Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 2011

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 07.09.2012 00:43

Iwona75 napisał(a):Joasiu , co to się porobiło ? Gdzie dalszy ciąg ?

Myślałam że relacja będzie skończona po moim powrocie z wakacji , a tutaj cicho....

Pozdrawiam i czekam na uzupełnienie.


Jakoś przed wakacjami nie miałam czasu a potem były cudne dwa tygodnie w Chorwacji 8) Dopiero wróciliśmy i ograniamy się po powrocie...
Ale relację zakończę niebawem, zanim zacznę tę chorwacką :)

Pozdrawiam
Asia.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 07.09.2012 06:19

Super , będę zaglądać . Zarówno do tej , jak i chorwackiej relacji.

Pozdrawiam - Iwona
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 20.09.2012 11:02

Ponieważ niedawno gościliśmy w przepięknym skansenie , przypomniałam sobie że jest taka osoba , której na pewno by się tam podobało.....

Pozdrawiam Joasiu....
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 28.09.2012 12:24

Przepraszam, że tak zaniedbałam relację.
Choć we wrześniu mali podróżnicy wrócili do odpowiednich placówek, nawet nasza najmłodsza dziewczynka została przedszkolakiem :) a ja nie mam za dużo pracy (pracuje w domu i sama sobie jestem szefem ;) ) to jakoś ciągle brakuje mi na wszystko czasu...
Pewnie ciężko mi się było zabrać za zakończenie relacji również przez to, że ostatnia część naszych ubiegłorocznych wakacji trochę nas rozczarowała i czuliśmy mocny niedosyt. Absolutnie nie rozczarowały nas Kaszuby, pogoda była tak kiepska, że ciężko było w pełni docenić piękno tego rejonu.
Jednak coś tam zobaczyliśmy, więc zabieram się za kontynuowanie mojej relacji :)


Odcinek 12
Świat do góry nogami...

Niestety tęcza z poprzedniego wieczoru nie zapowiadała końca deszczu i brzydkiej pogody. Poranek następnego dnia jest ponury, zimny i mokry, wymarzona pogoda na wakacje... Ale wiadomo, że tak naprawdę nie ma złej pogody są tylko złe ubrania, my ubieramy się dobrze i ruszamy na wycieczkę.
Kierunek Szymbark. Jedziemy Drogą Kaszubska, prowadzącą przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Niestety ciężko docenić piękne widoki, kiedy szare, ponure chmury wiszą nisko nad ziemią a wycieraczki na przedniej szybie nieustannie pracują...
Docieramy do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, pierwszego punktu naszego dzisiejszego programu.
Zwiedzanie tego miejsca zaczynamy od obejrzenia Najdłuższej Deski Świata, Stołu Noblisty wykonanego na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy oraz Muzeum Ciesielnictwa.

Obrazek

Obrazek

Napisy są również po kaszubsku :)
Obrazek

Następnie idziemy do Domu Sybiraka. Jest to dom zbudowany przez osiemnastowiecznych zesłańców syberyjskich, przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku. Jego surowe wnętrze skłania do zadumy nad losem naszych rodaków na Wschodzie. Można przeczytać kilka prawdziwych historii wiszących na ścianach wewnątrz domu. Mnie wzruszyła szczególnie jedna, opowieść kilkuletniego chłopca... :(

Obrazek

Obrazek

Następnie przechodzimy do zrekonstruowanego sowieckiego łagru. Nieopodal baraku wieża strażnicza, ogrodzenie z drutów kolczastych, a także lokomotywa i wagony, jakimi nasi rodacy wywożeni byli do łagrów.


Obrazek
Obrazek


Idziemy dalej. Mijamy Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady oraz Dwój Salino. Dochodzimy do wejścia do Bunkra Gryfa Pomorskiego. Nie ma sensu, żeby wchodziła tam z Hanią i wózkiem, więc chłopaki idą sami. Spotykamy się przy wyjściu z bunkra. Chłopcy są bardzo zadowoleni.

Na koniec zostawiliśmy sobie Dom do góry nogami. Budowla ta w zamyśle autorów ma być alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie.

Obrazek

Do środka zwiedzający wpuszczani są w grupach musi więc stanąć w kolejce. Wnętrze domu zostało tak urządzone jakby faktycznie został on postawiony na głowie, chodzimy więc po suficie a na podłodze, do góry nogami wiszą meble. Po wejściu do tego domu, dzieje się rzecz bardzo zaskakująca. Zaczyna nam się kręcić głowie, tracimy równowagę i czujemy się ja na statku podczas niezłego sztormu... Niesamowite!

Niełatwo zrobić zdjęcia, bo w domu jest dość ciasno a ludzi sporo:
Obrazek

Chwila zabawy kamyczkami ;)
Obrazek

Na tym kończymy wizytę w Szymbarku. Na koniec wracamy jeszcze do budynku, w którym mieści się Muzeum ciesielnictwa, żeby coś zjeść w znajdującym się tam barze.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku mocno mnie zaskoczyło, myślałam, że będzie to zdecydowanie bardziej rozrywkowe miejsce, okazało się, że odwiedziny w Szymbarku skłaniają przede wszystkim do zadumy i refleksji.

Pogoda nadal niezbyt dobra ale chociaż nie pada. Możemy więc zrealizować drugi punkt naszego dzisiejszego planu. Nie jedziemy daleko, wracamy na Drogę Kaszubską i jeszcze przed Wieżycą zatrzymujemy się na parkingu przy drodze. Tutaj przecina drogę czarny szlak, którym chcemy dość do wzniesienia Wieżyca (329m n.p.m.), które jest najwyższe na Pomorzu i na całych polskich nizinach. Idziemy szlakiem prowadzącym przez ponury (wiem, wiem to sprawka pogody), bukowy las i po jakiś 15-20 minutach jesteśmy na szczycie. Wierzchołek również porośnięty jest drzewami, a żeby móc podziwiać widoki trzeba pokonać kolejne 30m i wejść na Kaszubską Wieżę Widokową im. Jana Pawła II. Ponieważ nasza najmłodsza podróżniczka wyjątkowo źle zniosła dzisiejszą, niezbyt długą, wędrówkę w nosidle, postanawiamy, że ja zostanę z nią na dole, żeby sobie trochę pochodziła a na górę wejdą sami panowie.
Po zejściu Łukasz mówi, że niewiele straciłam, widoki nie powalają na kolana, dodatkowo dzisiejsza pogoda jeszcze robi swoje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wracamy do samochodu i jedziemy do naszego pokoju w Zaworach. Po obiedzie i krótkim odpoczynku jedziemy do Kartuz.
Miasteczko robi na nas nie najlepsze wrażenie. Jakoś tu smutno i ponuro. Kościerzyna prezentowała się dużo lepiej. Idziemy na spacer w poszukiwaniu głównego zabytku miasteczka – kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP. Największe wrażenie robi jej dach, potężna barokowa konstrukcja z 1733r. Nie możemy niestety wejść do środka kościoła, bo właśnie trwa msza. Obchodzimy więc budynek dookoła.

Obrazek

Obrazek

Na zewnętrznej ścianie zachował się stary słoneczny zegar, nad którym nadal widoczna jest słynna kartuska maksyma: Memento mori czyli Pamiętaj, że umrzesz.

Obrazek

Takim „optymistycznym” akcentem kończę ten odcinek i obiecuje, że na następny nie będę kazała tak długo czekać :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.09.2012 13:40

JoannaG napisał(a):Choć we wrześniu mali podróżnicy wrócili do odpowiednich placówek, nawet nasza najmłodsza dziewczynka została przedszkolakiem :) a ja nie mam za dużo pracy (pracuje w domu i sama sobie jestem szefem ;) ) to jakoś ciągle brakuje mi na wszystko czasu...

Czasami tak bywa. Dobrze, że motywacja pozwala jednak przezwyciężyć przeszkody. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.09.2012 22:36

Odcinek 13
Skansen w deszczu...


Niestety kolejny dzień wita nas szarymi chmurami i deszczem. Ale przecież nie przyjechaliśmy tutaj, żeby siedzieć w pokoju. Zresztą z naszą gromadką ciężko zbyt długo w tym pokoju wytrzymać ;) Pakujemy więc ciepłe bluzy i przeciwdeszczowe peleryny i ruszamy. Kierunek Wdzydze Kiszewskie.
Przyjechalismy tutaj przede wszystkim, żeby zobaczyć skansen. Jest to nastarszy skansen w Polsce, został założony przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w 1906r. Jest tu też wieża widokowa nad jeziorem ale choć lubimy wszelkie wieże widokowe przy aktualnej aurze wchodzenie na nią nie ma najmniejszego sensu. Objrzeżdżamy wieś, bardzo nam sie tu podoba, może kiedyś tu wrocimy i spędzimy kilka dni...?
Na razie jedziemy na parking przy wejściu do sakansenu, kupujemy bilety i ruszamy. Niestety pogoda nas nie rozpieszcze, ciągle pada... :(

Zaczynamy od wiatraka, lubimy wiatraki ;)
Obrazek

I jeszcze jeden:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Deszcz pada a nasza najmłodsza córeczka zdecydowanie nie polubiła swojej peleryny i głośno daje nam o tym znać, w wózku żle, na nóżkach żle...
Obrazek

Na szczęście deszcz trochę odpuszcza i można się nawet pobawić ;)
Obrazek

Obrazek

Niektóre domy można obejrzeć również w środku. Szkoda, że nie możemy tu zostać i poczęstować się ciastem ;)
Obrazek

Zajrzeliśmy też do szkoły :)
Obrazek

Niestety przerwa w deszczu nie była długa, jesteśmy już trochę zmęczeni i postanawiamy skierować się do wyjścia. Jednak zanim opuścimy teren skansenu idziemy do karczmy "Wygoda" na pyszną kawę, rozgrzewającą herbatę z cytryną (dla tych, którzy nie mogą kawy) i "ruchanki" dla wszystkich ;) Ruchanki to przepyszne drożdżowe racuszki, polecam :)

Z Wdzydz Kiszewskim jedziemy do Kościerzyny. Jemy obiad w knajpce z chińszczyzną, między czasie przestaje padać, idziemy więc na spacer po rynku i lody :) Ostatnie lody na tych wakacjach.

Po powrocie do pokoju, kiedy z kolejnej ciemnej chmury lecą kolejne krople deszczu, postanawiamy jeszcze tego dnia ruszyć w drogę powrotną do domu. Wprawdzie mieliśmy wyjechać dopiero następnego dnia rano ale chcieliśmy po drodze zatrzymać się w dwóch-trzech ciekawych miejscach i coś zobaczyć po drodze. Jednak ponieważ prognoza pogody na następny dzień jest jeszcze gorsza, nie ma to sensu. Wolimy więc pojechać nocą kiedy dzieciaki będą spały.

I tak kończą się nasze wakacje. Część mazurska była fantastyczna, pobyt nad morzem uratowała piękna, dzika plaża, natomiast po Kaszubach pozostał wielki niedosyt. Pogoda nie pozwoliła docenić w pełni piękna tego regionu i wiemy na pewno, że musimy tu jeszcze wrócić.

Dziękuję za uwagę
i zapraszam do relacji z naszych tegorocznych wakacji w Cro :)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 30.09.2012 19:03

Faktycznie - pogoda Was nie rozpieszczała :?

JoannaG napisał(a):nawet nasza najmłodsza dziewczynka została przedszkolakiem :)
Już? Poszła wcześniej?


JoannaG napisał(a):Po wejściu do tego domu, dzieje się rzecz bardzo zaskakująca. Zaczyna nam się kręcić głowie, tracimy równowagę i czujemy się ja na statku podczas niezłego sztormu... Niesamowite!
Nooo, szalejący błędnik jest niesamowity - te odczucia są chyba główną atrakcję tego domu.

JoannaG napisał(a):nasza najmłodsza córeczka zdecydowanie nie polubiła swojej peleryny
Co nie zmienia faktu - że wygląda uroczo :D

Dziękuję za relację
:D

pozdrawiam
i na pewno pójdę zaglądać do tej chorwackiej
:D
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 30.09.2012 20:01

Tymona napisał(a):
JoannaG napisał(a):nawet nasza najmłodsza dziewczynka została przedszkolakiem :)
Już? Poszła wcześniej?



Tak, poszła rok wcześniej. Jest już bardzo samodzielna, wygadana i uznałam, że dobrze jej zrobi kontakt z dzieciakami :) Do tego przedszkole mamy sprawdzone, brat w przedszkolnej zerówce, starszy też tam chodził :) Pierwsze dni były trochę smutne ale z każdym kolejnym tygodniem jest lepiej :)

Pozdrawiam
Asia :D
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 01.10.2012 12:10

JoannaG napisał(a):Przepraszam, że tak zaniedbałam relację.
Choć we wrześniu mali podróżnicy wrócili do odpowiednich placówek, nawet nasza najmłodsza dziewczynka została przedszkolakiem :) a ja nie mam za dużo pracy (pracuje w domu i sama sobie jestem szefem ;) ) to jakoś ciągle brakuje mi na wszystko czasu...


Znam to Joasiu , znam....

Cieszę się ogromnie , że mogłam doczytać do końca Twoją relację , mimo tej nieciekawej pogody , miło było z Wami wędrować. Jeśli nasz planowany na przyszły rok wyjazd w opisane przez Ciebie rejony dojdzie do skutku ( plany są na wiosnę i na pewno nie na dłużej niż na tydzień ) , to skorzystam z Twojej relacji przy układaniu planu podróży.

Pozdrawiam serdecznie i zaczynam z Wami podróżowac po Chorwacji :papa:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 01.10.2012 12:54

Iwona75 napisał(a):Pozdrawiam serdecznie i zaczynam z Wami podróżowac po Chorwacji :papa:


Dziękuję za miłe towarzysto w tej relacji i do zobaczenia w tej chorwackiej :)

Pozdrawiam
Asia.
LiniaTravel
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 2
Dołączył(a): 09.02.2017
Re: Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) LiniaTravel » 09.02.2017 16:47

Witajcie! :) Temat co prawda stary ale szukam miejsca gdzie mogę spędzić, czy ktoś z was obecnych może polecić jakieś miejsce? Zaznaczę, że nie musi być luksusowo, ważne, żeby były ludzkie warunki i możliwość spędzania czasu we dwoje (spa, restauracja) :)
Poprzednia strona

Powrót do Polska



cron
Jeziora, skanseny, bunkry i pałace - Mazury i Kaszuby 2011 - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone