Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brela / Trogir czyli krótki przepis z poglądową galerią

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]

Czy przepis się przydał? Zawiera interesujące informacje?

Tak, zdecydowanie!
3
100%
 
Liczba głosów : 3

blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008
Brela / Trogir czyli krótki przepis z poglądową galerią

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 27.08.2008 15:33

Witam :)

Trasa wiodła przez Zwardoń (choć polecam inne przejście z uwagi na rozbudowę drogi na tym odcinku - autko całe w błotku, pół drogi przejezdne i mały objazd do rozwikłania).
Dalej Bratysława i Węgry (droga 86), kawałek Słowenii i za miejscowością Cakovec w CR wskakiwałem na autostradę aż do Splitu, a z niej zjazd na Brela.
Granicę z Chorwacją przekraczałem jadąc od węgierskiego przejścia w Rédics na Mursko Središće (bezpłatny kawałeczek Słoweni). Wracałem tą samą drogą: ze Splitu jedynką na Plitvickie, a stamtąd włączałem się w autostradę w Karlovacu i zjazd z niej na Cakovec, a dalej jak przyjazd.


Koszt autostrad w obie strony:
Słowacja (30 zł) + Węgry (0 zł) + i Chorwacja (29+157+16+29kn) = razem 145 zł

Łącznie dojazd z południa Polski i powrót (+krótkie wycieczki) = 2480 km

Do Polski wracałem celowo przez Split drogą nr 1 aż do Plitvickich bo to wspaniała trasa urozmaicona ponad dwustumetrowymi wiaduktami i zapierającą dech panoramą jeziora Perucko otoczonego potężnymi, skalistymi górami.

Wybrałem wariant: wyjazd w sobotę i w niedzielę jestem w CR, a powrót z CR w piątek ale "jedynką" by zwiedzić Plitvickie - z nich wyjazd do kraju (sobota rano w Polsce). Polecam taką kombinację bo nigdzie nie stałem w korku, a drogę miałem praktycznie pustą w obu kierunkach.

Polecam również zakup taniej nawigacji (klasy Akira 512 ~ koszt ok. 250 zł) i zaopatrzenie się w mapę Europy. Jazda z takim sprzętem oszczędza pieniądze, paliwo i przede wszystkim nerwy - po prostu bajka i dziś już wcale nie trzeba wydawać grubych tysięcy. Choć trasa jest raczej łatwa i dobrze oznaczona więc nawet bez niej śmiało w drogę!


Zwiedzanie: Makarska, Biokovo, Krka, Primosten, Sibenik, Split, Solin i Plitvickie oraz oczywiście okolice.

Oprócz tego w zasięgu Omis czy Kastel Stari oraz wycieczki na wyspy Hvar czy Brac (Jelsa, Bol oraz inne warianty).

Mieszkałem 7 dni w miejscowości Brela (z widokiem na morze). Na kolejne pięć nocy przenieśliśmy się do Trogiru (5 min marszu od starówki). Warunki bdb i nie było najmniejszych problemów.

Podczas pobytu w Breli można wędrować promenadkami aż do Baska Voda, a nawet dalej (przeurocze zatoczki i nieprzeludnione plaże).
Można też zaopatrzyć się w informacji tur. w mapę szlaków pieszych i rowerowych, a z nią łatwo i przyjemnie przemierzać okolicę (warto bo widoki są rewelacyjne).
Wszystkie zatoczki opłynęliśmy również łódką ze szklanym dnem (tanio, wygodnie i bardzo przyjemnie się foci).
Inne warianty to np. rowerek wodny 50kn za 1godz, łódka to już 150 kn, a skuter wodny do 160 kn za 10 min.
Warto wybrać się na całodniową wycieczkę stateczkiem na wyspy (my wybraliśmy kurs Jelsa/Bol ~ 140kn/os po drobnych negocjacjach, a w tym rakija i winko do woli oraz posiłek z makreli).
Warto zrobić wypad do pobliskiej Makarskiej i ewentualnie wybrać się na św.Jure w masywie Biokovo ale lepiej skuterkiem ~250 kn za wypożyczenie.

W drodze Brela/Trogir można zerknąć na Omis czy Kastel Stari.
My zwiedziliśmy centrum Splitu (Pałac, Perystyl, Westybul itd.).

Trogir jest uroczym i malowniczym miejscem ze wspaniałą przystanią i starówką, które tętnią życiem (zwłaszcza wieczorową porą).
Z niego wypad wybrzeżem przez Sibenik do parku Krka.
Sibenik - obowiązkowo zwiedzić boską starówkę i wdrapać się na mury fortecy! To miasto spodobało mi się dużo bardziej od zatłoczonego centrum Splitu!
W drodze do Krka można też zawinąć do Primosten.

Wracając z Trogiru do Polski "jedynką" przejeżdża się przez Solin (blisko Splitu) i warto się tam na godzinkę zatrzymać by obejrzeć ruiny Salona.
Kawałek dalej na drodze wyrośnie nam twierdza Klis, a za nią już tylko malownicze krajobrazy aż do samych Plitvickich.
Polecam obiadokolacje na świeżym powietrzu okrasić zawsze butelką dobrego wina, którego tam nie brakuje.

Nie żyliśmy zbyt skromnie ani zbyt wystawnie, a pobyt okazał się finansowo w pełni porównywalny z wyprawą nad polskie morze.
Kwatery oceniam na 5+ i nie było problemu z ich znalezieniem mimo, że to środek sezonu. Jednak polecam ustawić dojazd na porę przedpołudniową bo większość turystów rusza rankiem i jest z czego wybierać.

Jak na pierwszy wypad do CR jestem megazadowolony :)

Tutaj możecie looknąć jak to faktycznie wszystko wyglądało:

http://www.croatia2008.w.of.pl/

Uprzedzam, że to nie jest kryptoreklama (wiele osób prosiło o adresy naszych kwater).

pzdr :)
seniormartinez
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 09.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) seniormartinez » 09.09.2008 12:25

witam.mam goraca prosbe.wybieram sie 14 wrzesnia do breli i chcialem zapytac jaka jest cena kwater z bezposrednim dostepem do morza.jakie sa wogole ceny tam na miejscu.podobno w samej breli jest problem z parkowaniem samochodu.prosze napisz mi na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam.teraz kiedy to pisze jestem w dubrowniku.pracuje na statku za dwa dni zchodze i od razu ruszam do chorwacji.dzisiaj jest 9 wrzesien w dubrowniku ponad 30 stopni
seniormartinez
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 58
Dołączył(a): 09.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) seniormartinez » 09.09.2008 12:27

[quote="seniormartinez"]witam.mam goraca prosbe.wybieram sie 14 wrzesnia do breli i chcialem zapytac jaka jest cena kwater z bezposrednim dostepem do morza.jakie sa wogole ceny tam na miejscu.podobno w samej breli jest problem z parkowaniem samochodu.prosze napisz mi na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl z gory bardzo dziekuje i pozdrawiam.teraz kiedy to pisze jestem w dubrowniku.pracuje na statku za dwa dni zchodze i od razu ruszam do chorwacji.dzisiaj jest 9 wrzesien w dubrowniku ponad 30 stopni, moze ktos sie chce wybrac w tamte strony?mam dwa wolne miejsca w samochodzie.moj numer 781695669
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 14.09.2008 09:48

nie wiem jak z cenami bezpośrednio przy morzu ale podejrzewam że sobe w granicach 45/50 euro, a apartament 65/70euro. w sierpniu cena za sobe położone nieco wyżej startowała od 30, a aprt. od 50 euro.
z parkowaniem w okolicy głównej plaży faktycznie są problemy, a pobocza zamieniają się w płatne parkingi. na szczęście miejscowość jest tak niewielka, że nie widzę w tym najmniejszego problemu (wszędzie można wybrać się pieszo) nawet jeśli ma się kwaterę położoną nieco wyżej.

pzdr
gosiunia102
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 30.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosiunia102 » 14.09.2008 20:07

Bardzo proszę o namiary noclegu w Breli :D adres e-mail adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 14.09.2008 20:14

gosiunia102 napisał(a):Bardzo proszę o namiary noclegu w Breli :D adres e-mail adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl


Nie ma stałej ceny. Wszystko zależy ile osób jedzie, jeśli wiecej to mnie się płaci. Ceny wachaja sie od 10 euro do 15 pewnie. Trzeba sie targować. We wrześniu to turyści dyktuja warunki, a nie odwrotnie. Jak będzie was 10 osób to i po 8,8 euro od osoby. Pozdrawiam. Jedz w ciemno i nie przejmuj się.
blubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 439
Dołączył(a): 27.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) blubaj » 15.09.2008 10:14

gosiunia102 napisał(a):Bardzo proszę o namiary noclegu w Breli :D adres e-mail adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl


http://www.croatia2008.w.of.pl :arrow: masz tam nr mobile więc puść smsa z zapytaniem o dokładny adres i wolne terminy oraz cenę (ta forma kontaktu najbardziej im odpowiada). niestety dokładne adresy gdzieś posiałem :cry: ale tak jak pisze mój poprzednik - jedź, zobacz, a dopiero wynajmij :idea:

pzdr

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Brela / Trogir czyli krótki przepis z poglądową galerią
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone