Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Turcja Egejska - Kuşadası i okolice

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.11.2022 21:15

megidh napisał(a):Podczas całego pobytu w Efezie czy w Turcji :?:


Podczas całego pobytu w Turcji :D Co prawda nie raz wisiały chmury nad nami ( głównie w okolicach Dardaneli , okolicach Fethiye i gór Taurus ) , ale prócz tego , że było duszno , parno i "sennie" :wink: deszcz nam nie towarzyszył .
Nas to nie dziwi , Agnieszka miała ze sobą klapki pogodowe :mrgreen: :oczko_usmiech: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 30.11.2022 22:06

flaga.png

Przypomniało mi się, że w sklepie przed wejściem na teren Efezu zakupiłam informator o Efezie w języku polskim, w którym znajduje się zdjęcie całego terenu miasta z opisem. Wydaje mi się, że obejrzenie takiego planu bardzo ułatwi zaznajomienie się z terenem.

Kolorem pomarańczowym zaznaczyłam trasę, którą trzeba przejść od głównej drogi, gdzie wysiedliśmy z dolmusza, do bramy wejściowej na teren Efezu.

Kolorem fioletowym trasę, którą pokonaliśmy od bramek wejściowych do drogi Arkadyjskiej a następnie do teatru.

Kolorem niebieskim zaznaczone jest przejście drogą Marmurową, przechodząca na zakręcie w ulicę Kuretów, do Domów na Wzgórzu, gdzie przeczekiwaliśmy ulewę.

Plan Efezu 1.jpg
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.12.2022 13:39

Ojejku, deszcze w Efezie? Tam w ogóle pada? ;)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.12.2022 20:35

tony montana napisał(a):Ojejku, deszcze w Efezie? Tam w ogóle pada? ;)

No właśnie czasem pada, ale ponoć nie często.
Też byliśmy bardzo zdziwieni taką pogodą.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 01.12.2022 20:54

flaga.png

Stojąc pod zadaszeniem powoli wyściubiamy nosy na zewnątrz, mając nadzieję, że niedługo przestanie padać.
Już nie leje tak jak wcześniej, ale dalej mocno kropi, więc jeszcze czekamy, robiąc oczywiście w tym czasie zdjęcia.

20220611_120636.jpg

20220611_120728.jpg

20220611_120837.jpg

20220611_120906.jpg

Ta kobieta znalazła sobie super schronienie przed deszczem.

20220611_121043.jpg

Waldek nawet wyszedł spod zadaszenia, żeby uwiecznić jak najwięcej szczegółów i fajnych scenek.

20220611_120819.jpg

_T3A2459.jpg

_T3A2458.jpg

_T3A2473.jpg

_T3A2479.jpg

_T3A2474.jpg

_T3A2500.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.12.2022 22:56

Gosiu , na Waszych zdjęciach znalazłem dobrą stronę deszczu w Efezie :D
Ten mozaikowy dywan jest wyraźny i kolory ma żywsze znacznie , piękne


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 02.12.2022 20:35

piotrf napisał(a):Gosiu , na Waszych zdjęciach znalazłem dobrą stronę deszczu w Efezie :D
Ten mozaikowy dywan jest wyraźny i kolory ma żywsze znacznie , piękne


Pozdrawiam
Piotr

Też mi taka myśl przyszła do głowy :D.
No i sprawdziło nam się w tym przypadku przysłowie "Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło".
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 02.12.2022 21:53

flaga.png

Decydujemy się iść dalej, bo teraz już tylko lekko siąpi.
Kroczymy Drogą Kuretów. W Efezie Kureci to byli kapłani kultu związanego z Artemidą, pełniący także funkcje administracyjne. Droga otrzymała taką nazwę ponieważ na cokole kolumny, wyznaczającej początek drogi, wypisane są ich imiona.
Za czasów świetności Efezu droga ta nazywana była Klinem lub Szeroką. Miała 210 metrów długości i od 6 do 8 metrów szerokości. Ciągnęła się od Odeonu aż do Biblioteki Celsusa. Droga ta była częścią pięcio-kilometrowej trasy procesyjnej, którą odbywano coroczne procesje do Świątyni Artemidy. Droga wyłożona jest marmurowymi i wapiennymi płytami a pod jej nawierzchnią przebiegał kanał wodny. Po jej obydwu stronach stoją pozostałości zdobiących ją kiedyś portyków i kolumn. Wszystko co znajdowało się wzdłuż Drogi Kuretów miało charakter reprezentacyjny.

Po lewej stronie widzimy Świątynię Hadriana, wzniesioną w II wieku na cześć cesarza Hadriana. Jest to jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budowli przy Drodze Kuretów.
Cztery korynckie kolumny podtrzymują zakrzywiony łuk, w środku którego znajduje się płaskorzeźba głowy rzymskiej bogini Fortuny.

_T3A2504.jpg

_T3A2500.jpg


20220611_121234.jpg

20220611_121239.jpg

Mijamy częściowo zrekonstruowaną Fontannę Trajana, która została wzniesiona na początku II wieku na cześć cesarza Trajana. Fontanna ma dwie kondygnacje i basen otoczony kolumnami. Kiedyś ozdobiona była posągami przedstawiające bóstwa i członków rodziny cesarskiej. Obecnie część z tych posągów znajduje się w British Museum w Londynie a część w Muzeum Efezu w Selçuku.

20220611_121351.jpg

20220611_121401.jpg

Znów zaczyna padać, ale się nie wracamy, tylko idziemy dalej, mając nadzieję na znalezienie jakiegoś kolejnego miejsca do przeczekania.

20220611_121407.jpg

20220611_121526.jpg

Mogłaby być taka miejscówka, tylko trochę większa, żebyśmy się w niej razem z Waldkiem zmieścili.

20220611_121539.jpg

20220611_121542.jpg

_T3A2516.jpg

Ale jak na razie nic nam się nie trafia, więc idziemy dalej.

_T3A2524.jpg

Dochodzimy do bramy Herkulesa, która została wybudowana w IV wieku. Brama ozdobiona jest blokami z płaskorzeźbami przedstawiającymi Herkulesa, który ma na ramiona zarzuconą skórę z lwa nemejskiego. Brama ta stanowiła kontrolowane przewężenie pomiędzy strefą administracyjno-świątynną miasta a strefą życia codziennego.

20220611_121623.jpg

Przechodzimy przez Bramę Herkulesa i już spoza niej patrzymy na drogę, którą przed chwilą przemierzyliśmy.

_T3A2536.jpg
Ostatnio edytowano 02.12.2022 22:55 przez megidh, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.12.2022 22:53

piotrf napisał(a):Gosiu , na Waszych zdjęciach znalazłem dobrą stronę deszczu w Efezie :D
Ten mozaikowy dywan jest wyraźny i kolory ma żywsze znacznie , piękne
O tym samym sobie pomyślałam.


Obrazek
Piękne pasy na tych kolumnach.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 02.12.2022 23:30

Teatr w Epidauros zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jesli efeski jest większy, to musi byc niesamowity 8O.
Tak sobie czytałam listę teatrów i Twoją jakże słuszną uwagę
Zapomnieli też o wielu innych. Ale widocznie nie zależało im na jakości informacji, lecz na tym, aby tylko jakiś wpis na ich stronie powstał.

Coraz więcej takich zestawień pojawia się na portalach informacyjnych: 10 najpiękniejszych plaż, 10 miast, które musisz odwiedzić ,10 najbardziej niezwykłych budowli itd. Jakoś te teksty są mało treściwe i wiarygodne. Piszą aby pisać .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.12.2022 01:26

wiola2012 napisał(a):Coraz więcej takich zestawień pojawia się na portalach informacyjnych: 10 najpiękniejszych plaż, 10 miast, które musisz odwiedzić ,10 najbardziej niezwykłych budowli itd. Jakoś te teksty są mało treściwe i wiarygodne. Piszą aby pisać .


To prawda niestety . Przeczytałem kiedyś tekst w poważnej encyklopedii , a że jestem jej posiadaczem - mam też do niej erratę . Autor reportażu w poczytnym piśmie albo jej nie ma , albo sam przekopiował ewidentną pierdołę od innych "autorów" , bo źródło podał prawidłowe , ale informacje już nie . . . gdyby chociaż trochę znał ten temat , wyłapałby błąd :wink:


Pozdrawiam
Piotr
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 03.12.2022 19:58

piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Coraz więcej takich zestawień pojawia się na portalach informacyjnych: 10 najpiękniejszych plaż, 10 miast, które musisz odwiedzić ,10 najbardziej niezwykłych budowli itd. Jakoś te teksty są mało treściwe i wiarygodne. Piszą aby pisać .


To prawda niestety . Przeczytałem kiedyś tekst w poważnej encyklopedii , a że jestem jej posiadaczem - mam też do niej erratę . Autor reportażu w poczytnym piśmie albo jej nie ma , albo sam przekopiował ewidentną pierdołę od innych "autorów" , bo źródło podał prawidłowe , ale informacje już nie . . . gdyby chociaż trochę znał ten temat , wyłapałby błąd :wink:


Pozdrawiam
Piotr

Błędne informacje trafiają się bardzo często. W zeszłą niedzielę oglądałam film w TV o greckich wyspach. Między innymi prowadzący pokazywał wyspę Santorini. Ponieważ byłam na tej wyspie, to co nieco o niej wiem, dlatego wyłapałam błędną informację o tym, że z portu w Oia można na górę wrócić kolejką. Na dodatek jako potwierdzenie tej informacji pokazano ujęcia kolejki linowej w Firze. Jeśli ktoś nie był na Santorini, to zapewne przyjmie taką informację za pewnik i w razie ewentualnej wizyty w Oia, będzie bardzo rozczarowany brakiem kolejki linowej w tym miejscu.
Dlatego zawsze przed wyjazdem szukam informacji na temat miejsca, do którego jadę i jeszcze sprawdzam je w kilku źródłach.
I już niejednokrotnie się przekonałam, że najbardziej wiarygodne informacje można uzyskać na CRO FORUM.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.12.2022 21:19

flaga.png

Po przejściu bramy Herkulesa wchodzimy na Plac Domicjana.
Po zachodniej stronie placu ujrzeliśmy płaskorzeźbę ukazującą wizerunek bogini zwycięstwa Nike, datowaną na I-II w.n.e. Zdobiła ona jeden ze spandreli łuku nad Bramą Herkulesa. Uważa się, że drugi spandrel był lustrzanym odbiciem tej płaskorzeźby oraz że płaskorzeźba pochodzi z innego pomnika i została wbudowana w Bramę Herkulesa w IV wieku naszej ery.
Ponoć fałd sukni bogini, widoczny na tej płaskorzeźbie, był inspiracją do powstania logo znanej firmy produkującej buty i odzież sportową, której nazwa na piśmie jest tożsama z imieniem bogini. Bo już jej wymowa jest zupełnie inna.

20220611_121900.jpg

20220611_121904.jpg

_T3A2537.jpg


Na terenie znajdującym się tuż za płaskorzeźbą z Nike archeolodzy odnaleźli niedawno bizantyjską strefę handlowo-gastronomiczną sprzed 1,4 tys. lat.

Dalej pada, więc nie zatrzymujemy się w tym miejscu, lecz idziemy dalej szukając jakiegoś schronienia.

_T3A2540.jpg

I znajdujemy jakieś częściowo zadaszone pomieszczenie. Początkowo mieliśmy tam towarzystwo młodzieży tureckiej z opiekunką. Chyba byli na wycieczce szkolnej. Bardzo byli rozgadani i hałaśliwi. Nie można było w ich towarzystwie zebrać myśli. Ale gdy stali się zbyt głośni ich opiekunka, która do tego momentu wydawała się zachowywać jak ich koleżanka, nagle zaczęła ich ostro strofować. Po ich uspokojeniu przeprosiła nas za ich zachowanie a po chwili cała grupka opuściła to schronienie i zostaliśmy sami.

20220611_125859.jpg

20220611_125921.jpg

20220611_125936.jpg

Deszcz się uspokoił, więc poszliśmy dalej.
Weszliśmy na teren Górnej Agory (Państwowej), na której niestety żadna budowla się nie zachowała.
Agora Państwowa powstała w I w.n.e. za czasów imperatorów Augustusa i Klaudiusza. Wymiary Agory wynosiły 160 metrów na 73 metry. Archeolodzy przypuszczają, że właśnie na tym placu stała świątynia egipskiej bogini Izis.
Na ziemi leży sporo bardzo ciekawych fragmentów budowli.

20220611_131805.jpg

20220611_131832.jpg

W oddali widzimy Odeon a raczej to, co z niego pozostało.

20220611_131903.jpg

_T3A2549.jpg

20220611_131911.jpg

20220611_131923.jpg

20220611_131949.jpg


W rogu zachodniego krańca Górnej Agory widzimy drewniany podest, który stanowi punkt widokowy, więc tam idziemy i oglądamy Efez z góry.
Patrzymy na Drogę Kuretów, po której niedawno szliśmy.

20220611_132118.jpg


Nieco bliżej widać, stojący po północnej stronie Placu Domicjana, pomnik Memmiusza pochodzący z I wieku. Ukazuje on rodzinę Gajusza Memmiusa, który był wnukiem rzymskiego dyktatora Sulli.
Ponoć pomnik ten był dwukondygnacyjną budowlą przypominającą wieżę ze stożkowym dachem.
Płaskorzeźby postaci znajdujące się na pomniku być może przedstawiały cnoty Memmiusza. Ale istnieje też inna teoria, według której figury te mogą przedstawiać członków rodziny Memmiusza.
Pomnik został zrekonstruowany, ale ponieważ pierwotny wygląd pomnika nie jest znany, to rekonstrukcja została wykonana według uznania osób jej dokonujących.

20220611_132113.jpg

W oddali widzimy Bibliotekę Celsusa, której z uwagi na ulewę, nie obejrzeliśmy z bliska.

_T3A2553.jpg

Po południowej stronie Placu Domicjana widzimy pozostałości Świątyni Domicjana, która powstała w latach 81-96 n.e. jeszcze za czasów panowania Domicjana.
Została zbudowana po tym, jak Domicjan ogłosił się bogiem i nadał Efezowi status Neokoros (godność nadawana przez rzymski senat i cesarza rzymskiego niektórym miastom, które zbudowały świątynie cesarza lub ustanowiły kult członków rodziny cesarskiej).
Świątynia dedykowana cesarzowi nazywana była też neokoratem .
Świątynia Domicjana miała u podstawy wymiary 34 x 24 metry, posiadała 8 kolumn z przodu i z tyłu i 13 kolumn wzdłuż boków. Stała na wysokim tarasie o wymiarach 85,6 x 64,5 m.
Trzykondygnacyjna fasada ozdobiona była 35-40 figurami bóstw.
W świątyni stał olbrzymi posąg Domicjana, wykonany z drewna i marmuru. Miał ponad 7 metrów wysokości i był ponoć widoczny z miejskiego portu.
W Muzeum Archeologicznym w Efezie w Selçuku można obejrzeć części tego pomnika, a mianowicie głowę i lewe ramię.
Sprawujący autorytarne rządy Domicjan był bardzo niepopularny. Doprowadziło to do jego zamordowania. Po zamachu na jego życie rzymski senat oficjalnie ogłosił potępienie jego pamięci (damnatio memoriae). Jego nazwisko zniknęło ze wszystkich publicznych rejestrów, budynków i pomników. Monety z jego wizerunkiem zostały przetopione a posągi zniszczone lub tak przerobione, aby przedstawiały nowego cesarza Nerwę.
Nazwa świątyni Domicjana w Efezie została zmieniona na Świątynię Sebastoi (Czcigodnych).
W okresie bizantyjskim świątynia została całkowicie rozebrana, a wiele jej kamieni zostało wykorzystanych w innych miejscach.
Sanktuarium zostało odkryte w 1930 roku przez austriackiego archeologa Josefa Keila.

20220611_132124.jpg

Z tarasu widokowego widzimy jeszcze drogę nazwaną przez archeologów „Clivus Sacer”, czyli Święta Droga, która prowadzi na zachód od Górnej Agory Państwowej na Plac Domicjana.

20220611_132135.jpg
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 05.12.2022 22:54

Zostawię ślad by nadrobić zaległości :D .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4699
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.12.2022 19:39

Dawigs napisał(a):Zostawię ślad by nadrobić zaległości :D .

Witam Cię. Fajnie że zajrzałeś.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Turcja Egejska - Kuşadası i okolice - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone