Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
max21
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 22.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) max21 » 29.05.2017 13:31

paulr napisał(a):
Tomy Lee napisał(a):No i wszystko jasne. Tabelka, na którą się powołujesz przedstawia kursy kupna/sprzedaży kun przez wymienione banki w przypadku realizowania PRZELEWÓW WALUTOWYCH DO/Z CHORWACJI. Gdybyś ze swojego konta złotówkowego w Inteligo chciał wysłać przelewem zagranicznym zaliczkę za kwaterę w kunach to bank sprzeda Ci je po takim kursie jak w tabeli. To samo gdybyś dostał zwrot za np. anulowaną rezerwację. A dlaczego? Dlatego, że żaden znany mi bank w kraju nie prowadzi rachunków w kunach. Przeważnie są to USD, EUR, GBP i CHF.
Pomijam kwestię, że zaliczkę podobnie jak całość rozliczenia za kwaterę pewnie dokonasz w euro jak większość z nas. Tłumaczę Ci tylko do czego jest ta tabela i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Żaden bank nie rozlicza płatności kartą bezpośrednio z kun na złote.


W rozliczeniu transakcji karty mam kuny (kwota w walucie rozliczeniowej) i pln-y. Taka sama kwota jak w tabelce.
Tak zostałem poinformowany przez telefon i tak mi się to za każdym razem zgadza. Czy bank to jakoś jeszcze przelicza .... Dla mnie nie ma to znaczenia. Dla wszystkich chyba też nie ma. Liczy się tylko ile płacę i ile mi bank za to ściągnie z konta. Plus to ze na dzień dzisiejszy nadal nie ma % za przewalutowanie.
paulr napisał(a):
max21 napisał(a):W tych bankomatach można wypłać gotówkę całkowicie za darmo tj. bez odsetek i bez prowizji, jedyne koszty to przewalutowanie transakcji.


Normalnie jak w reklamie. Telefon za 1zł ale abonament.
Jeżeli coś ma być całkowicie bezpłatne to tak jak pisałem. Starczy sprawdzić jakie banki rozliczają bezpośrednio z kun na pln. Takich banków w Polsce jest kilka. Pozatym napewno jeden z nich w przypadku karty masterCard nie ma zadnego przewalutowania. Nie ma też żadnej opłaty za kartę czy konto. I takie coś coś dopiero możemy nazwać za darmo..Płacąc kilka dni temu kuna wychodziła po 0.565 grosza. Czyli mniej więcej tyle ile jest średni kurs nbp.

Nie mam zamiaru reklamować żadnego banku tylko opisuję jak sytuacja wygląda u mnie .
Jak masz wątpliwości co do tego co napisałem to zawsze możesz sprawdzić.
Forum jest w celu wymiany informacji i własnych spostrzeżeń na dany temat.
Nie znam się na procedurach w innych bankach tak jak ty.
Na pewno nie wprowadzam ludzi w błąd, jak to ma miejsce w twoich informacjach.
Kolega Tomy Lee wszystko to ci wyjaśnił.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 30.05.2017 12:57

Nie mam wątpliwości tylko piszesz najpierw całkowicie bezpłatnie, a za chwilę że jest jednak przewalutowanie.
Dlatego napisałem jak to wygląda np w innym banku.
Ja nikogo w błąd nie wprowadziłem. Może z tym że jest to rozliczane od razu a tak jest lub nie jest jednak w ostatecznym rozrachunku nie ma to żadnego znaczenia.
Dla mnie liczy się to że na stronie widzę za ile wymienię w danej chwili i nie mam za to żadnych dodatkowych opłat za przewalutowanie.
Napisałem że nie wiem jak jest w pozostałych bankach, jakiem jaką opłaty za przewalutowanie i czy "opłaca" się tak samo jak w inteligo.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 30.05.2017 13:08

Chodzi nam o to, że twierdziłeś, że jest kilka banków, które rozliczają transakcje kartami bezpośrednio z kun na złote co miało być najtańszym rozwiązaniem. Jak się okazało nie ma takich banków i dajmy już spokój. Błądzić ludzka rzecz a upierać się przy głupocie nie ma sensu. I nie unoś się bo jak Ci kolega wyjaśniał forum jest po to żeby dyskutować. Przyjmij z pokorą fakt, że swoim twierdzeniem wprowadzałeś w błąd czytających i tyle.
Poza tym z Twoich wypowiedzi wnioskuję, że nie do końca pojmujesz mechanizm rozliczenia takich transakcji myląc przewalutowanie z prowizją. Kupując jak twierdzisz w swoim Inteligo kuny też bank zarabia na kursie ale wg Ciebie to jest bezpłatne bo wyczytałeś kurs z tabelki. Co się pod nim kryje jak sam mówisz Cię nie interesuję. I na tym właśnie bazują banki licząc że klient się nie zna bądź się nie zainteresuje.
max21
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 22.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) max21 » 30.05.2017 13:50

Tomy Lee
brawo Ty :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 30.05.2017 13:58

paulr napisał(a):-Tak jak pisałem ja mam konto INTELIGO (zakładane XX lat temu) i według ich tabeli opłat i prowizji
http://inteligo.pl/przydatne-informacje/oplaty-prowizje-i-oprocentowanie/#karty_indywidualni
można przeczytać w *oznaczonej numerem 9 że:(w skrócie)
- przewalutowanie dla Visy jest 2%, a dla Master Card go nie ma.
Jako że ja zamawiałem kartę i dowiedziałem się tego przy zamawianiu, i dla mnie nie miało to najmniejszego znaczenia, zamówiłem kartę Master Card.
I rozliczenia zgadzały się i tamtego roku (pierwszy raz z tej karty wtedy korzystałem) jak i tego. A kurs kuny mają bardzo dobry (ale już jak widać w tabeli kursów np dla Euro czy USD już nie:))
A co do rozliczania bezpośrednio z Kun na PLN.
Być może nie jest to rozliczane bezpośrednio tylko najpierw na USD/Euro a później na PLN, ale szczerze mnie to nie interesuje. Mnie interesuje że za każdą kunę zapłaconą kartą zapłacę tyle ile w tabelce (teraz około 57 groszy) a jak bank to rozliczy to już jego sprawa:)
Na stronie kantoru internetowego są też podane inne banki posiadające w tabeli kuny, Czy wszystkie rozliczają tak samo jak inteligo, czy wszędzie jest bez % za przewalutowanie nie wiem.
Ja mam te które dokładnie opisałem i jest to raczej jedna z najtańszych opcji przeliczania z konta w PLN.
Bo mam też konto walutowe w mbanku w Euro i kursy wychodzą troszkę drożej (w zależności po ile kupi się euro)



Się zastanawiam nad najtańszą opcją do płacenia w Chorwacji

Mówimy oczywiście o karcie debetowej

Jak przelicza np. Mastercard w banku na infolinii oczywiście nikt nie wie. Przy tym koncie właśnie oni przeliczają najpierw w kun na euro, później bank przelicza z euro na kuny, kurs dzisiejszy to 4,3121. Prozji dodatkowej za to nie ma

Podobnie z bankomatami lecz tu dochodzi 3% prowizji i nie mniej niż 10zł

Jak karta miesięcznie wyda się co najmniej 100zł to nie ma oplaty za kartę - w innym przypadku opłata 4zł

Konto jest drmowe a jak się karty nie ma w planie używać to można ją okresowo "zawiesić" i opłat tez nie ma

2% za przewalutowanie na VISA według konsultanta nie ma

Nie wiem jak to się obsługuje ale

https://www.mastercard.us/en-us/consume ... rency.html

100 kun wychodzi mi 13,51 ero razy kurs to daje 1kn=0,5825

Wszystko załatwi się przez net czy telefon, z dokumentami i gotową już kartą przyjeżdża kurier, całośc ma trwać do 10 dni
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 30.05.2017 18:20

Przecież już dawno napisałem że może i jest tak jak napisaliście, że bank najpierw rozlicza transakcję w kunach później w euro a na końcu dopiero w PLN.
Tylko wyjaśnijcie jakie to ma znaczenie przez ile walut rozliczana jest transakcja jak nas jako płatników interesują tylko 2.
pierwsza to ile płacimy w kunach a 2 to ile bank policzy nam za to złotówek.
Wszystko inne co napisałem jest już dobrze opisane i przeliczone, a dodatkowo sprawdzone osobiście przez 2 ostatnie wyjazdy do Chorwacji.
Ja nie pisałem jak MAX21 że jest wszystko CAŁKOWICIE za darmo ale....
W moim przypadku jest tak że kuna wychodzi około 57-58 groszy. Dla mnie bezwarunkowo. Dla innych mogą to być np ileś tam transakcji czy za jakąś kwotę miesięcznie by karta i konto też było bezpłatne.
Jeśli znacie lepszą i tańszą ofertę od mojej, w której nie zaskoczy mnie przewalutowanie na poziomie 5.99% to napiszcie.
A nie od kilku wątków tylko że wprowadzam w błąd, mimo iż nie podaliście tańszej alternatywy do tego co ja napisałem.
Wiele osób nawet nie wie że np dla karty Visa a Mastercard do swojego posiadanego rachunku mają zupełnie inne opcje opłat i przewalutowań.
Tak samo moje inteligo ma opcję wypłat z bankomatów na całym świecie za darmo.... A więc nie ma dla mnie znaczenia czy płacę czy wypłacam kasę z bankomatu kuna i tak jest w jak dla mnie dobrej cenie.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 30.05.2017 19:09

W banku o darmowych wypłata nie mówili choć pytałem. Nie mają takiej opcji. Mogą być jakieś promocje zagranicznych operatorów bankomatów Ale to loteria.

Ja nie pisze że wprowadzasz błąd

Chce doprecyzować i wybrać najtańszą opcję
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2017 19:32

Tak na szybko - kuna 0,56 zł przy zakupie E w e-kantorze. Wypłata po drodze w strefie euro bezpłatnie. W banku od telefonów.
max21
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 22.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) max21 » 30.05.2017 19:45

paulr

max21 napisał(a):Jeżeli ktoś ma konto w banku Pekao.sa
Na terenie Chorwacji znajduje się Bank - Zagrebacka Banka, z którego bankomatów można wypłacać gotówkę bez prowizji.
W tych bankomatach można wypłać gotówkę całkowicie za darmo tj. bez odsetek i bez prowizji, jedyne koszty to przewalutowanie transakcji
Transakcje dokonane w walutach obcych, kartą debetową wydaną do rachunku prowadzonego w złotych są przeliczane w dniu dokonania transakcji z waluty, w jakiej transakcja została dokonana na dolary amerykańskie (USD), a następnie na złote, według kursów obowiązujących odpowiednio w systemie MasterCard dla kart Maestro i MasterCard lub w systemie VISA dla kart VISA.

Kłania się czytanie ze zrozumieniem.
Ja nikogo nie wprowadziłem w błąd wystarczy przeczytać dwa razy, a wszystko będzie jasne.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 30.05.2017 20:13

paulr napisał(a):Tylko wyjaśnijcie jakie to ma znaczenie przez ile walut rozliczana jest transakcja jak nas jako płatników interesują tylko 2.
pierwsza to ile płacimy w kunach a 2 to ile bank policzy nam za to złotówek.

Takie ma znaczenie, żeby wyszło taniej. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją w której podwójne przewalutowanie, nawet nie obarczone prowizją banku, było tańsze niż bezpośrednie.

paulr napisał(a):Jeśli znacie lepszą i tańszą ofertę od mojej, w której nie zaskoczy mnie przewalutowanie na poziomie 5.99% to napiszcie.
A nie od kilku wątków tylko że wprowadzam w błąd, mimo iż nie podaliście tańszej alternatywy do tego co ja napisałem.

Hm... jakby nie patrzeć to... wprowadzasz w błąd ;)

Alternatywy:
0,5790 zł - kantor stacjonarny w Katowicach
0,5655 zł - karta kredytowa Visa Getin*
0,5652 zł - karta debetowa MasterCard Kantor Alior USD (0,150802 x 3,7479)**
* tylko do płacenia kartą, zaś do wybierania gotówki nieopłacalne (jak zresztą każda chyba kredytówka) (karta darmowa pod warunkiem wykonania nią min. 5 transakcji miesięcznie)
** i do płacenia kartą, i do wybierania kun w bankomacie (1. wypłata w miesiącu gratis, każda następna 9 zł, karta darmowa pod warunkiem wykonania nią minimum 1 transakcji w ciągu 6 msc. od wydania)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2017 20:20

Czyli jak sprawdzam na stronie PKOBP, że HRK kupno 0.55 sprzedaż 0,58 to jak płacę kartą to po ile?
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 30.05.2017 20:30

maj0nez napisał(a):Czyli jak sprawdzam na stronie PKOBP, że HRK kupno 0.55 sprzedaż 0,58 to jak płacę kartą to po ile?

Na stronie https://www.pkobp.pl/waluty/ nie patrz na zakładkę "Waluty", tylko na "Kursy rozliczeniowe", a tam pisze - w tłumaczeniu na nasze - że musisz sprawdzić sobie regulamin swojej konkretnej karty (jakie jest przeliczanie, z czego na co i czy po kursie organizacji [Visa/MC], czy banku [kursy banku masz w zakładce "Waluty"), sprawdzić tabelę opłat i prowizji (czy aby nie ma jakiejś prowizji za przewalutowanie), sprawdzić kurs organizacji (Visa/MC) z danego dnia... i wszystko ładnie pomnożyć.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.05.2017 20:32

maj0nez napisał(a):Czyli jak sprawdzam na stronie PKOBP, że HRK kupno 0.55 sprzedaż 0,58 to jak płacę kartą to po ile?


Zgadnij :)
Plus to co wyżej napisał Raphael.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 30.05.2017 20:38

Myślę, że zamiast przelicznika prosto z kun na złote jest prostsze rozwiązanie. Bałtyk albo Mazury i gwarantowany kurs w każdym banku 1:1 :mrgreen: :papa:
A tak na poważnie to kilka postów wcześniej tłumaczyłem do czego w banku jest podawany kurs kuny.

Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości lub niezbyt jasno w poprzednich postach wysłowiłem się w kwestii zasad rozliczania transakcji zacytuję fragment regulaminu karty z mBanku - paragraf dotyczący zasad rozliczania transakcji:
"Dla wszystkich kart ze znakiem akceptacji Organizacji Płatniczej MasterCard International przewalutowanie transakcji kartowej dokonanej w walucie innej niż złoty polski wygląda jak poniżej:
1) Organizacja Płatnicza dokonuje przewalutowania kwoty transakcji kartowej na walutę rozliczeniową przy zastosowaniu kursów walutowych stosowanych przez Organizację Płatniczą, a następnie przekazuje informację o tej kwocie do Banku w celu rozliczenia. Termin otrzymania od Organizacji Płatniczej informacji, o której mowa w zdaniu poprzednim, jest niezależny od Banku,
2) Bank, na podstawie danych, o których mowa w pkt 1), dokonuje przewalutowania kwoty transakcji kartowej z waluty rozliczeniowej na złote polskie na podstawie kursu sprzedaży waluty rozliczeniowej określonego w Tabeli kursowej Banku obowiązującego o godzinie 12.00 w dniu rozliczenia transakcji kartowej..
3) Bank nalicza prowizję za przewalutowanie zgodnie z obowiązującą Taryfą,
"
W dużym skrócie tak jak pisałem - visa/master podaje jaką równowartość odpowiednio eur/usd stanowi kwota transakcji dokonanej w kunach i Wasz bank sprzedaje wam eur/usd po swoim kursie i z reguły jeszcze dolicza prowizję.
Dlatego nadal podtrzymuję, że dla osób płacących kartą najtańsza forma to rachunek w eur, kupić walutę w kantorze bądź e-kantorze, płacić po drodze i na miejscu za co tylko się da a visa poda kwoty wyrażone w euro bez względu czy miejsce transakcji to Węgry, Czechy, Bośnia czy Chorwacja. Tym sposobem wyjdzie chyba najtaniej. :oczko_usmiech:
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 30.05.2017 22:54

bigredone napisał(a):Tak na szybko - kuna 0,56 zł przy zakupie E w e-kantorze. Wypłata po drodze w strefie euro bezpłatnie. W banku od telefonów.

bigredone powiedz proszę a jak dokonać tej wypłaty po drodze? W oddziale banku za granicą czy w bankomacie? Przecież jak Ci po tym kursie co podajesz sprzedadzą kuny to tylko bezgotówkowo (na potrzeby przelewu zagranicznego) bo chyba żaden bank nie prowadzi rachunków w kunach a już tym bardziej nie wydaje do nich kart.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 65
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone