Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Vodice 2014 (+ Plitvice + Budapeszt)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 08.10.2014 15:56

el_guapo napisał(a):Myślę, że w tym miejscu warto dodać informację o tzw. Facecie z Motorolą, którego można podziwiać przy klubie "Hacienda" niedaleko Vodic.

http://goo.gl/maps/BzdRF



A rzeczywiście, o tym zapomniałem napisać. Dzięki za przypomnienie!

To pomnik Ante Juričeva "Bobana", ktory tym właśnie gestem zatrzymał kolumnę serbskich czołgów wjeżdżających do miasta.

Zatrzymaliśmy się przy tym pomniku przy powrocie z Šibenika, ale akurat słońce było tak nisko, że żadne zdjęcie z przodu nie miało szans się udać. Mam tylko jedno udane z boku:

0393.jpg
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 08.10.2014 16:08

Raul73 napisał(a):Vodice

Miejscowość w sam raz na nasz gust – nie za duża, nie za mała, z długą promenadą, ogromną ilością knajpek i restauracji, kilkoma fajnymi plażami, z tętniącym wieczorno-nocnym życiem centrum. Czyli wszystko to, co lubimy. Coś jak Makarska, tylko trochę mniejsze.

Ponieważ z gustami się nie dyskutuje................ :oczko_usmiech:
Nie byłem, ale z tego co widzę - zdecydowanie nie dla mła. :?
Za dużo...za ciasno...za głośno.
A jak już widzę te wszelkiergo rodzaju dmuchane zjeżdżalnie i hipopotamy............ :roll:

No, ale na resztę popaczę. :mrgreen:
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 08.10.2014 20:41

Witaj, Ani :D :D

Wiem, wiem, ty wolisz spokojne miejsca typu Metajna. Z którejś z twoich relacji pamiętam też, że Zadar niespecjalnie ci się podobał :wink: :wink:

Fakt, Vodice to typowy kurort w stylu Makarskiej, więc dla osób ceniących sobie spokój będzie tam za ciasno. Ale niedługo pokażę też wyprawę na wysepki wokół Vodic - a tam będzie już bardziej pusto.

I... też mi się tam spodobało :D :D
adelajda123
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 25.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) adelajda123 » 08.10.2014 20:45

No to chyba byłam z rodziną u Daria zaraz po Was bo od 17 lipca i chyba w tym samym apartamencie na piętrze :D Ja płaciłam 65 E :? Przeszkadzała mi jednak zdecydowanie za duża odległość do plaży :x Vodice nawet dość ładne;gwar i tłumy,ale nam to nie przeszkadza :) P.S Książka wysłana :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.10.2014 06:50

Raul73 napisał(a):
el_guapo napisał(a):Myślę, że w tym miejscu warto dodać informację o tzw. Facecie z Motorolą, którego można podziwiać przy klubie "Hacienda" niedaleko Vodic.



A rzeczywiście, o tym zapomniałem napisać. Dzięki za przypomnienie!

To pomnik Ante Juričeva "Bobana", ktory tym właśnie gestem zatrzymał kolumnę serbskich czołgów wjeżdżających do miasta.


Napisz(cie) proszę coś więcej o tym człowieku i tym wydarzeniu.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.10.2014 20:51

Vjetar napisał(a):
Napisz(cie) proszę coś więcej o tym człowieku i tym wydarzeniu.



Ante Juričev Martinčev "Boban" - był ochotnikiem w szeregach Chorwackiej Gwardii Narodowej, obrońca Vodic. We wrześniu oddziały serbskie, po zajęciu Gaceleze, wyruszyły w kierunku Vodic. 18 września JNA uformowała szyk czołgów na drodze z Šibenika do Vodic i kierowała się do miasta. Kiedy Chorwaci to spostrzegli, wysłali oddział na przedpola miasta. I wtedy właśnie z tego oddziału wystąpił samotnie Boban, podszedł na kilkadziesiąt metrwó do kolumny czołgów, stanął przed nimi i wyciągnął obie ręce z palcami złożonymi w literę V. Serbowie zrezygnowali z ataku (do dzisiaj nie zostało wyjaśnione, dlaczego).

Boban zginął pół roku później - 17 marca 1992 r. w walkach w Krajinie.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.10.2014 20:52

adelajda123 napisał(a):No to chyba byłam z rodziną u Daria zaraz po Was bo od 17 lipca i chyba w tym samym apartamencie na piętrze :D Ja płaciłam 65 E :? Przeszkadzała mi jednak zdecydowanie za duża odległość do plaży :x Vodice nawet dość ładne;gwar i tłumy,ale nam to nie przeszkadza :) P.S Książka wysłana :papa:


Witaj :D :D

Wygląda na to, że minęliśmy się o 4 dni 8) 8)

P.S. Dzięki za książkę, już zacząłem lekturę :D
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.10.2014 21:07

Ja tymczasem zapraszam na ciąg dalszy spaceru po Zadarze.

Kalelarga doprowadza nas do głównego placu miasta, który kiedyś był rzymskim Forum (zbudowanym za czasów cesarza Augusta, największym na tym wybrzeżu Adriatyku).

Image05.jpg


Image06.jpg


Image16.jpg


W jego północno-wschodnim rogu znajduje się tzw. Kolumna Wstydu, pełniąca w czasach rzymskich funkcję pręgierza:

Image15.jpg


Pozostały po nim tylko nieliczne pozostałości, jako że jego część posłużyła jako fundamenty pod budowę najbardziej charakterystycznego budynku w Zadarze - Kościoła Sv. Donata.

Image17.jpg


Budowla pochodzi z IX wieku i została zbudowana ze szczątków Forum. Dziś nie pełni już funkcji religijnej, za to odbywają się tu koncerty. Wstęp jest płatny (20 kun) i obejmuje również wejście na galerię na piętrze:

Image01.jpg


Image02.jpg


Image03.jpg


Image04.jpg


Z kościoła kierujemy się tuż obok - do Katedry Św. Anastazji, a właściwie na jej dzwonnicę (wstęp 20 kun, dzieci 10 kun), z której roztacza się piękny widok na miasto:

Image07.jpg


Image08.jpg


Image09.jpg


Image10.jpg


Image11.jpg


Image12.jpg


W połowie drogi na wieżę znajduje się też kilka zabytkowych dzwonów:

Image13.jpg


Image14.jpg


Następnie obchodzimy katedrę dookoła, aż do głównego wejścia:

Image18.jpg


Wstęp do środka musimy sobie darować, bo robi się późno.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.10.2014 21:40

Zaczyna się powoli zmierzchać, więc czas kierować się w stronę nadbrzeża. Po drodze jednak mijamy mały ładny kościół - Gospe od Zdravlja:

Image01.jpg


Image04.jpg


Image05.jpg


Image02.jpg


Image03.jpg


Skręcamy w lewo i wchodzimy jeszcze na moment do Klasztoru Franciszkanów:

Image11.jpg


W środku - podobnie jak w innych tego typu miejscach w Chorwacji:

Image12.jpg


Image13.jpg


Image15.jpg


Image14.jpg


Wreszcie schodzimy na nadbrzeże, z którego właśnie odpływa coś takiego:

Image06.jpg


Jak widać, niebo jest zachmurzone, więc niestety nie udaje nam się zobaczyć "najpiękniejszego zachodu słońca na świecie" (w/g Hemingwaya) :( :( :(

Oglądamy za to dokładnie zadarskie cudo, zwane Morske Orgulje, czyli po prostu Organy Morskie. Specjalny system piszczałek i kanałów powietrznych, zbudowanych w 2005 r. przez Nikolę Bašicia, sprawia, że konstrukcja ta wydaje dźwięki o różnej wysokości pod wpływem fal morskich. Co prawda melodii żadnej nie wygrywają, ale wrażenie jest całkiem fajne:

Image07.jpg


Image09.jpg


Image08.jpg


Image10.jpg


No i na koniec coś, z czego słynie Zadar - konstrukcja tego samego architekta, znajdująca się tuż obok, czyli Pozdrav Suncu. Jest to po prostu zespół baterii słonecznych, zbudowany na kształt naszego Układu Słonecznego, który po naładowaniu w ciągu dnia - nocą rozbłyska cała gamą kolorowych świateł. Niestety, całe wrażenie zakłócają tłumy ludzi, koczujące na Słońcu, a szczególnie dzieci, goniące za kolejnymi błyskami.

Image16.jpg


Image17.jpg


Image18.jpg


Image19.jpg



Postanawiamy zatem wrócić tu kiedyś w środku nocy i obejrzeć to cudo wtedy, kiedy jest pusto i nie ma ludzi. Zresztą, Zadar i tak jest do ponownego zwiedzania, bo, jak wcześniej napisałem, dla mnie to miasto nr 1 w Chorwacji :D :D

I tu przy okazji pytanie do kogoś, kto być może dysponuje taką wiedzą: czy toto świeci przez całą noc, czy baterie szybko się wyczerpują i np. o 1 czy 2 w nocy nie ma już po co jechać?
Ostatnio edytowano 13.10.2014 21:46 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.10.2014 21:44

W kolejnym odcinku będzie coś dla tych, którzy lubią dzikie plaże i mniej cywilizowane miejsca - rejs łódką na wyspy Tijat i Prvič
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.10.2014 13:42

Raul73 napisał(a):
Vjetar napisał(a):...
Ante Juričev Martinčev "Boban"...


Ciekawe, dzięki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.10.2014 14:33

Knin

We wtorek wybraliśmy się na całodniową wycieczkę. Pierwszy cel – Knin, miasto oddalone od Vodic o ok. 70 km.

Witam :D
Sorry za OT...
Będąc w Kninie warto "kopsnąć" się kawałem w tym kierunku:
(zdjęcia kiepskie ze względu na pogodę)
Załączniki:
DSC_0522.JPG
widok z twierdzy
DSC_0515.JPG
widok z mostku gps 44.041023, 16.232762
DSC_0512.JPG
Slap Krčić gps 44.041771, 16.235187
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 11.11.2014 17:55

Mnie Zadar też się bardzo podoba,w przyszłym roku może w nocy się tam wybiorę do tej pory zwiedzałem go 3 razy o różnych porach dnia.
Często grają tam wielkie gwiazdy w tym roku tydzień po naszym wyjeździe miał być Deep Purple. Pierwszy raz jak byłem w Zadarze to kolei wcześniej koncertował Jose Carreras było to w 2009 roku.Mam nawet zachód słońca.A i gwiazdy można spotkać wszędzie.
Myślę że nie zaśmiecę Ci relacji moimi fotami.
Załączniki:
P7221540.jpg
P7221539.jpg
P7221538.jpg
P7221509.jpg
P7221499.jpg
Ivan Perisić.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 11.11.2014 20:13

czekor68 napisał(a):Myślę że nie zaśmiecę Ci relacji moimi fotami.



Pewnie że nie! :D :D :D

Czy dobrze rozpoznaję na ostatnim zdjęciu - Ivan Perišić? 8) 8)
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 12.11.2014 09:33

Czy dobrze rozpoznaję na ostatnim zdjęciu - Ivan Perišić? 8) 8)


Dokładnie to on na dzień dzisiejszy bardzo skuteczny w reprezentacji.Były kolega klubowy Lewego i reszty naszych w Dortmundzie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Vodice 2014 (+ Plitvice + Budapeszt) - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone