Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 27.05.2017 13:00

paulr napisał(a):Żaden bank z podwójnym przewalutowanie m nie wyjdzie najtaniej. Są w Polsce banki które maja bezpośrednie przeliczenie z kuny na pln. I tak np pko przy płatności master card. Kilka dni temu liczył kunę po 56 groszy i cos tam dalej. Czyli mniej więcej tyle ile kurs nbp.
Za euro na Istrii płacili 7.38 co jak płacimy za euro 4.2 daje praktycznie 57 groszy.

Dołączę się do prośby. Będziesz tak miły i podasz choćby jeden bank, który przelicza bezpośrednio z kun na złote? Z mojej wiedzy i doświadczenia to trochę mało możliwe. Zwłaszcza, że mówimy o transakcjach dokonywanych kartami a operatorzy kart (Visa czy Master) rozliczają albo w EUR albo w USD. Zapłacisz 100kun a visa do Twojego banku poda wartość operacji wyrażoą w EUR po swoim przeliczniku a następnie Twój bank Ci to euro po swoim niezbyt tanim kursie sprzeda. No chyba, że jest coś o czym nie wiem to chętnie poznam taką opcję.
babiszado
Odkrywca
Posty: 82
Dołączył(a): 02.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) babiszado » 27.05.2017 13:15

Według mnie płacenie kredytówką przedraża transakcję o kilka procent, co innego karta do konta osobistego. W zeszłym roku płaciliśmy Millenium i Credit Agricole, zdecydowanie na korzyść tego drugiego. Dziwne to trochę ale w przeciwieństwie do ich samochodów, bank mogę śmiało polecić, choć nie sprawdzałem jeszcze czy warunki w tym roku nie uległy zmianie.
janusz07
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 260
Dołączył(a): 20.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz07 » 27.05.2017 13:34

vtec11 napisał(a):Ja zostaję przy gotówce, euro z Polski na kuny w Chorwacji stary sprawdzony sposób nie chce mi się zakladać kolenych kont, a to co oferuja moje dwa banki to złodziejstwo.
Mam mbank gdzie jest 5.9% i w ing debotwa visa 3% prowizji za płatności - pomijam już wypłaty.
Autostrady z karty w ing zapłacę jedynie, reszta gotówka.
Nawet nie chodzi czy kuna wyjdzie po 0,56 czy 0,59 dla zasady nie chcę im dać zarobić.:)

Informacyjnie Kredytowa ing visa/mastercard bez prowizji.
Konto walutowe Ing karta maestro bez prowizji, opłata za kartę 1,5 zł/msc.


W zeszłym roku tak zrobiłem, jak sobie policzyłem koszt wymiany w Chorwacji złotówek na kuny to uznałem nie ma to wielkiego sensu. Wybieram w z bankomatu, mam bez prowizji, ponoszę koszt przewalutowania, i mam wygodę.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 27.05.2017 13:39

W banku w którym ma konto różnica prowizji między płatnościami kartą debetową a kredytową to 1%. A dokładniej różnica między 4.99 a 5.99%. Do tego kosmiczny kurs euro do rozliczenia transakcji. Lichwa to mało powiedziane.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 29.05.2017 08:16

paulr napisał(a):
piotrulex napisał(a):
paulr napisał(a):
max21 napisał(a):W tych bankomatach można wypłać gotówkę całkowicie za darmo tj. bez odsetek i bez prowizji, jedyne koszty to przewalutowanie transakcji.
... Starczy sprawdzić jakie banki rozliczają bezpośrednio z kun na pln. Takich banków w Polsce jest kilka. Pozatym napewno jeden z nich w przypadku karty masterCard nie ma zadnego przewalutowania. Nie ma też żadnej opłaty za kartę czy konto ... Płacąc kilka dni temu kuna wychodziła po 0.565 grosza. Czyli mniej więcej tyle ile jest średni kurs nbp.


Podaj proszę jakie to banki, jakie konta i jaka karta

Rok temu się przejechałem na BOŚ gdy kuna mi wychodziła z 0,63 i teraz szukam czegoś "normalnego"

Nie mam żadnego interesu by reklamować komercyjne banki....


Witaj

Ależ ja Cię nie proszę abyś reklamował banki tylko proszę o pomoc. Wielu z czytających pewnie tez zainteresuje. Piszesz w taki sposób, ze nie pozostawiasz złudzeń, ze znasz ten temat. Piszesz o wielu czy kilku bankach. Nie dziw mi się, że proszę o podpowiedź gdy ja płaciłem z 0,63 a Ty 0,58

Konto bankowe to produkt i można śmiało go opisać tak samo jak lodówkę turystyczną z Lidla czy lampkę z Decathlonu :)

Opisz choć dokładnie co Ty masz, no chyba że gdzieś przegapiłem
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 29.05.2017 08:45

Miałem okazję przez 15 lat pracować w kilku bankach i nigdzie nie spotkałem rozliczania z kun na złote tylko do euro albo dolara ale skoro twierdzisz, że są takie banki to bez reklamowania podziel się tą wiedzą. Moim zdaniem powiedziałeś bzdurę i zasłaniasz się wygodnym dla siebie argumentem. Powiadasz, że są takie banki - wymień choćby jeden a publicznie Ci wszyscy podziękujemy. Jak nie to przestań ludzi wprowadzać w błąd.

Co do przelicznika osiągnięcie kursu 0.56-0.58 jest proste. Przy dzisiejszym kursie kupisz 100 EUR za 420 zł. W zależności od banku do jakiego pójdziesz i przelicznika a danym dniu dostaniesz za nie od 730 do 750 kun. W pesymistycznym wariancie masz 0.58zł za kunę. Optymistycznie masz 0.56. Jeśli wpłacisz to na konto walutowe masz prawie identyczny przelicznik (różnica może wynieść 0.5 do 1 grosza).
vtec11
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 20.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) vtec11 » 29.05.2017 08:50

janusz07 napisał(a):
vtec11 napisał(a):Ja zostaję przy gotówce, euro z Polski na kuny w Chorwacji stary sprawdzony sposób nie chce mi się zakladać kolenych kont, a to co oferuja moje dwa banki to złodziejstwo.
Mam mbank gdzie jest 5.9% i w ing debotwa visa 3% prowizji za płatności - pomijam już wypłaty.
Autostrady z karty w ing zapłacę jedynie, reszta gotówka.
Nawet nie chodzi czy kuna wyjdzie po 0,56 czy 0,59 dla zasady nie chcę im dać zarobić.:)

Informacyjnie Kredytowa ing visa/mastercard bez prowizji.
Konto walutowe Ing karta maestro bez prowizji, opłata za kartę 1,5 zł/msc.


W zeszłym roku tak zrobiłem, jak sobie policzyłem koszt wymiany w Chorwacji złotówek na kuny to uznałem nie ma to wielkiego sensu. Wybieram w z bankomatu, mam bez prowizji, ponoszę koszt przewalutowania, i mam wygodę.

Tylko że ja wymieniam euro na kuny w Chorwacji, a nie PLN.Dwa lata temu dało mi to kunę po 0,54( euro w Pl kupiłem za 4.10). W tym roku nabyłem już euro po 4,19 i liczę na kunę za 0,57 po wymianie na miejscu. Teraz juz nie pamiętam ale złotówka na kuny w Chorwacji wychodzi gorzej. Pozatym większą kontrolę mam nad gotówką, każdy wybiera co dla niego najlepsze chyba ze płaci za kuny ponad 0,60 - to moim zdaniem przepłaca.
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 29.05.2017 09:00

paulr napisał(a):...
Nie mam żadnego interesu by reklamować komercyjne banki...

Napisz sceptykom na priv, które banki tak mają i będzie gites tenteges.
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 29.05.2017 09:08

vtec11 napisał(a):
janusz07 napisał(a):
vtec11 napisał(a):Ja zostaję przy gotówce, euro z Polski na kuny w Chorwacji stary sprawdzony sposób nie chce mi się zakladać kolenych kont, a to co oferuja moje dwa banki to złodziejstwo.
Mam mbank gdzie jest 5.9% i w ing debotwa visa 3% prowizji za płatności - pomijam już wypłaty.
Autostrady z karty w ing zapłacę jedynie, reszta gotówka.
Nawet nie chodzi czy kuna wyjdzie po 0,56 czy 0,59 dla zasady nie chcę im dać zarobić.:)

Informacyjnie Kredytowa ing visa/mastercard bez prowizji.
Konto walutowe Ing karta maestro bez prowizji, opłata za kartę 1,5 zł/msc.


W zeszłym roku tak zrobiłem, jak sobie policzyłem koszt wymiany w Chorwacji złotówek na kuny to uznałem nie ma to wielkiego sensu. Wybieram w z bankomatu, mam bez prowizji, ponoszę koszt przewalutowania, i mam wygodę.

Tylko że ja wymieniam euro na kuny w Chorwacji, a nie PLN.Dwa lata temu dało mi to kunę po 0,54( euro w Pl kupiłem za 4.10). W tym roku nabyłem już euro po 4,19 i liczę na kunę za 0,57 po wymianie na miejscu. Teraz juz nie pamiętam ale złotówka na kuny w Chorwacji wychodzi gorzej. Pozatym większą kontrolę mam nad gotówką, każdy wybiera co dla niego najlepsze chyba ze płaci za kuny ponad 0,60 - to moim zdaniem przepłaca.

Oczywiście opisany przez Ciebie przykład jest dobry i sam z niego korzystam w pewnej części wydatków. Zauważ jednak, że dyskusja dotyczy płatności kartą za granicą i wyboru najtańszej formy płatności bezgotówkowych. Wiadomo, że pewną ilość gotówki zawsze się bierze "na wszelki wypdek" bo nie wszędzie kartą zapłacisz (na przykład na Targu czy przy samej plaży za owoce czy szybką przekąskę).
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 29.05.2017 10:16

https://internetowykantor.pl/kurs-kuny-chorwackiej-w-bankach//
Pisałem już to przecież....
tylko z własnego doświadczenia:
-mam PKO (inteligo) i rok temu jak i w tym miesiącu kurs jest dokładnie taki jak na tej stronie.
- pisałem że chciałem kiedyś z Inteligo zrezygnować bo było (jest) płatne. Ale w chwili składania wniosku o zamknięcie konta kilka lat temu pani na infolinii poinformowała mnie abym nie zamykał konta tylko ona przekształci je w bezpłatne. Na co się zgodziłem ale nadal nie używałem. Jednak po zeszłoroczne awarii w moim "domyślnym" banku (i nie tylko zresztą) nie wyobrażam sobie dzisiaj ograniczać się tylko do konta w jednym banku, więc zeszłego roku przepytałem infolinie PKO i dowiedziałem się właśnie że:
- kurs walut jest rozliczany według tego na ich stronie (dla tych walut które tam są + % za przewalutowanie) https://www.pkobp.pl/waluty/
-Tak jak pisałem ja mam konto INTELIGO (zakładane XX lat temu) i według ich tabeli opłat i prowizji
http://inteligo.pl/przydatne-informacje/oplaty-prowizje-i-oprocentowanie/#karty_indywidualni
można przeczytać w *oznaczonej numerem 9 że:(w skrócie)
- przewalutowanie dla Visy jest 2%, a dla Master Card go nie ma.
Jako że ja zamawiałem kartę i dowiedziałem się tego przy zamawianiu, i dla mnie nie miało to najmniejszego znaczenia, zamówiłem kartę Master Card.
I rozliczenia zgadzały się i tamtego roku (pierwszy raz z tej karty wtedy korzystałem) jak i tego. A kurs kuny mają bardzo dobry (ale już jak widać w tabeli kursów np dla Euro czy USD już nie:))
A co do rozliczania bezpośrednio z Kun na PLN.
Być może nie jest to rozliczane bezpośrednio tylko najpierw na USD/Euro a później na PLN, ale szczerze mnie to nie interesuje. Mnie interesuje że za każdą kunę zapłaconą kartą zapłacę tyle ile w tabelce (teraz około 57 groszy) a jak bank to rozliczy to już jego sprawa:)
Na stronie kantoru internetowego są też podane inne banki posiadające w tabeli kuny, Czy wszystkie rozliczają tak samo jak inteligo, czy wszędzie jest bez % za przewalutowanie nie wiem.
Ja mam te które dokładnie opisałem i jest to raczej jedna z najtańszych opcji przeliczania z konta w PLN.
Bo mam też konto walutowe w mbanku w Euro i kursy wychodzą troszkę drożej (w zależności po ile kupi się euro)
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 250
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 29.05.2017 10:32

No i wszystko jasne. Tabelka, na którą się powołujesz przedstawia kursy kupna/sprzedaży kun przez wymienione banki w przypadku realizowania PRZELEWÓW WALUTOWYCH DO/Z CHORWACJI. Gdybyś ze swojego konta złotówkowego w Inteligo chciał wysłać przelewem zagranicznym zaliczkę za kwaterę w kunach to bank sprzeda Ci je po takim kursie jak w tabeli. To samo gdybyś dostał zwrot za np. anulowaną rezerwację. A dlaczego? Dlatego, że żaden znany mi bank w kraju nie prowadzi rachunków w kunach. Przeważnie są to USD, EUR, GBP i CHF.
Pomijam kwestię, że zaliczkę podobnie jak całość rozliczenia za kwaterę pewnie dokonasz w euro jak większość z nas. Tłumaczę Ci tylko do czego jest ta tabela i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Żaden bank nie rozlicza płatności kartą bezpośrednio z kun na złote.
sebjan
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebjan » 29.05.2017 11:25

Informacja z ING Banku Śląskiego

Dzień dobry,
chciałbym się dowiedzieć o kwestię płatności kartami wydawanymi przez Państwa bank, a mianowicie jak wygląda kwestia rozliczenia transakcji zagranicznych kartą- czy są jakieś prowizje, jak wygląda przewalutowanie transakcji (ilość przewalutowań) w strefie Euro i poza nią. Powyższą informacja dotyczyłaby Państwa kart:
- debetowej Visa do konta direct,
- przedpłaconej Maestro,
- Maestro do konta w euro.
Za udzielone informacje z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Panie Sebastianie,
VISA zbliżeniowa
walutą rozliczeniową karty jest złoty polski. Gdy płaci Pan kartą za granicą to przelutowujemy tę kwotę po kursie organizacji płatniczej VISA. Jest to pojedyncze przewalutowanie z lokalnej waluty na złotówki. Rachunek obciążamy według kursu z dnia poprzedzającego rozliczenie a nie samą płatność.
Po rozliczeniu transakcji pobieramy opłatę 3 % przy transakcji i 6 % przy wypłacie gotówki.
Zapraszam na stronę internetową należącą do organizacji Visa gdzie umieszczono kursy tej organizacji.

Maestro do konta w EUR
walutą rozliczeniową jak i walutą rachunku jest euro. Płatności spoza strefy euro są rozliczane po kursie Mastercard na euro. Przy ostatecznym obciążeniu ważny jest kurs z przed rozliczenia transakcji. Dla tej karty pobieramy tylko opłate przy wypłacie bankomatu

Zapraszam na stronę internetową należącą do organizacji Mastercard gdzie umieszczono kursy tej organizacji.

Maestro przepłacona w PLN
walutą rachunku jest złoty a rozliczeniowym euro. W tym przypadku będzie występowało podwójne przewalutowanie. Transakcję przewalutujemy po kursie Mastercard z lokalnej waluty na euro. W następnym kroku z euro na złoty po kursie naszego banku. Jeżeli płatność odbywa się w strefie euro to pozostaje tylko jedno rozliczenie.

Tutaj także bierzemy pod uwagę kurs z przed rozliczenia transakcji. Blokada na rachunku dla każdej z kart opisanych tutaj pojawi się według kursu z przed dokonania płatności. Ostateczne obciążenie rachunku nastąpi jednak po kursie z przed rozliczenia płatności.

Dla karty Maestro przedpłaconej pobierzemy 3 % opłaty przy wypłacie gotówki z obcego bankomatu. Zapraszam też na stronę internetową naszego banku, gdzie umieściliśmy bankowe kursy walut.


z pozdrowieniami
K.K.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 29.05.2017 11:29

W 2017 sporo banków zmieniło i jeszcze zmieni tabele opłat, dlatego przed wyjazdem warto je sprawdzić w swoim banku. Dla zainteresowanych zebrałem kilka informacji dotyczących zmian prowizji za przewalutowanie lub wypłaty z bankomatu za granicą banków (tylko tych które w ostatnim czasie zmieniły opłaty):

Alior Bank - prowizja za przewalutowanie transakcji zagranicznych dokonanych w walucie innej niż PLN – było: 0%, jest: 2%.

ING Bank Śląski - zmniejszono prowizję za wypłatę z bankomatu za granicą z 6% do 3%.

Bank Smart i BIZ teraz Nest Bank - zmiana wysokości opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów poza granicami Polski z 0 zł na 5 zł za każdą wypłatę.

Deutsche Bank - o listopada 2016 r. posiadacze konta dbNET nie mogą już wypłacać pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie za darmo. Wprowadzona została opłata 3 zł za wypłatę z bankomatów innych, niż Deutsche Banku i Euronetu (w Polsce i za granicą).

BZ WBK - minimum 10 zł za wypłatę pieniędzy z bankomatów za granicą.

Citibank - wypłaty z bankomatów obcych – 5 zł od każdej wypłaty.

IdeaBank - wypłata za granicą to koszt 2%, minimum 10 zł;

T-Mobile - nie będzie można już wypłacać gotówki za darmo ze wszystkich bankomatów na świecie – od sierpnia będą przysługiwały trzy darmowe wypłaty w miesiącu (do tej puli wliczają się zarówno wypłaty w kraju, jak i za granicą). Każda kolejna będzie kosztować 6 złotych.

mBank - wypłaty za granicą będą wynosić niezależnie od wypłaconej kwoty zawsze 10 zł.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 29.05.2017 11:33

Tomy Lee napisał(a):No i wszystko jasne. Tabelka, na którą się powołujesz przedstawia kursy kupna/sprzedaży kun przez wymienione banki w przypadku realizowania PRZELEWÓW WALUTOWYCH DO/Z CHORWACJI. Gdybyś ze swojego konta złotówkowego w Inteligo chciał wysłać przelewem zagranicznym zaliczkę za kwaterę w kunach to bank sprzeda Ci je po takim kursie jak w tabeli. To samo gdybyś dostał zwrot za np. anulowaną rezerwację. A dlaczego? Dlatego, że żaden znany mi bank w kraju nie prowadzi rachunków w kunach. Przeważnie są to USD, EUR, GBP i CHF.
Pomijam kwestię, że zaliczkę podobnie jak całość rozliczenia za kwaterę pewnie dokonasz w euro jak większość z nas. Tłumaczę Ci tylko do czego jest ta tabela i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Żaden bank nie rozlicza płatności kartą bezpośrednio z kun na złote.


W rozliczeniu transakcji karty mam kuny (kwota w walucie rozliczeniowej) i pln-y. Taka sama kwota jak w tabelce.
Tak zostałem poinformowany przez telefon i tak mi się to za każdym razem zgadza. Czy bank to jakoś jeszcze przelicza .... Dla mnie nie ma to znaczenia. Dla wszystkich chyba też nie ma. Liczy się tylko ile płacę i ile mi bank za to ściągnie z konta. Plus to ze na dzień dzisiejszy nadal nie ma % za przewalutowanie.
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2526
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 29.05.2017 12:58

Ważna jest jeszcze następująca informacja - wyciąg z mbanku - ale to jest raczej standard:



1 Dla kart Visa: przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki dokonywanych kartami mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 5,9% od wartości transakcji.
Dla kart MasterCard: w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych w walucie rozliczeniowej, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 2% wartości transakcji. W przypadku transakcji
bezgotówkowych i wypłat gotówki, dokonanych w walucie innej niż waluta rozliczeniowa lub PLN, mBank pobiera dodatkowo prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 3% wartości transakcji

Waluta rozliczeniową jet euro (Master) albo dolar (Visa)
czyli do owej prowizji od wypłaty trzeba doliczyć opłatę za wypłatę z bankomatu.
Oczywiście to drugie zależy od tego jaki wariant konta posiadacie w przypadku mbanku
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 64
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone