Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wielkanoc w zielonej Słowenii

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13438
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 26.04.2017 16:55

janka.mik. napisał(a):Cudne widoki, ale fotek coś skąpo :wink:

Ależ skąd :?: :) ... w zupełności wystarczy. Uzupełnione komentarzem świetnie oddają klimat wycieczki.
Ja wiem, że wielu preferowałoby nawet tę poticę, co najmniej w pięciu ujęciach ... :oczko_usmiech:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.04.2017 16:56

maslinka napisał(a):...pojechaliśmy do Skočjanskich. Było niesamowicie...


Też byliśmy. :)
Już na początku zwiedzania podpadłem :oops: , bo próbowałem jakieś fotki robić. Jaskinia super :!: , a fotki porobiłem, już legalnie po wyjściu. :)

pzdr :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.04.2017 18:49

mysza73 napisał(a):
maslinka napisał(a):Widzę, że niespecjalnie Was zainteresowałam Predjamskim Gradem... W takim razie spróbuję z Alpami ;)
Predjamski Grad bardzo ładny 8), zapisałam sobie :smo:

Cieszę się, że Ci się podoba :smo:

janka.mik. napisał(a):Cudne widoki, ale fotek coś skąpo :wink:

Dokładnie 22 ;) Będzie więcej, z popołudniowej sesji.

janka.mik. napisał(a):Płynęliście na wyspę?

Nie, nie było już na to czasu. Zresztą trochę się później zachmurzyło...

walp napisał(a):Ja wiem, że wielu preferowałoby nawet tę poticę, co najmniej w pięciu ujęciach ... :oczko_usmiech:

Może jakieś łakomczuchy ;)

longtom napisał(a):Też byliśmy. :)
Już na początku zwiedzania podpadłem :oops: , bo próbowałem jakieś fotki robić. Jaskinia super :!: , a fotki porobiłem, już legalnie po wyjściu. :)

Poczytałam sobie i pooglądałam Waszą wycieczkę po jaskini. Fajnie, że poszliście również trasą nr 2, przynajmniej mogliście tam robić zdjęcia ;) Nam śpieszyło się do Ljubljany :)
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 26.04.2017 19:23

Spóźniona, ale jestem :D

W Słowenii byliśmy już dwa razy, a wciąż tyle na liście "na następny raz" 8)
W moich wspomnieniach również jest zielona :D
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5747
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 26.04.2017 19:45

Piękne alpejskie widoki, a te dwa jeziora - Bled i Bohinj - też niczego sobie :) .
Bardzo miło się ogląda i czyta :) .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10906
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 26.04.2017 21:27

wszystko pięknie i pięknie, Słowenia jest the best i jak napisałem u mnie w w relacji chcielibyśmy tam wrócić na urlop zaplanowany typowo na Słowenię i Alpy Julijskie, no może jeszcze okolice Tarvisio w I
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.04.2017 21:43

AniaJ. napisał(a):W Słowenii byliśmy już dwa razy, a wciąż tyle na liście "na następny raz" 8)
W moich wspomnieniach również jest zielona :D

Może tam jest tak zawsze ;)

Nefer napisał(a):Piękne alpejskie widoki, a te dwa jeziora - Bled i Bohinj - też niczego sobie :) .

Myślę, że wodospad też Ci się spodoba :)

te kiero napisał(a):wszystko pięknie i pięknie, Słowenia jest the best i jak napisałem u mnie w w relacji chcielibyśmy tam wrócić na urlop zaplanowany typowo na Słowenię i Alpy Julijskie, no może jeszcze okolice Tarvisio w I

Właśnie przypomniałam sobie Twoją Kryształową Relację :)
Fajny ten camping w Bohinjskiej Bistricy. Marzą mi się letnie wędrówki po Alpach Julijskich, więc może kiedyś skorzystamy :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.04.2017 22:57

maslinka napisał(a):Idziemy w stronę Nacetovej Hišy, czyli domu (po słoweńsku dom to hiša) z XVI wieku

Tak jak nasza chyża.

maslinka napisał(a):Marzą mi się letnie wędrówki po Alpach Julijskich, więc może kiedyś skorzystamy :)

Największy wybór znajdziesz tutaj.

Pozdrawiam,
Wojtek
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5747
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 27.04.2017 13:11

maslinka napisał(a):
Nefer napisał(a):Piękne alpejskie widoki, a te dwa jeziora - Bled i Bohinj - też niczego sobie :) .

Myślę, że wodospad też Ci się spodoba :)

No to czekam na cd relacji :) .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2017 13:15

Oooo no to se pooglądam. Nad Bledem my już byli w listoparzie i wybieramy się tam jeszcze raz w czerwcu (miała być majówka ale plany się zmieniły) :mrgreen:

Pian i Koper już też były, została nam Izola. Triest chyba z cztery razy (za każdym razem zapominając o Miramare) :mrgreen: Chcemy zaliczyć Bled i Bohinj a bardziej to ich okolice (Vogel, Pokljuka i Jelovica, Vintgar, Iglica, jaskinia pod Babji zobem) i jak czas pozwoli - na chwilę wbić się po drodze do Doliny Logarskiej.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.04.2017 15:47

Franz napisał(a):
maslinka napisał(a):Idziemy w stronę Nacetovej Hišy, czyli domu (po słoweńsku dom to hiša) z XVI wieku

Tak jak nasza chyża.

No tak, łemkowskie chyże...

Franz napisał(a):Największy wybór znajdziesz tutaj.
Pozdrawiam,
Wojtek

Wiem, pamiętam ten wątek. Jeden z Twoich pierwszych na forum :)
Pozdrawiam :papa:

Nefer napisał(a):No to czekam na cd relacji :) .

Będzie chyba dzisiaj :)

Pääkäyttäjä napisał(a):Chcemy zaliczyć Bled i Bohinj a bardziej to ich okolice (Vogel, Pokljuka i Jelovica, Vintgar, Iglica, jaskinia pod Babji zobem) i jak czas pozwoli - na chwilę wbić się po drodze do Doliny Logarskiej.

Piękne plany :) Też kiedyś się wybierzemy w Alpy Julijskiej na dłużej...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2017 16:05

maslinka napisał(a):Piękne plany :) Też kiedyś się wybierzemy w Alpy Julijskiej na dłużej...


Poczerpiemy inspirację z Twojego wypadu. My Słowenią jesteśmy oczarowani :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.04.2017 21:22

Pääkäyttäjä napisał(a):My Słowenią jesteśmy oczarowani :)

My też :) No to czaruję dalej ;)

14 kwietnia (piątek): Wodospad Savica

Po kilkunastu kilometrach i wieeelu serpentynach za Ribčev Lazem (zrobiliśmy trochę wysokości) dojeżdżamy na parking, który normalnie jest płatny (chyba 3 euro za cały dzień), ale jesteśmy jeszcze przed sezonem, więc stoimy za free.

051999.jpg


W lewo do kolejki na Vogel (to jeszcze 4 km, ale jest bliższy parking), w prawo do wodospadu:

052448.jpg


Tak wyglądały wagoniki pierwszej (z 1964 roku) kolei gondolowej wjeżdżającej na Vogel:

052889.jpg


Wchodziło do niej maksymalnie 31 osób.

Po kilkuset metrach dochodzimy do budki - kasy biletowej:

053348.jpg


Bilet (3 euro od osoby dorosłej) to w zasadzie opłata za wejście do Triglavskiego Parku Narodowego (jedynego parku narodowego w Słowenii).

Do wodospadu idzie się jakieś 20 minut (tak mówią znaki, my zrobiliśmy to szybciej ;)), głównie po kamiennych schodach:

054080.jpg


Czasami trafiają się widoki:

054464.jpg


i wygodne miejsca do ich podziwiania:

054857.jpg


Z daleka słychać szum spadającej wody. To znak, że zbliżamy się do celu...

Po chwili, zza zakrętu, wyłania się drewniane zadaszenie:

055351.jpg


Jesteśmy na miejscu :D:

055849.jpg


Oto wodospad Savica w pełnej krasie:

056241.jpg


Zdjęcia pewnie tego nie oddają, ale robi wrażenie!

Jest charakterystyczny ze względu na dwa cieki - wyższy ma 78 metrów, niższy - 25.

056737.jpg


Ciekawe jest również to, że pojawia się jakby znikąd - wypływa spomiędzy skał:

057171.jpg


Tak naprawdę płynie ukrytym podziemnym tunelem z położonego 500 m wyżej Crnego Jezera.

Szkoda, że dojście do wodospadu ograniczyli bramką:

057672.jpg


Ale rozumiemy, względy bezpieczeństwa... Woda uderza z niesamowitą siłą, wszędzie wokół unosi się mgiełka, trzeba uważać na aparat.

058159.jpg


I ten niesamowity zielony kolor! :) Szkoda tylko, że nie zobaczyliśmy tęczy, ale do tego trzeba by tu być wcześnie rano.

Podziwiamy jeszcze widoki z drewnianej altanki (po prawej Vogel):

058821.jpg


Zbliżenie na jezioro Bohinj:

059205.jpg


I powoli wracamy w stronę parkingu. Piękna zieleń buczyn:

059618.jpg


Znowu jesteśmy przy kasie biletowej. W budce można też kupić suweniry; obowiązkowo nabywamy więc magnes :)

060193.jpg


Z tego wyjazdu przywieźliśmy aż 5 :D Mąż coś tam przebąkiwał, że rozsądniej by było kupić jednego z napisem: Slovenia ;) Tak by było rozsądniej, ale ja wolę, żeby było ładniej i ciekawiej :D

Jeszcze krótka sesja zdjęciowa nad potokiem Savica (wypływającym oczywiście z wodospadu):

061187.jpg

061534.jpg


i opuszczamy to cudne miejsce. Jeśli będziecie w pobliżu, zajrzyjcie tam koniecznie, polecam :D
Ostatnio edytowano 14.04.2020 12:25 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
janka.mik.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1437
Dołączył(a): 20.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) janka.mik. » 28.04.2017 06:55

Śliczne widoki, dalej podróżuję z Wami :lol:
pozdrawiam :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12181
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.04.2017 08:01

Niesamowity wodospad, w myślach słyszę jego szum :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija



cron
Wielkanoc w zielonej Słowenii - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone