Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.07.2020 06:47

KasiaWW napisał(a):To jak to w końcu jest z tym kontem przekorzystne w Pekao SA.
Bankomaty za granicą są bezpłatne wszystkie czy tylko ZB?
Ile wypłat z bankomatów zagranicznych można dokonać?
Czy jest opłata za przewalutowania w kinach ?


Wszystkie, ale nie ryzykowałbym z Euronetem.
Ilość wypłat jest nielimitowana.
Nie ma przewalutowania przy pobieraniu kun z bankomatów. Trzeba tylko uważać, bo bankomaty proponują wypłatę z
DCC (Dynamic Currency Conversion). I tej opcji trzeba unikać jak ognia.
Jeśli masz podpięte do głównego konta konto walutowe np. w euro, to przy płatnościach i pobieraniu gotówki w tej walucie, cash ściągany jest najpierw z konta walutowego. Jeśli tam zabraknie gotówki, wypłata następuje z konta podstawowego w PLN po średnim kursie MasterCard. A jest on naprawdę korzystny.
A to wszystko za comiesięczne zasilenie konta przelewem w wysokości 500 PLN i jedną płatność kartą.
RKStefan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 06.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RKStefan » 16.07.2020 08:31

Bravik napisał(a):PKO BP czy Pekao SA?

Oficjalna nazwa popularnego "PKO" to PKO Bank Polski SA.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 16.07.2020 08:43

RKStefan napisał(a):
Bravik napisał(a):PKO BP czy Pekao SA?

Oficjalna nazwa popularnego "PKO" to PKO Bank Polski SA.

Jeśli miałbym być jeszcze bardziej dokładny to oficjalna nazwa brzmi PKO Bank Polski S.A.
#marekkowal pisał pewnie o "Koncie bez Granic" właśnie w PKO Bank Polski S.A.
RKStefan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 06.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RKStefan » 16.07.2020 09:43

wikol napisał(a):
RKStefan napisał(a):
Bravik napisał(a):PKO BP czy Pekao SA?

Oficjalna nazwa popularnego "PKO" to PKO Bank Polski SA.

Jeśli miałbym być jeszcze bardziej dokładny to oficjalna nazwa brzmi PKO Bank Polski S.A.
#marekkowal pisał pewnie o "Koncie bez Granic" właśnie w PKO Bank Polski S.A.

pierwszy z brzegu regulamin:
Użyte w Regulaminie określenia oznaczają:
1) PKO Bank Polski SA–Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski Spółkę Akcyjną
:hut:
grab56
Croentuzjasta
Posty: 251
Dołączył(a): 12.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) grab56 » 16.07.2020 12:39

marekkowalak napisał(a):
grab56 napisał(a):Pierwsze słyszę, że bez prowizji można wypłacać kasę w dowolnym bankomacie.

Oczywiście, że można - również mam taką kartę - zwykła debetowa karta w PKO BP SA. Chociaż to nie zależy od karty, tylko od rodzaju konta - na moim są właśnie wypłaty bez prowizji we wszystkich bankomatach na świecie (no, może poza Euronetem, ale oni mają swój świat). I zaznaczam, że nie jest to żadne konto premium ani VIP, po prostu zwykły rachunek, na który trafia wypłata - więc każdy może takie mieć.

Ja się nie pytałem o bank PKO BP. 8O
Wracając do Eurokonta Mobilnego w bank PeKaO s.a, to z tego, co dowiedziałem się w placówce wynika, że za darmo są dwie wypłaty w miesiącu z obcego bankomatu i dotyczy to też "zagranicy". A w przypadku Konta Przekorzystnego, po spełnieniu warunków o darmowości konta (500zł wpływów i jedna operacja kartą na miesiąc) można wypłacać kasę z obcych bankomatów bez ograniczeń.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 16.07.2020 23:52

marekkowalak napisał(a):
grab56 napisał(a):Pierwsze słyszę, że bez prowizji można wypłacać kasę w dowolnym bankomacie.


Oczywiście, że można - również mam taką kartę - zwykła debetowa karta w PKO BP SA. Chociaż to nie zależy od karty, tylko od rodzaju konta

Nieprawda. Od karty również zależy (w Pekao, ale może w PKO jest inaczej?).

Bravik napisał(a):
KasiaWW napisał(a):To jak to w końcu jest z tym kontem przekorzystne w Pekao SA.
Bankomaty za granicą są bezpłatne wszystkie czy tylko ZB?
Ile wypłat z bankomatów zagranicznych można dokonać?
Czy jest opłata za przewalutowania w kinach ?


Wszystkie, ale nie ryzykowałbym z Euronetem.

Jak wszystkie, to wszystkie - Euronet także. Ja w zasadzie wybieram wyłącznie z Euronetu bo lubię i mi wygodniej. Nigdy żadnych problemów nie miałem.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 17.07.2020 00:18

greenrs napisał(a):ak wszystkie, to wszystkie - Euronet także. Ja w zasadzie wybieram wyłącznie z Euronetu bo lubię i mi wygodniej. Nigdy żadnych problemów nie miałem.



A ja miałem, i to nie tylko za granicą. W Primosten w ubiegłym roku bankomaty Euronetu miały wywalone na brak prowizji na mojej karcie i wyświetlały prowizję. To samo zresztą było u mojej żony na karcie z Mbanku, gdzie również ma darmowe wszystkie bankomaty - Euronet próbował naliczyć prowizję zarówno w Wenecji, jak i w Primosten.
Krismel
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krismel » 17.07.2020 08:24

Tylko trzeba pamiętać o różnicy między opłatą swojego banku a opłatą za transakcję właściciela bankomatu. To że w swoim banku macie wszystkie wypłaty w bankomacie bez opłat to i tak operator bankomatu (np. Euronet) dolicza swoją opłatę transakcyjną.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.07.2020 08:37

Krismel napisał(a):To że w swoim banku macie wszystkie wypłaty w bankomacie bez opłat to i tak operator bankomatu (np. Euronet) dolicza swoją opłatę transakcyjną.

Nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy i nigdzie. Jeśli możesz to wklej tu jakiś regulamin, który to precyzuje.
Krismel
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krismel » 17.07.2020 09:14

greenrs napisał(a): Nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy i nigdzie. Jeśli możesz to wklej tu jakiś regulamin, który to precyzuje.


Ja w zeszłym roku raz tak się naciąłem gdzie przy wypłacie 200 kun z konta pobrało 220. Od teraz szukam takiego bez dodatkowej opłaty.

Tu np informacja ze strony ING:

Niektóre sieci obcych bankomatów za granicą mogą pobierać od klienta dodatkową opłatę za wypłatę gotówki (tzw. surcharge). Jest ona doliczana do kwoty transakcji, jaka finalnie obciąży Twoje konto.
Warto wiedzieć
Opłata surcharge w przypadku płatności kartą służy pokryciu wydatków ponoszonych przez właściciela bankomatu w związku z utrzymaniem technologii i urządzeń pozwalających na dokonywanie transakcji, a także kosztów jej obsługi. Nie jest to opłata pobierana przez nasz bank.
W państwach, w których są pobierane opłaty surcharge, mogą pojawić się przypadki wyższych opłat niż faktyczne koszty obsługi transakcji. Jeśli wypłacasz gotówkę z bankomatu za granicą, warto zwrócić uwagę na komunikaty wyświetlane na ekranie urządzenia. Powinna pojawić się informacja o wysokości tej opłaty oraz pytanie o zgodę.
Opłata surcharge może być także pobierana w przypadku płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych, w takim przypadku informacja o opłacie powinna pojawić się na terminalu płatniczym.
Obowiązek informowania o dodatkowej opłacie jest regulowany odrębnymi przepisami, które mogą różnić się w poszczególnych krajach.
W Polsce opłata surcharge nie jest stosowana.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.07.2020 09:30

Dziękuję :)
Najwyraźniej w krajach, które do tej pory odwiedziłem opłata surcharge również nie jest stosowana.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.07.2020 09:52

Karta MC, konto - eurokonto 24 standard (stare jak świat ;) ) bank PeKaO SA (z żubrem ;)) - transakcje kartą za paliwo, autostradę, prom, wypłata gotówki z bankomatu Zagrebacka Bank bez prowizji i dodatkowych opłat - kuna 0,5937 - 0,5941. Bankomat na koniec proponuje przeliczenie wg HRK lub PLN, trzeba oczywiście wybrać HRK bo po PLN wychodzi drożej, coś ponad 0,64 8O Zdarzało nam się w poprzednich latach, że też w sklepie przy kasie pytali czy ma być w HRK.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 18.07.2020 10:02

gusia-s napisał(a):Karta MC, konto - eurokonto 24 standard (stare jak świat ;) ) bank PeKaO SA (z żubrem ;)) - transakcje kartą za paliwo, autostradę, prom, wypłata gotówki z bankomatu Zagrebacka Bank bez prowizji i dodatkowych opłat - kuna 0,5937 - 0,5941. Bankomat na koniec proponuje przeliczenie wg HRK lub PLN, trzeba oczywiście wybrać HRK bo po PLN wychodzi drożej, coś ponad 0,64 8O Zdarzało nam się w poprzednich latach, że też w sklepie przy kasie pytali czy ma być w HRK.


Potwierdzam każde słowo. Od wczoraj przetestowane w czterech krajach po trasie, wszystko idzie po średnim kursie MasterCard. I tylko pamiętać o tym , o czym pisze gusia-s :papa:
coolin
Globtroter
Posty: 54
Dołączył(a): 25.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) coolin » 18.07.2020 16:03

A jak jest z kartą debetową Visa w ING przy koncie Direct ??? Wypłat z bankomatów bez prowizji ???
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 18.07.2020 18:25

coolin napisał(a):A jak jest z kartą debetową Visa w ING przy koncie Direct ??? Wypłat z bankomatów bez prowizji ???

powinno pisać tu: https://www.ing.pl/indywidualni/tabele-i-regulaminy/tabela-oplat-i-prowizji
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 160
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone