Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.01.2014 20:27

mysza73 napisał(a):u mnie te główne wyjazdy na ten rok już dawno zaplanowane i opłacone :oops: :wink: ,
wczoraj przebąknęłam mężowi, że mam plan na następną zimę 8O ,
jakoś tak dziwnie na mnie popatrzył :? :oczko_usmiech: :papa: .

A to nie wiem dlaczego :? :wink:
No chyba że ten plan go nie uwzględnia... męża znaczy się :wink:

Wiem, wiem, teraz to już prawie na walizkach siedzicie 8O , ferie przecież wykorzystać trzeba :idea:

My oczywiście zarysy na wrzesień mamy... pewnie Włochy, ale to duży kraj więc gdzie dokładnie to trudno wyczuć. A coś ostatnio zaczął mi chodzić po głowie kraj taki jeszcze ciut większy :cool: , więc, kto wie jak się to skończy :)

DarCro napisał(a):Ładny ten księżyc na wodzie...

Fajnie, że zauważyłeś... mi się baaaardzo podoba :D

Vjetar napisał(a):Prawdziwy BlueLand.
A ta knajpa i stoliczek gdzie woda po kostkach chlapie bardzo przyjemny.

Blue w odcieniach wszelakich, z lekkimi domieszkami innych kolorów :)

A do takiej knajpki to najlepiej bez butów :lol:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 06.01.2014 21:45

Tak jak ktoś już wcześniej pisał, spacerek po Marpissie, super.
Co prawda nigdy na Paros nie byliśmy, ale kilka razy przybijaliśmy tam promem i zawsze na tej wyspie, nawet na początku maja, z promu wylewały się dosłownie tłumy ludzi, chyba na żadnej wyspie nie wysiadało ich tyle. Na Waszych zdjęciach kompletnie tych tłumów nie widać, bardzo dobrze zresztą. Czym dłużej trwa Wasz relacja tym bardziej nie mogę się już doczekać 30 kwietnia.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 08:54

KOL napisał(a):...

Staramy się zawsze robić fotki "bezludziowe" , ale na Paros rzeczywiście nie było to trudne :roll: . To co prawda już druga połowa września, ale ludzi na plażach i w ogóle wszędzie było dużo mniej niż można się było spodziewać. W tym samym okresie na Mykonos było znacznie gorzej, wydaje mi się też, że więcej turystów było na Naxos.
A wylewające się z promów ludzkie potoki z początku przerażają :wink: , ale potem nieraz już okazało się, że nie jest tak źle. Najgorzej było chyba w Kavali, gdzie jakby Małgosia nie weszła na prom pierwsza i nie zajęła miejsc, to byśmy chyba na rozkładanych krzesełkach na korytarzu siedzieli :roll: . I wszyscy prawie wysiedli na Limnos, mimo to na wyspie - luz i sielanka :cool: .

Miejscowości na Paros były bardzo zadbane, widać efekt rozwoju turystyki i chyba stosunkowo wysoką zamożność mieszkańców. Marpissa nie leży nad samym morzem i zapewne dlatego zachowała niezmieniony, niekomercyjny wygląd.

Relacja tym razem nawet dość sprawnie posuwa się do przodu, właściwie tydzień jeszcze został... ale dzięki niej czujemy się tak, jakbyśmy TAM byli cały czas :D .

Pozdrawiam :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.01.2014 10:19

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):u mnie te główne wyjazdy na ten rok już dawno zaplanowane i opłacone :oops: :wink: ,
wczoraj przebąknęłam mężowi, że mam plan na następną zimę 8O ,
jakoś tak dziwnie na mnie popatrzył :? :oczko_usmiech: :papa: .

A to nie wiem dlaczego :? :wink:
No chyba że ten plan go nie uwzględnia... męża znaczy się :wink:

Nieeeeee no, został uwzględniony, przecież kierowcy będę potrzebować :roll: :wink: .

kulka53 napisał(a):Wiem, wiem, teraz to już prawie na walizkach siedzicie 8O , ferie przecież wykorzystać trzeba :idea:

Co to za walizki :roll: ,
to bagaż podręczny :roll: :wink: .


kulka53 napisał(a):My oczywiście zarysy na wrzesień mamy... pewnie Włochy, ale to duży kraj więc gdzie dokładnie to trudno wyczuć. A coś ostatnio zaczął mi chodzić po głowie kraj taki jeszcze ciut większy :cool: , więc, kto wie jak się to skończy :)

Ooooooooooooo 8O ,
znaczy będzie ciekawie :P :papa: .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.01.2014 11:53

kulka53 napisał(a):... właściwie tydzień jeszcze został...


Tylko 8O :?:
To muszę się pospieszyć, bo jeszcze przede mną skończycie. :D

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 18:47

mysza73 napisał(a):Nieeeeee no, został uwzględniony, przecież kierowcy będę potrzebować :roll: :wink: .

To ja już wiem, dlaczego i ja jestem wciąż uwzględniany... 8O

:wink:
mysza73 napisał(a):to bagaż podręczny :roll: :wink: .

No fakt... wyszedł brak doświadczenia w podróżach bliskich niebu :lol:
mysza73 napisał(a):Ooooooooooooo 8O ,
znaczy będzie ciekawie :P :papa: .

Uporam się z zeszłym rokiem, to zacznie się poważniejsze myślenie o tym obecnym :)
Na razie ustaliliśmy przynajmniej, że pojedziemy znów na miesiąc 8O

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):... właściwie tydzień jeszcze został...

Tylko 8O :?:
To muszę się pospieszyć, bo jeszcze przede mną skończycie. :D

No, może troszkę więcej... no i powrót.
Ale zdecydowanie widać światełko w tym relacyjnym tunelu :D , myślę że do połowy, góra końca lutego damy radę :wink:
Sporo później zaczęliśmy, a jako, że nie ociągasz się zbytnio, chyba nie mamy większych szans :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.01.2014 19:16

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Nieeeeee no, został uwzględniony, przecież kierowcy będę potrzebować :roll: :wink: .

To ja już wiem, dlaczego i ja jestem wciąż uwzględniany... 8O

:wink:


:mrgreen:


kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):to bagaż podręczny :roll: :wink: .

No fakt... wyszedł brak doświadczenia w podróżach bliskich niebu :lol:

Nie ma to jak stary dobry Jeep, wszystko mogę do niego zapakować :roll: :wink: .

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ooooooooooooo 8O ,
znaczy będzie ciekawie :P :papa: .

Uporam się z zeszłym rokiem, to zacznie się poważniejsze myślenie o tym obecnym :)
Na razie ustaliliśmy przynajmniej, że pojedziemy znów na miesiąc 8O

Dzięki temu macie spore pole manewru :wink: ,
tak więc planujcie, planujcie :mrgreen: :papa: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 19:45

19 września, czwartek

Tym razem o świcie niebo było nieco zachmurzone... ale chyba nie ma czego żałować :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Placyk ponad plażą Kalogeras nie był może idealnym miejscem na nocleg bo nawet i późnym wieczorem kilka razy pojawiał się jakiś pojazd, auto albo skuter, rozświetlając całkowite ciemności. Noc jednak minęła zupełnie spokojnie, a o poranku nadjechali się tylko panowie zajmujący się wywozem śmieci :) . Tak w ogóle z zainteresowaniem obserwowaliśmy proces ich zabierania... najpierw bowiem pojawił się samotny pan na skuterku który poprzesypywał zawartość kilku plażowych koszy do worków, które następnie zawiązał i pozostawił na parkingu. Po jakiejś półgodzinie przyjechała mini śmieciarka a w niej dwóch Greków spoglądających na nas z życzliwym zainteresowaniem :) . Porozwiązywali dopiero co przyniesione z plaży worki, zawartość jakby segregowali :roll: , część wrzucili na pakę a część zostawili i pojechali :? . Specyficzny sposób segregacji :lol:

Oświetlona nieśmiało przebijającym się przez cienkie chmury słońcem plaża prezentowała się dużo sympatyczniej niż wczoraj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 19:46

Ledwo ruszyliśmy, trzeba się było zatrzymać :wink: . Na „przedmieściach” wioski Marmara spodobał się nam stojący przy drodze podwójny kościółek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakbyśmy zapomnieli gdzie jesteśmy - Kyklades :D

Obrazek

Obrazek

Zbiórka przed odlotem do jeszcze cieplejszych krajów ? :roll:

Obrazek

A to dawny, niewielki monastyr nieopodal wioski

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 19:46

W „centrum” też chwilkę pospacerowaliśmy

Obrazek

Obrazek

Wolno stojące cykladzkie domy nie grzeszą pięknem architektury, ale prawie zawsze są elegancko odmalowane i ozdobione zielenią różnych roślin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3 etapy nowego życia greckiego wiatraka na przykładzie wioski Marmara :)

1.W ruinie

Obrazek

2. Na sprzedaż

Obrazek

3. Dom mieszkalny :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 19:47

Może kilometr od Marmara leży Prodromos, stara, ufortyfikowana osada rolnicza w której stoi otoczony murami obronnymi klasztor. Pospacerujmy i po niej :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 19:48

Połowa września minęła a bugenwille na Paros wciąż wspaniale kwitną 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Różowe kwiaty bugenwilli to nic dziwnego, białe, pewnie też. Ale żeby na jednej roślinie 8O :roll:

Obrazek

Obrazek

Zaraz za zabudowaniami ktoś wybudował nowe wiatraki... są nowe, ale może na miejscu całkiem już zrujnowanych?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.01.2014 19:48

Jeszcze parę fotek z Prodromos

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny kościółek a przed nim specjalny stół do ucztowania... to nie pierwszy raz, gdy na Cykladach spotykamy się z takim obrazkiem :)

Obrazek

Nagle 8O coś rusza się nad naszymi głowami... zamiast winogron - kotek :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W końcu zeskoczył :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawda że ładny zakątek? :)

Obrazek

I jeszcze jeden sympatyczny kotek :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I w ten oto sposób, całkiem nieplanowany :cool: , pooglądaliśmy sobie jeszcze dwie paroskie osady. Wyspa zdecydowanie nie zachwyca krajobrazami, ale typowych cykladzkich miejscowości i budowli, na dodatek niemal tonących w zieleni i kwiatach jak widać tu nie brakuje :idea:

c.d.n.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.01.2014 20:20

kulka53 napisał(a):Prawda że ładny zakątek? :)

Obrazek

c.d.n.

Prawda :!: :P
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże-I znów One...wyspy Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 07.01.2014 22:19

... w końcu nie wytrzymałem ... od conajmniej trzech lat czytam ( w "ukryciu" ) Twoje relacje ale tak dłużej nie mogę - muszę się ujawnic bo zaraziłeś mnie Grecją ... jestem amatorem w odkrywaniu piękna Grecji ( jeden wyjazd 2013 i zwiedzanie Chalkidiki i okolic ) - w tym roku wakacje też planowane w Grecji i właśnie czytając Twoją kolejną relację zwątpiłem co wybrac ... do niedawna praktycznie 100% wydawała się Lefkada ale oglądając i czytając Twoje wspomnienia wakacyjne "zachorowałem" na Cyklady !!! ... mam teraz "ból głowy" z tym związany ale to bardzo przyjemny ból ...
... nie wiem czy mogę tutaj zapytac o kilka spraw związanych z wojażami po Cykladach czy lepiej założyc osobny temat ...
... czekam na c.d. relacji ... pozdrawiam ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 359
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone