Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Lizbona i Porto

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 23.08.2018 01:25

Interseal. napisał(a):Nooo... dwa lata mieszkałem przy Arielu "białym" (w latach '95-'97). Przejście wieczorem do znajomych na Plac Wolnica to zawsze była "przygoda". :)

Teraz tez jest "przygoda" - przepychanie sie na waskich chodnikach miedzy turystami. Zwlaszcza jak sie spieszysz :oczko_usmiech:

Interseal. napisał(a):Powoli studiuję Twoją relację.
Możliwość kilkukrotnego odwiedzenia tych samych miejsc (dworzec Oriente) to super przywilej. My będziemy upychać wszystko w góra pięć dni ( w zależności od lotów).
Jest cudnie.
Trochę przytłoczyła mnie ilość materiału do analizy, ale zawsze na początku jest mętlik.
Dziękuję za tak szczegółową relację.

Rzeczywiscie czytanie calego watku naraz moze przytlaczac iloscia informacji ale Lizbona jest latwa do ogarniecia. W dodatku jak bedziecie miec 5 dni to bardzo duzo zobaczycie i to bez pospiechu, na luzie.

majkik75 napisał(a):Uchyl rąbka tajemnicy, raczej negatywne, czy pozytywne :?:

Porto nie jest Lizbona ze slonecznymi tarasami. Porto niewatpliwie ma swoj urok i charakter. Znajdziesz tam piekne i wyjatkowe miejsca. Ale zobaczysz tez smutne, umierajace miasto. Stare, odrapane kamienice, okna z wybitymi szybami, brud. Piekne i okazale niegdys budynki teraz podtrzymuja stalowe podporki bo sciany moga runac w kazdej chwili. A wszystko to w centrum miasta, ba, nawet w najbardziej reprezentacyjnej Praca da Liberdade. W tej brzydocie jest urok ale nie jest to miasto, o ktorym mozna jednoznacznie i bez watpliwosci powiedziec, ze jest piekne. Warto odwedzic Porto bo jest nietuzinkowe, inne niz typowe turystyczne miasta.

Mala zajawka z Porto:

Obrazek
Obrazek
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 23.08.2018 08:04

altezza napisał(a):(...) Porto niewatpliwie ma swoj urok i charakter. Znajdziesz tam piekne i wyjatkowe miejsca. Ale zobaczysz tez smutne, umierajace miasto. Stare, odrapane kamienice, okna z wybitymi szybami, brud. Piekne i okazale niegdys budynki teraz podtrzymuja stalowe podporki bo sciany moga runac w kazdej chwili. A wszystko to w centrum miasta, ba, nawet w najbardziej reprezentacyjnej Praca da Liberdade. W tej brzydocie jest urok ale nie jest to miasto, o ktorym mozna jednoznacznie i bez watpliwosci powiedziec, ze jest piekne. Warto odwedzic Porto bo jest nietuzinkowe, inne niz typowe turystyczne miasta.

Nie namawiaj tak, nie namawiaj :lol: Mnie już nie musisz, jest plan na Porto na jesień. Im więcej szukam o Porto tym bardziej się przekonuję.
Odrapane ... ? A w Łodzi w centrum byłaś ? :roll: :lol: Choć Łódź bardzo lubię ... :oops:

pozdrawiam, Michał :papa:
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 19.09.2018 14:44

majkik75 napisał(a):...jest plan na Porto na jesień. Im więcej szukam o Porto tym bardziej się przekonuję.
Odrapane ... ? A w Łodzi w centrum byłaś ? :roll: :lol: Choć Łódź bardzo lubię ... :oops:

Wstyd sie przyznac ale nie mialam okazji byc w Łodzi wiec porownania nie mam :oops:
Zapraszam za to do Porto, gdzie mury gina ale duch miasta wciaz jest zywy.

No to ruszamy do Porto. Z Lizbony mamy do przejechania 310km. Wybieramy pociag ale mozna tez do Porto poleciec Ryanairem z Lizbony za €9.99 jak sie dobrze trafi :)
Pociagi do Porto jezdza bardzo czesto a do wyboru mamy Alfa Pendular AP - drozszy ale szybszy, bardziej komfortowy i z Wi-Fi albo jadacy 30 min dluzej ale tanszy IC Intercidades. Roznica w cenie biletu to €6 od osoby.
Bilety kupilismy przez strone http://www.cp.pt miesiac przed podroza, bilety sa imienne i trzeba podac nr paszportu.
Wsiadamy na stacji Lizbona Oriente i dojezdzamy do Porto Campanha we wschodnim Porto. Jedziemy Alfa Pendular, ktory jechal max 220km /h. Podroz trwala ok.2,40h.
Jesli chcecie z Porto Campanha dojechac do centrum Porto to trzeba podjechac regionalnym pociagiem jeszcze jakies 10 min do stacji Sao Bento albo zlapac tramwaj/metro, ktore zatrzymuje sie przy budynku dworca.

Obrazek

Okolice dworca Campanha wygladaja malo zachecajaco ale z nadzieja, ze bedzie lepiej lapiemy metro do hotelu.
Na stacji metra kupilismy karte Andante, na ktora dokupowalismy bilety na pojedyncze przejazdy. Poruszalimy sie w strefie Z2 czyli w centrum, chodzenia bylo wiecej niz jezdzenia wiec nie oplacalo nam sie kupowanie karty 24 czy 48h, ktora w Lizbonie sprawdzila sie rewelacyjnie.

Dojezdzamy do stacji metra Casa de Musica skad idziemy kilka minut do hotelu. Droga prowadzi przez jedno z najbardziej ruchliwych rond w miescie Rotunda da Boavista z malym parkiem, posrodku ktorego stoi monument Augusta Mouzinho de Albuquerque.

Obrazek

Obrazek

W Porto zatrzymalismy sie w hotelu tej samej sieci co w Lizbonie. W bezposrednim starciu Hotel Fenix Lisboa okazal sie jednak pod kazdym wzgledem o niebo lepszy niz jego brat Hotel Fenix Porto.
W Lizbonie mielismy duzy pokoj z widokiem na rondo Markiza de Pombal a w Porto mala klitke z widokiem na komin sasiedniego budynku :cry:

Obrazek

Chwila odpoczynku i ruszamy do centrum.
Chcemy zobaczyc Palac Bolsa. Spod hotelu bierzemy taksowke, ktora za 5 euro dwowozi nas do Rua de Ferreira Borges, pod samo wejscie do Palacu.

Zwiedzanie Palacu odbywa sie tylko w grupach z przewodnikiem. Wybieramy przewodnika z angielskim (do wyboru jest jeszcze portugalski, hiszpanski i francuski).
Bilety mozna kupic online, na konkretny dzien i godzine na stronie palacu https://palaciodabolsa.com/en/intro/.
Ceny biletow to €9 os dorosla, €5.50 ulgowy, studencki.

Mamy godzine zanim nasza grupa rusza wiec idziemy na spacer po najblizszej okolicy palacu.

Palac stoi przy parku Jardim do Infante dom Henrique, posrodku ktorego stoi pomnik tego protektora portugalskich zeglarzy i dkrywcow. Henryk Zeglarz urodzil sie bowiem w Porto a dom przy Rua da Alfândega, w ktorym przyszedl on na swiat mozna zwiedzac.

Obrazek

Obrazek

U gory parku, za pomnikiem znajduje sie Targ Ferreira Borges. Wybudowany w 1885r jest charakterystycznym dla Porto przykladem wykorzystania zelaza w archtekturze. Obecnie poza funkcja handlowa jest rowniez siedziba stowarzyszen kulturalnych i miejscem wystawowym.

Obrazek

Ponad parkiem goruje wzgorze katedralne z Katedra Se.

Obrazek

A wokol parku stoja typowe dla Porto kolorowe kamieniczki i maly kosciol parafialny Sw. Mikolaja (Igreja de Sao Nicolau).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idac w dol skrecamy w prawo w Rua do Infante D.Henrique i dochodzimy do brzegow rzeki Duoro skad mamy widok na lezace po drugiej stronie odrebne miasto Vila Nuova de Gaia - to tam mieszcza sie piwnice slynnych na caly swiat wytworni wina Porto.

Obrazek

Obrazek

Tu, przy jednej z glownych ulic miasta widzimy pierwsze niezamieszkane kamienice z wybitymi szybami w oknach. Pozniej zobaczymy ich wiecej i nie przestaniemy sie dziwic, ze miasto pozwala im ginac.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Waskie zaulki, ktore prowadza nas w gore cuchna moczem. Jest klimat :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.09.2018 01:16 przez altezza, łącznie edytowano 3 razy
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.09.2018 10:25

altezza napisał(a):Tu, przy jednej z glownych ulic miasta widzimy pierwsze niezamieszkane kamienice z wybitymi szybami w oknach. Pozniej zobaczymy ich wiecej i nie przestaniemy sie dziwic, ze miasto pozwala im ginac.

Dla mnie te opuszczone i zapuszczone kamienice to jedno z głównych skojarzeń, jakie mam z Portugalią.
Mnóstwo było ich w Lizbonie, zwłaszcza w Alfamie, prawdziwe zatrzęsienie w Faro. Zabitych na głucho domów nie brakowało też w niewielkim Silves czy zupełnie małych miejscowościach zachodniego wybrzeża jak np. Aljezur.

P.S. Fajnie, że piszesz :D .
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 20.09.2018 23:26

marze_na napisał(a):
altezza napisał(a):Tu, przy jednej z glownych ulic miasta widzimy pierwsze niezamieszkane kamienice z wybitymi szybami w oknach. Pozniej zobaczymy ich wiecej i nie przestaniemy sie dziwic, ze miasto pozwala im ginac.

Dla mnie te opuszczone i zapuszczone kamienice to jedno z głównych skojarzeń, jakie mam z Portugalią.
Mnóstwo było ich w Lizbonie, zwłaszcza w Alfamie, prawdziwe zatrzęsienie w Faro. Zabitych na głucho domów nie brakowało też w niewielkim Silves czy zupełnie małych miejscowościach zachodniego wybrzeża jak np. Aljezur.

W Lizbonie jednak cos sie robi, cos sie remontuje, stoi zuraw na zurawiu. I pewnie powstanie jakis nowy hotel butikowy na Alfamie albo nowy hostel albo apartamenty airbnb ale przynajmniej kamienice nie zgina i dostana nowe zycie.

W Porto w tym temacie dzieje sie niewiele niestety. I dopoki ktos nie dostrzeze, ze warto te stare kamienice wyremontowac i na nich zarabiac to beda sie one walic jedna za druga.

Widok tych straszacych domow-widmo zrobil na mnie takie wrazenie, ze pogrzebalam w necie i pogadalam o tym ze znajoma Portugalka z Porto.

Powiedziala mi, ze winne jest stare, przedwojenne jeszcze prawo, ktore zabezpieczajac interesy niezamoznych lokatorow ustawowo zakazalo wlascicieleom podwyzszac czynsz powyzej okreslonej kwoty. Szlachetne pobudki doprowadzily wielu wlascieli do bankructwa, odebraly im srodki na niezbedne remonty a wysoka inflacja, z ktora Portugalia zmagala sie w latach 1975-85 spowodowaly, ze czynsze w wielu przypadkach wynosily jedynie rownowartosc 80pln 8O 8O 8O

Skomplikowane prawo spadkowe sprawialo tez, ze sprawy ciagly sie latami.

I chociaz ostatnio prawo sie zmienilo na korzysc wlascicieli nieruchomosci, ogromne koszty remontow generalnych skutecznie zniecheca ich do odbudowy.

Nieremontowane od lat kamienice nie spełniały podstawowych wymogow sanitarnych i technicznych. A boom budowlany z poczatku lat 90’, tania ziemia i dostepne kredyty spowodowaly, ze mlodzi ludzie masowo zaczeli opuszczac Porto i przenosic sie na druga strone rzeki Douro, do nowobudowanych blokow i domow w Villa Nuova Gaia.

Według spisu powszechnego w ciagu tylko ostatnich 10 lat Porto stracilo 30% populacji. Zostali tylko starzy ludzie i stare kamienice :cry:

Szacuje sie, ze az 1 na 5 kamienic w centrum Porto jest w zniszczona i opuszczona. To jest jest jednak spory kawalek miasta.

Nadzieja dla Porto jest rosnacy z roku na rok ruch turystyczny. Moze pobyt na mieszkanie w centrum, z widokiem na rzeke i most Luisa I uratuje pare starych, pieknych kamienic.

marze_na napisał(a):P.S. Fajnie, że piszesz :D .

Dziekuje :D
Ja czekam z niecierpliwością na Twoja relacje i zdjecia z Portugalii. Jestem bardzo ciekawa waszych wrazen.
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.09.2018 00:13

W poblizu Palacu Bolsa, przy malym placyku stoi niewielki kosciolek z 1539r Igreja de Sao Jao Novo. Skromna fasada, za ktora kryje sie piekne wnetrze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idziemy dalej a zachodzace slonce robi nam klimat:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dochodzimy spowrotem do Rua de Ferreira Borges, gdzie po sasiedzku z Palacem ma siedzibe Instytut Wina Porto, panstowa instytucja wspierajaca rolnikow i producentow porto w dolinie rzeki Douro:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.09.2018 01:30 przez altezza, łącznie edytowano 4 razy
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.09.2018 00:49

Palac Bolsa

To bylo miejsce, ktore koniecznie chcialam zobaczyc w Porto. Przepiekne wnetrze i monumentalizm swiadczacy o dawnej potedze handlowej miasta. Palacio da Bolsa czyli Palac Gieldy zostal wybudowany na zlecenie Stowarzyszenia Handlowego
z Porto.
Palac powstal po wyburzeniu zniszczonej wskutek pozaru czesci klasztoru sw. Franciszka. Budowa trwala blisko 60 lat, zaangazowala wielu znakomitych artystow XIXw i zostala ukonczona w 1910r.

Obrazek

Zwiedzanie zaczyna sie od mocnego akordu bo od Sali Narodow - Pátio das Naçoes. Piekna mozaika na podlodze
i kopuła z zelaza i szkla robia wrazenie. Na scianach pod kopula umieszczono herby 20 panstw, z ktorymi Porto w tym czasie utrzymywalo bliskie stosunki handlowe. Polski z wiadomych powodow tam niestety nie ma.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.09.2018 01:36 przez altezza, łącznie edytowano 5 razy
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.09.2018 01:22

Na pierwsze pietro prowadzi granitowa klatka schodowa, ktora zdobia wazace po 120kg zyrandole:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pietrze mieszcza sie miedzy innymi Sala Posiedzen, Sala Sadowa i slynna Sala Arabska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wystrój Sali Arabskiej wzorowany jest na grenadyjskiej Alhambrze. Komnata zaprojektowana przez Gonçalvesa de Sousa uznawana jest za najpiekniejsza w Palacu Bolsa. Mauretanski styl i zlote i niebieskie zdobienia pokrywajace sciany robia duze wrazenie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.09.2018 01:47 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 21.09.2018 18:15

PRZE PIĘK NIE :D
Zdjęcia super :)
Już się nie mogę doczekać ... 8)

pozdrawiam, Michał
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.09.2018 22:42

majkik75 napisał(a):PRZE PIĘK NIE :D
Zdjęcia super :)
Już się nie mogę doczekać ... 8)

Dzieki Michał :D
Ja tez nie moge sie doczekac Twojej opowiesci z Porto bo bardzo lubie Twoje relacje. Dzis totalnie mnie zauroczyles swoja ubiegloroczna Andaluzja i tegoroczna Barcelona.
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 22.09.2018 01:01

Zwiedzanie Palacio da Bolsa zajmuje okolo godziny. Jest pozne, marcowe popoludnie, niedlugo zacznie sie sciemniac wiec postanawiamy spedzic wieczor na Ribeirze. Tym bardziej, ze do Cais do Ribeira mamy tylko pare krokow. Zagladamy jeszcze na moment do kosciola Sw. Mikolaja:

Obrazek

Obrazek

I do zaulkow opodal:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

By po chwili dojsc do Rua de Sao Jao, uliczki prowadzacej wprost do Praca da Ribeira czyli glownego placu dzielnicy.
Jest sobota, mijany tlum coraz wiekszy. Mnostwo turystow ale i wielu lokalsow.
Ribeira sie zmienia pod turystow ale sklepy z pamiatkami i nowe restauracje wciaz jeszcze sasiaduja z tradycyjnymi malymi zakladami uslugowymi:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Praca da Ribeira, glowny i najstarszy plac dawnej dzielnicy rybackiej. Tu juz od XIVw skupialo sie zycie gospodarcze Ribeiry. Przebudowany i zmodernizowany po pozarze w XVIII wieku jest do dzis sercem Ribeiry.
Miejsce to ma swoj niewatpliwy urok, uliczni grajkowie, knajpki i wystepy sciagaja tu tlumy turystow w calego swiata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

My trafilismy na takie oto dzieciece popisy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.09.2018 02:01 przez altezza, łącznie edytowano 2 razy
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 22.09.2018 01:22

Nadbrzeże Ribeiry - Cais da Ribeira to obecnie typowo turystyczny deptak miejski, z barami, restauracjami, straganami z pamiatkami. Malowniczo wygladaja stare, kolorowe kamieniczki, zacumowane przy nadbrzezu łodzie i kuszace neonami piwniczki porto na nadbrzezu Vila Nuova Gaia. A nad wszystkim goruje symbol Porto - slynny Most Luisa I.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.09.2018 02:19 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 22.09.2018 12:44

altezza napisał(a):Dzieki Michał :D
Ja tez nie moge sie doczekac Twojej opowiesci z Porto bo bardzo lubie Twoje relacje. Dzis totalnie mnie zauroczyles swoja ubiegloroczna Andaluzja i tegoroczna Barcelona.

Dziękuję ... :oops:
Tak, szczególnie Andaluzja to jest region do którego na pewno jeszcze będę chciał wrócić ...

pozdrawiam, Michał
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 22.09.2018 13:00

Normalnie śledzę z wypiekami :oops: I sprawdzam czy miejsca, które pokazujesz są na mojej trasie ;) Na razie wszystko mam, czekam co będzie jeszcze :?:

pozdrawiam, Michał
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 26.09.2018 22:31

majkik75 napisał(a):Normalnie śledzę z wypiekami :oops: I sprawdzam czy miejsca, które pokazujesz są na mojej trasie ;) Na razie wszystko mam, czekam co będzie jeszcze :?:

No to mi zrobiles dzien :oops:
Znajac Twoje perfekcyjne logistyczne przygotowanie wyjazdow i zwiedzania juz Ci moge powiedziec, ze zobaczysz w Porto duzo, duzo wiecej niz ja zobaczylam w te niecale 2 dni, ktore mialam tam na zwiedzanie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Lizbona i Porto - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019