Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.03.2019 10:38

Tayla napisał(a):
sito_zabrze napisał(a):Jeśli wezme 5500zł to raczej nie wydam więcej bez względu na to jakie zastane ceny. No chyba ze dorobie sobie na miejscu na zmywaku :oczko_usmiech:


Słuszna uwaga :D
cytując klasyka ,,...skąd wezmę jak nie mom'' :D


No niby tak ale ...

Znam sporo ludzi, którzy właśnie nie mają a wydają na wakacjach znacznie więcej niż my :)

Np 5 lat nie jeżdżą nigdzie aby potem poszaleć jak paniska ...
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 20.03.2019 10:53

Każdy ma swój sposób na życie.
Jeden lubi z rzadka poszaleć, inny zaglądać w cudze portfele.
:roll:
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 20.03.2019 10:56

wikol napisał(a):Jak można szacować koszt urlopu jak nie wiadomo jakie ceny będą na sezon 2019.


Ceny zakwaterowania są już znane od końca 2018, a nawet wcześniej. Ceny wstępów na główne atrakcje również są znane i podane na stronach tychże. W zeszłym roku ceny żywności w Chorwacji podniosły się nieznacznie, a na początku tego roku nawet nieco spadły, podobnie jak ceny paliw. Dlatego ceny w sklepach nie powinny wzrosnąć, a koszt dojazdu będzie bardzo zbliżony do tego zeszłorocznego. Liczba turystów od kilku lat zwiększa się o milion rocznie, więc ceny w restauracjach mogą wzrosnąć. Kurs kuny od lat waha się w okolicach 60 groszy, więc i tutaj nie spodziewam się rewolucji.

Da się oszacować? Da się :papa:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.03.2019 11:07

boboo napisał(a):Każdy ma swój sposób na życie.
Jeden lubi z rzadka poszaleć, inny zaglądać w cudze portfele.
:roll:


jeszcze inny lubi pomidorówkę a kolejny patrzeć w gwiazdy ...

Jakieś wnioski?

:)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2019 11:26

wikol napisał(a):Naprawdę cenna uwaga i podpowiedź.
Jak można szacować koszt urlopu jak nie wiadomo jakie ceny będą na sezon 2019.
Ja nie liczyłem ile dokładnie wydajemy na urlop gdyż każdy ma swoje konto i każdy wydaje wg własnego uznania.


Rozumiem, że w Warszawsi żyje się szybko i trochę oderwanie od rzeczywistości tudzież odciętym od internetu?
Z grubsza oszacować kosz urlopu to żadna sztuka (choć po Twojej wypowiedzi wnoszę, że jednak jest inaczej...) - przeglądając ceny kwater (na Fejsie na dwóch grupach widzę oferty wynajmu - podane ceny i lokalizacje), odpalając dla przykładu w interesującej nas lokalizacji Mapy Google i sprawdzając, jakie są w okolicy restauracje i czy przypadkiem mają menu i cennik na stronie by finalnie - poszukać cen w marketach. Poza ceną masła i niektórych produktów, jakiejś wielkiej różnicy nie ma :mrgreen:

Właśnie tak szacuję koszt urlopu na obecny sezon (jak i na inne wyjazdy).
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 20.03.2019 12:02

piotrulex napisał(a):
boboo napisał(a):Każdy ma swój sposób na życie.
Jeden lubi z rzadka poszaleć, inny zaglądać w cudze portfele.
:roll:


jeszcze inny lubi pomidorówkę a kolejny patrzeć w gwiazdy ...

Jakieś wnioski?

:)


Kończ Waść wstydu oszczędź ....
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 20.03.2019 12:10

Odpowiedź ile kosztuje urlop w Chorwacji jest niemożliwa.
Jeden wyrusza z południa Polski gdzie po 30 minutach jest już poza granicami PL, drugi buja się 6h by dotrzeć do granicy PL.
Jeden jedzie na Istrię, drugi na Makarską.
Jeden zjada pasztet podlaski, mielonkę z Lidla a drugi małże w knajpie.
Można spytać na czym zaoszczędzić np. na niedrogim śniadanku w apartamencie czy niedrogim obiedzie.
Jak syn miał 7 lat do CRO brałem opiekacz-sandwicz i na plażę przygotowałem repetę grzanek przygotowanych przed wyjściem na plażę. Zajadał się nimi między kąpielą i nie marudził że jest głodny.

Nigdy nie wiemy ile wydamy gdyż przytrafić się mogą niespodziewane wydatki np. awaria samochodu itd.
Ostatnio edytowano 20.03.2019 12:12 przez wikol, łącznie edytowano 1 raz
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.03.2019 12:11

Pääkäyttäjä napisał(a):
wikol napisał(a):Naprawdę cenna uwaga i podpowiedź.
Jak można szacować koszt urlopu jak nie wiadomo jakie ceny będą na sezon 2019.
Ja nie liczyłem ile dokładnie wydajemy na urlop gdyż każdy ma swoje konto i każdy wydaje wg własnego uznania.


Rozumiem, że w Warszawsi żyje się szybko i trochę oderwanie od rzeczywistości tudzież odciętym od internetu?
Z grubsza oszacować kosz urlopu to żadna sztuka (choć po Twojej wypowiedzi wnoszę, że jednak jest inaczej...) - przeglądając ceny kwater (na Fejsie na dwóch grupach widzę oferty wynajmu - podane ceny i lokalizacje), odpalając dla przykładu w interesującej nas lokalizacji Mapy Google i sprawdzając, jakie są w okolicy restauracje i czy przypadkiem mają menu i cennik na stronie by finalnie - poszukać cen w marketach. Poza ceną masła i niektórych produktów, jakiejś wielkiej różnicy nie ma :mrgreen:

Właśnie tak szacuję koszt urlopu na obecny sezon (jak i na inne wyjazdy).


Dokładnie, ja cały czas jestem przekonany, że takie szacowanie to żadna sztuka

Zwłaszcza jak nie jest to pierwszy wyjazd i rok do roku spędza się go dość podobnie

My wszystko co się da płacimy kartą, wszystko

Po urlopie pobieram wyciąg w formie arkusza kalkulacyjnego i kategoryzuję wydatki np: paliwo, winieta, camping, sklep, knajpa i coś tam jeszcze. To bardzo ułatwia planowanie kolejnego pobytu, zwłaszcza jak sprawdzimy, że camping podrożał np. o 0%, paliwo o 5% w winiety o 7%. To wszystko oczywiście jest "szacunkowe" ala nam pomaga jak i innym, których interesuje za ile można spędzić wakacje w cro :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.03.2019 12:15

wikol napisał(a):Odpowiedź ile kosztuje urlop w Chorwacji jest niemożliwa.
Jeden wyrusza z południa Polski gdzie po 30 minutach jest już poza granicami PL, drugi buja się 6h by dotrzeć do granicy PL.
Jeden jedzie na Istrię, drugi na Makarską.
Jeden zjada pasztet podlaski, mielonkę z Lidla a drugi małże w knajpie.
Można spytać na czym zaoszczędzić np. na niedrogim śniadanku w apartamencie czy niedrogim obiedzie.
Jak syn miał 7 lat do CRO brałem opiekacz-sandwicz i na plażę przygotowałem repetę grzanek przygotowanych przed wyjściem na plażę. Zajadał się nimi między kąpielą i nie marudził że jest głodny.

Nigdy nie wiemy ile wydamy gdyż przytrafić się mogą niespodziewane wydatki np. awaria samochodu itd.


Ale można to z grubsza oszacować zwłaszcza gdy ma się choć podstawowe doświadczenie wyjazdowe. Pomagają w tym dokładniejsze opisy bywalców

Mówimy też o szacowaniu kosztu WŁASNYCH wakacji mając na uwadze własne, wcześniejsze doświadczenia i koszty. To pewnie i dla Ciebie jest dość proste bo wiesz czy jesz pasztet czy mule, a może jedno i drugie (jak choćby w naszym przypadku :) )
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7945
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.03.2019 12:24

wikol napisał(a):Odpowiedź ile kosztuje urlop w Chorwacji jest niemożliwa.
Jeden wyrusza z południa Polski gdzie po 30 minutach jest już poza granicami PL, drugi buja się 6h by dotrzeć do granicy PL.
Jeden jedzie na Istrię, drugi na Makarską.
Jeden zjada pasztet podlaski, mielonkę z Lidla a drugi małże w knajpie.

Ok. Wyliczenie komuś kosztów urlopu jest trudne/niemożliwe, natomiast wyliczenie sobie kosztów już tak trudne nie jest.
Ja wiem skąd i dokąd jadę. Ja wiem ile mój samochód spala i ile zapłacę za autostrady, prom itd. Ja wiem czy będę się stołował w restauracji czy cały urlop pociągnę na paprykarzu szczecińskim. Oczywiście nie wyliczę go co do złotówki, ale zakładam sobie kwotę nieprzekraczalną i się jej trzymam :oczko_usmiech: :mrgreen: :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2019 12:26

Albo ja jestem jakiś inny (jednak sądząc po wypowiedzi np. kolegi Piotrulex to chyba jednak nie), albo...

wikol napisał(a):Odpowiedź ile kosztuje urlop w Chorwacji jest niemożliwa.


Co do grosza to faktycznie nie. Za to oszacować koszty aka orientacyjny rząd wielkości, to chyba nie jest problem? Idąc na zakupy, też nie wiesz ile wydasz...?

Jeden wyrusza z południa Polski gdzie po 30 minutach jest już poza granicami PL, drugi buja się 6h by dotrzeć do granicy PL.


Argument from my behind. Jak jadę służbowym autem, to faktycznie - mam gdzieś koszty wyjazdu, tankuję tam gdzie jest Routex. Jadąc własym autem, wiem ile wlewam do zbiornika, ile to pali i jaki ma zasięg. Plus opłaty drogowe. Poważnie, nie da się na tej podstawie obliczć kosztów dojazdu? W sieci są kalkulatory spalania i kosztów przejazdu... :roll:

Jeden jedzie na Istrię, drugi na Makarską.


Co w sytuacji, kiedy Ty wybierzesz drogę z Warszawy do Opatiji a ja z południa Polski, wybiorę się na Rivierę? Jak wyżej.

Jeden zjada pasztet podlaski, mielonkę z Lidla a drugi małże w knajpie.


No ja Ci przecież nie podam na tacy, ile Ty przejesz pieniędzy na miejscu i gdzie? Piszesz tak, jakbyś nigdy nie jechał sam i nie organizowł wyjazdu. W podobnym tonie gada mój sąsiad i jego syn - tzw. pokolenie all inclusive.

Można spytać na czym zaoszczędzić np. na niedrogim śniadanku w apartamencie czy niedrogim obiedzie.


Można, ale każdy ma inne preferencje. Osobiście poza śniadaniami, nic więcej nie robiłem. I budżet na ostatnie i poprzednie wakacje był niemalże taki sam.

Jak syn miał 7 lat do CRO brałem opiekacz-sandwicz i na plażę przygotowałem repetę grzanek przygotowanych przed wyjściem na plażę. Zajadał się nimi między kąpielą i nie marudził że jest głodny.


Znów - sprawa indywidualna. Nasza pierwsza córka cały czas coś żuje i podgryza, na ostatnim urlopie przez pół dnia na plaży zagryzała burka i popijała wodą.

Nigdy nie wiemy ile wydamy gdyż przytrafić się mogą niespodziewane wydatki np. awaria samochodu itd.


Ja wiem. Mam przewidziany budżet z zachowaną złotą rezerwą +/- plus karta kredytowa na - pardon za IT nowomowę - mission critical issues. Auto - zdarzenia losowe. Ja wożę kabel diagnostyczny + wybuliłem 20 Zł na aplikację do telefonu bym laptopa nie musiał wozić na wypadek szybkiej diagnostyki, bym wiedział o czym rozmawiać z pomocą drogową i mógł skorzystać z naprawy w ramach Assistance.

Jak się nie da jak się da? 8O
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 20.03.2019 12:52

wikol napisał(a):Odpowiedź ile kosztuje urlop w Chorwacji jest niemożliwa.
Jeden wyrusza z południa Polski gdzie po 30 minutach jest już poza granicami PL, drugi buja się 6h by dotrzeć do granicy PL.
Jeden jedzie na Istrię, drugi na Makarską.
Jeden zjada pasztet podlaski, mielonkę z Lidla a drugi małże w knajpie.
Można spytać na czym zaoszczędzić np. na niedrogim śniadanku w apartamencie czy niedrogim obiedzie.
Jak syn miał 7 lat do CRO brałem opiekacz-sandwicz i na plażę przygotowałem repetę grzanek przygotowanych przed wyjściem na plażę. Zajadał się nimi między kąpielą i nie marudził że jest głodny.

Nigdy nie wiemy ile wydamy gdyż przytrafić się mogą niespodziewane wydatki np. awaria samochodu itd.


Oczywiście że jest możliwa. Kupisz w biurze podróży tzw. All, a tam masz cenę podaną co do złotówki i nic więcej cię nie interesuje ;)

Również możliwe jest wyliczenie wakacji organizowanych indywidualnie z tym że ja nie wyliczę tobie czy komuś innemu, natomiast potrafię w bardzo dużym przybliżeniu obliczyć koszt moich wakacji.



Wydatki na przejazd, to obok zakwaterowania najprostszy element do wyliczenia (Odległość od domu, zaplanowane wycieczki + kręcenie się po okolicy i już masz przebieg, do tego winietki i reszty chyba już nie muszę tłumaczyć). Wiem, że w tym roku na te dwie rzeczy ja wydam 5500 zł. Jak i gdzie jecie, to sam wiesz najlepiej. W wątku masz podane przykładowe ceny w sklepach i restauracjach. Awarie oczywiście się zdarzają, ale nikt nie bierze przecież kasy na drugi silnik. Prócz gotówki jaką mam przeznaczoną na cały pobyt zabieram kartę, gdzie jest zapas na ewentualne nieprzewidziane wydatki. Nikt nie wylicza kosztu wakacji co do złotówki i bo przecież nie o to chodzi. Dlatego najbardziej pożądane przeze mnie są ceny konkretnych elementów, które składają się na całość, takie jak cena parceli na kempingu który mi odpowiada, cena promu, cena wejściówki do miejsc, które zaplanowałem zwiedzić itd. Mając te dane i wiedząc ile w tym roku mogę przeznaczyć na wyjazd jestem w stanie wyliczyć czy na te wakacje mnie stać i czy będą dokładnie takie jak chcę.

PS. Widzę, że piotrulex, dids76 i Pääkäyttäjä w międzyczasie napisali to samo :wink:
Ostatnio edytowano 20.03.2019 13:01 przez SingSing74, łącznie edytowano 3 razy
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 20.03.2019 12:54

Pääkäyttäjä napisał(a):Ja wiem. Mam przewidziany budżet z zachowaną złotą rezerwą +/- plus karta kredytowa na - pardon za IT nowomowę - mission critical issues. Auto - zdarzenia losowe. Ja wożę kabel diagnostyczny + wybuliłem 20 Zł na aplikację do telefonu bym laptopa nie musiał wozić na wypadek szybkiej diagnostyki, bym wiedział o czym rozmawiać z pomocą drogową i mógł skorzystać z naprawy w ramach Assistance.

Jak się nie da jak się da? 8O

No widzisz, wszystko masz przygotowane książkowo. Auto się zepsuje, rzut oka na OBD i naprawa w ramach assistance.
Działa tak w przypadku drobnych awarii. Gorzej jak pójdzie rozrząd i to kolizyjny. Różne są przypadki.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.03.2019 13:01

wikol napisał(a):No widzisz, wszystko masz przygotowane książkowo. Auto się zepsuje, rzut oka na OBD i naprawa w ramach assistance.
Działa tak w przypadku drobnych awarii. Gorzej jak pójdzie rozrząd i to kolizyjny. Różne są przypadki.


Ostatnio diagnozowałem błąd silnika - spadek mocy, auto nie jedzie. Podłaczam kabel i co? Bład z tyłka, spowodowany wadliwym modułem SCM (częsta przypadłość Mondeo IV), bo przeszkadza w komunikacji sterownika i tempomatu. Bład skasowany, jadę dalej. Auto mi czasem poszarpywało - szybka diagnoza: wtryskiwacz. Naprawiony jego osprzęt elektryczny ZANIM całkowicie się wysypał i przestał w ogóle pracować (wtedy tylko wymiana i koszt 2x wyższy). Drobna awaria? No nie wiem - jak się sypie wtryskiwacz, to mając cztery na trzech się już nie da jechać. Awarię turbiny też da się zdiagnozować - i to nie "ad hoc" a wcześniej.

Rozrząd pada najczęściej w wyniku zaniedbania użytkownika, podobnież turbina czy inne grube usterki. Właśnie po to, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, mam assistance. A będąc świadomym tego, że coś może się zepsuć - i tak przed dłuższym wyjazdem sprawdzam auto - co i tak nie daje 100% pewności.

Serio - wydumane masz te problemy i nadal uważam, że przewidzieć koszty i zaplanować budżet na wakacje, to akurat nie jest żadny rocket science.
Ostatnio edytowano 20.03.2019 13:07 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 20.03.2019 13:02

wikol napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):Ja wiem. Mam przewidziany budżet z zachowaną złotą rezerwą +/- plus karta kredytowa na - pardon za IT nowomowę - mission critical issues. Auto - zdarzenia losowe. Ja wożę kabel diagnostyczny + wybuliłem 20 Zł na aplikację do telefonu bym laptopa nie musiał wozić na wypadek szybkiej diagnostyki, bym wiedział o czym rozmawiać z pomocą drogową i mógł skorzystać z naprawy w ramach Assistance.

Jak się nie da jak się da? 8O

No widzisz, wszystko masz przygotowane książkowo. Auto się zepsuje, rzut oka na OBD i naprawa w ramach assistance.
Działa tak w przypadku drobnych awarii. Gorzej jak pójdzie rozrząd i to kolizyjny. Różne są przypadki.


Ja jednak jestem przekonany, że wszyscy dorośli ludzie są tego świadomi

Nie rozmawiamy o sprawach nadzwyczajnych, które każdy z nas bierze pod uwagę

To może być zarówno cytowany rozrząd, który może "pójść", cokolwiek to znaczy, jak i milion innych kosztogennych tematów

Rozmawiamy o szacunkowym koszcie wakacji :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze - strona 668
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone