Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kamil_youssef90
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 02.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamil_youssef90 » 02.08.2016 18:09

W moim przypadku proces wyglądał tak:

- Wysłanie wniosków e-mailem: 13 lipca
- Wydanie kart: 25 lipca
- Wysłanie kart: 27 lipca
- Dostarczenie kart przez pocztę: 1 sierpnia

NFZ w Krakowie. Więc faktycznie więcej niż 14 dni może zająć.
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 02.08.2016 18:38

W Poznaniu ostatnio dostałam od ręki. A teraz się zastanawiam, czy jest sens to brać, jak mam komercyjne ubezpieczenie?
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 02.08.2016 21:29

jotusia napisał(a):W Poznaniu ostatnio dostałam od ręki. A teraz się zastanawiam, czy jest sens to brać, jak mam komercyjne ubezpieczenie?

Jak załatwiasz w oddziale- zawsze dostajesz do ręki.

Czy jest sens brać dodatkowe?
Zwróć uwagę, że EKUZ nie pokryje Ci wszystkich ewentualnych kosztów.
Koszt dodatkowego praktycznie żaden, a święty spokój - bezcenny.
Brutaka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 183
Dołączył(a): 26.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Brutaka » 02.08.2016 21:44

jotusia napisał(a):A teraz się zastanawiam, czy jest sens to brać, jak mam komercyjne ubezpieczenie?


EKUZ to nic innego jak prawo do podstawowej i niezbędnej opieki zdrowotnej w krajach UE a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii, w których się przebywa na takich samych zasadach jak obywatele tych państw.

Cytując za NFZ:

"Ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia gwarantuje nam w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii,
Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii, uzyskanie bezpłatnych niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
udzielanych w nagłych przypadkach w zakresie, w jakim przysługują one osobom ubezpieczonym w danym
kraju. Oznacza to, że część kosztów za udzielone świadczenia medyczne będziemy musieli ponieść sami,
a koszty te nie podlegają zwrotowi przez NFZ. Aby bajeczny urlop nie stał się koszmarnym przeżyciem, warto
więc przed wyjazdem wykupić sobie dodatkowe prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni nam
psychiczny komfort, a w razie potrzeby oczekiwaną pomoc. Należy także zaopatrzyć się w Europejską Kartę
Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest dokumentem potwierdzającym w krajach UE nasze prawo do
korzystania z opieki medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotne".

Czy dalej masz dylematy odnośnie sensu dodatkowego ubezpieczenia zdrowia lub życia swojego oraz swoich najbliższych?

Koszt takiego ubezpieczenia, który daje niewspółmierny komfort psychiczny korzystania z wymarzonego urlopu z szerokim wachlarzem ochrony i wszelakich świadczeń to jeden wypad do chorwackiej konoby dla 4-osób więc odpowiedz sobie sam czy jest sens oszczędzać?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 02.08.2016 22:33

jotusia napisał(a):A teraz się zastanawiam, czy jest sens to brać, jak mam komercyjne ubezpieczenie?

Brutaka napisał(a):Czy dalej masz dylematy odnośnie sensu dodatkowego ubezpieczenia zdrowia lub życia swojego oraz swoich najbliższych?

Koszt takiego ubezpieczenia, który daje niewspółmierny komfort psychiczny korzystania z wymarzonego urlopu z szerokim wachlarzem ochrony i wszelakich świadczeń to jeden wypad do chorwackiej konoby dla 4-osób więc odpowiedz sobie sam czy jest sens oszczędzać?

Ja zrozumiałem, że jotusia zastanawia się nad kartami EKUZ, ponieważ ma komercyjne (dodatkowe) ubezpieczenie,
a nie nad sensem wykupienia tego dodatkowego właśnie. :roll:

@jotusia ja jeżdżę zawsze z kartami EKUZ oraz dodatkowym ubezpieczeniem komercyjnym i inaczej sobie nie wyobrażam podróży. Karta EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w placówkach, które działają w ramach powszechnych systemów zdrowia i obejmują pakiet podstawowych świadczeń. Pokazujesz kartę i w zasadzie to wystarcza. Tak mieliśmy w Chorwacji. Jeśli dają ją za darmo, to dlaczego nie skorzystać.

W przypadku ubezpieczenia komercyjnego, nie wystarczy pokazanie polisy, ale trzeba rozliczać rachunki za wizytę, ponieważ nie zawsze jest możliwe rozliczanie bezgotówkowe.
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 02.08.2016 22:42

walp napisał(a):Ja zrozumiałem, że jotusia zastanawia się nad kartami EKUZ, ponieważ ma komercyjne (dodatkowe) ubezpieczenie,
a nie nad sensem wykupienia tego dodatkowego właśnie. :roll:

Ups......... :oops:

Złamanie ręki w Irlandii wymagające leczenia operacyjnego tam na miejscu (lekarz nie wyraził zgody na transport samolotem).
Podobno robią to na EKUZ, ale zobaczymy co będzie jak przyjdzie do płacenia.

Na szczęście dodatkowo posiadam ubezpieczenie Warta Travel Plus.
Zobaczymy jak to się skończy, niemniej jednak nikt mnie nie przekona do rezygnacji z dodatkowego .
Koszt 158,00 zł za 43 dni.
Jak mawiają - szkłem doopy nie utrzesz... :roll:

A tak na marginesie, jak ktoś narzeka na polską służbę zdrowia..........nie życzę bliższego kontaktu z europejską..
Tam jest dopiero dżihad... :roll:
Ostatnio edytowano 02.08.2016 22:50 przez anakin, łącznie edytowano 1 raz
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 02.08.2016 22:48

Dodatkowe (odpowiednie) ubezpieczenie daje komfort odwiedzin lekarza w apartmanie, co przy siedzącym od paru godzin nad miską dziecku jest równie bezcenne, wizyta oczywiście gratis, zwrot kasy za leki kupione w aptece.
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 02.08.2016 23:04

Ja zrozumiałem, że jotusia zastanawia się nad kartami EKUZ, ponieważ ma komercyjne (dodatkowe) ubezpieczenie,
a nie nad sensem wykupienia tego dodatkowego właśnie. :roll:


Tak dokładnie o to mi chodziło. Mam dodatkowe ubezpieczenie (nie wyobrażam sobie go nie mieć, tym bardziej, że miałam za granicą kryzysowe sytuacje zarówno ze sobą, jak i dzieckiem). To nie podlega dyskusji. Zastanawia mnie tylko, czy to EKUZ mi potrzebne. Musiałabym się po nie z dwójką dzieci tarabanić specjalnie, mieszkam blisko, ale jednak pod Poznaniem, więc to jest trochę problematyczne. Stąd moje pytanie. PZU rozlicza wszystko bezgotówkowo(tak mi powiedziano na infolinii, czy to prawda-wyjdzie w praktyce), ale rozliczanie rachunków nie jest dla mnie też problemem (stoczyłam już tyle walk z różnymi ubezpieczalniami, że mam wprawę). W Turcji EKUZ nie obowiązywała, więc nie było dylematu, ale pomoc wyglądała tak, że wystarczył telefon i albo lekarz przyjeżdżał, albo taksówka nas wiozła do kliniki.
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 02.08.2016 23:08

jotusia napisał(a):Tak dokładnie o to mi chodziło. Mam dodatkowe ubezpieczenie (nie wyobrażam sobie go nie mieć, tym bardziej, że miałam za granicą kryzysowe sytuacje zarówno ze sobą, jak i dzieckiem). To nie podlega dyskusji. Zastanawia mnie tylko, czy to EKUZ mi potrzebne. Musiałabym się po nie z dwójką dzieci tarabanić specjalnie, mieszkam blisko, ale jednak pod Poznaniem, więc to jest trochę problematyczne. Stąd moje pytanie. PZU rozlicza wszystko bezgotówkowo(tak mi powiedziano na infolinii, czy to prawda-wyjdzie w praktyce), ale rozliczanie rachunków nie jest dla mnie też problemem (stoczyłam już tyle walk z różnymi ubezpieczalniami, że mam wprawę). W Turcji EKUZ nie obowiązywała, więc nie było dylematu, ale pomoc wyglądała tak, że wystarczył telefon i albo lekarz przyjeżdżał, albo taksówka nas wiozła do kliniki.


Osobiście wolałabym w Polsce na spokojni dojechać po karty niż w kryzysowej sytuacji kombinować.
Karty chyba może odebrać ktoś w Twoim imieniu.
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 02.08.2016 23:10

jotusia napisał(a): Zastanawia mnie tylko, czy to EKUZ mi potrzebne. Musiałabym się po nie z dwójką dzieci tarabanić specjalnie, mieszkam blisko, ale jednak pod Poznaniem, więc to jest trochę problematyczne.

Obecność dzieci w NFZ nie jest do niczego potrzebna.
Wg mnie ważniejsze jest ubezpieczenie komercyjne od tego z NFZ-tu ( bo zawiera więcej "opcji"), więc jak już uważasz.
Na samym EKUZ-ie nie jadę nigdzie.
Bo tak.
jotusia
Croentuzjasta
Posty: 139
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) jotusia » 02.08.2016 23:16

Obecność dzieci w NFZ nie jest do niczego potrzebna.


No niepotrzebna, ale samych ich w domu nie zostawię. Wychodzi na to samo.

Na samym EKUZ-ie nie jadę nigdzie.


Mam tak samo, ale odwrotnie (czyli bez EKUZ) mi się zdarzało. :)
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 02.08.2016 23:20

jotusia napisał(a):Mam tak samo, ale odwrotnie (czyli bez EKUZ) mi się zdarzało. :)

Lepiej bez EKUZ niż komercyjnego.
W Cro zawsze mnie pytali o EKUZ.
Nie miałem więc musiałem zapłacić za wizytę lekarską i lekarstwa, co zostało potem bezproblemowo rozliczone przez ubezpieczyciela.
EKUZ z tego co wiem nie pokrywa kosztów poniesionych na zakup przepisanych lekarstw, ubezpieczenie dodatkowe już tak....
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 03.08.2016 06:57

anakin napisał(a):...
Na szczęście dodatkowo posiadam ubezpieczenie Warta Travel Plus.
Zobaczymy jak to się skończy, niemniej jednak nikt mnie nie przekona do rezygnacji z dodatkowego .
Koszt 158,00 zł za 43 dni.

To nie reklama.
Posiadam KL Gothaer. Oczywiście obowiązuje poza granicami kraju. Obejmuje również kraje pozaeuropejskie. A w takich ostatnio bywałem.
Koszt 549 PLN - 365 dni.
Kwota ubezpieczenia (bo to też ma spore znaczenie) - 40 000 EUR. Na skomplikowane zabiegi za mało ale na podstawową opiekę powinno wystarczyć.
magdalena_r
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 04.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) magdalena_r » 03.08.2016 11:39

Ja zawsze nas ubezpieczam dodatkowo w PZU (polisa Wojażer).
Ale w tym roku zaczęłam się zastanawiać nad wyborem odpowiedniej polisy.
Możecie z doświadczenia poradzić, który ubezpieczyciel jest najbardziej rzetelny?
grzesiek-swidnica
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 08.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) grzesiek-swidnica » 03.08.2016 16:45

magdalena_r napisał(a):Ja zawsze nas ubezpieczam dodatkowo w PZU (polisa Wojażer).
Ale w tym roku zaczęłam się zastanawiać nad wyborem odpowiedniej polisy.
Możecie z doświadczenia poradzić, który ubezpieczyciel jest najbardziej rzetelny?

Np to:
https://www.aig.pl/klienci-indywidualni/podroze/kup-online
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone