Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

moja ralacja z baski - wrzesień 2007

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 30.09.2007 19:35

"bacha 84" ... napisałeś zdanie które jest prawdziwe. Cytuję, " często jedliśmy jedna na dwie osoby bo jest ona sporych rozmiarów.....". Wierz mi, właścicielka pensjonatu ( chyba jej się wyrwało, nie jestem pewny czy chciała to powiedzieć), powiedziała, że na KRK jeśli jedną porcję jedzą dwie osoby to prawie na 100 % że są to Polacy. Mieszkańcy KRK-u tak miedzy sobą to opowiadają. Myślę, że nie kłamała. Osobiście doświadczyłem tej wątpliwej przyjemności zamawiając danie obiadowe. Kelner przyjął zamówienie po czym przyniósł zamówione dwie lampki wina oraz .......... pusty duży talerz. Później dostarczył danie obiadowe, 1 ( jedna ) porcja. :!: :!: :!: Na zapytanie dlaczego tak .... zmieszał się, przeprosił i była druga porcja. Przykre doświadczenie, pierwszy raz takie coś mi się przytrafiło.
ps. Porcje, faktycznie są duże.
bacha84
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 07.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bacha84 » 01.10.2007 17:17

Hej. Co do tego przeliczenia do zależy po jakim kursie. W samej Basce kurs był słabszy, czasami dodatkowo płaciło się prowizje. W miejscowości Krk był o wiele lepszy, coś ok. 7,25 kuny za 10 euro. Może po prostu Twój bank przeliczał Ci kuny po dobrym kursie. A co do cen to nie uważam, że są niższe niż nad Bałtykiem. Wszystko jest jako już to wszyscy pisali droższe, jedne rzeczy więcej drugie mniej, zależy też od sezonu i miejscowości, ale ogólnie to drożej. Nie mówiąc już o jedzeniu i piciu w restauracjach,. Ale wiadomo, że wakacje to nie czas oszczędności- wręcz przeciwnie- to można trochę poszaleć.

Co do tego jednego dania nawie osoby, to tyczyło się pizzy. Może jest to u nich "źle"widziane (chociaż ja prosiliśmy jedną pizze na dwóch "taniurach" to nikt się specjalnie nie dziwił) , ale ja często w Polsce tez biorę dużą pizze na dwie osoby i uważam to za coś normalnego. Szczególnie jak jest to przekąska do piwka :)

Ogólnie t polecam takie wakacje. W przyszłym roku chętnie bym je powtórzyła,. Ale zobaczymy jak się wszystko ułoży
:D
georem
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) georem » 01.10.2007 21:26

bacha84 napisał(a):Hej. Co do tego przeliczenia do zależy po jakim kursie. W samej Basce kurs był słabszy, czasami dodatkowo płaciło się prowizje. W miejscowości Krk był o wiele lepszy, coś ok. 7,25 kuny za 10 euro. Może po prostu Twój bank przeliczał Ci kuny po dobrym kursie.


Bank przelicza po kursie takim jaki jest oficjalnie znany, nonsensem jest kupowanie EURO w PL i sprzedawanie w CRO bo każdy powinien wiedzieć, że tracisz dwa razy. Ja zabrałem troszkę EURASKÓW w razie jakiejś nagłej potrzeby, a resztę płaciłem kartami i wypłata gotówy w bankomacie, kurs wyszedł 0,53zł/KUNĘ.

bacha84 napisał(a):A co do cen to nie uważam, że są niższe niż nad Bałtykiem. Wszystko jest jako już to wszyscy pisali droższe, jedne rzeczy więcej drugie mniej, zależy też od sezonu i miejscowości, ale ogólnie to drożej. Nie mówiąc już o jedzeniu i piciu w restauracjach,. Ale wiadomo, że wakacje to nie czas oszczędności- wręcz przeciwnie- to można trochę poszaleć.


Napisałaś że piwo po 18KUN (w Dalmacji 15) czyli jakieś ~7-9zł to cena normalna w knajpach w np. Łebie czy centrum Poznania. Za pizze w Poznaniu płacisz 15-30zł czyli ~30-60 KUN, w knajpach w CRO były 20-45KUN. Generalnie z wielu wypowiedzi na forum można odnieść wrażenie że wyjazd do CRO to kolosalny wydatek i można odstraszyć chcących tam pojechać. Ja bym wolał, żeby pisać konkretne ceny a każdy niech sam oceni czy go stać czy nie. Pisanie z góry że "wiadomo że wszystko w Chowacji jest drogie" czy "zabieramy wszystko z PL bo tam jest bardzo drogo" to chyba nadużycie i skrzywienie rzeczywistej sytuacji. Chorwacja to nie trzeci świat a ja bym nawet powiedział że w wielu sprawach wyprzedzili/wyprzedzają Polskę, a przede wszystki ten kraj żyje z turystyki i nie ma się co dziwić że jest czasami ciut drożej niż u nas. Nie ma również co ukrywać że jakość pobytu i warunki tam sa wyższe niż w PL za te same pieniążki. Ogólnie polecam pobyt w Chorwacji. :)
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 01.10.2007 21:47

georem ... pozwolę się z Tobą nie zgodzić w temacie "euro tu czy tam nabywać". // Nie oznacza to oczywiście, że jestem zwolennikiem jednej opcji//. Sam zabieram troszku euro a resztę płacę kartą. Jednak zainspirowało mnie Twoje stanowcze twierdzenie. Otóż przeliczyłem na podstawie wyciągów.
Kupiłem euro płacąc - 3,85 zł, tam wymieniłem na kuny i otrzymałem 7,24 kn. Wychodzi że euro = 0,53 zł. Co zyskałem ? zyskałem to że nie musiałem szukac bankomatu i płacić prowizji za wypłatę. Wniosek .... opłacą się jednak kupić w kraju. Nie stracimy a zyskamy przynajmniej na czasie. ( teraz to odkryłem, do tej pory nie robiłem takiej analizy).
georem
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) georem » 01.10.2007 22:04

woka napisał(a):Wychodzi że euro = 0,53 zł. Co zyskałem ? zyskałem to że nie musiałem szukac bankomatu i płacić prowizji za wypłatę. Wniosek .... opłacą się jednak kupić w kraju. Nie stracimy a zyskamy przynajmniej na czasie. ( teraz to odkryłem, do tej pory nie robiłem takiej analizy).


No fakt jeżeli Tobie wyszło EURO=0,53zł to ja już wogóle wracam do szkoły podstawowej na matmę. :wink: Ale poważnie, to dziwne co piszesz, bo ja o bankomaty w CRO się normalnie potykałem, wypłaciłem raz a porządnie bo prowizja to po prostu 10zł, która przy kwotach dużych wogóle nie ma wpływu na kurs, czyli Twój wniosek nie ma uzasadnienia, że opłaca się kupować w PL EURO. Również Twój wniosek nie tłumaczy kursu wymiany Koleżanki na poziomie KUNA=0,65zł :roll: bo właśnie o takim napisała.
bacha84
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 07.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bacha84 » 02.10.2007 07:12

georem : "Generalnie z wielu wypowiedzi na forum można odnieść wrażenie że wyjazd do CRO to kolosalny wydatek i można odstraszyć chcących tam pojechać"

Kazde wakacje to kolosalny wydatek :) Nadal bede przy swoim, ze Chorwacja droższa niż Polska, ale za to jaka piękna :lol:
georem
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) georem » 02.10.2007 09:47

bacha84 napisał(a):"Generalnie z wielu wypowiedzi na forum można odnieść wrażenie że wyjazd do CRO to kolosalny wydatek i można odstraszyć chcących tam pojechać"


I to mnie właśnie martwi, bo nie rozumiem czego się spodziewać po kosztach wakacji 1000-2000km od domu, w dobrych warunkach, czystym morzu, miłej atmosferze? Chyba nie należy spodziewać się że będzie taniej niż w domu.

Przykłady:
-LPG: CRO 1,78 PL 2,15-2,30
-PB: napewno nie droższa niż w PL, a raczej ciut tańsza
-noclegi: CRO od 8E-14E w PL za 40zł to możesz nad morzem w sezonie dostać pokój w kamienicy daleko od morza i z kiblem czasami na półpiętrze :P
-knajpy: zarówno jedzenie jak i napoje podobnie jak u nas (fakt że knajpy w Dalmacji są drogie i to przyznaję, ale Istria i Kwarner to normalne ceny jak w PL)
-ceny w marketach są na niektórych rzeczach ciut wyższe, a na niektórych ciut tańsze.
- mięso i drób są drogie w sklepach, ale ja tam w życiu mięsa nie kupowałem bo mam je przyrządzone w normalnej cenie w knajpie

Reasumując, podróż tam na LPG jest tańsza niż jazda po Polsce, noclegi tyle samo, chodzenie do knajp i na desery tyle samo co w PL i to że kupię po kilogramie sera i salami trochę droższego i kilka chlebów na śniadanka to jeżeli wydam na to 100-200zł/14dni więcej niż w PL to ja tego nie mogę nazwa drogimi wakacjami, a wręcz przeciwnie patrząc na przyrodę, pogodę, czystość morza, możliwość nurkowania itd itp w moim odczuciu jest tam taniej niż na wakacjach w PL. Nie uznaję kupowania piwa/wina/wódy i jedzenia do apartamentu i gotowania. Jemy śniadanko i w morze albo zwiedzamy okolicę, potem obiadokolacja przy sporej ilości wina i ogromne desery lodowe.

bacha84 napisał(a):Chorwacja droższa niż Polska, ale za to jaka piękna :lol:


W Polsce też są piękne miejsca, a co do cen w Polsce to już pojeździłem troszkę i ciągle jeździmy z żoną i uwierz mi że też nie jest tanio.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 03.10.2007 12:17

georem napisał(a):
woka napisał(a):Wychodzi że euro = 0,53 zł. Co zyskałem ? zyskałem to że nie musiałem szukac bankomatu i płacić prowizji za wypłatę. Wniosek .... opłacą się jednak kupić w kraju. Nie stracimy a zyskamy przynajmniej na czasie. ( teraz to odkryłem, do tej pory nie robiłem takiej analizy).


No fakt jeżeli Tobie wyszło EURO=0,53zł to ja już wogóle wracam do szkoły podstawowej na matmę. :wink: Ale poważnie, to dziwne co piszesz, bo ja o bankomaty w CRO się normalnie potykałem, wypłaciłem raz a porządnie bo prowizja to po prostu 10zł, która przy kwotach dużych wogóle nie ma wpływu na kurs, czyli Twój wniosek nie ma uzasadnienia, że opłaca się kupować w PL EURO. Również Twój wniosek nie tłumaczy kursu wymiany Koleżanki na poziomie KUNA=0,65zł :roll: bo właśnie o takim napisała.


Chyba jednak do tej "podstawówki" muszisz się wrócić. :D :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 03.10.2007 12:33

Woka - całe zamieszanie z podstawówką bierze się z tego, że to kuna wyszła Ci za 0.53 zł, a nie jak napisałeś "euro=0.53 zł" :wink: :papa:
georem
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) georem » 03.10.2007 13:41

Janusz Bajcer napisał(a):Woka - całe zamieszanie z podstawówką bierze się z tego, że to kuna wyszła Ci za 0.53 zł, a nie jak napisałeś "euro=0.53 zł" :wink: :papa:


Może Kolega WOKA musi wrócić nie tylko na matematykę, ale równiez na j.polski. :oops: Oczywiscie to sa żarciki. :wink:
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 03.10.2007 15:17

bacha84 napisał(a): :) Nadal bede przy swoim, ze Chorwacja droższa niż Polska :lol:


wtrące cos ode mnie

ceny w Cro sa porównywalne do cen w W-wie, wiec np. jak dla mnie Chorwacja nie jest bardzo drogim krajem
zdażyło mi sie nawet pare razy taniej zjeść obiad w knajpce w Cro niż w stolicy
i od tego gdzie mieszkamy zalezy nasza opinia czy kraj ten jest drogi czy nie
no i od tego w jakim terminie jedziemy - czy szczyt sezonu, czy po sezonie, bo to też rzutuje na ceny

więc każdy niech się zastanowi nad swoimi wypowiedziami i się nie kłóci, że tanio czy drogo
dla jednych tak, dla innych nie i już... 8)
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 03.10.2007 16:16

w zupełności zgadzam się z przdmówczynią 8)
witki
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1231
Dołączył(a): 27.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) witki » 03.10.2007 22:33

marsylia napisał(a):w zupełności zgadzam się z przdmówczynią 8)


dziękuje za poparcie....
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 04.10.2007 07:56

georem napisał(a):
Janusz Bajcer napisał(a):Woka - całe zamieszanie z podstawówką bierze się z tego, że to kuna wyszła Ci za 0.53 zł, a nie jak napisałeś "euro=0.53 zł" :wink: :papa:


Może Kolega WOKA musi wrócić nie tylko na matematykę, ale równiez na j.polski. :oops: Oczywiscie to sa żarciki. :wink:


Kurde ........ przepraszam :!: :!: :!: Na co ja patrzyłem, że tak mi się napisało sam nie wiem. Georem mogłeś mi od razu zwrócić uwagę gdzie błąd. Wysyłałeś mnie do szkoły aby matematykę zgłębić a tu przecież chodzi o "literówkę".
georem
Odkrywca
Posty: 112
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) georem » 04.10.2007 08:02

woka napisał(a):Georem mogłeś mi od razu zwrócić uwagę gdzie błąd. Wysyłałeś mnie do szkoły aby matematykę zgłębić a tu przecież chodzi o "literówkę".


A czy ja nie napisałem wyraźnie (i zaznaczyłem przymrużonym okiem) że wiem o oczywistym nieporozumieniu, a nie Twojej niewiedzy? Nic się nie stało, to był taki żarcik i wszystko jest OK, wcale nie myślałem że to się rozwinie....... :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
moja ralacja z baski - wrzesień 2007 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone