Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Vodice 2014 (+ Plitvice + Budapeszt)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 12.11.2014 20:49

czekor68 napisał(a):
Czy dobrze rozpoznaję na ostatnim zdjęciu - Ivan Perišić? 8) 8)


Dokładnie to on na dzień dzisiejszy bardzo skuteczny w reprezentacji.Były kolega klubowy Lewego i reszty naszych w Dortmundzie.



Zazdraszczam!!!

Bardzo podobała mi się jego gra na ostatnim mundialu - świetny grajek :D :D
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 12.11.2014 21:15

Raul73 napisał(a): Ivan Perišić? 8) 8)


No to to się nazywa fart! :D
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 13.11.2014 10:22

Mówiąc szczerze wypatrzył go syn jak szedł z żoną czy narzeczoną, jak my zaczęliśmy z nim cykać zdjęcia aż żal mi się zrobiło tej jego laski bo po nas musiał pozować z tłumem który się skapował kto to :D a ona bidulka stała z boku .
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 13.11.2014 20:40

czekor68 napisał(a): my zaczęliśmy z nim cykać zdjęcia aż żal mi się zrobiło tej jego laski

A laska brzydsza niż Perišić? :lol:
Trzeba było i z nią zrobić selfie.
:oczko_usmiech:

Raul73 napisał(a):
Image16.jpg


A, żeby Raulowi OT nie robić..... :wink:
W tym miejscu w 2009r był parking.
3 HRK za godzinę.
Dla porównania w 2012r, cena ta wynosiła już 10 HRK... :?
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.11.2014 21:51

Znalazłem wreszcie chwilę czasu, żeby pchnąć relację trochę do przodu.

Dzisiaj pokażę trochę mniej znane rejony Vodic – czyli te od strony morza.

Zachęcony relacją Mariusza, postanowiłem wypożyczyć łódkę. :D :D

A że wybór w Vodicach jest bardzo duży, więc nie było z tym żadnego problemu. Najtańsze i najładniejsze były przy pomniku w centrum – pół dnia kosztowało 350 kun. W cenie benzyna, kapoki i mała mapka. Umówiliśmy się z miłym gościem na godzinę 9 rano następnego dnia – niepotrzebna była żadna zaliczka, co mnie lekko zaskoczyło.

Następnego dnia stawiliśmy się punktualnie – łódka już do nas płynęła. Właściciel bez zbędnych pytań kazał nam wskakiwać, pokazał kapoki, kotwicę, linki, wiosła (do użycia na płyciznach – przydały się), wskazał na mapce ciekawe miejsca i polecił swojemu synowi przeprowadzić krótki kurs obsługi. I tu kolejne zaskoczenie: nie chciał od nas ani kasy, ani nawet zaliczki, ani dokumentów, nic. Zwyczajnie dał nam łódkę na słowo.

Szkolenie trwało całą minutę. Bieg do przodu, bieg do tyłu, manetka gazu i tyle. Po minucie kazał się wysadzić przy marinie. Za pierwszym razem miałem wielkie problemy z parkowaniem, ale po kilku razach nie było z tym już żadnych problemów.

No to płyniemy – najpierw spokojnie, przy brzegu (a był dosyć spory wiatr), żeby wyczuć nowy środek transportu – do Tribunj. Tam zawijamy na chwilę do portu, krótki spacer promenadą i powrót do łodzi.

Image001.jpg


Image002.jpg


Image003.jpg


Image004.jpg


Image005.jpg


Teraz, kiedy manewrowanie mam mniej więcej opanowane, wypływamy na szersze wody. :lol: :lol:

Kierunek – wyspa Tijat. W końcu można wrzucić całą naprzód, a nawet pozwolić pokierować pozostałym członkom rodziny, którzy szybko się tym jednak nudzą.

Wyspa Tijat jest całkowicie bezludna – żyje tu jedynie trochę zwierzyny wszelakiego rodzaju, głównie ptaków.

Image006.jpg


Image008.jpg


Jednak jak widać na zdjęciu, kiedyś ktoś tu mieszkał.

Image007.jpg


Co jakiś czas na wzgórzach wyspy dostrzegamy coś takiego – nie mam pojęcia, co to jest.

Image013.jpg


Image010.jpg



Natomiast na szczycie najwyższej góry postawiono krzyż.

Image011.jpg


Łódka nie ma najlepszych osiągów (delikatnie mówiąc) – prawie wszystkie jednostki pływające płyną szybciej od nas – więc opłynięcie wyspy chwilę zajmuje. Można za to podziwiać Vodice z morza.

Image009.jpg



Na końcu wyspy znajduje się wejście do laguny, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy.

Image012.jpg


Image014.jpg
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.11.2014 22:06

W lagunie nie jesteśmy oczywiście sami - prawie każda mniejsza czy większa łódka tu wpływa, jednak miejsca spokojnie starcza dla wszystkich.

Image01.jpg


Image02.jpg



Oczywiście nie ma tutaj mowy o cumowaniu do czegokolwiek - pozostaje kotwica. Woda krystalicznie czysta i trochę zimniejsza niż w Vodicach, ale jest rewelacyjnie. Ostre dzikie skały i mnóstwo morskich żyjątek wśród nich. Tylu jeżowców na jednym metrze kwadratowym w życiu nie widziałem :D :D

Image03.jpg


Image04.jpg


Image05.jpg



Po postoju i kąpieli trzeba ruszać dalej.

Najpierw wiosła, bo płytko.

Ale kiedy odpłynęliśmy już kawałek i udało się wyciągnąć kotwicę - nagle zonk! Nie mogę odpalić silnika :!: :!:

Jakby linka się zacięła. Ciągnę kilka razy - nic! Już zaczynam lekko panikować i szukać telefonu do właściciela, bo nie mam pojęcia, co jest grane.

Myślałem, że może coś się w śrubę dostało. Skaczę do wody, oglądam - wszystko w porządku.

Porządnie spanikowany wracam na łódkę i już sięgam za telefon, kiedy jeszcze próbuję ostatniej deski ratunku - chwytam za dźwignię biegów - może jakimś cudem pomoże.

No i ... pomogło! 8O 8O

Co się okazało: kiedy "parkowałem", nie wyrzuciłem do końca na luz, zapadka nie wskoczyła i łódka cały czas stała na biegu! To daletgo silnik był zblokowany i linka nie chciała ruszyć. :roll: :roll:

Z wielką ulga wrzucam luz, odpalam i ruszamy na kolejną wyspę - Prvić.
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 13.11.2014 22:25

W prównaniu do Tijat, wyspa Prvić jest zamieszkana - w/g Wiki przez ok. 450 osób. Os tstrony Vodic znajduje się większa wioska o nazwie Sepurine, a po drugiej stronie wyspy mniejsza - Prvić Luka.

My zdecydowaliśmy się odwiedzić tę pierwszą.

Marina niby zwyczajna - sporo łódek.

Image04.jpg


Nawet mała wycieczka Ruskich przypłynęła czymś takim:

Image01.jpg


No i na tym porównania z "cywilizowaną" Chorwacją się kończą. Reszta wioski wygląda, jakby czas się tu zatrzymał kilkadziesiąt lat temu. Na wyspie nie ma ani jednego samochodu - cały transport rowerami, wózkami lub małymi ciągnikami. Jest jeden kościół, pomnik poległych w czasie II wojny, jakaś tablica pamiątkowa, jeden sklepik ze straganem, jedna knajpa, a cała reszta to mniej lub bardziej zadbane domostwa. A przede wszystkim zaskakuje wszechobecna cisza - czas płynie leniwie, nikt sięnigdzie nie spieszy, nic nie hałasuje, nawet cykad nie ma!

Piękne miejsce :D :D

Image02.jpg


Image03.jpg


Image05.jpg


Image06.jpg


Image09.jpg


Image07.jpg


Image08.jpg


Image10.jpg


Image11.jpg


Image12.jpg


Image13.jpg


Image14.jpg


Image15.jpg


Image16.jpg


Image17.jpg


Image18.jpg


W drodze powrotnej przepływamy jeszcze wzdłuż plaży w Srimie i już bez problemów wracamy do Vodic, gdzie na naszą łódkę czekają już kolejni turyści.


CDN...
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 14.11.2014 07:49

Wypożyczenie łódki to fajna sprawa. Rok temu jak byliśmy na campie Solaris też wypożyczyliśmy motorówkę na cały dzień :D
Wrażenia super :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.11.2014 21:40

Raul73 napisał(a):
Image002.jpg

bardzo nam się podoba to zdjęcie (drugie w porcie), do malowania olejnymi, brawo
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 15.11.2014 20:30

Witam. Pytanko. Gdzie znalazłeś informacje z wojny 91-95? Prosiłbym o link. Relacja super, sporo widziałem w tym roku Vodice, Tribunj, Sibenik, a reszta w planach na lipiec 2015
Raul73
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6069
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 18.11.2014 22:24

piotrekbeti

Generalnie informacje o wojnach w Jugosławii gromadzę systematycznie od kilku lat - z tylu rozmaitych źródeł, z ilu się da (nawet czasami sprzecznych ze sobą).

Polecam moją ubiegłoroczną relację: https://www.cro.pl/sladami-wojen-od-vukovaru-po-srebrenice-t42668.html

Opisałem tam wiele ważnych miejsc związanych z tymi wojnami, a na końcu relacji znajdziesz obszerną bibliografię.

Pozdrawiam :papa:
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Vodice 2014 (+ Plitvice + Budapeszt) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone