Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przez Albanie do Macedonii -

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 22.07.2009 19:27

Przegooglałem mapę i muszę oddać pokłony. Naprawdę fajny plan. Podejrzewam że będzie to ważna część mojego wyjazdu.
Co do min o których piszesz, chyba te tereny są mimo wszystko oznaczone. Pamiętam z Krajiny, że były pooznaczane obszary.
Wspomniałem że interesuje się historią Bałkanów i znalazłem takie linki:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3797549.stm
http://www.csmonitor.com/2006/0216/p07s02-woeu.html
Co o tym myślicie? Ja mam mieszanie uczucia, z jednej strony jakoś tak dziwnie patrzeć na miejsca gdzie zdarzyła się taka tragedia, z drugiej zaś... czym więcej osób pozna historię tym więcej będzie o niej pamiętało ku przestrodze...
Ruszam się zaraz po dobrą mapę i siadam do pisania jakiegoś rozsądnego planu :)
Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.07.2009 21:49

Przeczytałem oba artykuły i muszę powiedzieć, ze nie widzę w tym nic złego i nic dziwnego, ze ludzie zaczynają przyjeżdżać do Bośni i oglądać miejsca naznaczone wojną, w koncu i u nas jest Oświęcim....... Lata mijają, powoli te wydarzenia stają się już historią a turystyka temu krajowi jest na pewno bardzo potrzebna.

W drugim artykule wspomniany jest tunel którym transportowano wszelakie artykuły do oblężonego Sarajeva, we wspomnianej wcześniej relacji PAP opisuje wizytę w nim, może Cię to zainteresuje, choć pewnie na to już nie znajdziesz czasu by i tam zawitać.

Tereny zaminowane są oznaczone, owszem, ale czy w górach? tego nie wiem...... kiedyś przejeżdżalismy boczną drogą przez góry Treskavica, między innym przez Kalinovik, żadnych oznaczeń nie było, a potem się dowiedziałem ze to najbardziej zaminowane góry Bośni :roll:
Krzysztof FF
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 13.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof FF » 03.08.2009 11:31

Perast polecamy, mieliśmy tam pięęękne dni...
Główne zalety to:
- brak natłoku turystów, cisza i spokój;
- piękne widoki na wysepki klasztorne;
- główna szosa biegnie nie PRZEZ miasteczko (jak wszędzie indziej, oddzielając apartamenty od plaży) tylko NAD miasteczkiem, więc jest zacisznie;
- do wyboru restauracji z rybami wybieranymi na miejscu, super.

W swoich wspomnieniach z Czarnogóry 2008 na forum niestety nie dojechalem jeszcze do tego okresu. Wrazenia z dojazdu do Perastu i pobytu w Boce, spisywane na gorąco, zaczynają sie na moim blogu tutaj.

Na początku blogu miałem szczegółowe plany na Czarnogórę, dojazd, pobyt i powrót. Realizacja była nieco odmienna, ale może coś z koncepcji i materiałów Ci się przyda. Powodzenia!

:P
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 03.08.2009 21:52

Czytałem już wcześniej Twoje sprawozdanie i chylę czoła. Fajna wyprawa i piękne profesjonalne sprawozdanie. Ja swój plan opisałem w wątku "Wróciłem z Czarnogóry..." Czytałem na blogu, że pokój w Perast'cie kosztuje około 60 euro - czy to jest standard w tamtym miejscu? Nie ukrywam że nie mam wygórowanych wymagań i z chęcią zapłaciłbym znacznie mniej:)
Kolejne pytanie - widziałem że pasjonujesz się fotografią - ja również. Jakie filtry sprawdziły Ci się najlepiej w tej szerokości geograficznej?
Pozdrawiam!
Krzysztof FF
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 13.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof FF » 04.08.2009 10:31

piter83pl napisał(a):Czytałem na blogu, że pokój w Perast'cie kosztuje około 60 euro - czy to jest standard w tamtym miejscu?

60 w sezonie, 40 poza sezonem (we wrzesniu). Był to "apartament", w murowanej kamieniczce doklejonej do oryginalnego domu ze trzy pomieszczenia na wynajem, nasze miało pokój "ogólny" z kącikiem kuchennym, a na antresoli sypialnia 2os.+łazienka. W ramach uatrakcyjnienia oferty właściciel zaproponował wniesienie bagaży do domu (bagatela, z poziomu ulicy 90 stopni) oraz przejażdżkę jego motorówką na wyspy klasztorne. Nie badaliśmy czy są inne oferty.
piter83pl napisał(a):Jakie filtry sprawdziły Ci się najlepiej w tej szerokości geograficznej?

Nie mam aż tak profesjonalnego podejścia, zdjęcia publikowane robiłem w trybie RAW aparatem Konica Minolta A2 28-200 2.8-3.5, stosowałem jedynmie filtr UV, zaś w wyjątkowo pięknych krajobrazach górskich (Savin Kuk, Skrcko Zdrelo) zakładałem filtr polaryzacyjny, który podnosił walory nieba. Z filtrem polaryzacyjnym miałem kłopot, bo ze względu na winietowanie zaopatrzyłem sie w filtr o większej średnicy, i wtedy nie mogłem stosować tulipana.
Postprocessing w Lightroom pozwalał w razie potrzeby wyrównać efekty WB itp., nie wiem czy zawsze najlepiej.
:P
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 04.08.2009 18:47

Jesteś na pewno bardziej zaawansowany niż ja. Ja póki co robię jpeg'i, myślę że na raw'y przyjdzie jeszcze czas. Ja mam również coś ze stajni Minolty czyli Sony ;) a300 i do tego 3 obiektywy: 18-70 (kit:(; 50/1,7 i 70-210/4-4,5. Na kicie mam polara, na 50 i zoom'ie skylight. Jako że widzę że masz sporą wiedzę więc zadam lame'owe pytanie - nie mam tzw. tulipana, czy warto się w niego zaopatrzyć?
Z Twojego opisu wynika, że pokój był o b.wysokim standardzie więc cena zapewne adekwatna, będę szukał czegoś pewnie tańszego, ale jak będzie trzeba to ... ;)
Pozdrawiam i dziękuje za cenne informacje.
bicki
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 16.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bicki » 10.08.2009 13:56

Przypominam sie o tej naszywce :D
Mam nadzieję że jeszcze pamiętasz piter.
Krzysztof FF
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 86
Dołączył(a): 13.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof FF » 10.08.2009 14:13

piter83pl napisał(a):...na raw'y przyjdzie jeszcze czas.

Są dwie szkoły: zwolenników i przeciwników. Praca w RAWach sprawia że czujesz sie zwolniony od myślenia przy nastawianiu parametrów ekspozycji, bo "w razie czego z RAWa sie wyciągnie". Nie jest to dobra tendencja. Przeciwnicy twierdzą, że RAWy zajmują wiecej miejsca, a potem jest więcej pracy przy przetwarzaniu (postprocessing). Lepiej zrobic od razu dobre zdjecie :lol:.
Ostatnio sprawiłem sobie prezent w postaci Nikona D90 i mam ambicję wrócić do JPEGów. Nie wyrabiam sie z obróbką zdjęć.

piter83pl napisał(a):- nie mam tzw. tulipana, czy warto się w niego zaopatrzyć?

Warto, bo chroni przed flarami gdy słońce jest tuż za kadrem. Bez tulipana można się wspomóc osłaniając ręką (taki daszek pod odpowiednim kątem).

Powodzenia!
:P
Poprzednia strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Przez Albanie do Macedonii - - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone