Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.02.2011 18:43

mariusz-w napisał(a):Niesamowite miejsca ... fizycznie nie byłem tam nigdy.

A może nadszedł czas by to zmienić? :wink:
Wybierając się do Rumunii i planując noclegi np w 3 miejscach robiąc sobie z nich wycieczki z pewnością moglibyście wiele zobaczyć.....
Tak właśnie zwiedzał PAP z rodziną :D

mariusz-w napisał(a):dzięki kolorom zupełnie nie cmentarny.

To prawda, nie przypomina żadnego z typowych cmentarzy, nic dziwnego, że przyciąga tłumy. Nie sądzę by taki był zamysł pomysłodawcy i autora, ale taki jest efekt :D
Dzięki temu, że byliśmy tam wcześnie rano, nie było problemu by w spokoju obejrzeć to miejsce.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.02.2011 12:10

Dzień drugi, niedziela, 1 sierpnia c.d.

Zbudowana kilka lat temu cerkiew należąca do monastyru Sapanta Peri posiada wieżę o wysokości 75 m, co czyni ją najwyższą drewnianą budowlą sakralną na świecie. W ten sposób palmę pierwszeństwa straciła stara cerkiew w Surdesti, nieco wcześniej też już wyprzedzona przez nową cerkiew w Barsanie. Monastyr znajduje się nieco poniżej Sapanty, bliżej granicznej w tym miejscu rzeki Tisa i otoczony jest lasami. Zajeżdżamy na pusty plac tuż obok cerkwi, jest tu cicho, spokojnie, nie ma właściwie nikogo. Okazuje się, że wykończone jest dolne piętro świątyni, górne, właściwe jest na razie tylko pustym, drewnianym pomieszczeniem. Także i tu odbywają się nabożeństwa, powoli zaczynają się schodzić tradycyjnie na czarno ubrane kobiety w szerokich i dość krótkich spódnicach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:57 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.02.2011 12:13

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym kończymy naszą wizytę w Sapancie, oczywistym i bardzo ciekawym miejscu na naszej trasie.:roll:

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:58 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 21.02.2011 12:36

kulka53 napisał(a):A może nadszedł czas by to zmienić? :wink:
Wybierając się do Rumunii i planując noclegi np w 3 miejscach robiąc sobie z nich wycieczki z pewnością moglibyście wiele zobaczyć.....
Tak właśnie zwiedzał PAP z rodziną :D

Zapewne tak .... ale ja już w Rumuni byłem parę razy w zamierzchłych czasach ... fakt, że w tej nadmorskiej i 2 razy w stolicy.
Czasu jest, a i zostało pewnie ... już coraz mniej, to nowe kierunki trzeba eksplorować ... póki co ! :)

Na szczęście wiem co tam jest dzięki Wam ... a to też już wiele.

kulka53 napisał(a):.... w Sapancie, oczywistym i bardzo ciekawym miejscu na naszej trasie.:roll:
c.d.n.


Prawda .... :)


Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 21.02.2011 12:42

kulka53 napisał(a):
Obrazek



Czym Wam biedak podpadł, że do Grecji go nie wzięliście :?:

Dotarliście może do jakichś tłumaczeń nagrobkowych textów na "niebieskim cmentarzu" :wink:
pzdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 12:44

Mmmm... to drewno... :roll:
8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 12:47

longtom napisał(a):Dotarliście może do jakichś tłumaczeń nagrobkowych textów na "niebieskim cmentarzu" :wink:

Swego czasu tłumaczyłem teksty, które się załapały na moich fotkach z tego cmentarza. Jak chcesz, to znajdziesz je w Rumuńskich Wyrypach.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 21.02.2011 13:05

Franz napisał(a):
longtom napisał(a):Dotarliście może do jakichś tłumaczeń nagrobkowych textów na "niebieskim cmentarzu" :wink:

Swego czasu tłumaczyłem teksty, które się załapały na moich fotkach z tego cmentarza. Jak chcesz, to znajdziesz je w Rumuńskich Wyrypach.

Pozdrawiam,
Wojtek


Znalazłem , dzięki. :wink:
Ciekawe, czy "bezpośrednio" zainteresowani mieli wpływ na text "epitafium"
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 13:26

longtom napisał(a):Znalazłem[/url] , dzięki. :wink:

Namiar jest też zamieszczony w spisie treści na samym początku.
Ale widzę, że mogę wzbogacić tamte fotki o kilka kolejnych. Wtedy jeszcze trzymałem się zasady: "nie zanudzać nadmiarem zdjęć". :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.02.2011 13:53

mariusz-w napisał(a):Czasu jest, a i zostało pewnie ... już coraz mniej, to nowe kierunki trzeba eksplorować ...

Otóż to..... :roll:
Od ładnych paru lat uważam, że szkoda życia na powroty dokładnie tam gdzie już byliśmy :idea:
mariusz-w napisał(a):Na szczęście wiem co tam jest dzięki Wam ... a to też już wiele.

W ogóle dzięki cro.pl wiemy trochę więcej :D
Czasem aż za dużo i potem jest kłopot z wyborem miejsca i trasy podróży na kolejne wakacje :lol:

longtom napisał(a):Czym Wam biedak podpadł, że do Grecji go nie wzięliście :?:

Wzięliśmy, a jakże :cool:
Tylko, że daliśmy mu troszkę odpocząć :wink:

Całą podróż przejeździł w boxie :roll:
Powodów było kilka, po pierwsze, dzięki bagażnikowi na dachu mieliśmy w środku auta znacznie więcej miejsca, na noclegi musielismy na zewnatrz wystawiać tylko samochodową lodówkę. Po drugie, we wrześniu, daleko na południu dzień jest już tak krótki, że szkoda było czasu na zabawę z rozbijaniem i składaniem namiotu. Po trzecie, dzięki temu byliśmy jeszcze swobodniejsi w wyborze miejsca na nocleg, nie trzeba było szukać równego i miękkiego podłoża, np łąk, o jakie w Rumunii łatwo a w górzystej i skalistej Albanii i Grecji już nie aż tak......

longtom napisał(a):Znalazłem , dzięki. :wink:

Super, wyręczyłeś mnie :D
Nie wnikałem głębiej w tłumaczenia, czytałem właśnie to co Wojtek pisał wcześniej i kilka tekstów w przewodniku.

Franz napisał(a):widzę, że mogę wzbogacić tamte fotki o kilka kolejnych.

A masz może fotki, i czy w ogóle byłeś na tym drugim cmentarzu w Sapancie którego my nie znaleźliśmy?

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 14:12

kulka53 napisał(a):A masz może fotki, i czy w ogóle byłeś na tym drugim cmentarzu w Sapancie którego my nie znaleźliśmy?

Nie pofatygowałem się. ;)
Na tym drugim jest znacznie mniej kolorowych nagrobków czy krzyży. A nastrój można znaleźć o wiele łatwiej na innych cmentarzach, niż te w Sapanta...

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.02.2011 14:22

Franz napisał(a):Nie pofatygowałem się. ;)

:wink:
Franz napisał(a):A nastrój można znaleźć o wiele łatwiej na innych cmentarzach, niż te w Sapanta...

Co dotyczy również i rumuńskich monastyrów...

Ale tak czy inaczej, uważam, że "hity" zaliczyć trzeba, i warto. Chociażby po to, by potem poczuć przepaść różnicy pomiędzy komercją a autentyzmem :roll:

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.02.2011 16:54

kulka53 napisał(a):
Franz napisał(a):A nastrój można znaleźć o wiele łatwiej na innych cmentarzach, niż te w Sapanta...

Co dotyczy również i rumuńskich monastyrów...

Ale tak czy inaczej, uważam, że "hity" zaliczyć trzeba, i warto. Chociażby po to, by potem poczuć przepaść różnicy pomiędzy komercją a autentyzmem :roll:


To chyba dotyczy wszystkich ciekawych miejsc spotykanych podczas wyjazdów .
Chyba na szczęście tabuny turystów omijają te " mniej ciekawe " , autentyczne miejsca :wink:


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.02.2011 21:13

Sapantę mam w planie jako zwieńczenie wyjazdu, taki kolorowy akcencik tuż przed powrotem do domu. Cmentarz pokazują wszyscy, którzy tam się znaleźli, ale tamtejszą drewnianą cewkiew z wysokaśną wieżą, na fotkach to chyba dopiero u Was :) zobaczyłam? W każdym bądź razie nie kojarzę gdzie indziej.

Oczywiście, "hity" zobaczyć wypada, chociażby niektóre z nich. Pewnie jednak część z nich sobie odpuszę, aby trafić w zamian jakieś miejsce niekomercyjne. Może któreś z Waszych podpowiedzi? Ale moze uda mi się "odkryć" coś całkiem innego...

No dobra, jadziem dalej :D. Macie jusz gotowy następny odcinek :?:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 08:47

piotrf napisał(a):Chyba na szczęście tabuny turystów omijają te " mniej ciekawe " , autentyczne miejsca

Omijają, bo te miejsca nie są po prostu opisane w przewodnikach :roll:
A poza tym nie zawsze ma się na tyle czasu by zaglądnąć w każdą dziurę....
No i tak naprawdę, nie zawsze warto.

A tak swoją drogą.... coś mi się wydaje, że i Ty odwiedziłeś Rumunię w tym roku :wink: , może skrobnęłoby się jakąś relacyjkę? . Jeżeli nie, to wszelakie uwagi i komentarze bardzo mile widziane tu :D

dangol napisał(a):Sapantę mam w planie jako zwieńczenie wyjazdu, taki kolorowy akcencik tuż przed powrotem do domu.

Czyli że tak powiem zaplanowałaś kółeczko w przeciwnym do naszego kierunku :D

dangol napisał(a):drewnianą cewkiew z wysokaśną wieżą, na fotkach to chyba dopiero u Was :) zobaczyłam?

Niewykluczone, ja też sobie nie przypominam. Wyczytałem o niej w przewodniku i stwierdziliśmy, że jak już jesteśmy..... dlaczego nie :D

To taka mapka-planik Sapanty

Obrazek

A - miejsce naszego noclegu
B - Wesoły Cmentarz
C - muzeum Stana Patrasa
D - monastyr Sapanta Peri

Linia z "19" to główna droga, powyżej rzeka i granica z Ukrainą. Odległość od cmentarza do monastyru jest na tyle duża, że nie warto iść pieszo, lepiej podjechać. To około 1.5 - 2 km, tak sądzę.

dangol napisał(a):Oczywiście, "hity" zobaczyć wypada, chociażby niektóre z nich. Pewnie jednak część z nich sobie odpuszę, aby trafić w zamian jakieś miejsce niekomercyjne. Może któreś z Waszych podpowiedzi? Ale moze uda mi się "odkryć" coś całkiem innego...

Wszystkich "hitów" w 2 tygodnie nie da rady zobaczyć, choć przy dużej dozie samozaparcia można wiele. No ale też nie chodzi przecież o to by jeździć od świtu do nocy i "zaliczać" z wywieszonym językiem :roll: . W Rumunii jest na tyle dużo ciekawych miejsc, że niewykluczone, że trafisz tam gdzie nikt z opisujących na cro nie trafił, a i w ogóle chyba mało kto z turystów trafia. Nam się coś takiego udało i to właśnie miejsce wspominamy bardzo miło. Zresztą, nie tylko to :D

A c.d. , wkrótce :wink:

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:59 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 117
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone