Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
OneDayStop
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) OneDayStop » 16.05.2016 15:06

W temacie płacenia kartami - każdą transakcję można reklamować, nazywa się to chargeback. Ani sprzedawcy, ani banki tego nie lubią, więc nikt się tym specjalnie nie chwali. Z doświadczania wiem, że właściciele MasterCard mają łatwiej - MasterCard jest nieco bardziej liberalny w przypadku rozpatrywanie reklamacji, niż Visa.

Do reklamacji transakcji mamy zawsze prawo. I polecam również każdemu przejrzenie wyciągu po wakacjach. Bo podwójne obciążenia małymi kwotami zdarzają się często. A Włosi są tu na piedestale robienia fraudów.
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 16.05.2016 15:08

Biorąc pod uwagę aktualny średni kurs np kuny /0,54 z dnia 04.08.2014r/ ze strony Money.pl i porównując do kwoty jaka zniknęła z konta wychodzi jednak, że nieco taniej byłoby zapłacić gotówka chorwacką. Choć z drugiej strony coś mi się wydaje, że kuna w kantorach była wtedy droższa w kantorach.
Dzieląc sposobem piotrulex-a wyszło 0,57 zł za kunę czyli jednak jakby trochę drożej niż kurs średni z danego dnia. Ciężko jest odnaleźć archiwum kursu kantorowego jest tylko średni kurs.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 16.05.2016 15:46

giba0909 napisał(a): ... Dzieląc sposobem piotrulex-a wyszło 0,57 zł za kunę czyli jednak jakby trochę drożej niż kurs średni z danego dnia. Ciężko jest odnaleźć archiwum kursu kantorowego jest tylko średni kurs.


Jak kupujesz to po kursie sprzedaży a nie średnim ale to raczej oczywiste

Rok temu pamiętam, że w toruńskich kantorach różnica miedzy kupnem a sprzedażą sięgała nawet 8 groszy :(
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 16.05.2016 15:52

piotrulex napisał(a):
giba0909 napisał(a): ... Dzieląc sposobem piotrulex-a wyszło 0,57 zł za kunę czyli jednak jakby trochę drożej niż kurs średni z danego dnia. Ciężko jest odnaleźć archiwum kursu kantorowego jest tylko średni kurs.


Jak kupujesz to po kursie sprzedaży a nie średnim ale to raczej oczywiste

Rok temu pamiętam, że w toruńskich kantorach różnica miedzy kupnem a sprzedażą sięgała nawet 8 groszy :(

Czyli jak to z Twojego doświadczenia wynika, jednak warto płacić kartą? Rozumiem, że rożnie w rożnych bankach. Ja mam w PKO i nie zauważyłem aby dodatkowo naliczali jekie koszty. :o
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 16.05.2016 15:58

giba0909 napisał(a):
piotrulex napisał(a):
giba0909 napisał(a): ... Dzieląc sposobem piotrulex-a wyszło 0,57 zł za kunę czyli jednak jakby trochę drożej niż kurs średni z danego dnia. Ciężko jest odnaleźć archiwum kursu kantorowego jest tylko średni kurs.


Jak kupujesz to po kursie sprzedaży a nie średnim ale to raczej oczywiste

Rok temu pamiętam, że w toruńskich kantorach różnica miedzy kupnem a sprzedażą sięgała nawet 8 groszy :(

Czyli jak to z Twojego doświadczenia wynika, jednak warto płacić kartą? Rozumiem, że rożnie w rożnych bankach. Ja mam w PKO i nie zauważyłem aby dodatkowo naliczali jekie koszty. :o


Właśnie po to proszę abyś porównał wyciąg z kursem - po co ja mam Ci mówić

W cro z kursu jestem zawsze zadowolony, wygodę i bezpieczeństwo nawet pomijam, do tego bramki NO CASH :)

W Niemczech i Czechach gdzie bywam kilka razy w roku przelicznik na mojej karcie często średnio wychodzi

Gotówki mam zwykle ze 100zł, 30 euro i z 200 kun co zostaje po wcześniejszym urlopie

Wszystko karta i z 2-3 razy bankomat po 500kn
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 16.05.2016 16:08

Też często korzystałem z karty choć raczej zabierałem więcej Euro na opłacenie kwatery no i wymieniałem je na kuny. :papa:
kojacek
Cromaniak
Posty: 858
Dołączył(a): 29.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kojacek » 17.05.2016 00:28

@ppl3 napisał(a):Witam i mam do was pytanie odnośnie płacenia za chorwacką autostradę karta. Jedziemy ze znajomymi do Chorwacji będzie to nasz pierwszy wypad, chcemy zaoszczędzić trochę czasu na staniu na bramkach w CRO i płacić kartą, czy posiadając zwykłą kartę do bankomatu w Polsce bank bzwbk albo pekao (konto w złotówkach) płatność przejdzie? Mieliście jakieś problemy z takimi płatnościami? I czy potrafiłby ktoś podać tak pi razy oko ile to będzie 306 kn bo tyle mi wyszło za autostradę w jedną stronę (opel vivaro) w przeliczeniu banku bo gUgle mówi o kwocie 178zł. Tylko nie bijcie jak nie napisałem tu gdzie trzeba jakby tak sie stało to przepraszam :(

W zasadzie wszędzie,m gdzie się dało zawsze płaciłem kartą-zwykłą Maestro z PeKaO. W Chorwacji jest bank Zagrebačka Banka, który należy do tej samej grupy, co nasz dawny, niestety, "Żubr". Wypłacając pieniądze kartą PeKaO w bankomacie ZB kurs jest lepszy, tylko nie pamiętam z jakiej przyczyny-inny przelicznik, brak marży czy coś jeszcze innego.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.05.2016 07:53

kojacek napisał(a):W Chorwacji jest bank Zagrebačka Banka, który należy do tej samej grupy, co nasz dawny, niestety, "Żubr". Wypłacając pieniądze kartą PeKaO w bankomacie ZB kurs jest lepszy, tylko nie pamiętam z jakiej przyczyny-inny przelicznik, brak marży czy coś jeszcze innego.

Kurs jest taki sam jak w innych bankach tylko bank nie pobiera prowizji za korzystanie z bankomatu.
Zresztą czasy, gdy w kraju korzystaliśmy bezpłatnie z obcych bankomatów też już przechodzą do historii :?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 17.05.2016 09:12

greenrs napisał(a):... czasy, gdy w kraju korzystaliśmy bezpłatnie z obcych bankomatów też już przechodzą do historii :?


Tak właśnie banki płacą podatek bankowy ;)

Dobra zmiana ...
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 17.05.2016 10:51

spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie. Myślę, że rynek ureguluje tą sprawę. Polacy jednak muszą być bardziej 'mobilni" jeśli idzie o usługi bankowe. tym bardziej, że dziś konto otwiera się i zamyka bez wychodzenia z domu.
a podatek bankowy - to nie jest polski wymysł
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 17.05.2016 11:00

bardzo śmieszy mnie jak ludzie jadą do Cro wypasionymi furami do apartamentów za ciężkie ojro i liczą każdy grosz :papa: chociaż z drugiej strony może dzięki temu stać ich na to. Ktoś pisze, że jedzie nie wiadomo jakim młodym wypasionym autem (zabłysnął !) a tu nagle strasznie oszczędza :) coś tu nie pasuje :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 17.05.2016 11:19

bluesman napisał(a):bardzo śmieszy mnie jak ludzie jadą do Cro wypasionymi furami do apartamentów za ciężkie ojro i liczą każdy grosz :papa: chociaż z drugiej strony może dzięki temu stać ich na to. Ktoś pisze, że jedzie nie wiadomo jakim młodym wypasionym autem (zabłysnął !) a tu nagle strasznie oszczędza :) coś tu nie pasuje :)


Mi wszystko pasuje. To że ktoś jedzie furą za 100 tysi ma oznaczać, że ma wydawać tam gdzie chwilę myśląc nic nie wyda?

My ani biedni ani tym bardziej bogaci. Nie widzę powodu abym miał wydawać kasę np. no prowizje bankowe jak zmieniając konto czy bank mógłbym tych pieniędzy na to nie wydać. Zgodnie z moim podejściem do życia zamiast dorabiać bank a wnim konkretne, pojedyncze osoby czy hipermarket zwykle zagraniczny wolę zawieźć jedzenie dla psiaków do schroniska czy dać na WOŚP. Odnoszę wrażenie, że tak "wydane" pieniądze więcej dobrego przyniosą niż 300tys miesięczna pensja prezesa banku ...

"najgorzej wynagradzany prezes notowanego na giełdzie banku w Polsce. Mariusz Klimczak, który został w maju zeszłego roku odwołany ze swojej funkcji w BOŚ Banku i tak zarobił milion 181 tys. zł." - nieca 100 tysi miesiecznie ...
... Najlepiej wynagradzany otrzymywał ponad 6,5 tys. zł, ale.... za godzinę pracy."
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 17.05.2016 11:20

bluesman napisał(a):bardzo śmieszy mnie jak ludzie jadą do Cro wypasionymi furami do apartamentów za ciężkie ojro i liczą każdy grosz :papa:

Może źle kojarzysz, może to nie ci sami. :) Mam znajomych, którzy w sezonie jeżdżą 2-3 razy na wakacje. Raz poszaleć na skuterach, popływać pod żaglami itp. A potem z dziećmi do Cro samochodem i jeszcze raz gdzie dalej. Oni się w żadne kalkulacje nie bawią. Nie kombinują z omijaniem autostrad, nie ekscytują się tym, że euro potaniało 3 grosze i paroma jeszcze innymi rzeczami, które często na tym forum są przedmiotem zażyłych dyskusji.

Jeśli jednak, ktoś oszczędza przez cały rok na jeden wakacyjny wyjazd z rodziną, to naturalnie będzie starał się poszukać dodatkowych oszczędności i uważam, że nie należy się tym krępować. Inna sprawa, że w poszukiwaniu tańszego paliwa, jeden z drugim zbyt daleko czasami zjadą z autostrady. :oczko_usmiech:
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.05.2016 13:00

bluesman napisał(a):bardzo śmieszy mnie jak ludzie jadą do Cro wypasionymi furami do apartamentów za ciężkie ojro i liczą każdy grosz :papa: chociaż z drugiej strony może dzięki temu stać ich na to. Ktoś pisze, że jedzie nie wiadomo jakim młodym wypasionym autem (zabłysnął !) a tu nagle strasznie oszczędza :) coś tu nie pasuje :)

A dla mnie to bardzo prosta zależność. Im więcej oszczędzam, tym na więcej mnie stać :oczko_usmiech:
I mnie ma co tutaj kombinować czy dorabiać jakieś ideologie.

KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.

Jesteś pewien, że za rok będziesz mógł napisać to samo :?: :)
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 17.05.2016 13:05

greenrs napisał(a):Jesteś pewien, że za rok będziesz mógł napisać to samo :?: :)

co to za pytanie!? a Ty jesteś pewien, że będzie inaczej?! 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone