Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Lizbona i Porto

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 27.09.2018 01:27

Na koncu "deptaka" na Ribeirze, tuz przy wjezdzie na Most Luisa I jest dolna stacja kolejki Funicular dos Guindais. Kolejka to rodzaj windy, ktora w doslownie kilka minut przeniesie nas z dolu, z samego nabrzeza Douro na gore, w okolice dworca Sao Bento i Katedry Se. Funicular w Porto zaczal kursowac w 1891 ale juz 2 lata pozniej doszlo do wypadku. Wskutek bledu ludzkiego i wady technicznej wagonik, zupelnie niekontrolowany, zjechal z duza predkoscia z gornej stacji. Ofiar smiertelnych nie bylo ale operator kolejki postanowil zawiesic jej funkcjonowanie na 2 miesiace, w czasie ktorych miano dokonac niezbednych zmian projektowych wagonika. 2 miesiace przeciagnely sie o 111 lat bo Funicular dos Guindais zaczal ponownie wozic ludzi dopiero w 2004 roku 8O
Bilet kosztuje €2.50 a przejazd trwa ok 2 minut. Wsiadajac na dolnej stacji trzeba odczekac kilka minut w kolejce. Wsiadajac na gorze zwykle kolejki sa mniejsze i latwiej o strategiczne widokowo miejsce.
Mnie sie to nie udalo i zamiast widokow z kolejki mam widok na kolejke :D

Obrazek

Spod gornej stacji kolejki jest tylko 400 metrow do Ketedry Se.
Katedra powstala w XIIw, a gotyckie kruzganki dobudowano w XIVw.
Katedre, zakrystie i kruzganki mozna zwiedzac, my niestety spoznilismy sie, katedra juz sie zamykala wiec moglismy ja obejrzec jedynie z zewnatrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obeszlismy tez katedre wijacymi sie wokol waskimi uliczkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Palac Buskupow w latach 1916-1956, kiedy Portugalia chciala wzorem Francji byc calkowicie laicka i wojowala z kosciolem byl siedziba Rady Miasta.

Obrazek

Przed katedra jest duzy Plac Katedralny (Terreiro de Se), posrodku ktorego stoi pregierz, ktory jest odrestaurowana w 1945r kopia oryginalnego z XVIIIw.

Obrazek

Z murow otaczajacych plac mozna podziwiac panorame starego Porto i magazyny porto po drugiej stronie rzeki.

Obrazek

Obrazek
tony montana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 27.09.2018 19:02

Fajnie, że wznowiłaś relację Altezza (i to jak zwykle o nieco szalonych porach)

Piękne kolory w Porto, nie byłem, ale jest kiedyś plan na to miasto

:papa: :papa:
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 27.09.2018 19:14

altezza napisał(a):No to mi zrobiles dzien :oops:
Znajac Twoje perfekcyjne logistyczne przygotowanie wyjazdow i zwiedzania juz Ci moge powiedziec, ze zobaczysz w Porto duzo, duzo wiecej niz ja zobaczylam w te niecale 2 dni, ktore mialam tam na zwiedzanie.

Aż mi wstyd, ale chyba taki perfekcyjny nie jestem ... :oops: :wink:

Rozumiem, że nie jechaliście tą kolejką do góry ? Też właśnie nie mam w planach, bo nie mam poczucia, że mi coś ułatwi ...
Bardziej wolałbym chyba wagonik nad Vila Nova de Gaia 8)

pozdrawiam, Michał
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 28.09.2018 22:36

majkik75 napisał(a):
Rozumiem, że nie jechaliście tą kolejką do góry ? Też właśnie nie mam w planach, bo nie mam poczucia, że mi coś ułatwi ...
Bardziej wolałbym chyba wagonik nad Vila Nova de Gaia 8)

Jechalismy nia do gory bo jak napatoczyliśmy sie na dolna stacje to odechcialo nam sie wspinania po schodach :oops: :D
Ale z czystym sumieniem mozna sobie ta przejazdzke odpuscic wiec dobrze, ze nie masz jej w planach :)
I zgadzam sie, ze wagonik nad Vila Nova Gaia jest zdecydowanie lepszym pomyslem - raz, ze wagoniki gesto rozlokowane na linie powoduja, ze nie sa zapchane a dwa, ze widoki bedziesz mial lepsze bo i na stare Porto i na Gaie.
Ostatnio edytowano 29.09.2018 00:58 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 28.09.2018 22:42

tony montana napisał(a):Fajnie, że wznowiłaś relację Altezza (i to jak zwykle o nieco szalonych porach)

Ze tez to zauwazyles 8O :lol: Jestem typowa sowa wiec zaczynam w miare funkcjonowac po 12 w poludnie. I z kazda godzina moja forma rosnie :oczko_usmiech: Ale zeby nie wygladalo to tak zle to usprawiedliwie sie tym, ze w mojej strefie czasowej jest o godzine wczesniej 8)
Ostatnio edytowano 28.09.2018 23:10 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 28.09.2018 23:10

Na koniec pierwszego dnia w Porto zupelnie przypadkowo trafilismy jeszcze do gastronomicznego nieba :D
Bom Sucesso Market szczesliwie sasiaduje bowiem z hotelem, w ktorym mieszkalismy. Kiedys miescilo sie tam targowisko a po przebudowie w 2013 otworzono miejsce, gdzie mozna i cos zjesc i obejrzec koncert lub wystawe. Weszlismy do srodka zwiedzeni niesamowitymi zapachami. A tam mnostwo ludzi, praktycznie sami lokalsi i dziesiatki (a dokladnie 44) stoiska z jedzeniem. Tam jest wszystko - dominuje oczywiscie kuchnia portugalska ale jest i amerykanska i wloska i azjatycka. Sa tez desery i stoiska z napitkami %. Dla vegan i dla miesozercow. A wszystko w normalnych, nieturystycznech cenach 8O No raj po prostu :D
Naprawde zajelo nam troche obejscie wszystkiego i zdecydowanie sie co wybrac. A potem drugie tyle szukalismy wolnego stolika przechadzajac sie z tacami pelnymi jedzenia pomiedzy tlumem. Tam byly cale rodziny, z malymi dziecmi, z nastolatkami. Wygladalo to jak rytual: w sobote jemy poza domem. Na wielkim ekranie tv lecial mecz FC Porto z SC Braga a niektorzy bardzo zywiolowo reagowali na syutuacje na boisku :D Normalnie czulismy sie jak u mieszkanca Porto na kolacji :D
Polecam kazdemu jak bedziecie miec po drodze albo mozna dojechac metrem kilka przystankow z centrum - np. ze stacji Sao Bento i wysiasc na Casa da Musica.

https://www.infoporto.pt/en/bom-sucesso-market/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 29.09.2018 00:00

Drugi dzien zaczynamy od wizyty z Casa da Musica, w koncu mieszkamy po sasiedzku :)
Casa da Musica czyli Dom Muzyki jest dzielem Holendra Rema Koolhaasa
Casa da Musica powstal w ramach projektu Porto - Europejska Stolica Kultury 2001. Ale zostal ukonczony i oddany do uzytku dopiero w 2005 :wink: Projekt zostal nagrodzony w 2007 przez Krolewskie Brytyjskie Stowarzyszenie Architektow.
Jest to pierwszy nowowybudowany budynek w Portugalii calkowicie dedykowany muzyce. Jest siedziba orkiestry symfonicznej, odbywaja sie tam koncerty muzyczne, spotkania muzykologow, warsztaty muzyczne, koncerty dla dzieci czy noce techno.
Calosc ma 22 tys m2 i sklada sie z dwoch sal koncertowych. Pierwsza na 1238 miejsc, druga na 300 miejsc siedzacych lub 650 stojacych. Dodatkowo sceny i widownie w kazdej z sal mozna dowolnie aranzowac w zaleznosci od charakteru koncertu.
Dom Muzyki stoi przy Avenida da Boavista, przy rondzie i naprawde nie sposob go przeoczyc:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 29.09.2018 00:43

Reszte przedpoludnia postanowilismy spedzic nad oceanem wiec pojechalismy do Foz do Douro.
Pogoda byla taka sobie, niezbyt cieplo, troche slonca ale glownie widzielismy niebo zaslane chmurami. Zdecydowanie gorsza aura niz ta w Lizbonie, w koncu jestemy ponad 300km na polnoc od Lizbony. Ale na Foz do Douro i tak jest calkiem sporo niedzielnych spacerowiczow. W lecie, przy slonecznej pogodzie musi tu byc niezly tlok.
Zaczynamy nasz spacer przy mini latarni i idziemy wzdluz wysadzanej palmami Avenida de Dom Carlos I.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.09.2018 14:18 przez altezza, łącznie edytowano 1 raz
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 29.09.2018 19:04

Ała, ała ... :!: 8O Będę nudny, przepięknie i zdjęcia ... 8)
Ciekawe jaki mieliście hotel, bo nasz jak policzyłem jest 100m od tego Bom Sucesso Market. Będzie pojedzone :oops: :lol:

pozdrawiam, Michał
Buber
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 30.09.2018 13:37

Dzięki Altezza - podoba mi się to Porto, muszę tam być :D .
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 30.09.2018 14:15

majkik75 napisał(a):Ciekawe jaki mieliście hotel, bo nasz jak policzyłem jest 100m od tego Bom Sucesso Market. Będzie pojedzone :oops: :lol

Dobra lokalizacja -ladna okolica, blisko centrum a jednoczesnie bez tlumow turystow, ciszej i taniej a Bom Sucesso Market to dodatkowy bonus!
Mieszkalismy w Hotel Fenix Porto :)

Buber napisał(a):Dzięki Altezza - podoba mi się to Porto, muszę tam być :D .

Bardzo sie ciesze i zapraszam na wiecej Porto :D
altezza
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) altezza » 30.09.2018 15:11

Idac dalej dochodzimy do skrzyzowania Avenida Dom Carlos I z Rua do Passeio Alegre gdzie jest pierwszy i koncowy przystanek zabytkowej linii tramwajowej nr 1, ktora jedzie wdluz rzeki Douro do centrum Porto, pod kosciol Sw. Franciszka. Cala trasa to ok 5km, bilet kosztuje €3 za przejazd w jedna strone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tony montana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2018 18:44

Jameson w Porto? :)
:boss:
mysza73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.09.2018 18:48

Też się wybieram :oczko_usmiech:
tony montana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.09.2018 19:07

mysza73 napisał(a):

Też się wybieram :oczko_usmiech:

Bilety na październik już kupiłaś pewnie?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Lizbona i Porto - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019