichś z kolei spóźnionych z innej wycieczki bo zeszło im się na obiadku w Fiskardo i statek im odpłynął :twisted:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.02.2018 09:10

O, to taka wycieczka z najbardziej rozbudowanym programem :)
I dobrze, bo wszystkie miejsca są OK :cool:
Myśmy się ograniczyli do 2 pierwszych punktów, bo na Thirassię (jak wiesz :) ) popłynęliśmy na własną rękę.
Ciekawe jakie wrażenia z takiej wycieczki...już pierwsze widzę takie jakich się można było spodziewać :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.02.2018 01:17

Beata W. napisał(a):No niezłe zamieszanie :mrgreen: Ciekawa jestem czy wycieczka Wam się podobała :?:
...


kulka53 napisał(a):...
Myśmy się ograniczyli do 2 pierwszych punktów, bo na Thirassię (jak wiesz :) ) popłynęliśmy na własną rękę.
Ciekawe jakie wrażenia z takiej wycieczki...już pierwsze widzę takie jakich się można było spodziewać :wink:

Wycieczka jest zdecydowanie warta wydanych na nią pieniędzy.
Widok wyspy niejako od środka, odwiedziny pozostałych elementów kaldery, są jedyne w swoim rodzaju.
Jedyny minus, to zbyt mało czasu na pobyt na kolejnych etapach.
Czytałem Wasze posty o Thirassi i myślę, że warto tam pojechać na nawet 2-3 dni :D .
Ostatnio edytowano 08.03.2018 23:51 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.02.2018 01:55

...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po niebaaaardzo długim rejsie dobiliśmy do Nea Kameni.
Porcik malutki, nowo przybyłe łódki, dobijają do burt tych wcześniej przybyłych i klienci przechodzą na brzeg, przez pokłady konkurencji.
Na dole nie ma nic (tak, że wodę lepiej mieć ze sobą). Stoi tylko jakiś toy - toy i budka wachwanów, żądających po 2,5 euro, za wejście. Niestety te pieniądze nie są w cenie wycieczki, kasa idzie podobno na monitorowanie aktywności wulkanów i tabliczki ostrzegawcze dla turystów.
No właśnie - Nea Kameni, to taka kupa kamieni, wulkaniczna wyspa, stosunkowo młoda.
Chociaż niecałe 4 tysiace lat temu wulkan rozwalił wyspę Strongili, naprawdę nie zniknął, tylko drzemał nadal pod wodą, tworząc kolejne obiekty, po to żeby znowu poszaleć. Sama Nea Kameni wyłoniła się z morza w ciagu ostatnich kilkuset lat, a ostateczny kształt przybrała dopiero z 80 lat temu. Znalazłem fajny film na YT - polecam obejrzeć.

Po rozglądnieciu się, idziemy do w góry.
Wulkaniczna skała jest porowata i łatwo się kruszy. Odradzam klapki itp, nogi będą czarne, a i pewnie też poranione.
Buty trzeba mieć porządne.
Idzie się i idzie, co prawda bez problemów, ale się to trochę dłuży, końca nie widać.
Wyspę dzieli się z dużym tłumem. Myślę, ze ilość ludzi spokojnie dochodziła do paru setek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i w końcu jesteśmy na górze.
Widać kilka kraterów.
Robią wrażenie wielkością, ale takie ciche są.
Basia widzi jakiś dym, ale to jakiś facet, zasłonięty kamyczkiem fajki kopcił :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podziwiamy widoki, na Thirassię, Apronissi i Palea Kameni.
Jak się człowiek dobrze ustawi to i spokojne miejsce trafi.

Potem szukamy naszego przewodnika. Szybko go znajdujemy i to w odpowiednim momencie, bo nasza grupa już schodzi.
Pokazuję mu ticket, mówię w czym problem. On się pyta, kto nam bilet pisał.
Opisuję faceta ... a on odpowiada: Aaa to owner, on już tak ma :mrgreen:.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 03.02.2018 16:04 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.02.2018 11:52

Pięknie i ciekawie. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczę wyspę na żywo. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.02.2018 12:12

Fantastycznie :!:
A tłumy? Trudno się im dziwić w miejscach tak atrakcyjnych. Sama z chęcią dołączyłabym do jakiejś wycieczki po kalderze :hut: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.02.2018 19:49

walp napisał(a):Pięknie i ciekawie. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczę wyspę na żywo. :wink:

Na pewno ... niejest tam daleko, wszystko na naszym małym kontynencie :D .


marze_na napisał(a):A tłumy? Trudno się im dziwić w miejscach tak atrakcyjnych...

... i w sezonie na dodatek.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.02.2018 21:44

Jak kiedyś będzie Santoryn to i tu trzeba będzie zawitać.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.02.2018 23:07

piekara114 napisał(a):Jak kiedyś będzie Santoryn to i tu trzeba będzie zawitać.

Koniecznie, im szybciej tym lepiej, bo jak to wszystko p ..., ciężko będzie :wink:

Obrazek
Ok. cieszymy chwilkę oko wierzchołkiem i szybko schodzimy w dół.
Statek nie będzie czekał.

Obrazek

Obrazek

Po drodze coraz piękniejsze widoki na Santoryn i wschodnią cześć kaldery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mimo "hazardu", jakoś dochodzimy do zatoczki i poprzez dwie łódki ładujemy się na naszą, już właściwą.

Obrazek

Obrazek
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Santoryn wyspa na 6- tkę.

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 05.02.2018 01:56

Buber napisał(a):... Totalne zamieszanie ... nikt nic nie wie. Dobrze, ze zjawiliśmy się wcześniej ...
Pytamy, ustawiamy się ... nie to nie ta kolejka, ale tamta ... uff.
Potem ... z tej niby właściwej kolejki facet zawraca nas spod statku, bo nie ta godzina na bilecie - wskazuje nam inną kolejkę.
Jakiś kolejny organizator ustawia nas na czele, dla nas już 3- ciego ogonka, czujemy się trochę ważni.
Rozmawiamy z kolejnymi, nowymi znajomymi ...okazuje się, ze mają naszą godzinę, ale inne obiekty 8O .
Pytamy takiego cwanego nastolatka, głównego zawiadowcę z firmy Dakoutros, jak to jest ?
... On wyluzowany mówi nam, ze nasz statek właśnie odpłynął ... to był ten spod którego nas zawrócono :evil: ...

:mrgreen:

Beata W. napisał(a):No niezłe zamieszanie :mrgreen: Ciekawa jestem czy wycieczka Wam się podobała :?:
My pływając stateczkiem na Lefkadzie z Nydri zabieraliśmy jakichś z kolei spóźnionych z innej wycieczki bo zeszło im się na obiadku w Fiskardo i statek im odpłynął :twisted:
No własnie ... w Nidri przesadzali nas ze statku na statek ... no ale w zasadzie tylko dlatego, że z 3 kompletowali na 2 ale też przy tym było trochę zamieszania. Po powrocie z rejsu umówiony transfer do hotelu wcale się nie pojawił, dla mnie to był drobiazg i z buta pieszo te 2 km przeszłam ale byli tacy co mieli po 7 i więcej km :mrgreen:

Takie rejsy bardzo lubię mimo, że zazwyczaj na nich tłoczno :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 05.02.2018 14:05

Genialne widoki z góry tylko ze ta wyspa...te kratery..... 8O Jakoś nie ufam wulkanom :roll: A jak wybuchnie??? 8O
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Santorini 2017 - wyspa na 6- tkę. - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone