Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wiosenna Istria (1-5 maja 2013)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.05.2013 09:34

eystrasalt napisał(a):Jacek S, witaj w dobiegającej końca relacji (przede mną jeszcze tylko Hum) :-)


Jestem od początku ale...jakoś nie było okazji.... :wink:
Hum już mam zapisany ale i Twój obejrzę z ciekawością. :mrgreen:

Pozdrawiam
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 24.05.2013 12:13

I ja chętnie obejrzę HUM.

8O
anka.gd
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 07.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) anka.gd » 24.05.2013 19:25

Aldonka napisał(a):Nie od dziś wiadomo, że na Istrię mam długie zęby. Co lepsze - wiem, że nie słusznie się od niej odpycham. Lubię ją zwiedzać z Wami, natomiast nie ciągnie mnie tam prawie w ogóle. Prawie, bo jednak Twoja, to kolejna relacja, która zasiewa swoje ziarenka :D
Wiem jedno, odwiedzę kiedyś Istrię, ale na pewno nie będą to miesiące wakacyjne, maj, czerwiec, może wrzesień. Ty mnie o tym przekonujesz doskonale.

Wiem, o czym mówisz, bo przez dłuższy czas nawet nie dopuszczałam myśli, że miałabym "tam" pojechać..."Tam" czyli do tego zakątka Cro, który tak naprawdę nawet nie przypomina "prawdziwej Chorwacji", pełen jest niemieckich turystów, zabójczych cen, nie takich plaży, nie takiej roślinności, nie takiej wody, nie takiego klimatu. :wink:
Pojechałam pierwszy raz z uczuciami co najmniej mieszanymi... Rok później pędem i z radością w duszy wróciłam...
W tym roku zdecydowałam się na odmianę... Hmmm ... mam mieszane uczucia :wink:
Warto, warto, warto- choć jeden raz!!! :D
anka.gd
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 07.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) anka.gd » 24.05.2013 19:29

eystrasalt, no po prostu kolejne niesamowite fotki!!! A nie, to już kilka razy mówiłam :wink:
Hum i Roc w Twoim obiektywie naprawdę "wielkie" :D
A ponieważ straszysz, że kończysz relację, udaję się na poszukiwanie pozostałych.
Bo jakieś chyba były? :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2013 21:05

Sjemko napisał(a):(...) Czy będąc w Humie miałeś okazję spróbować pewnego miejscowego specjału? Chodzi o taki do picia :mrgreen:


Niestety, nie próbowałem trunku o nazwie Biska, choć jego celtyckie korzenie są bardzo intrygujące. Może innym razem, ale pod warunkiem, że noc spędzę na miejscu w Humie 8)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2013 21:13

Aldonka napisał(a):Nie od dziś wiadomo, że na Istrię mam długie zęby. Co lepsze - wiem, że nie słusznie się od niej odpycham. Lubię ją zwiedzać z Wami, natomiast nie ciągnie mnie tam prawie w ogóle. Prawie, bo jednak Twoja, to kolejna relacja, która zasiewa swoje ziarenka :D
Wiem jedno, odwiedzę kiedyś Istrię, ale na pewno nie będą to miesiące wakacyjne, maj, czerwiec, może wrzesień. Ty mnie o tym przekonujesz doskonale.


Hej Aldonka, maj to dobry miesiąc, bo wiosna to ogólnie piękny czas nie tylko na zwiedzanie Istrii. Za to we wrześniu można po wycieczce do Humu bezstresowo zanurzyć się w Adriatyku. W maju woda jest jeszcze za zimna i nie ma owoców, które w Chorwacji smakują wybornie. Pisząc to, wpadł mi do głowy pewien pomysł, który - jeśli zrealizuję - opiszę w innej relacji... Pozdrawiam :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2013 21:16

Jacek S napisał(a):(...) Jestem od początku ale...jakoś nie było okazji.... :wink:
Hum już mam zapisany ale i Twój obejrzę z ciekawością. :mrgreen: (...)


Bardzo mi miło :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2013 21:26

anka.gd napisał(a):(...) Bo jakieś chyba były? :wink:


Coś tam gdzieś było ;-)

anka.gd, dziękuję za miłe słowa :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2013 22:17

Przez bramę z 12 medalionami wyobrażającymi kolejne miesiące roku wszedłem do środka. W pomieszczeniu, który można by nazwać "przedsionkiem" znajduje się kilka tablic z napisami w głagolicy. Poniżej dwa przykłady (wykonane z lampą bez dyfuzora, więc niestety są odbicia).


Obrazek


Obrazek


Jeśli ktoś ma ochotę "pobawić" się głagolicą, wklejam jedną z wielu istniejących w sieci transkrypcji i link do źródła.


http://nenad.bplaced.net/doku.php/hr:fontbeispiel
Obrazek


cdn.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.05.2013 22:44

Czas na mały spacer po najmniejszym mieście świata.


Nad bramą, patrząc od strony miasta, jest takie małe, urocze okienko. Ciekawe, co jest w środku :wink:
Obrazek


Po lewej wspomniany wyżej, XIX-wieczny, więc prawie nowy ;-) kościół Wniebowzięcia Błogosławionej Maryi Dziewicy i starsza o całe trzy wieki, miejska loggia, gdzie do dziś załatwia się różne ważne dla miasta sprawy.


Kościół WBMDz i loggia
Obrazek


Loggia, a w niej stół z datą 1545
Obrazek


cdn.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.05.2013 00:01

Skręcam w prawo...


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Niewielka uliczka z kilkoma małymi sklepikami, w których można kupić drobne pamiątki i spróbować miejscowego chleba z odrobiną trufli, z których słyną pobliskie lasy
Obrazek


Obrazek


Żeby trafić tutaj, trzeba wyjść z miasta i za bramą skręcić w lewo. Czy podają tutaj Biskę? Pewnie tak, chociaż nie sprawdziłem...
Obrazek


Z Humu do Umagu wróciłem tą samą, najpierw piekielnie wąską, potem częściowo zamkniętą drogą, mijając Buzet, Motovun (nie miałem już sił, żeby do niego zajrzeć, więc mam po co wracać na Istrię), Buje...

Właśnie, a propos powrótu na Istrię, który - mam nadzieję - zrealizuję w maju za rok, koniecznie muszę wybrać się do wspomnianego już Motovunu. Poza tym mam w planie Pazin, Dvigrad, PN Brijuni, ponownie Rovinj (wart kilku noclegów), ponownie Groznjan (polubiłem to miasteczko) i Hum, żeby napić się Biski :idea:

Istria, podobnie jak Dalmacja dwa lata i rok temu, pozostawiła trwały, pozytywny ślad w mojej pamięci. Dziękuję jej za to.

Istrio, dobranoc i do zobaczenia :-)
Obrazek


Kolejny dzień, 5 maja 2013, był dniem powrotu do domu: najszybszą drogą, autostradami Słowenii, Austrii, Czech i Polski. Nie lubię długich pożegnań, zwłaszcza kiedy wiem, że wrócę, a wrócę na pewno :-)

***

Na zakończenie dodam, że mimo jednoosobowej narracji, Istrię poznawaliśmy w czwórkę: towarzyszyła mi żona i dwójka nie całkiem małych, ale wciąż "przyklejonych" do rodziców dzieci. Nikt nie narzekał, że znów dokądś jedziemy czy idziemy. Wszyscy dzielnie odkrywaliśmy nieznany nam dotąd kawałek Chorwacji.
Ostatnio edytowano 26.05.2013 09:54 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.05.2013 13:47

Dziękuję za piękną relację. :)
Ja tę majówkę spędziłem niezbyt daleko od Ciebie - w sąsiednim kraju.

eystrasalt napisał(a):Właśnie, a propos powrótu na Istrię, który - mam nadzieję - zrealizuję w maju za rok, koniecznie muszę wybrać się do wspomnianego już Motovunu. Poza tym mam w planie Pazin, Dvigrad, PN Brijuni, ponownie Rovinj (wart kilku noclegów), ponownie Groznjan (polubiłem to miasteczko) i Hum, żeby napić się Biski :idea:

Jeśli zawitasz jeszcze raz na Istrię, może też natkniesz się na dobrze ukryte ruiny kościoła św. Tomasza.

Pozdrawiam,
Wojtek
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 25.05.2013 15:35

Hum- teraz widzę, że mam czego żałować, że tam nie trafiliśmy.

Bardzo dziękuję za relację :)
anka.gd
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 07.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) anka.gd » 25.05.2013 19:47

eystrasalt
Dzięki za relację- naprawdę świetna!!! Zdecydowanie masz dar... :D
Pokazałeś Istrię jakiej nie znałam i -co tu dużo mówić-nabrałam ochoty na zobaczenie... O fotkach wspominać już nawet nie będę... :wink:
Pozdrawiam!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.05.2013 10:10

Franz napisał(a):(...) Jeśli zawitasz jeszcze raz na Istrię, może też natkniesz się na dobrze ukryte ruiny kościoła św. Tomasza.


Planuję nocleg w Rovinju, więc na pewno poszukam. Swoją drogą pamiętam, jak szukałem XIV-wiecznego kościoła Gospe od Carskog Polja niedaleko Cary na Korculi, kilkakrotnie obok niego przejeżdżając. Za każdym razem wydawało mi się, że to nie może być ten kościół... :wink:

Franz, dziękuję, że zajrzałeś do mojej relacji :-)
Ostatnio edytowano 26.05.2013 10:21 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wiosenna Istria (1-5 maja 2013) - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone