Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

silnik do pontonu- nowy mniejszy, czy większy używany?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ciupag
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) ciupag » 07.03.2006 18:16

Kupuje ponton 3,6 metra.Będę pływał rekreacyjnie 4 osob.rodzinką. Planowałem kupić nowego Merkury Lub Yamaha 5KM. Widzę jednak, że za tą kwotę można kupić używanego do 15 KM.Moje pytanka:
Czy warto interesować się takim silnikiem z 2002-2003 roku( są takie na allegro) :?:
Można ktoś zna jakąś firmę zajmującą się sprzedażą takiego używanego sprzętu :?: godną polecenia :D
dwusuw czy czterosuw :?:
Dziekuję za pomoc
piotrekiq
Globtroter
silnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 02:20

Ponton 3,5m to mały ponton. Na tabliczce znamionowej jest podana maksymalna moc silnika jak i maksymalny ciężar silnika, jaki możesz zainstalować. Używane silniki bywają w różnym stanie technicznym. Polecam rozwagę. Silniki 2 suwy sa lżejsze i mają lepszy rozkład momentu obrotowego i mocy od 4 suwow, ale palą więcej paliwa. Do 5KM nie musisz posiadać patentu motorowodnego, powyżej jest wymagany.
FUX
Cromaniak
Re: silnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2006 11:16

piotrekiq napisał(a):Ponton 3,5m to mały ponton. Na tabliczce znamionowej jest podana maksymalna moc silnika jak i maksymalny ciężar silnika, jaki możesz zainstalować. Używane silniki bywają w różnym stanie technicznym. Polecam rozwagę. Silniki 2 suwy sa lżejsze i mają lepszy rozkład momentu obrotowego i mocy od 4 suwow, ale palą więcej paliwa. Do 5KM nie musisz posiadać patentu motorowodnego, powyżej jest wymagany.

Piotrek w zasadzie wszystko napisał.
Dodam tylko, że kupując używany silnik, zażądaj od sprzedającego faktury. Taki dokument powinien potwierdzć stan prawny sprzętu. No i nawet na rzecz używaną, sprzedający powinien udzielić gwarancji. Miło by było, aby silnik był po przeglądzie i sprzedawca dokonał montażu. Ja w podobny sposób nabyłem silnik 50 KM, gwarancję 2 letnią dostałem, fakturę otrzymałem. Kupiłem od osoby, która prowadzi kompleksową obsługę. Jak chcesz znać szczegóły, to pisz na prywatny adres mailowy i podaj telefon kontaktowy.

FUX
piotrekiq
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 11:35

FUX ma rację. Najlepiej kupić od kogoś kto tym się zajmuje i ma jakąś renomę. 2 suwa łatwo jest zatrzeć, np. nie dodając oleju do paliwa, albo nie napełniając automatycznego dozownika. Pamiętaj jeszcze o jednym ponton 3.6m jest na tyle mały że na większe wycieczki nawet po Adriatyku sie nie wybierzesz. Ja mialem 4.2m +5KM z 4 osobami pływał do 8 km/h. A przy wiekszej fali był trudny do opanowania. Teraz mam RIB-a (hybrydowy ponton) 5.5m + 60KM i tym sie juz da pływac troszke dalej. ALe na to trzeba juz miec patent i płacić za winietę.
Pozdrawiam
Piotrek
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2006 12:08

piotrekiq napisał(a):Teraz mam RIB-a (hybrydowy ponton) 5.5m + 60KM i tym sie juz da pływac troszke dalej.

I jakie widoki......

FUX
piotrekiq
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 12:21

Widoki świetne. W zeszłym roku pływałem w okolicy Sibenika a potem na Kornatach. Niestety miałem troszke mały bak z paliwem i już na samych kornatach wiele nie pływałem. Mam nadzieję że w tym roku to nadrobię. Jadę do Kukljicy, a to niedaleko Kornatów. Pływanie po Chorwacji to chyba największa atrakcja. Ja juz byłem w Chorwacji 15 razy (byłem tam jak jeszcze trwała wojna) Pływam po Adriatyku od 7 lat.
ja1
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ja1 » 19.03.2006 13:56

Witam!
Pozwolę sobie zadać parę pytań skoro jest kilku fachowców w temacie pływania.
Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że do pływania pontonem z silnikiem do 5 Km nie jest potrzebny patent i wystarczy mieć sprzęt do pływania i chcić sobie pływać czy to także dotyczy łodzi.
Jaki ponton polecacie dla 4 osób. Gdzie ewentualnie szukać informacji na ten temat.
Pozdrawiam !
Janusz
piotrekiq
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 14:14

Sprawa nie jest całkiem jednoznaczna. Zgodnie z chorwackimi przepisami w zasadzie kajaki i inne łodzie o długości do 3m i silniku do 4kW nie muszą być rejestrowane i nie wymagają winiety. Jeśli chodzi o pontony z napędem silnikowym to patent nie jest wymagany dla silników o mocy do 4kW. Długość łodzi z tego co wiem nie ma znaczenia. Polecam link www.turystykawodna.pl
Co do wielkości łodzi dla 4 osob to kwestja gdzie chcesz pływac, jak daleko i na ile cenisz sobie wygodę. Po pierwsze w danych technicznych łodzi zawsze jest podana maksymalna ilość osob, ale to jest naprawdę maksymalna! Zeby w miarę komfortowo pływać to trzeba pontonu 4..5 m. Ważna jest tez konstrukcja i typ usztywnienia. Silnik 5kM to raczej zabawka. Na 4 osoby zalecałbym 15..25KM. Jednak trudno radzić. Jest wiele czynników jak i różne sa oczekiwania.
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.03.2006 14:16

ja1 napisał(a):Witam!
Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że do pływania pontonem z silnikiem do 5 Km nie jest potrzebny patent i wystarczy mieć sprzęt do pływania i chcić sobie pływać czy to także dotyczy łodzi.
Jaki ponton polecacie dla 4 osób. Gdzie ewentualnie szukać informacji na ten temat.
Pozdrawiam !
Janusz

Witamy.

Pod tym adresem znajdziesz przepisy dotyczące pływania w Cro.
http://www.zagle.com.pl/?menu=lista,wiecej,1246&PHPSESSID=8ecd7fd4574ec806cf7a164064e7dcb6

Polecam prasę dostępną w EMPIKACH typu PRZEGLĄD MOTOROWODNY, ŻAGLE. W ostatnim numerze PM pierwsza część artykułu o podróży ze sprzętem do Chorwacji.
Czym pływać?

Czym się da, byle bezpiecznie!!!! Pierwsze zasadnicze pytanie, jakim budżetem dysponujesz. Pontonów z supermarketów Made in China raczej nikt trzeźwo myślący Ci nie poleci. One są dobre 10m od brzegu i to w kapoku :lol:

Pozdrawiam

FUX
piotrekiq
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 19.03.2006 14:28

Warunkiem podstawowym żeglugi jest bezpieczeństwo. "pontony" z PCV bez sztywnej podłogi (poza zodiakiem speed rolerem) nie nadają sie do niczego jak słusznie zauwazył FUX. Pływadło musi mieć dopuszczenie do zeglugi. Kapok i tak jest wymagany przepisami i nie należy tego lekceważyć. Woda jest bardzo fajna ale i niebezpieczna. Adriatyk jest opisywany jako przyjazne spokojne jeziorko, ale podczas sztormu jest bardzo niebezpieczny.
ciupag
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) ciupag » 24.03.2006 10:49

ja1 napisał(a):Witam!
Pozdrawiam !
Janusz

Ja planuję kupić ponton BUSH www.pontony.net.pl
dzięki za poradę :lol:
piotrekiq
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekiq » 24.03.2006 11:08

Z tego co widzę to to jest ponton bez kila. Pamiętaj ze na morzu jest zawsze trochę fal. Brak kila powoduje mniejszą stabilność. Nie znam tego producenta. Ja używałem pontonów Zodiac-a i yamachy. Przy wyborze kieruj się również masą pontonu, maksymalną mocą silnika jaką można zaczepić i konstrukcją podłogi. Też dość ważny jest materiał z jakiego jest wykonany. Oczywiście nie ma kompromisu między ceną a jakością :-(. Np. Zodiac jest bardzo drogi ale to są znakomite pontony. Yamy to średnia jakość za dobrą cenę. Ja używam teraz Brig-a, który jest np dobry do pływania po morzu, a jak się go uszkodzi to nie ma wielkiej straty. Jeśli nie chcesz pływac dalej niż 2NM i nie więcej niż 3..4 osoby i nie interesuje Cie narciarstwo wodne to kupiłbym yama (yamacha) z silnikiem 5KM. To jest wybór po przystępnej cenie niezły ponton. Oczywiście nie oczekuj od niego wyczynów. Ale przy 1..2 osobach może nawet popłynie w ślizgu (ok20km/h). Potem każdy większy i o większych osiągach kosztuje krotność ceny. Pamiętaj też o sposobie transportu. Mały ponton z silnikiem na upartego załadujesz do kombi, większy juz musisz wozić na przyczepie, a to kosztuje!
Pozdrawiam
Piotrek

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
JachuG
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) JachuG » 24.03.2006 13:58

Witam
Dla ciekawostki podaje linka na aukcje w Stanach gdzie mozna znalesc wechikuły pływające (przeważnie w kiepskim stanie technicznym):

http://www.salvagedirect.com/asp/catego ... 5&Keyword=
ciupag
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) ciupag » 24.03.2006 17:12

piotrekiq napisał(a):Z tego co widzę to to jest ponton bez kila. Pamiętaj ze na morzu jest zawsze trochę fal. Brak kila powoduje mniejszą stabilność. Nie znam tego producenta. Ja używałem pontonów Zodiac-a i yamachy. Przy wyborze kieruj się również masą pontonu, maksymalną mocą silnika jaką można zaczepić i konstrukcją podłogi. Też dość ważny jest materiał z jakiego jest wykonany. Oczywiście nie ma kompromisu między ceną a jakością :-(. Np. Zodiac jest bardzo drogi ale to są znakomite pontony. Yamy to średnia jakość za dobrą cenę. Ja używam teraz Brig-a, który jest np dobry do pływania po morzu, a jak się go uszkodzi to nie ma wielkiej straty. Jeśli nie chcesz pływac dalej niż 2NM i nie więcej niż 3..4 osoby i nie interesuje Cie narciarstwo wodne to kupiłbym yama (yamacha) z silnikiem 5KM. To jest wybór po przystępnej cenie niezły ponton. Oczywiście nie oczekuj od niego wyczynów. Ale przy 1..2 osobach może nawet popłynie w ślizgu (ok20km/h). Potem każdy większy i o większych osiągach kosztuje krotność ceny. Pamiętaj też o sposobie transportu. Mały ponton z silnikiem na upartego załadujesz do kombi, większy juz musisz wozić na przyczepie, a to kosztuje!
Pozdrawiam
Piotrek

adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Ja mam zamiar kupić ponton BUSH, model Kaiman K-360R. Ma on dmuchany kil i sztywna podłogę. Byłem na targach i widziałem go. Wygląda naprawdę nieźle. Dostałem ofertę również na nowego Zodiaca. jednak jest on droższy o jakieś 1500 zł. Człowiek ze stoiska Yamahy stwierdził, że pontony Bush to kompromis między ceną a jakością. Myślę, że nie są wiele gorsze od Zodiaka. Ja go chcę używać rekreacyjnie, a nie do jakiś ekstremalnych wyczynów. :D
W końcu będę pływał z dziećmi i żoną :lol:
Myślę, że do popływania niezbyt daleko od brzegu i oglądania przepięknych chorwackich widoków się nada.
Pozdrawiam :lol:
basko
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) basko » 16.04.2006 08:37

Aby cieszyć się z pływania pontonem po morzu, czuć się bezpiecznie silnik powinien mieć moc ok 25-30KM.Wtedy jest frajda w pływaniu na fali,wejścia w slizg,pociągnięcia koła.Zaznaczam jest to minimalna moc.
Tej mocy silniki są ekonomiczne w eksploatacji palą ok 6 litrów paliwa na godzinę pływania.Mniejszych na Chorwację nie polecam.
Następna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019