Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pisać czy nie pisać ? II Hiszpania 2010

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
masmedia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 580
Dołączył(a): 11.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) masmedia » 22.04.2010 22:03

Po krótkim zwiedzaniu miejscowości jedziemy zobaczyć plażę

Obrazek

Obrazek

Tak to wygląda od strony wybrzeża

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z centrum jedziemy jeszcze kawałek dalej - w miejsce które słynie z wielkich fal i z tego względu jet bardzo popularne i oblegane przez plażowiczów


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Nasze dziecko oczywiście w swoim żywiole :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Świetna zabawa kończy się zamoczonymi butami, kwaśną miną i powrotem do domu . :?
masmedia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 580
Dołączył(a): 11.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) masmedia » 22.04.2010 22:11

Liliana napisał(a):Chętnie :lol: ale obecnie jestem na diecie :evil: może kiedyś...


Skąd ja to znam ? Sezon urlopowy tuż tuż ... ja też tradycyjnie jak co roku na wiosnę próbuję stracić "pozimowe" sadełko ale jakoś mi to nie wychodzi i po każdej zimie co raz więcej go zostaje :evil:
Obok biurka stoi rower stacjonarny - właśnie od kilku dni się zastanawiam jak zainstalować na nim klawiaturę żeby móc pisać pedałując albo raczej pedałować pisząc :lol:
masmedia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 580
Dołączył(a): 11.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) masmedia » 22.04.2010 22:25

No ale skoro o tym mowa ... było coś dla ducha a teraz coś dla ciała :)
Po południu wybieramy się jeszcze w jedno miejsce

Roses słynie z najlepszej restauracji na świecie - El Bulli.
Od lat magazyn "Restaurant" organizuje konkurs na najlepszy lokal gastronomiczny. Jury składające się z ponad 800 kucharzy, krytyków i menadżerów z całego świata ocenia przede wszystkim posiłki, ale też wystrój lokali, obsługę oraz atmosferę i ogólne wrażenie.
El Bulli znalazło się na szczycie World's 50 Best Restaurants kilkukrotnie - najmniej 4 razy ( różne źródła podają różnie )

Jest to niewielka restauracja usytuowana przy plaży, z widokiem na zatokę, otwarta wyłącznie w sezonie. Bardzo trudno się do niej dostać - rezerwacje przyjmowane są tylko w jednym dniu w roku w październiku roku poprzedzającego rezerwację. Mimo wysokich cen - za jeden posiłek trzeba zapłacić około 250 - 300 euro, co roku na jedno miejsce przy stoliku przypada około 400 chętnych .
Ell Bulli posiada aż trzy gwiazdki przyznane przez prestiżowy przewodnik Michelin

Szef kuchni Ferran Adria

Obrazek

nazywany m innymi : kulinarnym geniuszem, obdarzonym największą wyobraźnią twórcą "haute cuisine" na tej planecie, oraz królem awangardowych szefów kuchni skłania się ku kuchni molekularnej - swoje receptury opracowuje w laboratorium, przy pomocy aparatury chemicznej.

Obrazek

Obrazek

A oto niektóre z jego słynnych "wynalazków"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Tak tak to ostatnie to też jedzenie :) a dokładnie spirale z oliwy z oliwek :lol:

Dla bardziej zainteresowanych smakoszy, bądź też kucharzy :

http://www.elbulli.com/catalogo/catalog ... hp?lang=en

Niektóre dania wyglądają naprawdę kosmicznie - ale apetycznie :)
Ostatnio edytowano 23.04.2010 18:34 przez masmedia, łącznie edytowano 1 raz
masmedia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 580
Dołączył(a): 11.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) masmedia » 22.04.2010 22:43

Haute cuisine - kuchnia oferująca niezwykle starannie przyrządzane i podane dania, przygotowane z najlepszych często bardzo rzadkich oraz drogich składników, wyszukaną obsługę, bogaty wybór win, oraz wyjątkową atmosferę wymaga wielkich nakładów pracy i oczywiście olbrzymich nakładów finansowych. Utrzymanie najwyższego poziomu usług sporo kosztuje. Razem z szefem kuchni pracuje około 40 kucharzy -prawie tylu ilu gości jednorazowo mieści restauracja.
Stąd niestety, mimo wielkiej popularności obecnie restauracja przynosi straty, toteż znakomity szef kuchni ogłosił niedawno, że zostanie ona zamknięta a sam zamierza zająć się analizą swoich dotychczasowych kulinarnych dokonań oraz usystematyzowaniem receptur, które zamierza wydać w postaci encyklopedii. Myśli również o otwarciu akademii gastronomicznej.

My obejrzeliśmy restaurację tylko z zewnątrz ( zapomnieli o naszej rezerwacji :evil: :wink: :lol: )
Przed sezonem było tam pusto i cicho.

Obrazek


Niewiele udało się nam zobaczyć ale szczerze mówiąc z zewnątrz wygląda ona niepozornie - powiedziałbym nawet, że robi wrażenie podupadłej - chociażby sama gablotka informacyjna przy wejściu.

Obrazek

No ale nie wątpię że wrażenia smakowe są nieziemskie .
Niestety część zdjęć przepadła - przez nieuwagę- nie została przeze mnie zgrana na pendrive, zorientowałam się dopiero w domu i okazało się że kuzynka usunęła je już ze swojego laptopa :(

zdjęcia z internetu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój mąż przy wejściu

Obrazek

Kilka fotek się ostało ale trzeba będzie tam wrócić :wink:

Po wizycie w restauracji byliśmy jeszcze chwilkę w plenerze ale ponieważ strasznie wiało i nie zachowały się zdjęcia nie bardzo mam o czym pisać

Wspomnę tylko, że znaleźliśmy kolejną kwaterkę - tym razem na miarę naszych możliwości finansowych :wink:

Znalazłam tylko takie zdjęcie w internecie

Obrazek


Tak po przeżyciach duchowych i smakowych kończy się dzień trzeci :wink:
Ostatnio edytowano 23.04.2010 15:48 przez masmedia, łącznie edytowano 1 raz
masmedia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 580
Dołączył(a): 11.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) masmedia » 22.04.2010 23:06

weldon napisał(a):Obrazek

Taka bajerancka latarnia morska(?), a ty o ptakach :?: :D


Z tego co pamiętam kuzynka mówiła mi, że jest to wieża kontrolna małego lotniska sportowego, które się tam znajduje - a że ostatnio samoloty i lotniska prawie wszystkim źle się kojarzą nie wspomniałam o niej.
Ale faktem jest że to najbardziej charakterystyczny budynek w miejscowości i jest niemalże na każdej pocztówce.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.04.2010 07:08

masmedia napisał(a):Mój mąż przy wejściu

Obrazek

Nawet specjalne miejsce dla "Sponsora" mają! :D

W złym miejscu dnia zacząłem takie specjały oglądać, oj, w złym :(
Ślinotoku dostałem. Wrócę na chwilę do tej części architektoniczno-przyrodniczej, to może mi przejdzie.

Pozdrawiam :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.04.2010 07:25

Z uwagi na ceny dań ten napis przy wejściu w wolnym tłumaczeniu winien wyglądać chyba tak : "EJ BOLLiii" !

;)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 23.04.2010 08:35

Witaj Masmedio - ale smaczne te ostatnie odcinki :D Ciekawe co dokładnie się robi z tym bransoletkami z oliwy - poza oczywistym konsumowaniem :wink: :D

A te hiszpańskie papugi to faktycznie jak nasze rodzime wróbelki :wink: :D
(pamiętam moje zaskoczenie, jak na hiszpańskiej ulicy zamiast wróbli na drzewie zobaczyłam te zielone "wróble" :D)


pozdrawiam
:D
Ostatnio edytowano 23.04.2010 15:20 przez Tymona, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.04.2010 08:47

Tymona napisał(a):A te hiszpańskie papugi to faktycznie jak nasze rodzime wróbelki :wink: :D

Jak chłopaki używali zielonej pasty polerskiej,
to sąsiad narzekał, że mu przez to jego gołębie na zielono sr... fajdają,
ale zielonych wróbelków to jeszcze nie widziałem 8O





:D :wink:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 23.04.2010 09:06

weldon napisał(a):ale zielonych wróbelków to jeszcze nie widziałem 8O


A powinieneś stronę wcześniej :wink: Bo tam właśnie widać słynne hiszpańskie zielone wróble (łac. hiszpanus zielonus melopsittacus) :D

masmedia napisał(a):a już zupełnie zwątpiłam kiedy ujrzałam to ....

Obrazek

Obrazek


pozdrawiam
:D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.04.2010 09:12

Tymona napisał(a): Bo tam właśnie widać słynne hiszpańskie zielone wróble (łac. hiszpanus zielonus melopsittacus) :D

:D :D :D


Dobra, koniec, zaraz sobie zasznuruję usta, bo mnie Masmedia popędzi ...

-///////////- :wink:
Liliana
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 06.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liliana » 23.04.2010 14:46

masmedia napisał(a):
Liliana napisał(a):Chętnie :lol: ale obecnie jestem na diecie :evil: może kiedyś...


Skąd ja to znam ? Sezon urlopowy tuż tuż ... ja też tradycyjnie jak co roku na wiosnę próbuję stracić "pozimowe" sadełko ale jakoś mi to nie wychodzi i po każdej zimie co raz więcej go zostaje :evil:
Obok biurka stoi rower stacjonarny - właśnie od kilku dni się zastanawiam jak zainstalować na nim klawiaturę żeby móc pisać pedałując albo raczej pedałować pisząc :lol:


Masmedia odwiedź naszą dyskusję o suplementach diety w Hyde Parku ( nie potrafię wkleić adresu) a znajdziesz motywację :)
Dla mnie papużki są rozkoszne :lol:
masmedia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 580
Dołączył(a): 11.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) masmedia » 23.04.2010 18:33

weldon napisał(a):

Dobra, koniec, zaraz sobie zasznuruję usta, bo mnie Masmedia popędzi ...

-///////////- :wink:


NIC PODOBNEGO !!!
Dzięki Waszym wpisom wiem, że ktoś czyta tę relację i dzięki Wam nabiera ona życia a nie jest suchym monologiem jednej strony. Poza tym dzięki temu, że wtrącacie swoje uwagi i komentarze czy czasem pytania mogę uzupełnić niektóre informacje jak choćby te dotyczące "latarni".

No i jeszcze jedno (bardzo cenne)- poznajemy się lepiej.
Wiem już np. że bardziej interesujesz się architekturą niż ornitologią i że rano przed odpaleniem kompa nie jesz śniadania :)
Liliana dba o zdrowie i wygląd i lubi zwierzęta, Tymona również - a propos papużek dokładnie to samo pomyślałam i nawet jak opowiadałam znajomym o feriach też nazwałam je hiszpańskimi wróbelkami :)
I odkryłam jeszcze, że coś łączy Tymonę i mariusza-w ... :lol:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.04.2010 19:10

masmedia napisał(a):.....

I odkryłam jeszcze, że coś łączy Tymonę i mariusza-w ... :lol:


Myślę, że Tymona się nie pogniewa, jak powiem ....

...iż daleko nam do Mistrza Weldona !!!

:D
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 24.04.2010 16:31

masmedia napisał(a): I odkryłam jeszcze, że coś łączy Tymonę i mariusza-w ... :lol:
:lol: no ładnie - dobrze, że mój mąż tu nie zagląda, bo pewnie by mi się oberwało :wink: :lol: :lol:

mariusz-w napisał(a):Myślę, że Tymona się nie pogniewa, jak powiem

...iż daleko nam do Mistrza Weldona !!! :D
To bardzo słuszny tok rozumowania :lol: :D :D

pozdrawiam
:D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España



cron
Pisać czy nie pisać ? II Hiszpania 2010 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone