Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Planuję kilkuletni wyjazd na Chorwację - Proszę o Porady!!!

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bangokorea
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 05.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bangokorea » 17.08.2007 14:38

Blade27- Nie zastanawiaj sie piszesz "inny kraj, ludzie obyczaje" Mieszkam od kilkunastu lat po swiecie nie na zasadzie emigranta tylko za praca. Kilka lat w Japoni, Korei (tej lepszej czyli poludniowej) Chiny. Wierz mi z trudem chce mi sie wracac na urlop do kraju. A to przeciez kompletnie inna kultura ludzie i obyczaje.Teraz mam byc w CRO Glowa do gory i Wista wio. A na wakacje pojedziesz wlasnie do Polski
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 27.08.2007 18:53

Już tylko parę dni i będę wiedział na 100 %!!!!

A tymczasem....dalej nic nie wiem o Splicie...
misiekiandzia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 17.06.2007
Re: Planuję kilkuletni wyjazd na Chorwację - Proszę o Porady

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiekiandzia » 28.08.2007 11:36

Alez ja Ci zazdroszcze, :D :D , moze powiesz w jakiej branzy pracujesz i jak mozna znalezc prace w Cro ???? Ja z moja zona chcielibysmy bardzo sie tam osiedlic, nawet na stale :D :D
pozdrawiamy

BLADE27 napisał(a):Witam wszystkich

Dostałem propozycję pracy na Chorwacji , Rejon Splitu.

Planuję wyjazd z Rodziną

Interesują mnie nastepujące informacje:

- Jak kształtują się ceny żywności w stosunku do Polski , ceny wynajmu mieszkania w Splicie

- kwestia przedszkola dla dziecka ( czy jest takowe w splicie np. międzynarodowe lub dla polaków )

- jak się tam ogólnie żyje ( atmosfera , jak spędzać czas wolny )

Będę wdzięczny za pomoc
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
czesc

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 20.09.2007 07:47

Wyjeżdżam 1 października, pracę dostałem w Polsce-wyjeżdżam na kontrakt na 3 lata,
misiekiandzia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 17.06.2007
Re: czesc

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiekiandzia » 20.09.2007 10:23

BLADE27 napisał(a):Wyjeżdżam 1 października, pracę dostałem w Polsce-wyjeżdżam na kontrakt na 3 lata,

Mam rodzine w Splicie, (Polsko-Chorwacka) :D jakbys potrzebowal kontakt, jakies informacje, to daj znac.
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
dzieki

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 20.09.2007 10:27

na pewno będę potrzebował, szukam przedszkola dla córki 2,5letniej.

Mieszkanie już mam
kalafior98
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 17.06.2007
Split

Nieprzeczytany postnapisał(a) kalafior98 » 23.09.2007 22:00

Pytanko do BLADE27 - wyjeżdzasz z grupy Hutniczej, która zakupiła w okolicach Splitu przedsiębiorstwo produkcyjne? Będę wdzięczny za informacje. W razie jakichś pytań dawaj. Napisz w jakiej okolicy dostałeś mieszkanie.

Co do przedszkola dla 2,5 letniej córki. Szukam aktualnie dla swojej prawie 4 letniej córki i to co widzę tutaj nie napawa mnie optymizmem. Wierz mi.
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
do kalafior

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 24.09.2007 08:53

A ty czym się zajmujesz w Splicie?
kalafior98
Turysta
Posty: 11
Dołączył(a): 17.06.2007
Nowy mieszkaniec Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) kalafior98 » 24.09.2007 22:32

Jestem tutaj jakby to określić przejazdem. Próbuje coś dobrego zrobić dla kraju kandydującemu do UE.

Muszę się nauczyć korzystać z tutejszych specjałów kuchni. Nauczyć się funkcjonować w tutejszych realiach. Jak zostało już napisane - wizyta w HR w celach turystycznych to coś innego niż życie i funkcjonowanie tutaj na co dzień. Szczególnie jeśli chodzi o legalny pobyt tutaj i codzienne czynności.

Ostatnio zauważyłem, że dziwne dla tutejszych mieszkańców jest zachowanie dla nas normalne (dla nas - Polaków). Spacer z całą rodziną jest dla nich (jeśli to czytają ludzie mieszkający w HR - dla Was) sytuacją dziwną.
Dzisiaj rozmawiając z osobami tutaj urodzonymi dowiedziałem się, że mężczyzna jest "głową rodziny" czyli praca, piwo po pracy z kolegami ew. mecz. Żona w domu z dziećmi i garami ;). Wiem, wiem - niektórzy mogą to uznać za "normalne". Przecież dawniej w Polsce tak było i to całkiem niedawno - pamiętam te czasy. Jednak jak określiły te osoby - powoli zmienia się również i to podejście.

Blade27 - napisz coś o pracy. Kilka postów wcześniej obiecałeś o tym napisać. Jeśli będziesz miał kilka pytań (nie mam takiego doświadczenia jak osoby, które tutaj mieszkają kilka\naście lat) ale chętnie pomogę. Mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl.

Jeśli obraziłem kogoś - proszę o wybaczenie. Miałem już okazję przekonać się, jak Chorwaci nie lubią krytyki.
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
witam wszystkich

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 09.10.2007 10:18

więc , jestem już od tygodnia na Chorwacji. Służę pomocą a osoby będące tu na stałę proszę o kontakt

pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107688
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.10.2007 10:29

Witaj - jak pierwsze wrażenia i jeśli to nie tajemnica, to gdzie i w jakim charakterze pracujesz, bo nie napisałeś o tym przed wyjazdem.
:papa:
BLADE27
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 41
Dołączył(a): 16.08.2007
witam

Nieprzeczytany postnapisał(a) BLADE27 » 09.10.2007 14:35

wrażenia ogólne pozytywne,trochę ceny mnie zaskoczyły in minus.

A pracuje w Hucie Stali w Splicie.

Nie miałem okazji pozwiedzać,myślę że w wolnej chwili uda mi się zajrzeć do Splitu lub Trogiru...a mieszkam mniej więcej pośrodku.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: witam wszystkich

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 09.10.2007 14:49

BLADE27 napisał(a):więc , jestem już od tygodnia na Chorwacji. Służę pomocą a osoby będące tu na stałę proszę o kontakt

pozdrawiam


Cześć, jeśli potrzebujesz info czy moralnego wsparcia rodaczki na obczyźnie, polecam się. Co prawda nie mieszkam w Splicie, lecz przysłowiowy "rzut beretem od"..., ale mogę służyć radą i na odległość.
Namiary mailowe znajdziesz w moim profilu; na skype w okresie zimowym dostepna jestem prawie non stop.
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107688
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 09.10.2007 14:53

Dzięki-na pewno odwiedzisz i Trogir i Split, myślę że soboty i niedziele masz wolne.
A mieszkasz może tu : :?: http://www.kastela-info.hr/pl/kastel-kambelovac
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Nowy mieszkaniec Splitu

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 09.10.2007 15:15

kalafior98 napisał(a):Jestem tutaj jakby to określić przejazdem. Próbuje coś dobrego zrobić dla kraju kandydującemu do UE.

Muszę się nauczyć korzystać z tutejszych specjałów kuchni. Nauczyć się funkcjonować w tutejszych realiach. Jak zostało już napisane - wizyta w HR w celach turystycznych to coś innego niż życie i funkcjonowanie tutaj na co dzień. Szczególnie jeśli chodzi o legalny pobyt tutaj i codzienne czynności. ....


Cześć, nie mogłam się powstrzymać, żeby nie zapytać... Czy przypadkiem Twoja praca nie jest związana z sektorem pozarządowym i jakimś projektem realizowanym na terenie Hr?
Jeśli za bardzo jestem ciekawska, to przepraszam...
Pozdrawiam
P.S. Ciekawe masz spostrzeżenia, choć nieco trącają stereotypami; może gdybyś spróbował pozbyć się tej perspektywy, dostrzegłbyś i inne typy zachowań. Zachęcam do "stosowania innej optyki" przy obserwowaniu i przede wszystkim przy wyciąganiu wniosków na temat społeczeństwa, w którym przyszło Ci (choćby nawet tylko chwilowo przebywać). Może wtedy wnioski nie będą pochopne i łatwiej będzie zrozumieć i polubić nowe środowisko.
Pozdrawiam raz jeszcze
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Planuję kilkuletni wyjazd na Chorwację - Proszę o Porady!!! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone