Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 10.03.2010 08:47

Zapisuję się do czytelni, Korsyka jest piękna, gór podczas naszego pobytu widzieliśmy mało więc tym bardziej czekam na kolejne odcinki :)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.03.2010 09:23

Franz napisał(a):A mnie na życzenie, o każdej porze,
dwóch murzynów po górach nosiło w śpiworze.
:lol: :lol: Ale to ładne :lol: Tylko wiesz - chyba raczej bardziej o mnie :wink: - dzięki Tobie (i jeszcze kilku innym forumowym górołazom) śnię sobie przed komputerem jakby to fajnie było po górach połazić :D

Wracając do tematu - a kiedy będzie cdn? Wiesz, bo tu się jednak czeka :D


pozdrawiam i słonecznego dnia życzę
:D :D :D


ps. Weldonie - brałam też pod uwagę, że słowo "hardcorowy" jest wieloznaczne :D :D :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.03.2010 09:50

Tymona napisał(a):brałam też pod uwagę, że słowo "hardcorowy" jest wieloznaczne :D :D :D

Ja brałem pod uwagę tylko to, że czasami, bezwiednie, trzymam się oparcia oglądając zdjęcia i czytając opowieść.

Chyba mam wybujałą wyobraźnie (no wiesz, WSS :wink: ), ale Franz (a ostatnio również Nomad)
nie szczędzili mocnych wrażeń :)

Po prostu przy słowach "... zbliżając się z wolna do wyspy..." dostaję gęsiej skórki,
bo zdaję sobie sprawę, że .... zaraz się zacznie :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.03.2010 10:52

Carnivalka, Arek, Maciej - cieszę się, że tu zajrzeliście.
Mam nadzieję, że nie zawiodę oczekiwań, a na pewno Maciej będzie usatysfakcjonowany. ;) Dla mnie wyspa, to po prostu góra o bardzo wyraźnie zaznaczonej poziomicy zero. :lol:

mariusz-w napisał(a):Wojtek już z Cypru na Korsyce !!!

Ta Korsyka już czekała u mnie długo w kolejce. Na tyle długo, że teraz musialem na nowo fotki do pierwszej odsłony przygotować. Bo gdy się do niej przymierzałem, jeszcze stosowałem wymiary 720 x 540. Teraz daję maksymalny rozmiar.

JacYamaha napisał(a):Kurcze Wojtek - kolejna rozpoczęta relacja 8O
Gratuluję podzielności uwagi i trzymam za słowo, że słowa będzie mało :wink:

Podzielność uwagi kiedyś miałem niezłą. Teraz już znacznie spadła, niestety.
I tak wytrwałem w postanowieniu, że kolejne wspomnienia zacznę dopiero, gdy skończę dwa inne tematy. A że skończyłem się udzielać w wątku słowackim i zakończyłem suplementem Alpy Julijskie, to dałem jednej relacji zielone światło. :)
A o małosłowie u mnie łatwo. ;) Wielosłowie sprawia problem...

Tymona napisał(a):Wracając do tematu - a kiedy będzie cdn? Wiesz, bo tu się jednak czeka

Będę się starał sprawnie snuć te wspomnienia. Oczywiście, nie zaniedbując innych tematów.

weldon napisał(a):Po prostu przy słowach "... zbliżając się z wolna do wyspy..." dostaję gęsiej skórki,
bo zdaję sobie sprawę, że .... zaraz się zacznie :lol:

:lol: Dziękuję, już poprawiłem. :lol:
Powinienem jednak poświęcić jakiś czas na sprawdzenie tego, co spod klawiatury wyszło na ekran. :roll:

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.03.2010 11:14

Na Korsykę i Sardynię też kiedyś pewnie się wybierzemy, ale kiedy? trudno powiedzieć :roll: , może ta relacja przekona mnie do przyspieszenia tego terminu? :wink:

Franz napisał(a):nocleg przed przeprawą promową spędzając na wzgórzach ponad miastem


Pierwsza wskazówka jak się do tego zabrać już jest :lol: :wink:

Wypady nietypowo-hardcorowe to zdecydowanie coś, co lubię najbardziej, dlatego i ja czekam na c.d.

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.03.2010 14:40

kulka53 napisał(a):Na Korsykę i Sardynię też kiedyś pewnie się wybierzemy, ale kiedy? trudno powiedzieć :roll: , może ta relacja przekona mnie do przyspieszenia tego terminu? :wink:

Lubisz góry - jedź na wyspy! :lol:

Tak na marginesie - pomysł Korsyki i Sardynii napadł na mnie dosyć późno i błyskawicznie się zrealizował. Przez całą zimę byliśmy nastawieni na Hiszpanię od Andaluzji po Asturię. W czerwcu pomyślałem o zmianie planów i na początku lipca wyruszyliśmy. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Odeta
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 28
Dołączył(a): 27.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Odeta » 10.03.2010 21:41

Jestem i czytam:-) Suuuupeerrrr... no i foty jak zwykle piękne!
Pozdrawiam!
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 10.03.2010 22:33

Witaj Franz.

Wyciśniesz z siebie wszystko, a raczej z wyspy.
Zresztą jak zawsze z każdego miejsca, gdzie jesteś.
Ciekawostki, nowe miejsca, 8O super krajobrazy -czy tego można nie lubić :?: :D

Dealer-Franz-szybko uzależniasz :devil:.
Po zażyciu pierwszej tabletki pod tajemniczą nazwą "Turcja w cztery tygodnie: Dolina Baśniowych Kominów", przyszedłem po drugą :wink:.
Nie łatwo będzie wyjść z tego nałogu.
Wymyśl coś, albo sponsorujesz mój odwyk :wink:.

Pozdrawiam.
Piotr.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2010 10:51

Odeta napisał(a):Jestem i czytam:-) Suuuupeerrrr... no i foty jak zwykle piękne!

Witam Cię i cieszę się, że i w ten kącik zajrzałaś. Mam nadzieję, że jeszcze kilkoma innymi fotkami też uda mi się sprawić Ci przyjemność. :)

Postaram się jeszcze dziś wzbogacić ten wątek.

nomad napisał(a):Nie łatwo będzie wyjść z tego nałogu.
Wymyśl coś, albo sponsorujesz mój odwyk .

Kolejnym etapem rozwoju nałogu jest powędrowanie osobiście w te miejsca. ;) Ale - przecież Ty już jesteś na tym etapie! :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2010 17:41

Ponad przełęczą stoi kolejna genueńska wieża - Tour de Seneque. Pochodząca z XVw. wieża postawiona została na miejscu znacznie starszej budowli, w której podobno w latach 41 - 49 n.e. przebywał rzymski filozof i poeta - Seneka Młodszy.

Seneka nie polubił Korsyki. Wyraził się o niej słowami: "Czy można gdziekolwiek indziej znaleźć miejsce tak puste i tak ponure, jak ta skalista wyspa?". Ale trudno mu się dziwić, skoro przebywał tu na zesłaniu, z dala od ulubionego, rzymskiego dolce vita, posądzony przez żonę Klaudiusza, Messalinę, o romans z siostrą Kaliguli.

Korsykanie odwdzięczyli mu się anekdotą na temat jego romansu z córką pasterza. Bracia dziewczyny mieli dorwać amanta i natrzeć solidnie pokrzywami najczulsze miejsca na jego ciele.

Obrazek

Obrazek

Z przełęczy zjeżdżamy na zachodnie wybrzeże Cap Corse w pobliżu miejscowości Pino.

Obrazek

Obrazek

Droga wije się wzdłuż brzegu, wspinając się często na wysokość między 100 a 200m ponad linią brzegową.
Według cieszących się coraz większą popularnością teorii, odkrywca Ameryki, najsłynniejszy Genueńczyk, pochodził z Korsyki. Podobno Kolumb urodził się w wiosce Cagnano, leżącej w górach Cap Corse.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mijamy kilka małych wiosek z rozrzuconymi wokół drogi domami. Nasz wzrok pryciągają malownicze kaplice, usytuowane poniżej szosy.
Zbierają się chmury i wkrótce zasnuwają wierzchołki gór półwyspu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 18.03.2010 16:35 przez Franz, łącznie edytowano 2 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2010 17:42

Dojeżdżamy do zatoczki, która zapewne zawsze jest mocno zachmurzona. ;) Przynajmniej, takie odnosimy wrażenie, gdyż w przewodniku mamy jej zdjęcie z niewiele jaśniejszym niebem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed nami Nonza.

Obrazek

W XVIIIw. Korsykanie podjęli walkę narodowowyzwoleńczą. Słabnąca Republika Genueńska, nie mogąc sobie poradzić, poprosiła o pomoc Francję, a w końcu na mocy traktatu zawartego w Wersalu w 1768r odstąpiła jej prawa do wyspy. Po ostrych walkach, Francuzi opanowali Korsykę.

W kwadratowej wieży w Nonzie bronił się przed Francuzami korsykański porucznik Jacques Casella. Z jednego działa i kilku karabinów skałkowych raził oblegających Francuzów z taką energią, że nie odważyli się na szturm i w końcu zaproponowali załodze wieży honorową kapitulację. Nie wierzyli własnym oczom, kiedy ze środka kuśtykając wyszedł raptem jeden wiarus.

Obrazek

Obrazek

Nieco dalej na południe mijamy ruiny franciszkańskiego klasztoru z XIIIw, usytuowanego na skarpie nad samym brzegiem morza.

Mimo niezbyt dobrej widoczności, rozróżniamy już południowe ograniczenie zatoki św.Floriana, kończącej nasz objazd Cap Corse. Odbijamy w górskie pasmo półwyspu, kierując się na przełęcz Teghime.

Obrazek

Obrazek

Mapka przejazdu:

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Ostatnio edytowano 18.03.2010 16:36 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.03.2010 17:45

Co to za miesąc... bo chyba nie przeoczyłem ??? :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2010 17:49

mariusz-w napisał(a):Co to za miesiąc... bo chyba nie przeoczyłem ??? :)

Wakacyjny. Lipiec. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.03.2010 17:58

...to jak u nas ...często lipiec pogodowo ... taki "wakacyjny" ;)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 11.03.2010 20:13

Piękne widoki! Na Korsyce nie byłem i pewnie nie będę. Chociaż...
Chwała Ci za to, że dajesz bezcenne wskazówki, jak można dostać się na tą wyspę. Wystarczy wdać się w romans z siostrą Kaliguli. I broń Boże nie pomylić jej z córką pasterza. :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone