Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Vodice 2014 (+ Plitvice + Budapeszt)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 20.09.2014 23:38

2 razy przejeżdżałam przez Knin...ani razu twierdzy nie zwiedzałam :roll:
Pamiętam za to dość dobrze okolice :roll:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.09.2014 15:35

Bardzo miło wspominam Kninską twierdzę.

Pozdrawiam,
Wojtek
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.09.2014 22:19

Ostatnim przystankiem tego dnia był Šibenik.


Šibenik 1991

Dzisiaj w mieście nie ma praktycznie śladów wojny (poza corocznymi obchodami we wrześniu), ale miasto odegrało dość znaczącą rolę w konflikcie w 1991r., odczas operacji zwanej Bitwą o Šibenik lub Wojną Wrześniową.

16 września oddziały JNA rozpoczęły ofensywę z rejonu Krajiny, posuwając się na południe od Kninu (opisywana wcześniej przy okazji wzgórza Okit). Była ona odpowiedzią na wcześniejszą blokadę licznych jugosłowiańskich garnizonów wojskowych (m.in. w Šibeniku) przez oddziały chorwackiej policji i Gwardii Narodowej i miała na celu odblokowanie tych garnizonów, a także odcięcie Dalmacji od reszty kraju.

Głowny atak skierowany został na Vodice, które w założeniu miały być idealnym miejscem do ataku zarówno na Zadar, jak i na Šibenik. W tym samym dniu marynarka jugosłowiańska rozpoczęła morską blokadę Šibenika.

Ofensywa w kierunku Vodic, pomimo osiągnięcia wzgórza Okit, została powstrzymana przez oddziały chorwackie 18 września. Także drugi atak JNA na Biograd na Moru nie przyniósł powodzenia. W związku z tym, 20 września oddziały JNA, wspomagane lotnictwem, otrzymały rozkaz bezpośredniego ataku na Sibenik i Split. Ten atak został powstrzymany na linii rzeki Krka, a Serbowie stracili 4 samoloty.

22 września nastąpił chorwacki kontratak, który odrzucił serbskie siły na północny-zachód od mostu, a w samym mieście oddziały chorwackie przejęły jugosłowiańskie koszary „Kuline”, wraz z 15 okrętami wojennymi różnej wielkości oraz 19 kolejnymi remontowanymi w pobliskiej stoczni. Cała zdobyta w mieście broń została włączona w skład uzbrojenia Chorwackiej Gwardii Narodowej, a personel przekazany Serbom.

Chorwaci stracili w bitwie 3 wojskowych i 7 cywili, 115 osób zostało rannych. Nastąpił rozejm, którego jednak JNA nie respektowała, przez kolejne 100 dni bombardując Šibenik. Zniszczeniu uległa część budynków, w tym także Katedra Św. Jakuba.


Kilka fotek z tego okresu (niestety nie ma ich zbyt wiele w necie, za to jest bardzo dobry film Bitka za Šibenik 1991)]


Image01.jpg


Image02.jpg


Image03.jpg


Image04.jpg


Image05.jpg


Image06.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.09.2014 22:29

Šibenik 2014

Pierwszym przystankiem przy wjeździe do miasta była Twierdza Św. Michała z XVI w. – jedna z najmocniejszych fortyfikacji na chorwackim wybrzeżu.

Powiem tak: po twierdzy w Kninie jest mocne rozczarowanie. Po pierwsze ta jest o wiele mniejsza. Po drugie: widać, że mury zostały odnowione, wręcz wyglądają na nowe. Po trzecie: na samym środku zamontowana jest scena z małym amfiteatrem, co odbiera temu miejscu klimat twierdzy. No i na koniec: jest prawie w ogóle nieopisana. A szkoda, bo w środku, pod sceną, są całkiem ciekawe wykopaliska.

Image04.jpg


Image03.jpg


Image02.jpg


Image13.jpg


Image07.jpg


Image14.jpg


Image15.jpg



Najlepszą rzeczą są tutaj widoki – na każdą stronę:

Image01.jpg


Image05.jpg


Image06.jpg


Image08.jpg


Image09.jpg


Image10.jpg


Image11.jpg


Image12.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.09.2014 22:47

Zjeżdżamy w dół do centrum i parkujemy na dużym parkingu przy teatrze i parku miejskim i udajemy się Starówkę.

Image01.jpg


Mijamy wąskie uliczki ...

Image02.jpg


Image03.jpg


Image04.jpg


...z licznymi ciekawymi zdobieniami w oknach:

Image13.jpg
.


Dochodzimy do głównego miejsca w mieście, jakim jest Trg Republike Hrvatske.

Image05.jpg


Na prawo znajduje się piękny budynek Ratusza:

Image06.jpg


Po obu jego stronach zabytkowe kamienice:

Image08.jpg


Image09.jpg


No a po lewo największa atrakcja miasta - średniowieczna Katedra Św. Jakuba, czyli największy na świecie kościół budowany tylko z kamienia, bez żadnego spoiwa.

Image10.jpg


Image12.jpg


Image11.jpg


Image07.jpg


Oczywiście budowla wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO:

Image14.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.09.2014 23:02

O ile z zewnątrz robi duże wrażenie, o tyle po wejściu do środka szczęka opada zupełnie! Na architekturze znam się równie dobrze co na szydełkowaniu artystycznym, ale w życiu czegoś takiego nie widziałem. Nawet rusztowania nie przeszkadzają!

Image01.jpg


Image02.jpg


Image06.jpg


Image03.jpg


Image07.jpg


Image08.jpg


Image05.jpg


Image04.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.09.2014 23:12

Po wyjściu z katedry schodzimy na dół, na nadbrzeże.

Promenada, jak promenada - nic specjalnego, zwłaszcza w porównaniu z takim Splitem na przykład:

Image02.jpg


Image03.jpg


Najbardziej charakterystyczną rzeczą jest piękny widok na jeszcze piękniejszy most przy ujściu rzeki Krka:

Image01.jpg


Mijamy mała marinę i wracamy w górę w okolice naszego parkingu,. Znajdują się tutaj 2 parki: duży i mały. Duży nie przyciąga tak wielu turystów, co mały. Powodem sa oczywiście słynne żółwie, pływające w fontannie i wygrzewające się na skałkach. A nad wszystkim czuwa z pomnika Św. Franciszek.

Image04.jpg


Image05.jpg


Image06.jpg


Image08.jpg


Image07.jpg
Ostatnio edytowano 23.09.2014 08:31 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 22.09.2014 23:17

Za informacje i piękne fotki Šibenika składam wyrazy uznania dla weldona, którego relacja okazała się nieocenioną pomocą! :papa: :papa:

Trochę korzystałem również z relacji maslinki, którą również pozwolę sobie polecić. :papa: :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.09.2014 08:05

Raul73 napisał(a):Najbardziej charakterystyczną rzeczą jest piękny widok na jeszcze piękniejscy Krcki Most:

Obrazek


Jeśli mogę wtrącić 3 grosze - to nie jest Krcki Most.

Pozdrawiam
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 23.09.2014 08:28

Vjetar napisał(a):
Jeśli mogę wtrącić 3 grosze - to nie jest Krcki Most.

Pozdrawiam



O, ja gooopi!!! Pewnie, że nie! :oops: :oops: :oops:

Chyba ze zmęczenia taką głupotę wczoraj napisałem - już poprawiam.

Tym bardziej, że Krckim Mostem jeździłem kilka lat temu parę razy. :oops: :oops:

Dzięki, Jacku, za czujność :papa: :papa:
Patroniusz
Croentuzjasta
Posty: 352
Dołączył(a): 03.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Patroniusz » 24.09.2014 08:30

Sibenik to nasze ulubione miasto,choć w tym roku nie było dane nam się z nim spotkać.Ale za rok...raczej tak
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 25.09.2014 10:16

Mnie jakoś bardziej zauroczył Szybenik w zeszłym roku, niż w tym roku Split. Wydaje mi się, że wpłynął na to dziki tłum będący w Splicie, gdzie w Szybeniku puściutko (Szybenik 2.09.2013, Split 2.09.2014), no i zachód słońca w Szybeniku był powalający.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.10.2014 22:36

Znalazłem chwilę czasu, więc czas na miasto, które zauroczyło nas od początku do końca, czyli

ZADAR.

Pewnie się narażę niektórym starym bywalcom, ale dla mnie osobiście Zadar bije urodą wszystkie chorwackie miasta, z Dubrovnikiem włącznie. Zamiast Stradunu jest Kalelarga. jest też piękna katedra, starożytne forum i Sv. Donat, kilka innych historycznych budowli, klasztor franciszkanów, a do tego piękne nadbrzeże z Organami Mosrskimi, no i na deser oczywiście Pozdrav Suncu. Brakuje jedynie widoku z jakiejś okolicznej góry (jak ze SRd na Dubrovnik). Chodziliśmy po tym mieście ze szczękami przy ziemi - nic dziwnego, że nazywają je mini-Rzymem.

Oczywiście historia najnowsza również tu odcisnęła swoje piętno.

Miasto to, podobnie jak Šibenik, stało się jednym z teatrów działań wojennych jesienią 1991 r. Ofensywa JNA rozpoczęła się 16 września.Początkowo Serbowie zamierzali jedynie wyzwolić otoczone przez chorwacką GwardięNarodową koszary wojskowe, ale szybko dodano do tego inne cele: odcięcie Dalmacji od reszty kraju oraz zdobycie portu. Atak był częścią tej samej ofensywy, która skierowała się na Vodice i Sibenik,a dowódcą tego skrzydła (liczącego ok. 4500 żołnierzy, wspomaganych przez marynarkę i lotnictwo)został Vladimir Vuković. Chorwackie siły (w większości ochotnicze) w mieście liczyły ok. 3 tys.

Ponieważ główny atak JNA został skoncentrowany na Šibeniku, Chorwatom z łatwością udało się zatrzymać Serbow na północ od Zadaru. Dopiero w drugiej połowie września JNA przegrupowała siły i całkowicie zablokowała miasto od strony lądu i od morza, intensyfikując bombardowanie. W jego wyniku śmierć poniosło 34 mieszkańców miasta – wyłącznie cywili.

5 października rozpoczęły się rokowania, trwające przez 3 dni. 8 października wprowadzono zawieszenie broni, w wyniku którego jugosłowiańskie koszary zostały odblokowane, a ich żołnierze ewakuowani do Krajiny. Pozostałe małe posterunki JNA w Zadarze przeszły w ręce Chorwatów. Serbowie utrzymali blokadę mostu Maslenica i Jadranki, a także portu, za to odblokowali drogę przez Pag (i połączenie promowe). Wojska JNA wycofały się w góry na północ od miasta, gdzie pozostawały Az do operacji „Oluja”. Wsławiły się m.in. atakiem na wioski Škabrnja i Nadin (w okolicach lotniska w Zadarze), gdzie w skutek masakry i wypadków na minach zginęło łącznie 86 chorwackich cywili, a obie wioski zostały etnicznie wyczyszczone.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 07.10.2014 23:10

Wjazd do Zadaru od strony Vodic nie jest najpiękniejszą rzeczą na świecie, bo przejeżdża się przez dzielnicę przemysłową. Dopiero potem zjeżdża się w dół do centrum, poszukując parkingu. Początkowo wjechaliśmy na podziemny w hali targowej, ale po chwili okazało się, że te przy murach są dwa razy tańsze (3 kuny/h), więc się szybko przeparkowałem.

A z parkingu nad zatoką już tylko kilka kroków do pięknej Starówki.

Image02.jpg


Image01.jpg


Mijamy parki i schodzimy jeszcze niżej - tam, gdzie znajduje się najbardziej reprezentacyjne wejście na półwysep, zwane Bramą Wenecką. Z początku lekkie wk....nie, bo widok zastawia coś takiego:

Image03.jpg


Na szczęście zaraz odjechał i można było fotografować i podziwiać:

Image04.jpg


Image05.jpg


Zaraz za barmą, za wąskim przejściem w prawo, kolejne reprezentacyjne miejsce, pachnące starożytnością - Plac 5 Studni wraz z Kapetanową Kulą:

Image06.jpg


Image25.jpg


Image08.jpg


Image07.jpg


Odwracamy się w stronę centrum - tam też nie gorsze widoki:

Image09.jpg


Image10.jpg


Image11.jpg


Image12.jpg


Image13.jpg


Image14.jpg


Image15.jpg



W tym miejscu zaczyna się jedna z najsłynniejszych ulic Chorwacji - Ulica Široka, czyli Kalelarga. Wbrew nazwie, szeroka wcale nie jest, ale to tutaj koncentruje się życie dzienne i nocne mieszkańców miasta i turystów.

Image21.jpg


Image22.jpg


Image16.jpg


Image23.jpg


Image24.jpg


Kalelarga kończy się na głównym placu miasta, zwanym Narodni Trg:

Image17.jpg


Image18.jpg


Image19.jpg


Image20.jpg


Czytałem, że tutaj można dosyć często spotkać znane osobistości ze świata kultury, polityki czy sportu, ale nikogo nie udało mi się wypatrzeć. Szukałem wzrokiem m.in. Mladena Grdovicia i Tomislava Bralicia, którzy pochodzą z Zadaru, a przede wszystkim Luki Modricia, który podobno w tym czasie spędzał zasłużone wakacje w rodzinnym mieście - ale nic z tego :wink: :wink: :wink:


CDN...
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 08.10.2014 08:34

Raul73 napisał(a):Ostatnim przystankiem tego dnia był Šibenik.


[color=#800000]Šibenik 1991

Dzisiaj w mieście nie ma praktycznie śladów wojny (poza corocznymi obchodami we wrześniu), ale miasto odegrało dość znaczącą rolę w konflikcie w 1991r., odczas operacji zwanej Bitwą o Šibenik lub Wojną Wrześniową.



Myślę, że w tym miejscu warto dodać informację o tzw. Facecie z Motorolą, którego można podziwiać przy klubie "Hacienda" niedaleko Vodic.

http://goo.gl/maps/BzdRF

Oraz film związany z nim i jego poczynaniami:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Vodice 2014 (+ Plitvice + Budapeszt) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone