Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2014 21:39

kulka53 napisał(a):Może kilometr od Marmara leży Prodromos, stara, ufortyfikowana osada rolnicza w której stoi otoczony murami obronnymi klasztor. Pospacerujmy i po niej :idea:

Obrazek



Bardzo, bardzo podoba mi się ta słoneczna, kolorowa fotka :)

Prodromos jest też na Cyprze....

W nawiązaniu do tego większego kraju bedącego celem... do Turcji się wybieracie? :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 10:46

mysza73 napisał(a):Prawda :!: :P

:D Dzięki AGA :D
Bielo-błękit jest bezsprzecznie urzekający, ale wielu Greków lubi kwiaty i stąd czasem zdarzają się takie oryginalne połączenia kolorystyczne :cool:

kmichal napisał(a):... w końcu nie wytrzymałem ... od conajmniej trzech lat czytam ( w "ukryciu" ) Twoje relacje ale tak dłużej nie mogę - muszę się ujawnic bo zaraziłeś mnie Grecją

Serdecznie witamy... miło dowiedzieć się, że komuś jeszcze podobała się nasze relacje i miejsca do których udało się nam dotrzeć :idea: :D
kmichal napisał(a):czytając Twoją kolejną relację zwątpiłem co wybrac ... do niedawna praktycznie 100% wydawała się Lefkada ale oglądając i czytając Twoje wspomnienia wakacyjne "zachorowałem" na Cyklady !!! .

Bo to tak jest.... gdy ktoś jedzie autem to zwykle na pierwszy ogień idą Chalkidiki albo Riviera Olimpijska - bo najbliżej - i niektórzy się zrażają. Chalkidiki nie są takie złe (Rivierę może przemilczę :wink: ), ale tak naprawdę jest wiele ładniejszych i ciekawszych miejsc. Lefkada bardzo się nam podobała, z tym, że jeśli ktoś lubi trochę pozwiedzać, to nie będzie miał tam wiele do roboty. Nie trzeba wydawać na prom, to zawsze jakaś oszczędność. Jeśli nie przerażają Cię ceny promów to spokojnie możesz wybierać się na Cyklady - pogoda latem gwarantowana a krajobrazy, morze, plaże... to jest to co trudno znaleźć na lądzie, to czego przez lata szukałem :roll:
kmichal napisał(a):... nie wiem czy mogę tutaj zapytac o kilka spraw związanych z wojażami po Cykladach czy lepiej założyc osobny temat ...

To już zależy od Ciebie, ale spokojnie możesz pytać tu - o co chcesz, może będę znać odpowiedź, a jak nie ja, to może inni obeznani z tematem którzy tu zaglądną. Myślę, że pisanie na forum jest lepsze niż np na PW bo ewentualni zainteresowani też się może jeszcze czegoś dowiedzą. Nasz wątek ma z góry założenie informacyjne i gdy tylko ktoś zechce skorzystać z naszych doświadczeń to znaczy, że założony cel udaje się nam osiągać :)

tony montana napisał(a):W nawiązaniu do tego większego kraju bedącego celem... do Turcji się wybieracie? :)

Nieee, na 99% niezmiennie wybieramy się do Włoch :D

A Turcja była w planach i myślę, że się w nich znów kiedyś znajdzie...
Gdyby nie to, że odkryliśmy, jak bardzo pasuje nam Grecja a zwłaszcza jej wyspy, na pewno już ze dwie tureckie wycieczki byśmy mieli za sobą. Co prawda trochę odstraszała nas cena paliwa :? , ale za to nie wydalibyśmy na promy więc i tak pewnie wyszłoby podobnie.
Coś tam słyszałem o zmianach w wydawaniu tureckich wiz :roll: , że trzeba się samemu pofatygować gdzieś jeszcze w Polsce? W ogóle mogliby znieść dla tych co własnym autem taki kawał drogi... :wink:

A ten duży kraj o którym wspomniałem to Francja, a konkretniej Prowansja :) . W weekend był w tv jakiś program o niej i spodobało mi się :oops: , kiedyś trzeba będzie pomyśleć.
Coś mi się wydaje że chyba i Ty wybrałeś mniej więcej ten kierunek? :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.01.2014 11:58

kulka53 napisał(a):
Obrazek


Świt zjawiskowy, a plaża w miloskich kolorach.

Ale bym tam pojechał, zaraz :!: :)

pzdr :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20991
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 08.01.2014 16:30

kulka53 napisał(a):
Tym razem o świcie niebo było nieco zachmurzone... ale chyba nie ma czego żałować :)

Obrazek

Obrazek


...ja też bym nie żałował...

Pozdrawiam Adrian
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 19:34

longtom napisał(a):Świt zjawiskowy, a plaża w miloskich kolorach.

Takich kolorów w takich ilościach jak na Milos jeszcze nie znaleźliśmy, ale jak widzisz staraliśmy się (tzn głównie Małgosia :cool: ) żeby Was zachęcić do ponownych odwiedzin Grecji i jej wysp :)
ajdadi napisał(a):...ja też bym nie żałował...

Bo w zasadzie nie ma czego :) , nawet jak przez jakiś czas greckie niebo jest trochę zachmurzone, to i tak przynajmniej połowa dnia jest słoneczna :idea:
Takie chmurki to ciekawe urozmaicenie :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 19:37

19 września, czwartek c.d.

A teraz pojedziemy na szczyt :D . Najwyższy szczyt Paros, wspomniany już Profitis Ilias o wysokości 770 m. n.p.m. bardzo ładnie prezentował się z Mykonos, już wtedy nabraliśmy ochoty i na niego i na całą Paros. Wyspa, no powiedzmy szczerze, jak na razie nie zachwyciła, nie zadziwiła niczym wyjątkowym (oprócz ślicznych, zadbanych wiosek i Doliny Motyli, gdzie naprawdę bardzo się nam podobało), może na szczycie będzie ładnie? . A że podobnie jak na wielu innych wyspach tak i tam postawiono parę anten więc dojazd nie powinien być zbyt trudny.

Lefkes, dużą osadę wewnątrz wyspy (która kiedyś nawet była stolicą) potraktowaliśmy tranzytowo, Małgosia zdecydowanie odmówiła dalszych spacerów :cool: , a ja też jakoś niezbyt miałem na to ochotę. Z wysoka całkiem fajnie jednak wygląda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zauważyliśmy stąd też parę opustoszałych gołębników, jak widać ten hodowlany, wenecki zwyczaj też i tu kiedyś panował.

Obrazek

Obrazek

No i wszechobecne wiatraki albo ich resztki.

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 19:38

Wspinaczka pod górę była całkiem niemęczaca.... bo samochodowa :) , a i stan drogi nie pozostawiał wiele do życzenia. W przeważającej części była to dość szeroka betonówka, jedynie gdzieniegdzie pozostały niedługie szutrowe fragmenty. Pogoda za to mogłaby być lepsza :roll: , dookoła piękne, błękitne niebo a nad wyspą zalegała poducha z ciemnych chmur.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie, oprócz skupiska anten, oczywiście budowla sakralna :D - Agios Pantes.

Obrazek

Jeden kościółek to za mało :wink:

Obrazek

Nie tylko o duchowe potrzeby przybyszów zadbano :wink:

Obrazek

W tle - Antiparos

Obrazek

Obrazek

Aliki

Obrazek

Parikii nie widać :roll:

Obrazek

A to co? Wygląda trochę jak paroski Licheń :roll:

Obrazek

Nikły przedstawiciel wrześniowej flory :)

Obrazek

Te gwiazdki skojarzyły mi się z lądowiskiem dla helikopterów :lol:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 19:39

W tę stronę były najładniejsze widoki.

Obrazek

Fragment drogi na szczyt i trochę winogronowych poletek. Gdzieś winorośle muszą tu rosnąć skoro Paros słynie z niezłych win...

Obrazek

Obrazek

Anteny – w wyjątkowym ścisku :)

Obrazek

Tu też niebrzydko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zatoka Molos a w oddali Naxos

Obrazek

Północna część Paros i Naoussa

Obrazek

Drugi co do wysokości szczyt Paros

Obrazek

Na szczycie spędziliśmy prawie godzinę, pooglądaliśmy co tylko się dało i całkiem nieźle się ochłodziliśmy :) , samochodowy termometr wskazywał jedynie 22 stopnie. No i wcale nie byliśmy tam sami, kilka osób wpadło na ten sam pomysł by popatrzeć na wyspę z wysoka. Gdyby ktoś też chciał... drogowskazów w Lefkes nie było żadnych, ale po prostu trzeba skręcić z głównej szosy nieco powyżej wioski i „cały czas do przodu” :D .

Jeszcze kilka fotek z drogi powrotnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 08.01.2014 19:55

Z tej górki bardzo fajne widoki - światło ciekawe się zrobiło i chmury współpracowały.

Podoba mi się to zdjęcie:

Obrazek

Coraz więcej widzę zabawy z ostrością. :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.01.2014 21:25

... zgodnie z przyzwoleniem pozwolę sobie zadac kilka pytań związanych z dotarciem na Cyklady, podróżowaniem po nich oraz którą lub które z nich wybrac ...
... pierwsza sprawa to dotarcie na same wyspy - wiadomo, że promy są raczej z tych drogich głównie jeżeli chodzi o koszt samochodu - dlatego też zacząłem się zastanawiac czy nie lepiej byłoby zostawic auto na stałym lądzie i podróżowac bez niego - w tym wypadku chyba lepiej byłoby odwiedzic małe wyspy ( np. Małe Cyklady ) na których brak swojego transportu będzie mniej dokuczliwy - ale wtedy jest problem z pozostawieniem auta np na 2 tyg. w nieznanym miejscu - w tym momencie raczej jak dla mnie Pireus odpada, zostają więc w zasadzie tylko Rafina i Lavrio - czy ktoś tak już kiedyś robił - czy macie z tym jakieś doświadczenia ... patrząc z lotu ptaka w google maps na okolice portu w obu tych miastach widac znajdujące się tam duże parkingi - czy można z nich korzystac, jak to wygląda z odpłatnością i jak z bezpieczeństwem ?
... kolejna sprawa to promy ... z jakich stron rezerwacyjnych najlepiej korzystac, z jakich linii promowych ( które są tańsze ) i jak ewentualnie rezerwowac kilka rejsów jednocześnie ( taka objazdówka i czy wtedy wyjdzie taniej ) a może bez auta nie ma sensu rezerwowac tylko na miejscu na bieżąco kupowac bilety ?
... na razie to tyle co przychodzi mi do głowy zapewne reszta wyjdzie w trakcie ...
... mam nadzieję, że moje wtrącenia nie zaburzą tej fascynującej relacji i już czekam na c.d. ...
... pozdrawiam ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 22:37

kmichal napisał(a):zostawic auto na stałym lądzie i podróżowac bez niego - w tym wypadku chyba lepiej byłoby odwiedzic małe wyspy ( np. Małe Cyklady )

Zostawić auto oczywiście można a na miejscu też można poruszać się lokalną komunikacją - jakieś tam autobusy kursują pomiędzy ważniejszymi miejscowościami i plażami (z tym że to raczej na tych bardziej popularnych wyspach). No albo zostaje wypożyczenie auta, ewentualnie quada, chociaż na parę dni... z tym zdecydowanie problem jest mniejszy, pod warunkiem że jest się po sezonie albo wcześniej się je zarezerwuje. We wrześniu liczne wypożyczalnie na Naxos, Paros czy Mykonos były zastawione pojazdami a nas nawet czasem zaczepiano, czy nie potrzebujemy czegoś do pojeżdżenia. Z tym, że nie jestem pewien, czy na małych wyspach typu Małe Cyklady można pożyczyć auto.. bardziej skuter... na Kimolos wydaje mi się, że byłby z tym problem, na Efstratios na pewno nie było na to szans.
Sądzę, że pojechać na wyspę i pozbawić się zupełnie środka transportu to lekkie nieporozumienie :roll: .
kmichal napisał(a):problem z pozostawieniem auta np na 2 tyg. w nieznanym miejscu - w tym momencie raczej jak dla mnie Pireus odpada, zostają więc w zasadzie tylko Rafina i Lavrio - czy ktoś tak już kiedyś robił

Z płatnych strzeżonych parkingów korzystał KOL, pozwoliłem sobie zaglądnąć do relacji i jednego roku był to podziemny parking w Pireusie, płatny 18 euro za dzień, natomiast za drugim razem
KOL napisał(a):jedziemy z powrotem w okolice lotniska na Aetoi Parking, gdzie mamy zarezerwowane miejsca parkingowe. Trafić jest tam dosyć łatwo, dojazd jest dobrze objaśniony na Ich stronie internetowej. Obsługa już na nas czeka, podpisujemy dokumenty, zostawiamy im kluczyki i parkingowym busem wracamy do dziewczyn do Lavrio. Za pozostawienia aut płacimy po 70 euro od samochodu, w cenę wliczone jest mycie samochodu i transport do portu, a po powrocie do samochodu. Bardzo jesteśmy zadowoleni z obsługi na tym parkingu i kto wie czy jeszcze z niego nie skorzystamy.


kmichal napisał(a):... kolejna sprawa to promy ... z jakich stron rezerwacyjnych najlepiej korzystac, z jakich linii promowych ( które są tańsze ) i jak ewentualnie rezerwowac kilka rejsów jednocześnie ( taka objazdówka i czy wtedy wyjdzie taniej ) a może bez auta nie ma sensu rezerwowac tylko na miejscu na bieżąco kupowac bilety ?

My nigdy nie rezerwowaliśmy promów, wychodząc z założenia że po sezonie nie ma to sensu a poza tym wtedy zawsze możemy zmienić plany w trakcie wyjazdu. Bez auta wydaje mi się, że faktycznie rezerwowanie nie jest konieczne, no chyba że kabiny :roll: , ale to znacznie drożej wychodzi.
Ja wyszukuję połączenia korzystając ze strony gtp.gr sprawdzając później już dokładnie konkretne rejsy w danych okresach na stronach linii promowych.
KOL do rezerwowania bardzo polecał agencję Zas Travel która za 5 euro przysyła zarezerwowane bilety do domu.
Na to, by rezerwując więcej przepraw za jednym zamachem uzyskać jakąś obniżkę bym nie liczył :roll: . Z naszych obserwacji wynika, że cena przeprawy zależy od szybkości i klasy danego statku, linii promowej i popularności danego celu. Odległość też ma znaczenie, ale drugorzędne i np za rejs Pireus-Rodos który trwa półtorej doby zapłacisz tylko o 1/3 więcej niż za przeprawę Pireus-Milos trwającą ok 5 godzin.
Najtańszą chyba linią jest NEL, niedrogie też są bardzo wolne statki Agios Georgios i Adamantios Korais (West Cyclades Ferries). A najtańszą wyspą na której byliśmy była Skiros, za około 45 euro w jedną stronę. Ale nie polecam jej bo oprócz przepięknie położonej stolicy nie ma tam nic szczególnie ciekawego a plaże też są z tych kiepskich.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.01.2014 23:19

DarCro napisał(a):Z tej górki bardzo fajne widoki - światło ciekawe się zrobiło i chmury współpracowały.

Zwykle jest tak, że z górki są ciekawsze widoki niż z dołka :wink:
A serio, to były nienajgorsze. Z tym, że do tych z naxoskiego Zeusa było im baaaardzo daleko :roll:

DarCro napisał(a):Coraz więcej widzę zabawy z ostrością. :)

Do zabaw z ostrością i nie tylko to potrzeba byłoby znacznie więcej czasu i skupienia się na tej działalności.
A my, tzn głównie Małgosia, koncentrujemy się na tym, by obiektyw nie był zawalony śmieciami i pyłem z szutrowych dróg, których nie da się uniknąć. A poza tym Pentax to tania lustrzanka, niestety do szczelnych nie należy i potem trzeba usuwać śmieci i z lustra i ze zdjęć :roll: .
Ile razy już wozimy ze sobą statyw i nigdy nie ma kiedy nawet go wyciągnąć... a tyle ładnych nocnych fotek by można było zrobić :roll: .
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 09.01.2014 06:14

... wielkie dzięki za kilka wskazówek ... my co prawda zazwyczaj jeżdzimy w I połowie lipca ale chyba z miejscami na pokładzie dla nie zmotoryzowanych problemów raczej nie będzie ... jeżeli chodzi o parking to ten w Pireusie odpada ze względu na koszty a ten drugi możliwy do rozpatrzenia no i sprawdzony ... ciekaw jednak jestem czy ktoś kiedyś zostawiał na dłużej auto bezpośrednio w porcie w tych dwóch miastach ... wiem, że lepiej byłoby płynąć własnym autem ale koszty są ogromne i wtedy raczej w grę wchodzi jedna wyspa ... zresztą zawsze na miejscu można coś wynająć na jeden dzień żeby zrobić rundkę dookoła wyspy ... dzięki ... pozdrawiam
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.01.2014 09:20

tony montana napisał(a):W nawiązaniu do tego większego kraju bedącego celem... do Turcji się wybieracie? :)

kulka53 napisał(a):Nieee, na 99% niezmiennie wybieramy się do Włoch :D

Ustaliliście już DOKĄD konkretnie? ;)

kulka53 napisał(a):
A ten duży kraj o którym wspomniałem to Francja, a konkretniej Prowansja :) . W weekend był w tv jakiś program o niej i spodobało mi się :oops: , kiedyś trzeba będzie pomyśleć.
Coś mi się wydaje że chyba i Ty wybrałeś mniej więcej ten kierunek? :)


Tak, plan także OBEJMUJE 4 dni w Prowansji (czy wszystko wypali, tego nie wiem jeszcze)
Mam zamiar zobaczyć Awinion, Arles, Aix, Luberon, Orange,, Nimes - czy, jeśli w ogóle jak pisałem - wypali da radę przez parę dni ogarnąć to wszystko - nie wiem... ;) ale przynajmniej wiem już, co tam zobaczyć

:oczko_usmiech: :papa:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 09.01.2014 09:45

kulka53 napisał(a):Obrazek

Król świata :wink:

Chętnie stanąłbym obok.
:hut:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 360
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone