Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poznań - Hvar - przejechałem

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002
Poznań - Hvar - przejechałem

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 06.08.2005 19:35

Trasa przejazdu: Poznań - Wrocław - Boboszów - Olomouc - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Split (prom na Hvar) - Jagodna

I tu zaznaczyć warto, że trasa przez Wrocław, Boboszów i Olomouc wydaje mi się być lepsza od popularnej też trasy przz Lubawkę, Hradec Kralove i Znojmo. Przejazd przez Wrocław wcale nie taki zły (tu polecam opis kol. Rajkuba:
forum/viewtopic.php?t=6965&postdays=0&postorder=asc&start=42 ) a trasa przez Czechy zdecydowanie szybsza.
Po wjechaniu do Czech należy jak najszybciej wykupić winietę, bo ani się człowiek spostrzeże, jak już jedzie tą pseudo-autostradą i stoją panowie policjanci i łapią. Mnie wyhaczyli na pierwszym odcinku przed Olomoucem (nawet nie wiedziałem, że już obowiązuje winietka). Policjant pomachał lizakiem, więc zastopowałem, przygotowany na mandat (oczywiście jechałem za szybko). Ale okazało się, że gościu nie ma w łapie suszarki, tylko patrzałki (lorneta) i przyfilował mnie bez nalepki. Ale się przejechał, bo ja nalepkę już miałem (kupiłem z głupia frant może ze 2 kilometry wcześniej), tylko nie była przylepiona zgodnie z ichnimi przepisami - po prawej na dole (patrząc od strony kierowcy), tylko po lewej na górze i to tak wysoko, że prawie jej nie było widać pod tym przyciemnionym paskiem w górnej części szyby.
Policmajster wyraźnie wkurzony coś tam na mnie nakrzyczał, ale puścić musiał...
Za Brnem pojechałem autostradą na Bratysławę i później przez Breslav na Wiedeń, ale (co wiem z drogi powrotnej) można jechać z Brna przez Mikulov (też autostrada - na starszych mapach jej nie ma) a dalej bardzo dobra, szeroka droga w Austrii.
W Chorwacji uwaga na policję - lubią stać przed punktami poboru opłat i kasują za zbyt późne zwalnianie - są ograniczenia, na które nie zwraca się na ogół uwagi, wyhamowując "po swojemu".
W Słowenii za ten króciutki odcinek (0.80 EUR) zapłaciłem kartą MasterCard - uwaga - przyjmują tylko karty "wypukłe". Na polskie - 3.13 PLN (przyszło już zestawienie z Banku). Na stacjach benzynowych w Słowenii trzeba uważać - mi gościu doliczył do rachunku 2 paczki papierosów, skubaniec.

PozdraV
J.
jacek-s
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek-s » 06.08.2005 20:04

Jesli mozesz napisz cos na temat wyspy Hvar - gdzie mieszkales i za ile ,gdzie wymieniales kase i jaka i po jakim kursie , po ile jest ropa na wyspie i czy jest duzo stacji . Ja wybieram sie na kemping w okolicach 15 sierpnia - czy jest wielki tlok na wyspie.
Pozdrawiam Jacek
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 06.08.2005 20:26

Witam,

Na Hvarze mieszkałem na kampingu Lili, o czym napisałem tu:
https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=8684
Gotówkę wypłacałem z bankomatów w Hvarze i w Jelsie.
Po ile jest ropa, to nie mam pojęcia, bo mam samochód na benzynę; z tego co się orientuję, to wszyskie stacje benzynowe INA mają te same ceny. Stacje znajdziesz w większych ;) miejscowościach Hvaru - aczkolwiek pomiędzy Sucurajem i Jelsą (gdybyś wjechał na wyspę przez Sucuraj) podobno nie ma stacji - generalnie najlepiej zatankować przed wjazdem na wyspę i problem z głowy...
Tłoku raczej nie ma, choć w Hvarze czy w Jelsie jest sporo turystów. Natomiast po powrocie z wyspy na ląd przeżyłem szok, taki ruch i gwar na nim panował - wtedy dopiero doceniłem spokój wyspy...
Ruch na szosach Hvaru mały, ale i tam raz widziałem policjanta z suszarką (!)...

PozdraV
J.
jacek-s
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek-s » 07.08.2005 06:52

Dzieki za informacje. Ja wyruszam 10.08
Pozdrowienia
Jacek
wedrowycz
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 03.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wedrowycz » 07.08.2005 09:17

jacek-s napisał(a):Jesli mozesz napisz cos na temat wyspy Hvar - gdzie mieszkales i za ile ,gdzie wymieniales kase i jaka i po jakim kursie , po ile jest ropa na wyspie i czy jest duzo stacji . Ja wybieram sie na kemping w okolicach 15 sierpnia - czy jest wielki tlok na wyspie.
Pozdrawiam Jacek


Ropa jest w HR po 7,18 Kn - lepiej zatankować przed wyspą, bo np. na trasie Sucuraj - Pitve nie widziałem żadnej stacji.

Pozdrawiam,
Tomasz
jacol8
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 541
Dołączył(a): 08.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacol8 » 07.08.2005 10:24

A uprzedzając wszelkie pytania na temat dostępności LPG na Hvarze to od razu piszę , że na wyspie nigdzie gazu sie nie dostanie. Najlepiej zatankować go jadąc z północy w Baska Voda (w okolicach tej miejscowości jest wyraźnie oznakowany zjazd z magistrali i po 2 km jest mała stacja) , natomiast jadąc z południa od strony Dubrownika ostatnia stacja z LPG znajduje się w miejscowości Ploce w okolicach stacji promu.
Tankować trzeba do pełna , na Hvarze wyjeździc gaz , a potem to już zostaje tylko paliwo , bo nikt sie nie będzie przeprawiał promem na ląd i z powrotem tylko po to aby zatankować gaz.
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 07.08.2005 18:06

Jacunio napisał(a):(...)Stacje znajdziesz w większych ;) miejscowościach Hvaru - aczkolwiek pomiędzy Sucurajem i Jelsą (gdybyś wjechał na wyspę przez Sucuraj) podobno nie ma stacji - generalnie najlepiej zatankować przed wjazdem na wyspę i problem z głowy...
(...)(!)...

PozdraV
J.

Piszesz, że są stacje? na hvarze znam tylko jedną: INA w Jelsie. Są jeszcze inne?

PS. Zostawiłeś trochę Hvaru dla mnie ;) ?

Marcin
jacol8
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 541
Dołączył(a): 08.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacol8 » 07.08.2005 19:04

Finestra napisał(a):Piszesz, że są stacje? na hvarze znam tylko jedną: INA w Jelsie. Są jeszcze inne?



Ja widziałem jeszcze stację w miejscowości Hvar. Jak się wjeżdża do centrum jest rozjazd , na którym do starówki trzeba skręcic w prawo , a do stacji benzynowej w lewo.
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 07.08.2005 19:42

jacol8 napisał(a):
Finestra napisał(a):Piszesz, że są stacje? na hvarze znam tylko jedną: INA w Jelsie. Są jeszcze inne?



Ja widziałem jeszcze stację w miejscowości Hvar. Jak się wjeżdża do centrum jest rozjazd , na którym do starówki trzeba skręcic w prawo , a do stacji benzynowej w lewo.

Rzeczywiście, coś mi się mętnie kojarzy, ale może to sugestii siła. Czy to jest gdzieś w okolicach konzuma?
Wjazd do centrum? od starej drogi czy od nowej?

Marcin
Gosiek
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 28.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gosiek » 07.08.2005 20:14

Od nowej drogi ze Stari Gradu.Dokladne tak jak napisal jacol8,na rozjezdzie w lewo /jest znak/,potem przez male uliczki w lewo,potem lukiem w prawo.Jest malenka na chyba dwa dystrubutory ale mozna placic karta co mnie nawet zdziwilo plus cena -taka sama jak na ladzie 7,75-dane sprzed dwoch tygodni:)
Irek G
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 57
Dołączył(a): 04.02.2005
Pytanie do Jacunia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irek G » 13.09.2005 10:37

Jacunio - podaj proszę parę faktów dotyczących płacenia kartą tzn. interesuje mnie jak przeliczane są kuny na złotówki , czy pobierana jest jakaś prowizja ?
Ja biorę kartę ze sobą , ale w zasadzie na "czarną godzinę" :wink:
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005
Re: Pytanie do Jacunia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 13.09.2005 12:00

Irek G napisał(a):Jacunio - podaj proszę parę faktów dotyczących płacenia kartą tzn. interesuje mnie jak przeliczane są kuny na złotówki , czy pobierana jest jakaś prowizja ?
Ja biorę kartę ze sobą , ale w zasadzie na "czarną godzinę" :wink:


Odpowiem za kolegę: kurs z końca sierpnia 0,587 około za 1 kn zapłacic trzeba. Za paliwo płaciłem coś 7,90 kn/litr. O prowizji jak płacisz kartą.
Z bankomatu około 16 pln prowizji za każde 1000 kn wybrane.
Irek G
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 57
Dołączył(a): 04.02.2005
Re: Pytanie do Jacunia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Irek G » 13.09.2005 12:21

Odpowiem za kolegę: kurs z końca sierpnia 0,587 około za 1 kn zapłacic trzeba. Za paliwo płaciłem coś 7,90 kn/litr. O prowizji jak płacisz kartą.
Z bankomatu około 16 pln prowizji za każde 1000 kn wybrane.[/quote]

Czy mam rozumieć , że lepiej się opłaca płacić kartą niż kupować w Polsce kuny ( przed wyjazdem płaciłem w Wałbrzychu po 0,66zł za kunę) :?:
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005
Re: Pytanie do Jacunia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 13.09.2005 14:31

Irek G napisał(a):(...)Czy mam rozumieć , że lepiej się opłaca płacić kartą niż kupować w Polsce kuny ( przed wyjazdem płaciłem w Wałbrzychu po 0,66zł za kunę) :?:

Tak.
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002
Re: Pytanie do Jacunia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 13.09.2005 20:19

Finestra napisał(a):
Irek G napisał(a):(...)Czy mam rozumieć , że lepiej się opłaca płacić kartą niż kupować w Polsce kuny ( przed wyjazdem płaciłem w Wałbrzychu po 0,66zł za kunę) :?:

Tak.

Potwierdzam.
Tego roku nie wziąłem ani grosza (no, przepraszam - miałem 20 EUR w zakamarkach portfela...). Płaciłem kartą kredytową (kamping, benzyna) i wypłacałem kuny z bankomatu Visą Elektron.

PozdraV
J.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone