Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.06.2016 08:33

Ferrara by night

Ulokowaliśmy się koło katedry z nadzieją na jakieś efektowne podświetlenie fasady. Okazuje się ono nie być jakoś szczególnie wystrzałowe, ale i tak jest całkiem ładnie 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na Piazza della Cattedrale tłoczno i gwarno.

Obrazek

Obrazek


Ostatnie ujęcia katedry ...

Obrazek

Obrazek



i idziemy w stronę zamku.

Obrazek

Obrazek


Paweł fotografuje siedzibę d'Estów, a ja gapię się w google maps w poszukiwaniu miejsca gdzie nas nakarmią. Najlepiej w kierunku hostelu, bo już się dzisiaj nachodziliśmy :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Co zjeść w Ferrarze?
Pozycja numer jeden w menu to Cappellacci di zucca pierożki z farszem z pieczonej dyni i ricotty.
W oczekiwaniu na tą najpopularniejszą lokalną specjalność dostajemy koszyczek z Coppia Ferrarese.

Obrazek

Ten przedziwnego kształtu chleb sporządzany z pszennej mąki z dodatkiem oliwy został uznany przez Wspólnotę Europejską jako produkt I.G.P. (Identificazione Geografica Protetta) i jest objęty ochroną jako element stanowiący o tożsamości geograficznej regionu. Tradycja wypiekania sięga w Ferrarze aż XIII wieku. W 1694 roku ostatecznie spisano wszystkie zasady dotyczące wypiekania coppii, a przepis przetrwał do dziś.


:papa:
Ostatnio edytowano 30.01.2021 20:12 przez marze_na, łącznie edytowano 2 razy
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 04.07.2016 18:46

marze_na napisał(a):Na Piazza Trento - Trieste w równym rzędzie ustawiono stoiska, na których sprzedawcy z całych Włoch oferowali to co najlepsze w ich regionie.
Mam ogromną słabość do takich miejsc :D . W pierwszym odruchu wydałabym całą zawartość portfela i jeszcze rozglądała się za bankomatem :lol: . Dopiero ceny przywołują mnie do rozsądku :? .
Zawsze jednak można nacieszyć oczy.



Zdecydowanie najwięcej było jednak serów :).

Obrazek

Na deser kupiliśmy jeszcze sycylijskie cannoli i ruszyliśmy na spotkanie ze średniowieczną Ferrarą :papa: .



Cieszę się, że w swojej słabości nie jestem odosobniona :oczko_usmiech:
A wracając do serów to mogła bym tam się stołować :roll:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 05.07.2016 01:53

dla nas ważnym elementem wyjazdu wakacyjnego są lokalne kulinaria. Uwielbiamy pokosztować miejscowych specjałów i alkoholi. A już w ogóle jeśli chodzi o kuchnię włoską to... uummhmm

marze_na napisał(a):
marze_na napisał(a):Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .


bardzo się cieszę i już niecierpliwie czekam na relację :) . Sycylia była dla nas jedną z alternatyw na ten rok, już prawie kupowałem bilety do Trapani, ale ostatecznie odkładamy na niedaleką przyszłość.
pozdrawiam,
Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2016 09:30

A ja się tak zapytam: Kiedy będzie dalsza część :?: Bo zaraz zaczniesz się na Sycylię pakować i skumuluje Ci się praca nad relacjami....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.07.2016 09:53

Beata W. napisał(a):Cieszę się, że w swojej słabości nie jestem odosobniona :oczko_usmiech:

Nooo my to trochę takie łasuchy jesteśmy :oops: :lol: :wink:



Mikeee napisał(a):
marze_na napisał(a):Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .

bardzo się cieszę i już niecierpliwie czekam na relację :) . Sycylia była dla nas jedną z alternatyw na ten rok, już prawie kupowałem bilety do Trapani, ale ostatecznie odkładamy na niedaleką przyszłość.

Dobrze kojarzę, że dopiero co wróciłeś z Włoch? Pisz, wklejaj, opowiadaj :D .



piekara114 napisał(a):A ja się tak zapytam: Kiedy będzie dalsza część :?: Bo zaraz zaczniesz się na Sycylię pakować i skumuluje Ci się praca nad relacjami....

W zasadzie to zostało już tylko zakończenie - ostatni dzień i jakieś zgrabne podsumowanie.
Tylko czasu mi trochę brakuje, bo raz, że się intensywnie rehabilituję, dwa - sezon żużlowy mamy w pełni :mrgreen: i trzy - myślami już na Sycylii jestem :hearts: (wyspa wielka, a do dyspozycji tylko 15 dni, czytam i planuję, co by znowu jakichś wybitnych fresków nie przegapić :lol: :wink: )

A relacje i tak mi się skumulują, bo za 1,5 miesiąca jedziemy wschodnią Polskę odkrywać :oczko_usmiech: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.07.2016 12:36

marze_na napisał(a):(wyspa wielka, a do dyspozycji tylko 15 dni, czytam i planuję, co by znowu jakichś wybitnych fresków nie przegapić :lol: :wink: )
nie pomiń też ważnych galerii i muzeów :D
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.07.2016 23:50

marze_na napisał(a):
Mikeee napisał(a):
marze_na napisał(a):Następne Buongiorno! Benvenuti! będzie z Sycylii :hut: .

bardzo się cieszę i już niecierpliwie czekam na relację :) . Sycylia była dla nas jedną z alternatyw na ten rok, już prawie kupowałem bilety do Trapani, ale ostatecznie odkładamy na niedaleką przyszłość.

Dobrze kojarzę, że dopiero co wróciłeś z Włoch? Pisz, wklejaj, opowiadaj :D .


Cóż. Niestety 2 dni przed wyjazdem, gdy wszystko było już zapięte na ostatni guzik, los nagle i brutalnie zmienił moje plany...Odwołałem wszystko w jednej chwili...
Pocieszam się tym, że mój główny wyjazd letni wciąż przede mną (mam taką nadzieję). Zdecydowaliśmy się na Sardynię i Korsykę i "coś" po drodze. Muszę z tym jednak czekać na początek września...


Rehabilituj kolanko skutecznie, bo Etna czeka...

pozdrawiam,
Michał
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.07.2016 07:53

Mikeee napisał(a):Pocieszam się tym, że mój główny wyjazd letni wciąż przede mną (mam taką nadzieję).

Jako wielka fanka Twoich relacji trzymam kciuki za realizację planów.



Tymczasem czas już najwyższy kończyć tą marcową, deszczową relację :).
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 14.07.2016 08:06

13.03 - Ferrara - Bolonia - Wrocław

Rano szybko zbieramy bagaże i idziemy na ostatni spacer po Ferrarze. Została nam ostatnia już turystyczna trasa - żółta. Pogoda znowu nas nie rozpieszcza. Jest pochmurno, zimno i wietrznie. Naciągamy czapki na uszy, wkładamy rękawiczki i ruszamy przez puste jeszcze ulice Ferrary. Aura nie zachęca do fotografowania, na karcie ląduje raptem parę pstryków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Docieramy do Palazzo Schifanoia z XIV w. Po przebudowie w XV w. stał się pierwszym przykładem architektury renesansowej w Ferrarze .

Tak, tak! To tu kryją się TE :!: freski ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zamiast karmić oczy i dusze we wnętrzach Schifanoia idziemy nakarmić żołądki :mrgreen: .
Siadamy w jakimś sympatycznym barze w okolicy Piazza del Municipio i zamawiamy po ogromnej panini.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Potem zostaje nam już tylko spacer na dworzec kolejowy.

Obrazek


Punktualny co do minuty regionale veloce trenitalii w pół godziny zawozi nas do Bolonii.
Ponieważ do odlotu mamy trochę czasu postanawiamy sprawdzić jeszcze jedną polecaną gelaterię. Spróbowaliśmy cztery smaki i teraz też możemy polecać 8) . Gelateria Galliera 49 serwuje najlepsze lody pistacjowe jakie w życiu jadłam :D .

Tym smacznym akcentem kończymy nasz marcowy urlop.


Jeszcze tylko parę fotek z nieba :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



I lądujemy.

Obrazek

==========================================================================================================
Tytułem podsumowania parę luźnych uwag, spostrzeżeń i wniosków. Subiektywnych.

Kampania i Emilia-Romania to zupełnie różne Włochy :lol: . Podejrzewam, że te sycylijskie będą jeszcze inne :mrgreen: .

Włoska kuchnia rządzi, a lody nie mają sobie równych :D .


Jedyne co zmienilibyśmy w planie wyjazdu to jeden nocleg więcej w Ferrarze kosztem jednego mniej w Ravennie. Pod względem uroku i klimatu pierwsze miasto bije to drugie o głowę.

Jedyne co nam się podczas tego tygodnia na włoskiej ziemi nie podobało i na co naprawdę możemy głośno narzekać to pogoda. Marzec okazał się wyjątkowo kiepskim miesiącem na zwiedzanie i marcowego wyjazdu do Italii raczej już nie powtórzymy.
Ta chłodna i deszczowa aura w najmniejszym nawet stopniu nie ostudziła jednak naszych apetytów na podróżowanie po Włoszech. Mamy kilka konkretnych pomysłów, które pewnie doczekają się realizacji w ciągu najbliższych paru lat.

No i jeszcze to co mnie samą zawsze ciekawi w innych relacjach czyli koszty :hut: .
I. Samolot 410 zł, pociągi ok. 55 euro (ok. 240 zł) plus ok. 10-12 euro (50 zł) za komunikację autobusową w Bolonii co daje łączenie 700 zł za ogólnie pojęty transport. Paliwo, autostrady, parkingi 0,00 zł. I to jest główny powód, dla którego lubimy się z trenitalią.
II. Noclegi 324 euro (ok. 1400 zł)
III. Bilety wstępu 45 euro (ok. 200 zł)
IV. Biorąc pod uwagę, że koszt całej imprezy wyniósł jakieś 3,5 tys. to przejedliśmy ok. 1200 zł.


Dziękujemy wszystkim odwiedzającym, że zechcieli spędzić tu swój czas.
Do zobaczenia w kolejnych relacjach :papa: .
Ostatnio edytowano 30.01.2021 20:20 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 14.07.2016 09:02

marze_na napisał(a):Jedyne co nam się podczas tego tygodnia na włoskiej ziemi nie podobało i na co naprawdę możemy głośno narzekać to pogoda.


No tak.

Musze przyznać, że my w czerwcu mieliśmy mało czerwcową pogodę i niestety najpiękniejsze miejsce nie jest w stanie powetować mi słabej pogody. :cry:


Czekam na Sycylię.
:hut:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 14.07.2016 09:07

marze_na napisał(a):
Dziękujemy wszystkim odwiedzającym, że zechcieli spędzić tu swój czas.
Do zobaczenia w kolejnych relacjach :papa: .


Już miałam parę razy Cię popędzać ... :smo: , ale pomyślałam, że jakiś żużel ważny masz pewnie :oczko_usmiech: .


Dzięki za relację z tymi "skandalicznymi" zdjęciami :oczko_usmiech: ,
bardzo ciekawa jestem Waszej Sycylii, więc będę niecierpliwie czekać :D :papa:



A o wypadku pociągów w Apulii pewnie słyszałaś :cry:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.07.2016 09:32

Dzięki za extra (jak zawsze) relację.
Sposób na podróż diametralnie inny :) , efekt poznawczy - pewnie podobny.
Pogoda włoska, no cóż, jest jaka jest, trzeba się z tym pogodzić, albo liczyć na łut wyżowego szczęścia :cool:
Również czekam na Sycylię, ale i na polski wschód (my mieliśmy wyruszyć w ten weekend, ale ze względu na kiepską zapowiadaną pogodę będzie to przyszły - może będzie lepiej).
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.07.2016 14:32

Pod pochwałami podpisuję się obydwiema rękami.
Super zdjęcia, super teksty i super miejsca.

Coś już widzieliśmy, chętnie zobaczylibyśmy więcej może i Ferrara znajdzie swój czas. Na pewno zawsze będzie sie z Wami kojarzyć i pójdziemy Waszymi śladami.
marze_na napisał(a):Jedyne co zmienilibyśmy w planie wyjazdu to jeden nocleg więcej w Ferrarze kosztem jednego mniej w Ravennie. Pod względem uroku i klimatu pierwsze miasto bije to drugie o głowę.

Miasto może i bije (wierzę po tym co widzę w Twojej relacji) ale bizantyjskie mozaiki w Rawennie biją jak na razie (w moim rankingu) wszelkie bizantyjskie mozaiki jakie widzieliśmy.

Do następnych włoskich smaków, kolorów i wrażeń. :D
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 14.07.2016 17:33

Miło się z Wami podróżowało, lot powrotny też super na fotkach :lol:
Przyłączam się do moich przedmówców i również czekam na Sycylię.

Pozdrawiam :papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 14.07.2016 19:49

marze_na napisał(a):
Mikeee napisał(a):Pocieszam się tym, że mój główny wyjazd letni wciąż przede mną (mam taką nadzieję).

Jako wielka fanka Twoich relacji trzymam kciuki za realizację planów.

bardzo mi miło i serdecznie dziękuję :D
marze_na napisał(a):...jeden nocleg więcej w Ferrarze kosztem jednego mniej w Ravennie. Pod względem uroku i klimatu pierwsze miasto bije to drugie o głowę.

to było widoczne już na Waszych zdjęciach. Chociaż te mozaiki... - rewelacja

marze_na napisał(a):Dziękujemy wszystkim odwiedzającym, że zechcieli spędzić tu swój czas.
Do zobaczenia w kolejnych relacjach :papa: .


to była moc przyjemnych doznań - zresztą jak zawsze w Twoich relacjach :)

Niecierpliwie czekam na wrażenia z Sycylii,
dziękuję i pozdrawiam, :papa:
Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Buongiorno! Benvenuti! "Słoneczna" Emilia-Romania - strona 2...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone