Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd na stale

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.04.2010 02:05

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Minimalne wynagrodzenie - minimalna plaća Ona iznosi 2. 814, 00 kuna.
Bożesz ty mój, toż to cała renta:)
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 16.04.2010 11:23

Dziekuje serdecznie!

Pytalem, bo chyba mam mozliwosc zalatwienia sobie tutaj kontraktu pod pewnymi warunkami i chcialem dowiedziec sie czy to mi sie w ogole kalkuluje. Teraz wiem, ze tak i to chyba najlepsza wiadomosc w ostatnim czasie:) Otwiera to wiele mozliwosci no ale zalatwiania tez jest sporo...a mysli Pani, ze np. 1/2 etatu rozniez upowania mnie do przedluzenia pobytu na okres kontraktu? Wiadomo, koszty wtedy sa jeszcze mniejsze...
Pewnie sporo osob uwaza, ze strasznie kombinuje ale z doswiadczenia wiem, ze wiele przepisow mozna obejsc:)

Pozdrawiam
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 16.04.2010 11:27

Serce w pasy napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Minimalne wynagrodzenie - minimalna plaća Ona iznosi 2. 814, 00 kuna.
Bożesz ty mój, toż to cała renta:)


prawie 400 EUR - jestem naprawde pozytywnie zaskoczona ze az tyle :!:
mario14
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 14.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mario14 » 16.04.2010 11:55

Faktycznie 400e to calkiem przyzwoicie...chociaz patrzac po mieszkancach Splitu i cenach w sklepach min. zarobki sa tu na wyzszym poziomie! Jakos nie mam smialosci zapytac sie os. , z ktorymi utrzymuje jakis blizszy kontakt...
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.04.2010 11:57

Nives napisał(a):
Serce w pasy napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Minimalne wynagrodzenie - minimalna plaća Ona iznosi 2. 814, 00 kuna.
Bożesz ty mój, toż to cała renta:)


prawie 400 EUR - jestem naprawde pozytywnie zaskoczona ze az tyle :!:


I teraz pytanie - ile zabieramy eurasów na 14 dni? A gdzie pozostałe 16/17.
Tak mi się tylko...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.04.2010 12:09

mario14 napisał(a):Dziekuje serdecznie!

Pytalem, bo chyba mam mozliwosc zalatwienia sobie tutaj kontraktu pod pewnymi warunkami i chcialem dowiedziec sie czy to mi sie w ogole kalkuluje. Teraz wiem, ze tak i to chyba najlepsza wiadomosc w ostatnim czasie:) Otwiera to wiele mozliwosci no ale zalatwiania tez jest sporo...a mysli Pani, ze np. 1/2 etatu rozniez upowania mnie do przedluzenia pobytu na okres kontraktu? Wiadomo, koszty wtedy sa jeszcze mniejsze...
Pewnie sporo osob uwaza, ze strasznie kombinuje ale z doswiadczenia wiem, ze wiele przepisow mozna obejsc:)

Pozdrawiam


Nie mam pojęcia.. jednym z warunków zgody na pobyt jest posiadanie środków finansowych pobyt ten zabezpieczających (na pewno jest jakiś próg finansowy, podejrzewam zbliżony do minimalnego wynagrodzenia). Jeśli praca będzie legalna (pozwolenie na pracę - radna dozvola - co nie jest niestety takie łatwe!), próg finansowy przy tej 1/2 etatu osiągnięty, to chyba powinno być ok... Trzeba pytać w MUP-ie.
Pozdrawiam
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 16.04.2010 12:13

mario14 napisał(a):Faktycznie 400e to calkiem przyzwoicie...chociaz patrzac po mieszkancach Splitu i cenach w sklepach min. zarobki sa tu na wyzszym poziomie! Jakos nie mam smialosci zapytac sie os. , z ktorymi utrzymuje jakis blizszy kontakt...



ci ktorzy pracuja w supermarketach chyba maja mniej-wiecej tyle. ci ktorzy maja skonczone uczelnie, zazwyczaj 2-3 razy tyle, przynajmniej w sluzbach publicznych - co jest, uwazam, nadal calkiem przyzwoice, biorac pod uwage sytuacje oraz ceny oraz fakt ze duzo osob ma dodatkowe zrodla dochodow.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 16.04.2010 12:43

Ale należy zauważyć, że średnia płaca (netto) w Chorwacji, 5300kn.

Myślę, że dla normalnego życia w Chorwacji należy około 6000kn.

statystyka

:?
Farrah
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 24.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farrah » 16.04.2010 20:16

Witam,

Słuchajcie troche się zdołowałam Waszymi postami... Wyprowadzam sie do Chorwacji w czerwcu. W grudniu pojechałam w odwiedziny do Splitu i chciałam załatwić sobie wize. Kobieta w urzędzie powiedziała mi jednak, ze POLACY akurat nie potrzebują żadnej wizy i moga mieszkac tu ile chcą tylko musza sie zameldować. Otwieram firmę na franczyzie w Splicie i równiez powiedziano mi, że żadnych problemów nie bede mieć jako obcokrajowiec tylko jak każdy chorwat bedę musiała przedstawić przed Sadem cały mój "plan działania" celem ustalenia czy działalnośc gosp. nie zagraza środowisku itp. Ale to podobno formalność. Minusem jest jednak to, że nie moge zatrudniać polaków tylko chorwatów. To tyle. Widze, że moje informacje są troche sprzeczne z Waszymi dlatego napiszcie proszę czy to co tam naksrobaliście to jest pewne czy to tylko wasze gdybania ;) Z góry dzięki, pozdrav ;)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.04.2010 21:34

Myślę, że trochę mylisz pojęcia.. Polacy nie potrzebują wiz, by wjechać na terytorium RH, ani by na jej terytorium przebywać. O żadnych wizach, jak powinnaś była zauważyć, o ile przeczytałaś ten temat, nie było tu mowy (a o pozwoleniach na pobyt.. to zupełnie co innego). Twoja sytuacja, z tego piszesz jest zgoła inna.. Tobie najprawdopodobniej potrzebna będzie poslovna dozvola (czy pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej) i trzeba będzie założyć działalnosć gospodarczą, co akurat nie jest znowu aż takie trudne ... A wtedy pozwolenie na pobyt nie stanowi już problemu, bo masz argument i powód ubiegania się o nie.

HITRO.HR to strona dla Ciebie.. to info nt. pocedur zakładania działalności gospodarczej.
Okienko HITRO.HR znajdziesz w urzędzie o nazwie FINA (Rządowa agencja finasowa)- i tam załatwisz prawie wszystko (to coś na kształ "okienek przedsiębiorczości", które kiedyś funkcjonowały w PL).
Pozdrawiam
Farrah
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 4
Dołączył(a): 24.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farrah » 16.04.2010 22:40

mysle ze nawet bardzo pomylilam pojecia ;) myslalam ze to ze nie potrzebujemy wizy juz rowna sie temu ze mam pozwolenie na pobyt. kobieta w okienku jednak nic nie wspominala o czyms takim ale wnioskuje ze, tak jak piszesz, najwazniejsze zebym zalozyla swoja dzialalnosc a pozwolenie to juz bedzie formalnosc. serdeczne dzieki za tyle informacji!!
martar
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 16.04.2010
wyjazd na stałe

Nieprzeczytany postnapisał(a) martar » 17.04.2010 03:51

witam serdecznie!

zacznę od przywitania, gdyz do waszej społecznosci dolaczylam dzisiaj.
mam na imie Marta.

Dwukrotnie mialam przyjemnosc spedzania wczasow na Rabie. nidgy nie bylam w piekniejszym miejscu. innych wysp nie mialam okazji zwiedzic, ale ta w zupelnosci mi do pelni szczescia wystarczy.

zakochana w chorwackim/ rabskim klimacie, mentalnosci rdzennej ludnosci, ogromnej ilosci slonca, cudownie pachnacych lasow, roznorodnych plaz i wszystkim co jest z nia zwiazane od a do z postanowilam...
... wyjechac co HR na stale.

Mowiac najogolniej chce sie wyzbyc wszystkego co mam tutaj zeby zakupic lodeczke, zrobic odpowiednie uprawnienia i zaczac wiesc spokojne zycie w miejscu, gdzie zostalo moje serce...

Plan jest taki:

1. Kupic lodke, ktora bedze rowniez mieszkanem (cos w tym stylu http://motorowy.pl/page/photos/stock/gielda_155_1.gif )
2. Wyrobic stosowne dokumenty upr. do jej sterowania
3. Załozyc wlasna dzialalnosc gospodarcza
4. i juz do konca zycia biegac latem na boso rezygnujac z niezliczonej ilosci ubran kosztem dwoch bikini....

MAM MNOSTWO PYTAN, choc wstepnie zapoznalam sie z watkiem tu poruszonym, nie znalazlam jednak odpowiedzi na te- mnie osobiscie interesujace, WIEC SERDECZNIE PROSZE O POMOC...
z gory zaznaczam, ze nie mam pojecia o obowiazujacych przepisach stanowiacych o zegludze i wszystkim co ma z tym zwiazek.

1. czy mozna mieszkac na lodzi, inaczej- czy lodka moze miec swoj adres, a tym samym jakie sa wymogi ogolne, potrzebne dokumenty itp. itd.? gdzie mozna na dluzej zacumowac duzy jacht czy katamaran, ok.15/18 m dlugosci? zakladam, ze lodz ma spelniac funkcje mieszkania.

dodam, ze mam znajomego, ktory ma posesje pryw. z molem. i tak sie teraz zastanawiam, czy gdybym "zaparkowala" przy jego molo ( za pozwoleniem oczywscie) czy moga z tego tytulu wyniknac jakes problemy.


2. patenty zeglarskie... poza prawem jazdy ( i jak niegdys kazdy- karty rowerowej :lol: ) nie mam innych uprawnien.
jacht zamierzam kupic z nadzieja, ze da sie wyrobic stosowne dokumenty na miejscu. tak czy siak lodka dotrze na miejsce transportem ladowym.

blagam, jesli sie myle wyprowadzcie mnie z bledu... ale jesli dobrze pamietam to w Chorwacji patent na zegluge morska mozna nabyc od strzala za kilkaset euro ( i to w ciagu jednego dnia!) a nie jak u nas wyplywac niezliczone ilosci godzin.
tylko czy nie sa to jakies terminowe i zakladajace obostrzenia co do mozlwosci wykorzystania lodki uprawnienia- tego niestety nie wiem?!...
gdzie ja korzystniej zarejestrowac, w Polsce czy Chorwacji?
moze ktos z forum bedzie w stanie pomoc w tej kwestii...

inna sprawa jest, ze morze to nie przelewki, i wiedze teoretyczna oraz praktyczna trza pojac, zeby nie pojsc pod wode. ale jestem odwazna i podejme kazde wyzwanie zeby cel osiagnac.


3. zalozenie dzalalnosci- pod jakim adresem zarejestrowac firme, czy adres domowy moze byc jednoczesnie adresem pod którym zalozymy dzialalnosc gosp.? o niezbednych dokumentach jeszcze sobie doczytam

4. jaka forma dzialalnosci jest najbardzej oplacalna w kwestii placenia podatkow? czy sa przepisy, ktore klasyfikuja konkretne zawody do typu zakladanej firmy. a moze jest taka forma rozlczenia jak ryczalt? jesli tak, to jakie warunki nalezy spelniac?

osobscie mysle o otworzeniu jedno-/ dwuosobowej firmy remontowo- uslugowej. poradzcie prosze jaka forma rozlczenia bedzie najkorzystniejsza.
jednoczesnie dodam, ze wszystko ma byc w 100% legalne, a przeciez wykorzystanie ew. luk w prawie to nie przestepstwo... :wink:


zeby nie zanudzac, a przede wszystkim nie przestarszyc was iloscia pytan,- to wszystko... przynajmniej na ten " pierwszy raz" :D

pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwoscia czekam na wasze komentarze i podpowiedzi, Marta
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 17.04.2010 07:06

Odpowiem na to co wiem :?

1.Nie ma problemu jeśli masz pieniądze (dużo)
2.http://www.vjesnik.hr/Pdf/2005%5C05%5C14%5C80A80.PDF
3.http://makora.hr/osnivanje-i-poslovanje/otvaranje-poduzeca/61/
4.Na takim jachcie lepiej pasuje topless :wink:

8) 8) 8)

1.Tylko w marinie 8O
2.zobacz 2. Jacht korzystnej zarejestrowac w Chorwacji
3.zobacz 3.
4.Obecnie w Chorwacji - recesja (problemy dla spółki) :!: :!: :!:

:papa:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 17.04.2010 11:22

Kopię i kopię..ale jakoś nie dostrzegam możliwości zameldowania na jednostce pływającej... Moim zdaniem, to nie możliwe (ale oczywiście mogę się mylić). Trzeba mieć jakiś adres (kupić nieruchomość, wynajmować itp.).
Jedyna rada, napisać do MUP... oni z całą pewnością odpowiedzą...
Do całej reszty przepisów dotrzesz w Necie bez broblemu.
Wszystko nt. zakładania działalności gosp. znajdziesz na HITRO.HR (jest wersja eng.), o warunkach pobytu itp. obcokrajowców na stronie MUP http://www.mup.hr/47.aspx (wersja eng. jest), o przepisach związanych z "pływadłami" tu, oraz na stronach ministerstwa Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.
A jeśli myślisz o tym wszystkim poważnie, to może warto zasięgnąć porad prawnych (zwłaszcza jeśli nie władasz językiem chorwackim, co chyba dodatkowo utrudnia Ci poruszanie się w gąszczu przepisów).
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty
Re: wyjazd na stałe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.04.2010 13:00

martar napisał(a):Mówiąc najogolniej chce sie wyzbyc wszystkego co mam tutaj

Podziwiam.Gratuluję odwagi.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Wyjazd na stale - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone