Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Uwaga na oszustwa autostradowe

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 05.10.2011 10:06

axmann napisał(a):Cześć dzieci.
Ci Z Was co piszą, że dali się wycyckać to proponuje na przyszłość:

Teraz wystarczy znaleźć po lewej nazwę miejscowości gdzie się wjechało i dalej w poziomie mamy cenę dla danego pojazdu. Czyli za wjazd osobówką (normal wersja) Z Ravcy płacimy 187 kuna.


Łał, iście homerycki opis - a co to za waluta "kun"?

Bo w HR obowiązują "kuny", czyli "płacimy 187 kun". 8)
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 05.10.2011 19:44

el_guapo napisał(a):
axmann napisał(a):Cześć dzieci.
Ci Z Was co piszą, że dali się wycyckać to proponuje na przyszłość:

Teraz wystarczy znaleźć po lewej nazwę miejscowości gdzie się wjechało i dalej w poziomie mamy cenę dla danego pojazdu. Czyli za wjazd osobówką (normal wersja) Z Ravcy płacimy 187 kuna.


Łał, iście homerycki opis - a co to za waluta "kun"?

Bo w HR obowiązują "kuny", czyli "płacimy 187 kun". 8)

Kolega axmann zapewne " 187 kuna " napisał po Chorwacku :wink:
guniak
Croentuzjasta
Posty: 163
Dołączył(a): 26.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) guniak » 06.10.2011 18:36

Człowiek uczy się całe życie.Raz do przodu raz do tyłu z kasą.Tak to jest jak się jest nie obytym.
Żul nie otworzy wina za 100 zł ,bo go nie odkręci,a panicz nie łyknia jabola bo nie wkręci korkociąga.Ale forum jest po to aby sie uczyć na czyiś błędach i spostrzerzeniach. :twisted:
skylogg
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 15.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) skylogg » 12.09.2012 12:09

No i przytrafiła mi się próba oszustwa :)

w poprzednim odcinku...
W Cro po raz drugi. Już za pierwszym razem (2009) świadom byłem, że mogą próbować oszukać na bramkach, lecz...

Miejsce akcji
Zapresic Izlaz godz. 5.14.
Streszczenie fabuły
Odcinek Trakoscan-Zapresic. Wskazanie 48 kun (lub 6,5 euro). Człowiekowi o długich włosach, ubranemu w szarą bluzę wręczam banknot 100 kun. Dostaje kwitek i dwie monety. Bramka się otwiera - odruchowo ruszam, ale podświadomie już wiem, że coś jest nie tak. Jadę powoli, żona sprawdza - wydano dwie kuny. Zaraz za bramkami zjeżdżam na prawo, zatrzymuję się. Wysiadam z auta na dobrej petardzie i rozsierdzony szybkim krokiem zmierzam ku bramkom. Odnajduję tę właściwą i ostrym tonem mówię go gościa po polsku: "Mistrzu dałem ci stówę, gdzie moje 50 dych!?!".
Chyba zrozumiał :) Jeszcze w połowie zdania sięga prawą ręką do kasy rzuca mi pięćdziesiątkę, mocno gestykulując i pokrzykując po chorwacku. Odchodzę...
Epilog
Po całonocnej jeździe taki zastrzyk adrenaliny pobudza mnie przed dalszą jazdą :)
W następnych odcinkach...
Pomimo otwartych szlabanów na każdej z następnych bramek w dalszą drogę ruszać będę dopiero po przeliczeniu reszty :)

The (happy) end
Ostatnio edytowano 12.09.2012 12:12 przez skylogg, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.09.2012 12:11

A wystarczy płacić kartą...
skylogg
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 15.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) skylogg » 12.09.2012 12:14

Wiem :) i nawet sugerowałem to żonie ale ponieważ mieliśmy tych kun trochę to chcieliśmy je rozmienić :)
Po drugie skąd wiesz, że człowiek nie ma tam skimmera? Zapytałby mój przeostrożny kolega (również obecny na ty forum :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.09.2012 12:34

skylogg napisał(a):Wiem :) i nawet sugerowałem to żonie ale ponieważ mieliśmy tych kun trochę to chcieliśmy je rozmienić :)
Po drugie skąd wiesz, że człowiek nie ma tam skimmera? Zapytałby mój przeostrożny kolega (również obecny na ty forum :)

Bo jak ci podpieprzy kilka kun to nic mu nie udowodnią a tak to już grubsza robota dla niego. W ten sposób to nigdzie nie powinniśmy płacić kartą i najlepiej żyć w jaskini :)
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 12.09.2012 12:50

Bocian napisał(a):A wystarczy płacić kartą...

Wystarczy by było uczciwie.

Dziwny sposób widzenia świata, wg pewnego klasyka dałem się oszukać? więc ja jestem winny :)
Jakoś mnie to nie przekonuje.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.09.2012 13:08

Nie musi.
Zdemontuj zamki w drzwiach, zostawiaj otwarty samochód, pin zapisz na karcie...
skylogg
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 15.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) skylogg » 12.09.2012 14:39

O wyższości Świąt Bożego Narodzenia (plastik) nad Świętami Wielkiej Nocy (pieniądz) nie sposób dyskutować ;)
Kolega Bocian jakoś dziwnie napięty :) Sarkazm w ostatnim poście kolegi zupełnie niepotrzebny :)
Spieszę donieść, że wbrew pozorom są kraje gdzie samochód bez obaw można pozostawić otwarty nawet z drogimi manelami w środku :) Tam uwaga o demontażu zamków w drzwiach lub zostawianiu samochodu otwartego wcale nie miałaby wydźwięku ironicznego, bo jak dopowiedział kolega bluesman wystarczy, że jest uczciwie :) A i PIN na karcie dobrze jest zapisać - oczywiście błędny bo trzykrotne jego użycie zablokuje możliwość użycia plastiku przez ewentualnego złodzieja :)
A'propos - złodziej to zawsze złodziej czy kradnie kilka kun w gotówce, czy miliony w bitcoinach :) Co do kwestii dowodowych - w opisanym przeze mnie przypadku (poglądowo - chyba ku temu służy forum?) miałem 3 bezpośrednich świadków zdarzenia :)
Korci, żeby zapytać - cóż kiedy by tak Mądry Pan Skimmer nie pobrał od razu wielkiej sumy z konta tylko równowartość owych 50 kun powiedzmy po trzech tygodniach od mojego powrotu do kraju? :) To co - łatwiej byłoby dochodzić sprawiedliwości o te 20 złotych z PL? List gończy? Wniosek o ekstradycję? No błagam... :)
W 95% przypadków używam karty, ale zdarza mi się płacić gotówką. Niekiedy z wyboru (jak wówczas), a bywa że z przymusu - (wszystko przez Biedronkę, która nie chce wprowadzać terminali płatniczych ;) ) No i się sparzyłem to się tym doświadczeniem podzieliłem. W tajemnicy dodam też jednak, że zdarzyło mi się też, iż bankomat kartę połknął i wypluł, a pieniędzy nie wydał ;)
Wszystko ma swoje plusy i minusy :) Co więcej - cytując innego klasyka - czasem nawet plusy są dodatnie i ujemne ;)

Pax huic domui - et omnibus habitantes in ea :) Takoż jaskiniowcom :D
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 12.09.2012 14:46

Bocian napisał(a):Nie musi.
Zdemontuj zamki w drzwiach, zostawiaj otwarty samochód, pin zapisz na karcie...


Skąd takie przypuszczenie, że tak robię ??? Pokazujesz skrajności, a nie w tym rzecz i o tym dobrze wiesz. Złodziej to jest złodziej i zawsze on będzie winny. Nie ważne czy jest to 2zł czy 50 000zł.
Z uwagi na rodzaj pracy masz bardzo dziwne podejście. Czyżbyś usprawiedliwiał złodzieja ?, wszak to nic złego skubnąć lapka z auta. Otwarte mieszkanie, auto czyli w środku rzeczy są niczyje ??.

Skąd w Tobie tyle jadu ??
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.09.2012 16:06

skylogg napisał(a):Kolega Bocian jakoś dziwnie napięty :)

Napięte to są podobno, nie sprawdzałem, baranie jaja :)
Oczywiście, że powinno być uczciwie ale nie jest, więc płacenie kartą to prewencja, bo łatwiej zajumać gotówkę niż bujać się ze skimmerem. I nie mówimy o gdzieś tam i czymś tam, tylko o naszych realiach.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 12.09.2012 16:10

bluesman napisał(a):
Bocian napisał(a):Nie musi.
Zdemontuj zamki w drzwiach, zostawiaj otwarty samochód, pin zapisz na karcie...


Skąd takie przypuszczenie, że tak robię ??? Pokazujesz skrajności, a nie w tym rzecz i o tym dobrze wiesz. Złodziej to jest złodziej i zawsze on będzie winny. Nie ważne czy jest to 2zł czy 50 000zł.
Z uwagi na rodzaj pracy masz bardzo dziwne podejście. Czyżbyś usprawiedliwiał złodzieja ?, wszak to nic złego skubnąć lapka z auta. Otwarte mieszkanie, auto czyli w środku rzeczy są niczyje ??.

Skąd w Tobie tyle jadu ??

Zacytuj gdzie miałbym usprawiedliwiać złodzieja. Jeśli uważasz, że skubnąć lapka z auta to nic złego , to już twój problem. Ja tego nie twierdzę. Mówię o realiach a nie jak powinno być. Kradną na bramkach, utrudniam im to i tyle. I z tym jadem to zostaw te teksty dla swoich frendów. Nie wytwarzam jadu i stosuje zasadę z awatara.
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 12.09.2012 16:46

consett0805 napisał(a):Nie mowa tu o naszej stracie 2zł czy piwa w lidlu, mowa o tym że stało się to niemal tradycją i dobrze że temat jest poruszony. Bo tacy cwaniacy dorabiają sobie lewizną na całkiem pokaźne sumy, i tylko w sezonie maja nieopodatkowanej kasy dodatkowo w kieszeni tyle co rocznej wypłaty.
Po lekcji z zeszłego sezonu będę się miał bardziej na baczności na przyszłość i podejrzewam, że wielu czytających także.
Ps. Strata może 4 kun - 2 zł nie jest czymś wielkim ale jestem ciekaw gdyby tak Cię walono systematycznie na 4 zł gdzieś w Polsce myślisz że przyzwolenie społeczeństwa było by utrzymane w formie milczenia czy machnięcia na to ręką, wątpię ? Potrafimy krzyczeć że za długa kolejka przy kasie skoro obok jest pusta, a co dopiero gdyby umyślnie cię oszukiwano.

W pierwszą stronę ciężko o bilon, więc albo karta albo po wymianie na granicy złotówek na kuny (kurs równie korzystny jak na poczcie) trzeba później uważać.
W powrotną mam już odliczone, bo nie lubię być oszukiwany bez znaczenia o kwotę. Pamiętam - kilka lat temu - jak gość się uparł i odliczonego euro w monetach nie chciał przyjąć. Było dać mu banknot i dopiero otworzył bramkę. Kolejka wówczas szła powoli, bo podobne sceny robił co auto. Ostatnio to się zmieniło i resztę miałem wydawaną co do lipy.
Niewydawanie reszty to w dużej mierze nasza wina, albo żeby nie uogólniać to powiem - zawsze trafi się jakieś indywiduum. Znałem gościa dla którego ujmą na honorze jest zapłata odliczonej kwoty, a jakby wydawali mu monety to by pewnie wyrzucił.
Dodam, iż staram się nie przywozić kun do domu. W Cro wymieniam stopniowo. Jak zostaje odliczam na bramki, a za resztę tankuję paliwo.
czark123
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 21.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) czark123 » 12.09.2012 17:33

Niedawno wróciłem z pierwszej mojej wyprawy do CRO, na autostradach płaciłem kartą, ale zdarzała się też gotówka, z rachunku w banku na razie nic nie ubywa, a i reszty wydawane przez obsługę też się zgadzało (reszty liczyłem zanim ruszyłem), ale kelnerzy w restauracjach to już inna bajka, przy zamawianiu to nawet po "naszemu" gadał ale przy płaceniu rachunku i zorientowaniu się że w pięć osób do obiadu wypiliśmy piętnaście butelek wody po 10 kun to nawet po Chorwacku nie umiał gadać i wmawiał nam za "pet" czy "petnaest" to to samo. Tak jak ktoś już pisał na forum wszędzie nas turystów próbują skroić tylko trzeba się pilnować i już.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Uwaga na oszustwa autostradowe - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone