Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.11.2018 08:42

Moni Prevelli - bardzo nam się tam podobało

Przy moście weneckim kawałek od Moni tez mam zdjęcia :)

Fajnie, że będzie Triopetra - żałowałem, że nie bylismy tam, zobaczymy, czy było czego

:boss:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 11:52

kmichal napisał(a):Chwilę człowieka nie ma i od razu takie zaległości ... 8O ... na szczęście już wszystko nadrobione, a gąski i palmowa oaza super ... :oczko_usmiech: ...

No to fajnie... jesteś na chwilę czy na dłużej ? :wink:
Bo jak na dłużej to przymierzamy się powoli do DK.... :cool:
Z Krety będziemy się powoli zwijać, ale też jeszcze chwilę pobędziemy :) .

tony montana napisał(a):Moni Prevelli - bardzo nam się tam podobało

Przy moście weneckim kawałek od Moni tez mam zdjęcia :)

Fajnie, że będzie Triopetra - żałowałem, że nie bylismy tam, zobaczymy, czy było czego

Mi się jednak bardziej podobało w palmowym wąwozie :) .
A porównując Moni, to Arkadi wypadł zdecydowanie lepiej niż Preveli :idea: (choć jest to obecnie miejsce nieco innego typu). Niedługo tam dojedziemy.

Co do Triopetry...gdybym tam nie był, to też bym żałował :roll: :wink: , to było dla nas jedno z zaledwie paru tak odpowiednich miejsc, które znaleźliśmy na Krecie - choć też nie idealne. Choć przypuszczam że znawcy wyspy i jej bywalcy pewnie mają wyszukane jeszcze ciekawsze zakątki :) .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 11:54

8 maja, wtorek c.d.

Miałem ochotę by zboczyć jeszcze kawałek na zachód i podjechać w okolice Plakias, gdzie w niewielkiej zatoce wydawało się że będą fajne plaże (w innej, pobliskiej również), ale to nie tylko one mnie ciekawiły. Po prostu te okolice są naprawdę ładne :idea: , owszem, widzieliśmy już tutaj na Krecie przynajmniej kilka rejonów gdzie krajobraz powodował szybsze bicie serca, ale tutaj to bicie było jeszcze jakby szybsze :) . Jednak ostatnie „bezplażowe” dni spowodowały, że chęć odpoczynku w jakimś fajnym miejscu przeważyła… a fajne miejsce już mieliśmy wybrane – trzeba było tylko do niego pojechać a to też zabierze nam sporo czasu.

Także Plakias odkładamy na kolejny raz :roll: , kierujemy się na północ, popularną szosą przez wąwóz Kourtaliotiko.

Obrazek

Obrazek

Wąwóz (kanion) faktycznie robi wrażenie. Ściany skalne podobno sięgają tu do około 600m wysokości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobnie zapewne jak większość przejeżdżających tędy po raz pierwszy zatrzymujemy się w jednej z co najmniej kilku zatoczek by zrobić parę zdjęć i poprzyglądać się wąwozowi na spokojnie, nie tylko zza szyb samochodu.

Obrazek

Obrazek

Przyklejona do ściany kapliczka Agia Kiriaki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jeden przystanek przy kapliczce.

Obrazek

Ok, jest to bardzo ładne miejsce, ale w porównaniu do pamiętanych sprzed lat kanionów w Czarnogórze przez które przejeżdżaliśmy jednak wypada dużo mniej imponująco.

Kawałek za wąwozem skracamy sobie drogę przejeżdżając przez wioskę Frati. Dróżka jest fatalna, stroma, dziurawa, kręta i wąska (nie ma to jak skróty :lol: ), ale za to możemy popatrzeć na Kourtaliotiko z mniej znanej perspektywy.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 11:55

Bez zatrzymywania mijamy sporą, znaną wieś Spili, naszym celem jest zjazd na Triopetrę. Po drodze znów widok na Kerames w innym, popołudniowym i słonecznym oświetleniu.

Obrazek

Jeszcze mamy kawałek :roll: .

Obrazek

Generalnie trzeba albo mieszkać blisko, albo mieć sporo czasu by plątać się po tych górzystych okolicach…

Obrazek

My zwykle mamy sporo czasu :) (choć zależy jak na to spojrzeć), także wróciliśmy na Triopetrę o jeszcze takiej porze by w pełni skorzystać z wreszcie naprawdę pogodnego popołudnia. Spokojne morze, w miarę ciepła (ok 20-21 stopni) woda, praktycznie pusta w tym zakątku plaża, tak to są warunki w których czujemy się dobrze :idea: .

A późnym popołudniem zabraliśmy się za obiad, była to też okazja by zrobić parę zdjęć z naszego miejsca :) .

Obrazek

Jeżdżenia wzdłuż plaży nie zaryzykowałem, ślady nie są nasze :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najbliżsi plażowicze – w odległości około kilometra :cool: .

Obrazek

3 skały.

Obrazek

Tu zostaliśmy :idea: .

Obrazek

c.d.n.
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 01.11.2018 12:39

Zastanawiam się Kulka jak Ty mieścisz się ze sprzętem turystycznym w tym małym samochodzie. Biorąc pod uwagę fakt, ze muszą w nim zmieścić się torby podróżne, plecaki oraz Kulkowej kapelusze, sukienki, buty, parasole, wachlarze, kosmetyki, odżywki do włosów, lustro to nie wiele masz przestrzeni życiowej dla siebie.

Jak Ty sobie radzisz, doprawdy zastanawiam się.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10877
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 01.11.2018 12:48

Mi zaimponiła dbałość o szczegóły... ten obrus tudzież ceratka na stole :smo:

kulka53 napisał(a):Także Plakias odkładamy na kolejny raz :roll: , kierujemy się na północ, popularną szosą przez wąwóz Kourtaliotiko.
(...)
Wąwóz (kanion) faktycznie robi wrażenie. Ściany skalne podobno sięgają tu do około 600m wysokości.
Ok, jest to bardzo ładne miejsce, ale w porównaniu do pamiętanych sprzed lat kanionów w Czarnogórze przez które przejeżdżaliśmy jednak wypada dużo mniej imponująco.


pierwsze skojarzenie od razu miałem z K.Moraca lub innymi w Bośni czy Rugowa w Kosowie,
Kourtaliotiko nie znam w ogóle, wygląda zachęcająco, ale wierzę na słowo, że tamte są efektowniejsze
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 01.11.2018 12:50

Brakuje na stoliczku flakonika z kwiatkami.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 01.11.2018 16:13

kulka53 napisał(a):No to fajnie... jesteś na chwilę czy na dłużej ?
Bo jak na dłużej to przymierzamy się powoli do DK....


... to niestety zazwyczaj jest niewiadomą ... :roll: ... ale nie ukrywam, że start DK jest ogromną kartą przetargową za tym, żeby zostać na dłużej ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.11.2018 18:10

No i jest Triopetra :) bardzo fajna plaża BTW, no i kolory i pora idealna do zdjęć :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 19:33

Ural napisał(a):Zastanawiam się Kulka jak Ty mieścisz się ze sprzętem turystycznym w tym małym samochodzie.

I z większością wyżywienia na cały pobyt.... :wink:
Auto wcale nie jest takie małe, gdyby nie łóżko :cool: można by powiedzieć że jest (jak dla nas) duże 8O - w porównaniu do poprzedniego zwłaszcza :lol:
Ale fakt, łóżko powoduje pewne ograniczenia w załadunku... stąd na dachu wylądował box :idea: i od tego czasu mamy znacznie większy luz w pakowaniu.

Ural napisał(a):Brakuje na stoliczku flakonika z kwiatkami.

OK, może pojawi się następnym razem :wink: .

te kiero napisał(a):Mi zaimponiła dbałość o szczegóły... ten obrus tudzież ceratka na stole :smo:

To obrusik :mrgreen:

te kiero napisał(a):pierwsze skojarzenie od razu miałem z K.Moraca lub innymi w Bośni czy Rugowa w Kosowie,
Kourtaliotiko nie znam w ogóle, wygląda zachęcająco, ale wierzę na słowo, że tamte są efektowniejsze


Moracę pamiętam jako coś obłędnie fantastycznego :roll: , przejazd tamtędy niemal śnił mi się po nocach...
Fakt, że było to dawno i były to jedne z pierwszych tego typu miejsc jakie w swoim życiu widzieliśmy - a to na pewno ma wpływ na odbiór - ale mimo to i tak uważam że krajobrazy MNE mało mają sobie równych w tej części Europy.
Kourtaliotiko tak jak napisałem, aż takiego wrażenia nie zrobił, choć gdybyśmy to jego widzieli jako pierwszy, pewnie byłoby inaczej. Od choćby Moracy jest znacznie krótszy...

kmichal napisał(a):nie ukrywam, że start DK jest ogromną kartą przetargową za tym, żeby zostać na dłużej ... :oczko_usmiech: ...

:cool: , to skoro tak, to trzeba będzie się sprężyć :)

tony montana napisał(a):No i jest Triopetra :) bardzo fajna plaża BTW, no i kolory i pora idealna do zdjęć :)

Dla nas fajna, dla oglądaczy podwodnych cudów zapewne już mniej... a sami niedawno do nich w początkującym zakresie dołączyliśmy :) . Jeszcze parę porannych zdjęć się pojawi.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 19:38

Mapka dnia....

mapad10.jpg


A - Mikri Triopetra
B - palmowa plaża Preveli
C - monastyr Preveli (górny)
D - wąwóz Kourtaliotiko
E - nocleg na Triopetrze
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 19:52

10 maja, czwartek

Kto uważnie śledzi naszą relację :wink: od razu zauważy, że przeskoczyliśmy jeden dzień :roll: . No tak, postanowiliśmy jeszcze wieczorem, że jeśli kolejnego dnia będzie dobra pogoda, to zostaniemy na cały dzień na Triopetrze... i tak też się stało. Wiele już na tej Krecie nie zdziałamy :wink: , a poopalać się, poleżeć, pokąpać i ponicnierobić też kiedyś trzeba :idea: . Nawet aparatu się nam specjalnie wyciągać nie chciało – poza wczesnym porankiem i wieczorem – stąd właśnie kilka porannych i wieczornych zdjęć z triopetrzańskiego dnia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda tego dnia dopisała znakomicie, było bezchmurnie, gorąco i prawie bezwietrznie. Jedyny minus tego miejsca w którym zostaliśmy (zresztą dotyczy to całej Triopetry) był taki, że nie było tam skrawka cienia w którym moglibyśmy schować auto :roll: . Także poprzykrywałem je czym się dało :wink: , wyglądało to może nieco oryginalnie, ale właściwie to mało kto miał okazję to zobaczyć :) bo ruch był bardzo niewielki. Czasem przejechało jakieś auto z ciekawymi tych rejonów turystami, kilka nawet zatrzymało się na dłuższą bądź krótszą chwilę i pasażerowie też rozkładali się na ogromnej, długiej i szerokiej plaży. Na pewno jednak nie mogliśmy narzekać na tłok... pewnie w sezonie wygląda to trochę inaczej, ale myślę że i tak mogłoby być całkiem nieźle...

Popołudniowo-wieczorne urzędowanie :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie „mammalsy” 8O , na Anafi zwiastowały pogorszenie pogody, jak będzie tutaj?

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 01.11.2018 19:53

To był bardzo fajny dzień :idea: , ale OK, czas na kolejny :) . Chętnie i jego spędzilibyśmy w taki sposób ale co najmniej 3 czynniki sprawiły, ze uznaliśmy że będzie lepiej gdy ruszymy gdzieś dalej. Po pierwsze brak cienia, po drugie już nie tak idealna pogoda, po trzecie... troszkę nas przypiekło wiosenne słońce i skóra powinna odpocząć :roll: .

Poranek kolejnego dnia na Triopetrze.

Obrazek

Tuż przed odjazdem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.11.2018 11:46

te kiero napisał(a):
kulka53 napisał(a):Wąwóz (kanion) faktycznie robi wrażenie. Ściany skalne podobno sięgają tu do około 600m wysokości.Ok, jest to bardzo ładne miejsce, ale w porównaniu do pamiętanych sprzed lat kanionów w Czarnogórze przez które przejeżdżaliśmy jednak wypada dużo mniej imponująco.
pierwsze skojarzenie od razu miałem z K.Moraca lub innymi w Bośni czy Rugowa w Kosowie,
Kourtaliotiko nie znam w ogóle, wygląda zachęcająco, ale wierzę na słowo, że tamte są efektowniejsze
A mi skojarzyła się z zachodnią Kretą i dojazdem na Elafonisi... :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże - (NIE) Nasza Kreta-maj'2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.11.2018 12:37

piekara114 napisał(a):A mi skojarzyła się z zachodnią Kretą i dojazdem na Elafonisi... :papa:

Się pojedzie, się porówna... :wink: :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 657
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone