Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Lizbona i Porto

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 06.02.2018 02:54

Rozwiazanie testu na spostrzegawczosc :D
Nie powiem, ze nie bylam zdziwiona. Jak widac tradycyjne "tu bylem" przybralo nowa forme :D

Obrazek

Wracamy na Alfame. Uliczki przy zamku upstrzone sa sklepikami z pamiatkami. Jedne zwykle, jak wszedzie, inne mniej banalne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sciany kamieniczek ozdobione sa tradycyjnym azulejos. Znajdziemy tu miedzy innymi azulejos z wizerunkiem Sw. Antoniego, jednego z patronow miasta, ba nawet cale sceny z zycia swietego. Kult Sw. Antoniego znanego na swiecie jako Sw. Antoni z Padwy jest w Lizbonie bardzo duzy. Bo Antoni wsprawdzie w Padwie zmarl ale w Lizbonie sie urodzil i to tu co roku w rocznice jego smierci miasto swietuje. 13 czerwca jest dniem wolnym od pracy, Lizbonczycy ida w uroczystej procesji z figurkami swietego a potem tancza i spiewaja na ulicach i jedza tradycyjne portugalskie grilowane sardynki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod samym zamkiem zwykle jest tloczno, ale wystraczy odejsc nieco od glownej uliczki prowadzacej do zamku zeby zrobilo sie pusto:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tej malej knajpce zjecie sycaca zupe albo pyszna salatke. Ceny wiecej niz przyzwoite.

Obrazek

Obrazek

Dochodzimy do jednej z glownych ulic Alfamy Rua Limoeiro, ktora ciagnie sie od katedry Se.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy Rua Limoeiro stoi malutki kosciol Sw. Lucji a tuz przy nim Miradouro de Santa Luzia.
Jest to drugi po Portas do Sol najpopularniejszy punkt widokowy w Lizbonie. Mamy stad widok na Tag, jest sporo lawek gdzie mozna przysciasc i podziwiac Alfame. Sciany kosciola Sw. Lucji przyozdobione sa dwiema duzymi mozaikami z azulejos. Jedna przedstawia plac Terreiro do Paco czyli obecny plac Comercio tak jak wygladal przed trzesieniem ziemi, druga mozaika pokazuje krzyzowcow oblegajacych zamek Sw. Jerzego. Miradouro de Santa Luzia wyglada szczegolnie pieknie od wiosny do jesieni, kiedy kwitna bugenwille. Zdjecia z kwitnacym krzewem robilam pod koniec pazdziernika i wciaz wygladal cudnie, zwlaszcza na tle bialych scian kosciolka i blekitnego nieba :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolica Miradouro de Santa Luzia poznym marcowym popoludniem wyglada tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 07.02.2018 12:03

Doslownie kilka krokow powyzej Miradouro de Santa Luzia i kosciola Sw. Lucji jest najbradziej znany lizbonski punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stoi tu figura Sw. Wincentego z Saragossy trzymajacego w dloni statek z dwoma krukami - symbol Lizbony.

Obrazek

Latem funkcjonuje tu maly kiermasz z roznosciami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Portas do Sol jest kawiarenka i zielony lizbonski kiosk z napojami i kawa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kawiarni, w wielkich donicach stoja taki okazy :D

Obrazek

Obrazek

Stojac na balkonie widokowym rzeczywiscie mozna sie poczuc jakby sie stalo u bram slonca. Zwykle turystow tu mnostwo bo kazdy chce uwiecznic aparatem najslynniejszy widokowkowy obrazek z Lizbony.
Alfama w calej okazalosci. Stad zobaczymy i Kosciol Sw. Wincentego i kopule Panteonu Narodowego i Kosciol Sw. Michala. Stad mamy tez fajny widok na Tag.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 08.02.2018 01:45

Schodzac lub zjezdzajac tramwajem 28 dwa przystanki w kierunku dzielnicy Baixa dotrzecie do lizbonskiej Katedry Se.
Jest to najstarszy i glowny kosciol Lizbony pod wezwaniem Najswietszej Maryi Panny. Wzniesiony w XII wieku na planie krzyza lacinskiego, zniszczony podczas trzesienia ziemi z 1755r, odbudowany po zniszczeniach na poczatku XXw.
Zwiedzanie kosciola jest bezplatne, bilety trzeba jednak kupic do zwiedzania skarbca i kruzgankow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Obrazek[/URL]

Przy bocznej scianie katedry jest rosna drzewka pomaranczowe :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od frontu katedra sasiaduje z kosciolem Sw. Antoniego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy katedrze i przystanku tramwajowym jest maly placyk i stoi popiersie aktora Augusta Rosy. Tam zobaczylismy takiego sympatycznego oryginala, ktorego pasiasty stroj idealnie pasowal do otoczenia. Co ciekawe rok pozniej znow spotkalismy go w centrum Lizbony. Poznalismy go od razu, charakterystyczna postac :D

Obrazek

Obrazek
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 19.02.2018 00:41

Na koniec rzut oka na Lizbone z najwyzej usytuowanego punktu widokowego w miescie - Miradouro da Senhora do Monte. Miesci sie on w graniczacej z Alfama dzielnicy Graca, jeden przystanek (w gore) tramwajem 28 od klasztoru Sw. Wincentego i krotki spacerek od Miradouro da Graca. Miejscowka wciaz bardziej popularna wsrod lokalsow niz turystow. Stoi tu kapliczka Sao Gens z 1700r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu widac, ze architektoniczne potworki zdarzaja sie wszedzie :?

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2018 22:36 przez altezza, łącznie edytowano 2 razy
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 19.02.2018 01:59

Gdzie spalismy w Lizbonie?

Dwukrotnie mieszkalismy w Hotelu Fenix Lisboa.
https://www.trivago.ie/lisbon-50993/hot ... sboa-41525

Hotel miesci sie przy placu Markiza de Pombal, bezposrednio pod hotelm jest stacja metra o tej samej nazwie. W 10 minut piechota, idac slynna butikowa Avenida de Liberdade dojdziecie do Placu Rossio a w 5 minut dojedziecie metrem na Chiado.
Hotel ma 4 gwiazdki i niezle ceny . Wygodne lozka, duze pokoje i duze lazienki. I znakomite sniadania, o ktorych mozna by pisac i pisac. Po takim sniadaniu dotrwacie spokojnie do kolacji :D
Rondo przed hotelem jest bardzo ruchliwe ale okna od ulicy sa dzwiekoszczelne wiec w pokoju jet przyjemnie cicho :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice hotelu i sam hotel (nazwy oczywiscie "wymazano"), kawalek pomnika Markiza Pombala, rondo i uliczki przylegajace do ronda mozecie sobie poogladac na tej reklamie VW :D

Tak przy okazji to widze ostatnio sporo reklam samochodow kreconych w Lizbonie, zwlaszcza w okolicach mostu 25 Kwietnia :)

Na trzeci raz w Lizbonie braklo "trojek" w Fenix Lisboa wiec zarezerwowalismy O Jardim Tessa przy Avenida Almirante Reis. https://www.hotelscombined.com/Hotel/O_ ... _Tessa.htm

Przy tym rodzinnym pensjonacie jest stacja metra linii zielonej Anjos i 5 minut jazdy do Placu Rossio.
Pokoje odnowione i czysciutkie. Nasz apartament skladal sie z 2 sypialni i dwoch lazienek :D
Sniadanka bardzo skromniutkie w porownaniu do tych z Fenix Lisboa. Uroku hotelikowi dodaje malutki ogrodek, w ktorym mozna zjesc sniadanie albo odpoczac po intensywnym zwiedzaniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za kazdym razem jak jestesmy w Lizbonie idziemy na pizze do pizzeri Zero Zero przy Rua de Escola Politecnica, tuz przy Ogrodzie Botanicznym. Pare krokow od stacji Metra Rato z jednej strony i Miradouro Sao Pedro de Alcantara z drugiej. Ulica ta jest zroszta pelna knajpek, barow i restauracji wiec warto tu przyjsc nawet jak sie nie lubi pizzy :D

Obrazek

Obrazek

Ale jak lubicie pizze, wino albo dobre piwo to warto do Zero Zero przyjsc. W srodku tygodnia nie ma problemu ze stolikami ale od piatku do niedzieli jest tak duzo ludzi, ze trzeba czekac na stolik nawet 45 minut. Jest tez fajny ogrodek, do ktorego zza muru "zagladaja" palmy z ogrodu botanicznego. Mila pani zapisze Wasze imie na tablicy, da numerek, na ktory mozna zamawiac drinki, ktore umila czekanie :D Ja uwielbiam ichniejsze Rossini :D
Pizze przygotuja i wypieka w ogromnym piecu pracowici Azjaci. Jest pyszna :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pozegnanie z Lizbona moment tuz przed wschodem slonca zlapany przy wejsciu na lotnisko.
Pamietajcie, ze wszystkie przyloty i wiekszosc wylotow sa do i z Terminala 1. Ale odloty tzw tanich linii jak Ryanair czy Wizzair odbywaja sie z Terminala 2. Dojezdza tam spod terminala 1 bezplatny autobus. Jezdzi co 10-20 minut a dojazd trwa pare minut.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2018 22:37 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.02.2018 11:51

Hej, piękne ujęcia, ale ostatnie zdjęcia mi się nie wyświetlają niestety

:papa:
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 21.02.2018 22:33

tony montana napisał(a):Hej, piękne ujęcia, ale ostatnie zdjęcia mi się nie wyświetlają niestety

Nie wiem dlaczego, sprawdzalam na kilku kompach i jest ok. Ale wrzuce je jeszcze raz.

Mam nadzieje, ze choc troche udalo mi sie niezdecydowanych przekonac do odwiedzenia Lizbony. Bo chociaz nie jest ona slawna jak Paryz, pelna historii jak Rzym czy Florencja czy modna jak Barcelona to jest wciagajaca i autentyczna. Urokliwe waskie uliczki, czerwone dachy domow, pastelowe elewacje i zolte tramwaje a wszystko to w rytmie slow. Nie czuje sie, ze Lizbona to stolica, w starych dzielnicach, tych najciekawszych zycie wciaz plynie wolno. Mieszkancy znajduja tu jeszcze czas na przystaniecie przy zielonym kiosku na aromatyczne espresso czy ploteczki z sasiadka na laweczce. Ludzie sa przemili i usmiechnieci mimo coraz wiekszej ilosci turystow przemierzajacych Alfame w gore i w dol a ceny w lokalach nadal rozsadne. Musze przyznac, ze w Lizbonie czuje sie tak dobrze, ze moglabym tam mieszkac na stale 8)

Ale miasto sie zmienia. Widza to zwlaszcza ci, ktorzy przyjechali do Lizbony juz jakis czas temu. Anna Maria Jopek i Marcin Kydrynski kupili mieszkanie na Alfamie w 2008. Po 10 latach mowia to, co juz widac, ze Lizbona zmienia sie pod turystow. Znikaja stare domy a w ich miejsce powstaja nowe, na hotel lub apartamenty. Na prawie kazdym zdjeciu ze starej czesci Lizbony zobaczycie dzwigi. To winduje ceny i sprawia, ze Lizbonczycy szukaja tanszych mieszkan dla siebie poza centrum. A to z kolei powoduje, miasto traci swoj autentyzm. Znaja ten problem wszystkie miasta, ktore sa atrakcja turystyczna.

Lizbone z czasow zanim odkryli ja turysci pokazal Wim Wenders w filmie “Lisbon Story”
http://www.filmweb.pl/film/Lisbon+Story-1994-988/descs

Wspolczesna Lizbona ale z historia milosna z czasow Rewolucji Gozdzikow zobaczycie w filmie “Nocny pociag do Lizbony”

Lizbona zagrala tez w “Domu dusz” z Meryl Streep, Jeremy Ironsem, Antonio Banderasemi.
http://www.filmweb.pl/film/Dom+dusz-1993-5131

W maju Lizbona bedzie tez gospodarzem konkursu Eurowizji po ubieglorocznej wygranej Salvadora Sobrala.
I ta muzyka idealnie oddaje lizbonski rytm i charakter.

marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.07.2018 16:35

Piękny dzień spędziłam z tą relacją :!: Przeczytałam jeszcze raz, tym razem ciurkiem od deski do deski.
Fantastyczny przewodnik stworzyłaś, a ja wędrując po mapie Twoimi śladami przypinałam pinezki w kolejnych pięknych i wartych odwiedzenia miejscach 8) .

Dziękuję Ci serdecznie :!:
aga_stella
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 06.07.2018 19:34

Super relacja, też przyłączam się do podziękowań.
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 06.07.2018 23:08

marze_na napisał(a):Piękny dzień spędziłam z tą relacją :!: Przeczytałam jeszcze raz, tym razem ciurkiem od deski do deski.
Fantastyczny przewodnik stworzyłaś, a ja wędrując po mapie Twoimi śladami przypinałam pinezki w kolejnych pięknych i wartych odwiedzenia miejscach 8) .

Dziękuję Ci serdecznie :!:

aga_stella napisał(a):Super relacja, też przyłączam się do podziękowań.

To ja dziekuje marze_na i aga_stella za wizyte, poswiecony czas i takie mile slowa :oops:
Bardzo sie ciesze, ze cos z tego watku przyda Wam sie przy planowaniu wypadu do Lizbony.
Naprawde dziewczyny zrobilyscie mi dzien :hearts: :hearts: :hearts:
te kiero
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.07.2018 07:09

Nie ukrywam, że przed wyjazdem ta Twoja relacja, również była i u mnie na tapecie przed wyjazdem, niestety na miejscu czas i miejsce zweryfikowały plany. Jednak i tak na pewno kiedyś skorzystam z tych wszystkich wskazówek. Mz jest to Lisboa najlepiej pokazana z tego co przyszło mi oglądać.
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.07.2018 10:20

altezza napisał(a):To ja dziekuje marze_na i aga_stella za wizyte, poswiecony czas i takie mile slowa :oops:

To była czysta przyjemność.

altezza napisał(a):Bardzo sie ciesze, ze cos z tego watku przyda Wam sie przy planowaniu wypadu do Lizbony.

Wynotowałam sobie trochę praktycznych uwag :).

Dużo czasu spędziłam w ostatnim tygodniu na czytaniu o Lizbonie i w zasadzie jestem zdecydowana na zakup lisbona card. Rozważałaś kiedyś jej opłacalność?
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 07.07.2018 11:59

te kiero napisał(a):Nie ukrywam, że przed wyjazdem ta Twoja relacja, również była i u mnie na tapecie przed wyjazdem, niestety na miejscu czas i miejsce zweryfikowały plany. Jednak i tak na pewno kiedyś skorzystam z tych wszystkich wskazówek. Mz jest to Lisboa najlepiej pokazana z tego co przyszło mi oglądać.

Bardzo dziekuje :hearts:

marze_na napisał(a):
Dużo czasu spędziłam w ostatnim tygodniu na czytaniu o Lizbonie i w zasadzie jestem zdecydowana na zakup lisbona card. Rozważałaś kiedyś jej opłacalność?

Tak, zastanawialismy sie czy jej nie kupic ale wyszlo nam, ze nie wykorzystalibysmy wiekszosci oferowanych znizek i taniej wychodzily nam stardardowe karty viva viagem + wstepy bez znizek.

Podobne wnioski i szczegolowe wyliczenia znajdziesz tu:
http://www.sekrety-lizbony.pl/lisboa-card

Marze_na na kiedy planujesz Lizbone? Juz nie moge sie doczekac Twojej relacji :D
marze_na
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.07.2018 20:16

altezza napisał(a):
marze_na napisał(a):

Tak, zastanawialismy sie czy jej nie kupic ale wyszlo nam, ze nie wykorzystalibysmy wiekszosci oferowanych znizek i taniej wychodzily nam stardardowe karty viva viagem + wstepy bez znizek.

Podobne wnioski i szczegolowe wyliczenia znajdziesz tu:
http://www.sekrety-lizbony.pl/lisboa-card

Też liczę i mi wychodzi, że kartę zdecydowanie warto kupić. Rozważam zakup tej na 72h za 40 €.

Zestawiłam miejsca w samej tylko Lizbonie, które chcę zobaczyć, a na które karta daje zniżki:

zniżki LC.jpg

Już tu karta się zwraca. A dochodzą jeszcze zniżki w Sintrze oraz darmowe korzystanie z komunikacji: metra, tramwajów, wind przez trzy dni, również dojazd pociągiem do Sintry.

altezza napisał(a):Marze_na na kiedy planujesz Lizbone? Juz nie moge sie doczekac Twojej relacji :D

Lecimy 28 sierpnia. Najpierw 5 dni w Lizbonie, potem 7 na Algarve i na koniec 2 dni w Faro.
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 07.07.2018 23:06

Alez Ty to masz wszystko rozpisane 8O Szacun!
I juz widze, ze wiekszosc miejsc z Twojej listy odwiedzalam na raty, czyli nie podczas jednego pobytu w Lizbonie wiec z karta wyszloby mi drozej bo nie wykorzystalabym oferowanych znizek. Ale faktycznie, przy Twoim planie zawiedzania rozpisanym na 5 dni rzeczywiscie Lisboa Card ma sens.

Ten Pilar 7 Bridge Experience wyglada swietnie! Jak ja moglam go przeoczyc? :cry:

marze_na napisał(a):Lecimy 28 sierpnia. Najpierw 5 dni w Lizbonie, potem 7 na Algarve i na koniec 2 dni w Faro.

Szczerze zazdroszcze Ci tych 5 dni w Lizbonie i ponad tygodnia w Algarve. Az mi sie micha cieszy na wspomnienie tych cudnych miejsc :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Lizbona i Porto - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019