Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 14:21

zbig99 napisał(a):(...)

Dokładnie tak jak piszesz - najszybciej dojedziesz trasą którą podajesz.
My przez Węgry jedziemy trasą poza autostradową więc winietek nie kupuję. Z tego co wiem koszt miesięcznej to około 80-100 zł (ale mogę się mylić).

Serbia - ceny za autostradę w dinarach/euro
Subotica - Nowy Sad - Belgrad = 330+240 / 3,00+2,50
Belgrad - Nisz = 730 / 6,50
Nisz - Leskovac = 190 / 2,00

Macedonia - są 3 bramki.
Ceny w denarach = 50+60+50 (nie pamiętam na której bramce było 60 :wink: )
W euro płacić już nie można, za to można kartą
Euro na denary wymienisz np na stacji benzynowej, za 10 euro powinieneś dostać 600 denarów

Grecja
Odcinek "autostrady" od granicy do Salonik jest darmowy. Obwodnica miasta także, a potem jedziesz już zwykłymi drogami. Czyli okrągłe 0 opłat :) .

W sprawie apartamentów nie pomożemy - jesteśmy pod tym względem samowystarczalni i nie korzystamy.
Z noclegów tranzytowych również - ale wiem, że sporo osób śpi w Palic zaraz za granicą H/SRB. Czytałem też dobre opinie o motelu Predejane, to na odcinku gdzie kończy się już serbska autostrada. Słynny motel Stari Hrast kilkadziesiąt km za Belgradem zdaje się, że nie cieszy się zbyt dobrą opinią :roll:
zbig99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 451
Dołączył(a): 31.03.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) zbig99 » 21.01.2014 14:25

kulka53 napisał(a):
zbig99 napisał(a):(...)


Grecja

Z noclegów tranzytowych również - ale wiem, że sporo osób śpi w Palic zaraz za granicą H/SRB. Czytałem też dobre opinie o motelu Predejane, to na odcinku gdzie kończy się już serbska autostrada. Słynny motel Stari Hrast kilkadziesiąt km za Belgradem zdaje się, że nie cieszy się zbyt dobrą opinią :roll:


Dziękuję za informacje... Czy mógłbyś podać mi jakieś spokone miejsce na Chalkidiki?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 14:39

Myśmy na Chalkidikach byli objazdowo w parę dni... fakt że w sezonie, ale mimo to moja opinia może nie być do końca miarodajna :roll: .
W każdym razie - Kassandrę sobie podaruj. A na Sithonii podobało mi się w Paralia Sikias i w Toroni, czyli raczej na końcu półwyspu. Sarti i Vouvourou też jakieś mocno tragiczne nie były.
Spokojna była też nieduża Pyrgadikia pomiędzy Sithonią a Athos, w pobliżu kojarzę sporo ładnych plaż.
Ewentualnie okolice Ouranoupoli. Z tego co pisał jeden z forumowiczów parę stron wcześniej warto się wybrać na plażowanie na wysepkę Ammouliani.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.01.2014 14:42

kulka53 napisał(a):Plaża, powciskana pomiędzy skałki była mocno oblegana, ale jakoś nie dziwiło nas to. Po prostu to bardzo fajnie miejsce :)


Mega fajne miejsce, bardzo mi się podoba
kulka53 napisał(a):Obrazek


To zdjęcie tak a la Krzychooo i jego kolory na fotach :)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 21.01.2014 15:04

kulka53 napisał(a):Ruiny okazały się baaaaaardzo skromne... ale czemu tu się dziwić, wszak weneccy władcy musieli z czegoś zbudować sobie pałac


Oj, bo będzie pozew o naruszenie dobrego imienia od jakiegoś doży... :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 17:55

tony montana napisał(a):To zdjęcie tak a la Krzychooo i jego kolory na fotach :)

Chyba jednak tylko "a la" :wink:
Jego zdjęcia naprawdę można (i trzeba) podziwiać...
Mimo, że "sprzęcior" ten sam (tylko bez polara), nawet ustawienia jakieś ściągnęliśmy od forumowych fachur, to niestety nasz Fuji to wybitnie schrzaniony egzemplarz :?
Gdyby nie lepsze od Pentaxowych możliwości makro i dłuższe tele, dawno by wylądował w głębokim zakamarku jakiejś szafy.
Na szczęście kupiliśmy nie w sklepie a znacznie taniej na allegro... ktoś dobrze wiedział jakiego złomu się pozbywa :roll: .
Niektóre tylko zdjęcia nie z szerokiego kąta i w dobrych warunkach zrobione, przy porządnej obróbce wyglądają jako-tako :? .

A plaża, chyba najciekawsza na Paros :)
Fajnie że się spodobało :)

DarCro napisał(a):
kulka53 napisał(a):Ruiny okazały się baaaaaardzo skromne... ale czemu tu się dziwić, wszak weneccy władcy musieli z czegoś zbudować sobie pałac

Oj, bo będzie pozew o naruszenie dobrego imienia od jakiegoś doży... :)

Szwedzi znacznie później niemal zrównali nam kraj z ziemią i średnio się raczej przejęli wnioskiem o odszkodowania :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 19:03

20 września, piątek c.d.

Plaża Kolimbithres i jej okolice, widoki zrobiły na nas bardzo duże, dobre wrażenie. Tak szczerze mówiąc, poprzednie dni na Paros były mocno rozczarowujące... chociaż to może złe słowo :roll: . Spodziewaliśmy się, że będzie tu gorzej niż gdzie indziej, pod różnymi względami, no i tak właśnie było. Naoussę i zatokę w której leży, czyli całą północną część wyspy nawet mieliśmy zamiar w ogóle odpuścić :? , i jak się potem okazało, to byłby duży błąd.

A Naoussa z oddali wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze z nieco wyższego miejsca.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 19:04

Podjechaliśmy na cypelek ograniczający zatokę Naoussy od zachodu. Okazało się, że tu też jest całkiem ładnie a oprócz niewielkiej stoczni remontowej utworzono tu też taki mini rezerwat przyrody z wyznakowanymi trasami spacerowymi.

Obrazek

U nasady półwyspu stoi już niezamieszkały monastyr Agios Ioannis

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plaża i zatoczka o tej samej nazwie.

Obrazek

Obrazek

Chyba znaleziono tu ślady po antycznym teatrze, skoro zbudowano nowy :roll:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 19:05

Hmm, ładnie tu :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mini plaża Almiros – dostępna pieszo.

Obrazek

Zatoka Naoussy z dachu monastyru :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 19:05

Nawet na brzegu nieopodal monastyru spotkaliśmy plażowiczów... jednak całkiem sporo ludzi jest na Paros, dopiero teraz można było to zobaczyć. Ci byli w strojach, hmmm niekompletnych, a i bez żadnych strojów 8O - fotek rzecz jasna brak. Ale żeby tak przy samym monastyrze, co prawda nieczynnym, ale jednak – to chyba trochę nie wypada :roll:

Obrazek

Obrazek

Zastanawialiśmy się chwilę, czy by nie przespacerować się kawałek którymś z tak elegancko (na mapie :wink: ) oznakowanych szlaków, ale stwierdziliśmy, że trochę dziś już późno, zresztą, aż tak wiele po nich się nie spodziewaliśmy. Ale na pewno jest to fajna propozycja dla spędzających na Paros dłuższy urlop turystów.

Zatrzymaliśmy się na moment na plaży Livadia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.01.2014 19:07

Kolimbithres z Livadii

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwracaliśmy szczególną uwagę na to skałkowe wzgórze ... przejeżdżając nie sposób było nie zauważyć takiego wielkiego znaku:

Obrazek

Miałem wielką ochotę by odnaleźć to miejsce, namówiłem nawet Małgosię byśmy spróbowali go poszukać. I to był błąd.... już drugi dzisiaj :? . Zapędziłem się w taką dróżkę, stromą, wąską, wyboistą... przestraszyłem się, że zaraz gdzieś tu ugrzęźniemy na amen. Zawrócić nie sposób, spory kawałek musiałem cofać, modląc się w duchu, żeby nie walnąć spodem w jakiś kamień... tzn walnięć i tak nie sposób uniknąć, ale żeby przynajmniej niczego sobie nie uszkodzić. Wróciliśmy do punktu wyjścia i w tym momencie – olśnienie :idea: :evil: . Jak mogliśmy się nie domyśleć, strzałka prosto do nieba wyraźnie przecież wskazuje, że mykeński akropol to właśnie TO 8O :lol: .

Obrazek

Grecja jest fajna i w ogóle....ale czasami oznakowaniem potrafi rozłożyć na łopatki :cool:

Zrobiło się już dość późno, dziś już nie poplażujemy. Postanowiliśmy, że też nie będziemy szukać niczego nowego na nocleg, pojedziemy w sprawdzone, przedwczorajsze miejsce na plażę Kalogeras. Ale najpierw, przejeżdżając przez Naoussę (a właściwie przez jej peryferia) zatrzymaliśmy się by zrobić jakieś warzywno-owocowe zakupy. Chętnie zakupilibyśmy też jakieś oryginalne paroskie wino... ale nie było słodkich :wink: .

Na plażę wpadliśmy na moment by spłukać z siebie trud całego gorącego dnia. Potem tradycyjny obóz, obiad, ładowanie komórek itp. itd. A o zachodzie słońca powstało dziś tylko jedno, jedyne zdjęcie na wzgórze z dawną twierdzą, a dziś z klasztorem Agios Antonios.

Obrazek

No i oczywiście jeszcze mapki z trasą :)

Na Antiparos:

Obrazek

A – Agios Georgios
B – jaskinia Antiparos
C – miasto Antiparos

Na Paros:

Obrazek

A – Pounda
B – plaża Krios
C – Delion
D – plaża Kolimbithres
E – monastyr Agios Ioannis
F – plaża Livadia
G – plaża Kalogeras

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 21.01.2014 19:29

Pisze ze szmatfona - tutaj cytowanie jest upierdliwe...
Napisze zatem ze trzy pierwsze fotki z 21.01 z godziny 19.05 boskie!

Uwazam zreszta ze macie jedne z najlepszych fotek na Forum
No i ich ilosc, lubie! I dobrze ze dzielisz je na mniejsze posty

Chcialbym sie kiedys wybrac na greckie wyspy (kilka), moze w '15?

Aha zapomnialem odp na ktoras rzecz - oczywiscie wystawiam Wam ocene celujaca ;)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.01.2014 12:06

kulka53 napisał(a):Nawet na brzegu nieopodal monastyru spotkaliśmy plażowiczów... Ci byli w strojach, hmmm niekompletnych, a i bez żadnych strojów 8O - fotek rzecz jasna brak. Ale żeby tak przy samym monastyrze, co prawda nieczynnym, ale jednak – to chyba trochę nie wypada :roll:


Komiża, Vis, Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej od Piratów.
Dopiero w domu, na zdjęciu, odkryłem, że na plaży przy kościele, też swobodniejsze "stroje" obowiązywały.
Ale to był sam koniec Komiży i zapewne dlatego właśnie tam.

IMG_3498.JPG


pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.01.2014 19:28

tony montana napisał(a):Uwazam zreszta ze macie jedne z najlepszych fotek na Forum

Rany, Tony, wiesz jak miło coś takiego przeczytać :D :lol:
Niemniej, w głównej mierze to zasługa Małgosi, która nie dość, że robi ich 2 x więcej niż ja (no bo ja często mam ręce na kierownicy :wink: ), to jeszcze potem wybiera, przebiera, zmniejsza, i w ogóle wyczynia różne cuda, by nie wstyd było je szerszemu gronu pokazać :oops:
tony montana napisał(a):No i ich ilosc, lubie! I dobrze ze dzielisz je na mniejsze posty

No ze zmniejszaniem ilości ma spory kłopot :lol:
Ale fakt, że i my lubimy dużo fotek w relacjach bo wtedy można lepiej poznać dane okolice...
A dzielenie na posty to efekt dawniejszych czasów, gdy kilka zaglądających do wątku osób zwróciło uwagę, że zdjęcia długo się otwierają, bo jest ich na stronie za dużo. Teraz internety mamy szybsze, ale zwyczaj pozostał :) , no i wydaje mi się, że tak trochę lepiej się czyta.

tony montana napisał(a):Chcialbym sie kiedys wybrac na greckie wyspy (kilka), moze w '15?

Koniecznie :idea:
Tyle już zwiedziłeś, ale w sumie dobrze.... co najlepsze zostawiłeś na koniec :D
Bo jak tam pojedziesz, nic nie będzie już takie samo 8O :wink:

tony montana napisał(a):Aha zapomnialem odp na ktoras rzecz - oczywiscie wystawiam Wam ocene celujaca ;)

Dzięki :D :lol:

longtom napisał(a):Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej od Piratów.(...)to był sam koniec Komiży

Okolice monastyru Agios Ioannis to w sumie też jakby koniec Paros :lol:
Czyli co, chyba usprawiedliwimy zepchniętych na krańce, jakby nie było trochę dyskryminowanych nagusów :cool:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 22.01.2014 22:20

Naoussa z oddali jest super!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 366
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone