Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.03.2019 10:03

Habanero napisał(a):W 1999 r. byłem z dziewczyną w Novi Vinodolski ( Kvarner ) i za pokój z łazienką
ze wspólną letnią kuchnią płaciliśmy 20 marek czyli 40 pln. Zarabialiśmy wtedy ok 1000 zł na rękę
i nie było nas stać na konoby, a zakupy robiliśmy w wybranych sklepach.
Wtedy było dla nas w Chorwacji naprawdę drogo.
W latach 70 - tych, będąc z rodzicami, trzeba było zahandlować, żeby obniżyć koszt urlopu,... bo było drogo.
Obecnie nie jest tanio, ale znacznie więcej ludzi stać na wakacje w Cro.
Kiedyś było znacznie drożej :idea:


Dokładnie, ludzie narzekają na drożyznę w Chorwacji, ale zapominają, że ich wynagrodzenia/siła nabywcza wzrosły przez te lata znacznie bardziej niż wzrosły ceny za granicą.

Jeszcze w latach 90-tych dla znacznej większości wyjazd wakacyjny za granicę, do Chorwacji, Grecji albo do Włoch był luksusem. Oszczędzało się na wszystkim, jechało się autem wypełnionym polskim żarciem, nawet do walizek w samolotach ludzie wrzucali zupki, fixy i paczkowane wędliny, na miejscu wyjście na pizzę czy kebaba było wielkim wydarzeniem. Wynajęcie łodzi, skutera wodnego czy nawet prozaiczny banan to był kosmos.

A dzisiaj? Ostatnio na Korculi w knajpach rządził język polski, a na stołach raczej nie było najtańszej pizzy i cienkiego piwka.

Tak że nie narzekajmy na drożyznę w Chorwacji, bo to co 20 lat temu kosztowało tam 100 kun, dziś kosztuje 150, ale też ktoś kto zarabiał wtedy 1000 zl, dziś zarabia 5000.
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 14.03.2019 10:23

No dobra . To liczymy :wink:
Pracę zawodową w Polsce :wink: zaczęliśmy w 1998 r. i wtedy miesięcznie dostawaliśmy w szkole jako stażyści po 750 zł.
Po roku pracy przypuszczam, że było to jakieś 1600 netto ( dwie osoby).
14 noclegów po 40 zł. to 560 zl.
Dojazd , myślę że 1000 zł.
I już po naszych dwóch pensjach, a jeść i pić trzeba :wink:

Obecnie dwie pensje wystarczą na rodzinę 2+2 :idea: w lepszych warunkach i bez wożenia żarcia. :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12166
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 14.03.2019 10:25

Habanero napisał(a):No dobra . To liczymy :wink:
Pracę zawodową w Polsce :wink: zaczęliśmy w 1998 r. i wtedy miesięcznie dostawaliśmy w szkole jako stażyści po 750 zł.
Po roku pracy przypuszczam, że było to jakieś 1600 netto ( dwie osoby).
14 noclegów po 40 zł. to 560 zl.
Dojazd , myślę że 1000 zł.
I już po naszych dwóch pensjach, a jeść i pić trzeba :wink:

Obecnie dwie pensje wystarczą na rodzinę 2+2 :idea: w lepszych warunkach i bez wożenia żarcia. :papa:

Zależy czyje pensje, uwierz. :cry:
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 14.03.2019 10:28

Troche racji niby macie
Ja bylem pierwszy raz w Cro w 1997r z dziewczyną jako 18-to latek. Hotel Medena obok Trogiru. Autokarem. 9 noclegów z wyżywieniem, 2 posiłki, bez alkoholu :mrgreen:
Koszt 900zl za osobe. Razem 1800zł plus 500 marek do kieszeni. Wydaliśmy wszystko czyli jakieś 2800zl. Moj zarobek wtedy to 1200zł. Na miejscu bez szaleństw. Kilka razy pizza, piwko, ryba, jedna wycieczka do Splitu i fisch piknik. Teraz niby wybieramy fajne miejscówki, jemy lepsze żarcie, jedziemy gdzie chcemy, zwiedzamy a ja mimo wszystko z sentymentem zawsze wspominam pierwszy wyjazd....
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 14.03.2019 10:33

beatabm napisał(a):
Habanero napisał(a):No dobra . To liczymy :wink:
Pracę zawodową w Polsce :wink: zaczęliśmy w 1998 r. i wtedy miesięcznie dostawaliśmy w szkole jako stażyści po 750 zł.
Po roku pracy przypuszczam, że było to jakieś 1600 netto ( dwie osoby).
14 noclegów po 40 zł. to 560 zl.
Dojazd , myślę że 1000 zł.
I już po naszych dwóch pensjach, a jeść i pić trzeba :wink:

Obecnie dwie pensje wystarczą na rodzinę 2+2 :idea: w lepszych warunkach i bez wożenia żarcia. :papa:

Zależy czyje pensje, uwierz. :cry:


W sezonie, za dwa tyg. znajdę kwaterę ( 2+2) za 3 tys. :idea:
Drugie 3 tys. wystarczy na dojazd (np. Pag) + żarcie :idea:
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 14.03.2019 10:36

Habanero napisał(a):
beatabm napisał(a):
Habanero napisał(a):No dobra . To liczymy :wink:
Pracę zawodową w Polsce :wink: zaczęliśmy w 1998 r. i wtedy miesięcznie dostawaliśmy w szkole jako stażyści po 750 zł.
Po roku pracy przypuszczam, że było to jakieś 1600 netto ( dwie osoby).
14 noclegów po 40 zł. to 560 zl.
Dojazd , myślę że 1000 zł.
I już po naszych dwóch pensjach, a jeść i pić trzeba :wink:

Obecnie dwie pensje wystarczą na rodzinę 2+2 :idea: w lepszych warunkach i bez wożenia żarcia. :papa:

Zależy czyje pensje, uwierz. :cry:


W sezonie, za dwa tyg. znajdę kwaterę ( 2+2) za 3 tys. :idea:
Drugie 3 tys. wystarczy na dojazd (np. Pag) + żarcie :idea:


Czytasz mi z ust :oczko_usmiech:
Na ten rok taki mamy plan właśnie
2700 noclegi ( 14 ) juz zaplacone, sierpień
1100 dojazd
2200 na wydatki
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.03.2019 10:37

sito_zabrze napisał(a): a ja mimo wszystko z sentymentem zawsze wspominam pierwszy wyjazd....


A to już zupełnie inna bajka. Takie wyjazdy zawsze się miło wspomina, było się biednym, ale też pięknym i młodym, trawa była bardziej zielona, można było więcej wypić, więcej zjeść, i w ogóle więcej można było ;)
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.03.2019 10:39

beatabm napisał(a):
Habanero napisał(a):No dobra . To liczymy :wink:
Pracę zawodową w Polsce :wink: zaczęliśmy w 1998 r. i wtedy miesięcznie dostawaliśmy w szkole jako stażyści po 750 zł.
Po roku pracy przypuszczam, że było to jakieś 1600 netto ( dwie osoby).
14 noclegów po 40 zł. to 560 zl.
Dojazd , myślę że 1000 zł.
I już po naszych dwóch pensjach, a jeść i pić trzeba :wink:

Obecnie dwie pensje wystarczą na rodzinę 2+2 :idea: w lepszych warunkach i bez wożenia żarcia. :papa:

Zależy czyje pensje, uwierz. :cry:


Biorąc po uwagę ile osób jeździło na wakacje za granicę 20 lat temu, a ile jeździ teraz, nie wspominając nawet o standardzie, śmiem twierdzić, że pensje znakomitej większości Polaków, a na pewno znacznie większej grupy niż wtedy :)
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 14.03.2019 10:49

Teraz przy 500+ na każde dziecko to już w ogóle będzie taniocha :lol: :wink:
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.03.2019 11:01

Habanero napisał(a):Teraz przy 500+ na każde dziecko to już w ogóle będzie taniocha :lol: :wink:


Prz dwójce dzieci w rok można będzie odłożyć 12 000, czyli w miarę niezły wyjazd dla 4-osobowej rodziny. Oczywiście w teorii, ale nie będę wchodzić w szczegóły, bo mnie zabanują ;)
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 14.03.2019 11:01

sito_zabrze napisał(a):Troche racji niby macie
Ja bylem pierwszy raz w Cro w 1997r z dziewczyną jako 18-to latek. Hotel Medena obok Trogiru. Autokarem. 9 noclegów z wyżywieniem, 2 posiłki, bez alkoholu :mrgreen:
Koszt 900zl za osobe. Razem 1800zł plus 500 marek do kieszeni. Wydaliśmy wszystko czyli jakieś 2800zl. Moj zarobek wtedy to 1200zł. Na miejscu bez szaleństw. Kilka razy pizza, piwko, ryba, jedna wycieczka do Splitu i fisch piknik. Teraz niby wybieramy fajne miejscówki, jemy lepsze żarcie, jedziemy gdzie chcemy, zwiedzamy a ja mimo wszystko z sentymentem zawsze wspominam pierwszy wyjazd....


Cieżko to porównać do obecnych czasów. Zarobek byl wtedy mały ale cenny tez inne. Paliwo, piwo, żarcie, fajki kosztowały połowe lub mniej niz obecnie....

W 97r wydalem 2,5 pensji ale mieszkalem wtedy z rodzicami i cały zarobek był mój :wink:

Teraz na swoim mimo ze zarabiam 3x więcej cieżko jest rocznie odlożyć na wakacje. Mieszkanie, 2 auta, media, dziecko.... wszystko poszło w góre, nie tylko zarobki....
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 14.03.2019 11:10

sito_zabrze napisał(a):
sito_zabrze napisał(a):Troche racji niby macie
Ja bylem pierwszy raz w Cro w 1997r z dziewczyną jako 18-to latek. Hotel Medena obok Trogiru. Autokarem. 9 noclegów z wyżywieniem, 2 posiłki, bez alkoholu :mrgreen:
Koszt 900zl za osobe. Razem 1800zł plus 500 marek do kieszeni. Wydaliśmy wszystko czyli jakieś 2800zl. Moj zarobek wtedy to 1200zł. Na miejscu bez szaleństw. Kilka razy pizza, piwko, ryba, jedna wycieczka do Splitu i fisch piknik. Teraz niby wybieramy fajne miejscówki, jemy lepsze żarcie, jedziemy gdzie chcemy, zwiedzamy a ja mimo wszystko z sentymentem zawsze wspominam pierwszy wyjazd....


Cieżko to porównać do obecnych czasów. Zarobek byl wtedy mały ale cenny tez inne. Paliwo, piwo, żarcie, fajki kosztowały połowe lub mniej niz obecnie....

W 97r wydalem 2,5 pensji ale mieszkalem wtedy z rodzicami i cały zarobek był mój :wink:

Teraz na swoim mimo ze zarabiam 3x więcej cieżko jest rocznie odlożyć na wakacje. Mieszkanie, 2 auta, media, dziecko.... wszystko poszło w góre, nie tylko zarobki....


Co by było gdybyś w 1997 r. miał mieszkanie, dzieci, samochód i chciał pojechać na wakacje :o
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 14.03.2019 11:12

sito_zabrze napisał(a):Teraz na swoim mimo ze zarabiam 3x więcej cieżko jest rocznie odlożyć na wakacje

Śmiem twierdzić, że zarabiając przykładowo 3300 zł netto (wg średniej krajowej), plus 2500 zł netto (wg mediany) i mając dzieci, ciężko jest sobie pozwolić na wakacje za 6 tyś zł (np. tydzień w Chorwacji dla rodziny 2+2). Z moich obserwacji wynika, że na taki wyjazd mogą sobie pozwolić ci, co nie mają np. kredytu hipotecznego lub ci co mają możliwość dodatkowego zarobku, oprócz wyżej wspomnianego.
Ostatnio edytowano 14.03.2019 11:13 przez Trajgul, łącznie edytowano 1 raz
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 14.03.2019 11:13

Habanero napisał(a):
sito_zabrze napisał(a):
sito_zabrze napisał(a):Troche racji niby macie
Ja bylem pierwszy raz w Cro w 1997r z dziewczyną jako 18-to latek. Hotel Medena obok Trogiru. Autokarem. 9 noclegów z wyżywieniem, 2 posiłki, bez alkoholu :mrgreen:
Koszt 900zl za osobe. Razem 1800zł plus 500 marek do kieszeni. Wydaliśmy wszystko czyli jakieś 2800zl. Moj zarobek wtedy to 1200zł. Na miejscu bez szaleństw. Kilka razy pizza, piwko, ryba, jedna wycieczka do Splitu i fisch piknik. Teraz niby wybieramy fajne miejscówki, jemy lepsze żarcie, jedziemy gdzie chcemy, zwiedzamy a ja mimo wszystko z sentymentem zawsze wspominam pierwszy wyjazd....


Cieżko to porównać do obecnych czasów. Zarobek byl wtedy mały ale cenny tez inne. Paliwo, piwo, żarcie, fajki kosztowały połowe lub mniej niz obecnie....

W 97r wydalem 2,5 pensji ale mieszkalem wtedy z rodzicami i cały zarobek był mój :wink:

Teraz na swoim mimo ze zarabiam 3x więcej cieżko jest rocznie odlożyć na wakacje. Mieszkanie, 2 auta, media, dziecko.... wszystko poszło w góre, nie tylko zarobki....


Co by było gdybyś w 1997 r. miał mieszkanie, dzieci, samochód i chciał pojechać na wakacje :o


W wieku 18 lat raczej cieżko mieć to wszystko :oczko_usmiech:

Pomyśleć ze gdybym wtedy poszedł pracowac do kopalni to za 3 lata bylbym na emeryturze :mrgreen:
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 14.03.2019 11:15

Trajgul napisał(a):
sito_zabrze napisał(a):Teraz na swoim mimo ze zarabiam 3x więcej cieżko jest rocznie odlożyć na wakacje

Śmiem twierdzić, że zarabiając przykładowo 3300 zł netto (wg średniej krajowej), plus 2500 zł netto (wg mediany) i mając dzieci, ciężko jest sobie pozwolić na wakacje za 6 tyś zł (np. tydzień w Chorwacji dla rodziny 2+2). Z moich obserwacji wynika, że na taki wyjazd mogą sobie pozwolić tylko ci, co nie mają np. kredytu hipotecznego lub ci co mają możliwość dodatkowego zarobku, oprócz wyżej wspomnianego.


Bardzo ciężko. biorąc po uwagę ilość wyjazdów wakacyjnych teraz, a 20 lat temu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze - strona 664
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone