Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bolein
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 29.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) bolein » 08.08.2019 09:36

Ktoś używał nowej karty wielowalutowej do konta w kantor alior banku?

Przede wszystkim interesuje mnie, czy jak mam na koncie EUR i USD to przy wypłacie z bankomatu będzie pobierał po przeliczniku mastercard bez dodatkowych prowizji?
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 08.08.2019 11:08

Pytałem o to samo na infolini i nie wiadomo.
Znaczy wiadomo, że pobiera po kursie Mastercard, tylko z doddatkowymi prowizjami jest róznie.

Mają taki punkt w "Taryfie opłat, prowizji...":

3. Bank zastrzega sobie możliwość pobierania dodatkowych opłat, niewymienionych w Taryfie, za usługi realizowane na życzenie Klienta i niewymienione w Taryfie lub za usługi z wykorzystaniem instytucji trzecich, w tym w szczególności:
a. Opłaty i prowizje pobierane przez banki i instytucje pośredniczące w realizacji transakcji


Z regulaminu Kantoru Walutowego:
Wszystkie operacje dokonane przy użyciu Karty Wielowalutowej, za wyjątkiem operacji zwrotu orazwycofania operacji, obciążają:
a. Rachunek w walucie transakcji, jeżeli transakcja wykonywana była w walucie określonej w Rozdziale I pkt. 21 Taryfy
b. Rachunek prowadzony w EUR, jeżeli transakcja była wykonywana w innej walucie niż określone w Rozdziale I pkt. 21 Taryfy, według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację
c. w przypadku:
i. braku dostępności Rachunku lub braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku opisanym w pkt a), transakcje przeliczane są z waluty transakcji na EUR według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację i księgowane w ciężar Rachunku głównego Karty Wielowalutowej
ii. braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku głównym Karty Wielowalutowej, transakcje przeliczane przez Bank na PLN po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji i księgowane w ciężar Rachunku prowadzonego w walucie PLN
iii. w przypadku braku / niewystarczającej ilości środków na Rachunku prowadzonym w walucie PLN transakcja jest odrzucana.


W Rozdziale I pkt. 21 Taryfy są wymienione walutu w jakich mogą być prowadzone rachunki.
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 19.08.2019 08:22

stachmat napisał(a):Dziś rano przed ok 10.40 na Lućko w stronę PL na gotówkę stania na 15-20 minut. Ja na kartę i bez kolejki pierwsze auto.
W drugą stronę kilka km korka. Podobnie jak jechaliśmy na południe

Na kartę kredytową czy debetową przejeżdżasz?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 19.08.2019 09:14

zbig99 napisał(a):
stachmat napisał(a):Dziś rano przed ok 10.40 na Lućko w stronę PL na gotówkę stania na 15-20 minut. Ja na kartę i bez kolejki pierwsze auto.
W drugą stronę kilka km korka. Podobnie jak jechaliśmy na południe

Na kartę kredytową czy debetową przejeżdżasz?


Czy ma to jakieś znaczenie w temacie przejazdu przez bramki?

Pomijam tu całkowicie np. prowizję za kredytową gdyż to nie ten temat
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 19.08.2019 09:58

zbig99 napisał(a):Góra

zbig99 napisał(a):
stachmat napisał(a):Dziś rano przed ok 10.40 na Lućko w stronę PL na gotówkę stania na 15-20 minut. Ja na kartę i bez kolejki pierwsze auto.
W drugą stronę kilka km korka. Podobnie jak jechaliśmy na południe

Na kartę kredytową czy debetową przejeżdżasz?

Nie ma znaczenia na jaką karte , znaczenie ma na której masz kasę :lol:
Ale kolejki na Non Cash też w niedziele były.
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 19.08.2019 10:27

kodens79 napisał(a):
zbig99 napisał(a):Góra

zbig99 napisał(a):
stachmat napisał(a):Dziś rano przed ok 10.40 na Lućko w stronę PL na gotówkę stania na 15-20 minut. Ja na kartę i bez kolejki pierwsze auto.
W drugą stronę kilka km korka. Podobnie jak jechaliśmy na południe

Na kartę kredytową czy debetową przejeżdżasz?

Nie ma znaczenia na jaką karte , znaczenie ma na której masz kasę :lol:
Ale kolejki na Non Cash też w niedziele były.

OJ ale pytanie czy każdą kartą można płacić czy tylko kredytową jak wynajem apartamentów na bookingu np?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 19.08.2019 10:41

zbig99 napisał(a):
kodens79 napisał(a):
zbig99 napisał(a):Góra

zbig99 napisał(a):
stachmat napisał(a):Dziś rano przed ok 10.40 na Lućko w stronę PL na gotówkę stania na 15-20 minut. Ja na kartę i bez kolejki pierwsze auto.
W drugą stronę kilka km korka. Podobnie jak jechaliśmy na południe

Na kartę kredytową czy debetową przejeżdżasz?

Nie ma znaczenia na jaką karte , znaczenie ma na której masz kasę :lol:
Ale kolejki na Non Cash też w niedziele były.

OJ ale pytanie czy każdą kartą można płacić czy tylko kredytową jak wynajem apartamentów na bookingu np?


Oj, bramki to taki sklep, przychodzisz, płacisz i jedziesz dalej. Dokładnie tak samo jak w PL na A1, A2 czy A4

To nie bilety na samolot czy zaliczka na apartament wysyłana kilka miesięcy wcześniej
Użytkownik usunięty
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2019 10:44

zbig99 napisał(a):OJ ale pytanie czy każdą kartą można płacić czy tylko kredytową jak wynajem apartamentów na bookingu np?


Na booking również można płacić debetową. Kredytowa jest wymagana w niektórych wypożyczalniach pojazdów.
stachmat
Odkrywca
Posty: 118
Dołączył(a): 09.11.2018
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachmat » 19.08.2019 10:55

zbig99 napisał(a):
stachmat napisał(a):Dziś rano przed ok 10.40 na Lućko w stronę PL na gotówkę stania na 15-20 minut. Ja na kartę i bez kolejki pierwsze auto.
W drugą stronę kilka km korka. Podobnie jak jechaliśmy na południe

Na kartę kredytową czy debetową przejeżdżasz?


Płaciłem kartą przedpłaceniową Revolut, tak jak we wszystkich pozostałych przypadkach. Miałem na niej złotówki i wszystko bez problemów.
Jednak moment w którym porywa kartę do czytnika przy pierwszym takim płaceniu wydaje się zakończyć brakiem karty. Na szczęście tak nie jest.
Ważne, żeby nie minąć zjazdu na te bramki.
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 19.08.2019 11:02

bigredone napisał(a):
zbig99 napisał(a):OJ ale pytanie czy każdą kartą można płacić czy tylko kredytową jak wynajem apartamentów na bookingu np?


Na booking również można płacić debetową. Kredytowa jest wymagana w niektórych wypożyczalniach pojazdów.

Na bookingu jak zaznaczyłem bez płatności kartą kredytową to miałem o 60% mniej ofert. To ma duże znaczenie czy kredytowa czy debetowa.
Użytkownik usunięty
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.08.2019 11:13

zbig99 napisał(a):
bigredone napisał(a):
zbig99 napisał(a):OJ ale pytanie czy każdą kartą można płacić czy tylko kredytową jak wynajem apartamentów na bookingu np?


Na booking również można płacić debetową. Kredytowa jest wymagana w niektórych wypożyczalniach pojazdów.

Na bookingu jak zaznaczyłem bez płatności kartą kredytową to miałem o 60% mniej ofert. To ma duże znaczenie czy kredytowa czy debetowa.

To nie tak działa jak myślisz. Nie zaznaczaj tej opcji. Zapewniam cię, że normalnie możesz użyć karty debetowej. Często numer karty jest potrzebny jedynie do potwierdzenia rezerwacji, a płacisz np. na miejscu gotówką.
gaspar84
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 27.03.2012
Płatność kartą w euro

Nieprzeczytany postnapisał(a) gaspar84 » 20.08.2019 08:43

Mam konto walutowe w euro. Czy mogę płacić w Chorwacji za paliwo i winiety kartą w Euro, czy zawsze mi przeliczy na kuny? Chodzi mi o to czy mogę dostać rachunek w euro czy tylko w kunach?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.08.2019 09:21

zbig99 napisał(a):To ma duże znaczenie czy kredytowa czy debetowa.


Z pewnością nie dla bramek autostradowych, gdzie pojawiło się to pytanie :wink:
jacakam
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 29.06.2014
Re: Płatność kartą w euro

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacakam » 20.08.2019 09:38

gaspar84 napisał(a):Mam konto walutowe w euro. Czy mogę płacić w Chorwacji za paliwo i winiety kartą w Euro, czy zawsze mi przeliczy na kuny? Chodzi mi o to czy mogę dostać rachunek w euro czy tylko w kunach?


Zawsze przeliczy ci po cenach w KUNACH. To ich waluta krajowa i w takiej walucie odbywają się wszystkie rozliczenia bankowe (w tym tez płatności). Jesteś tam (w Chorwacji) i tak się rozliczasz. I raczej trzeba dobrze szukać, gdzie jest płatność do wyboru w euro czy kuny ... choć ja takiej opcji nie widziałem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.08.2019 09:40

Na paragonach widywałem czasem równowartość w euro.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 155
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone