Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kentucky
Croentuzjasta
Posty: 205
Dołączył(a): 05.09.2018
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) kentucky » 13.05.2020 13:43

Pozwolę sobie i ja polecić miejsce do totalnego wypoczynku - Kaszuby , ja akurat mam jedno miejsce w którym byłam już kilka razy i nie szukam innych, miejscowość Krzeszna, Gościniec Malinówka, mały klimatyczny obiekt w głuszy z restauracja serwujacą pyszne dania - polecam pierogi z jagodami oraz z malinami! Sami robią przepyszną nalewkę malinową i truskawkową. 3 kroki obok znajduje się sklepik spożywczy w którym kupimy wszystko (zawsze świeżutkie bułeczki i pyszna swojska kiełbaska) w koło pełno tras rowerowych, bardzo dużo jezior, ok 300 metrów od obiektu jest przystanek kolejki która w godzinę dojeżdża do Gdyni. Sami zastanawiamy się czy po 2 letniej przerwie znów się nie wybrać w tamte strony :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.07.2020 23:27

Jeśli będziecie w Borach Tucholskich, to polecam to miejsce.

Prusacy w XIX w. wymyślili to tak: spiętrzyli wodę na Brdzie w miejscowości Zapora (Mylof) i od zbiornika poprowadzili kanał długości ok. 21 km. W jakim celu?
Potrzebowali dużo siana dla swoich koni, a do jego produkcji doskonale nadawały się "Czerskie Łąki", które jednak dawały słabe plony. Wykarczowane wcześniej połacie Borów Tucholskich trzeba więc było odpowiednio nawodnić.

Powstało w ten sposób wyjątkowe dzieło hydrotechniczne, które dzisiaj pełni głównie funkcję rekreacyjną.

Zapora wodna została wybudowana w 1849 roku i jest jedną z najstarszych w Polsce, a do tego jedyną zaporą schodkową. Wielki Kanał Brdy płynie tu równolegle do nurtu rzeki, a ja pospacerowałem pomiędzy nimi.

IMG_6435.JPG

IMG_6440.JPG

IMG_6444.JPG

IMG_6448.JPG

IMG_6451.JPG

IMG_6453.JPG

IMG_6455.JPG

IMG_6457.JPG

IMG_6459.JPG

IMG_6460.JPG

IMG_6462.JPG

IMG_6466.JPG

IMG_6468.JPG

IMG_6471.JPG

IMG_6474.JPG
Slavko1974
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 870
Dołączył(a): 17.12.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Slavko1974 » 19.07.2020 22:34

Kilka lat temu zaliczyłem ten obiekt.
Brałem udział w dwudniowym w spływie kajakowym - początek był w miejscowości Swornegacie, nocleg był właśnie przy zaporze na polu namiotowym. Rano trzeba było iść do leśniczówki pożyczyć takie dwukołowe wózki do przewozu kajaków. Kajak się przewoziło obok zapory i na dole wodowanie i dalej można płynać :). Koniec naszego spływu był chyba gdzieś kolo Woziwody.
Niezapomniane przeżycie :)
Rozbudziłeś mi wyobraźnię na powtórkę...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.07.2020 22:46

Slavko1974 napisał(a):Niezapomniane przeżycie :)
Rozbudziłeś mi wyobraźnię na powtórkę...

Brda uważana jest za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce i Europie. Mieszkam nad tą rzeką całe życie i postanowiłem poznać ją lepiej. Obecnie (odcinkami) przemierzam niebieski Szlak Brdy. :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.07.2020 22:28

Czas spędzamy aktualnie w uroczej agroturystyce nad Bobrem, parę kilometrów od Jeziora Pilchowickiego.
Powiaty lwówecki i złotoryjski mają parę turystycznych perełek. Poza tym cisza tu i spokój i sielskie krajobrazy.
Polecam :hut: .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.08.2020 19:42

Jeśli będziecie na Kaszubach, to polecam szlak Wzgórz Szymbarskich z najwyższym szczytem - Wieżycą. Można np. podreptać takim szlakiem.

Ja podreptałem sobie tam w miniony weekend. :wink:

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

10.JPG

11.JPG
marco156
Cromaniak
Posty: 4163
Dołączył(a): 04.10.2013
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) marco156 » 12.08.2020 16:35

Polska naprawdę jest piękna.Kaszuby, góry zwłaszcza jesienią. Nad morzem również we wrześniu jest niesamowicie, gdy tłumy turystów wyjadą,jest jeszcze ciepło i ceny spadają.. Gdyby ktoś z forumowiczów miał ochotę przyjechać nad morze we wrześniu za niewielkie pieniądze to piszcie do mnie, najlepiej na priv. Oczywiście wiem, ze nic nie zastąpi naszej Chorwacji ;) ale takie krótkie wypady w Polsce też są świetne ;)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.09.2020 11:25

Mały Kanał Brdy jest kontynuacją Wielkiego Kanału. Adekwatnie do nazwy, jest krótszy i węższy. Ostatnie kilometry wiodą przekopem pośród lasów i łąk, na których licznymi odnogami rozlewają się wody kanału. W pewnym miejscu kanał znika. Kiedyś myślałem, że to błąd na mapach Googla.

mapka1.JPG

Później dowiedziałem się, że hektolitry wody znikają w rurze, która ukryta w ziemi doprowadza ją do małej elektrowni leżącej kilkaset metrów dalej, nad malowniczym zakolem Brdy. Teraz się o tym przekonałem. :wink:

1.JPG

2.JPG

4.JPG

6.JPG

10.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG
konrad000
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 30.05.2019
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) konrad000 » 24.05.2021 23:27

Witam,

Niestety w tym roku jednak będę musiał odpuścić Chorwację.
Szukam od kilku tygodni alternatywy i nic... Wiele razy tu znajdowałem odpowiedź, wierze że i tym razy się uda:)

Poszukuję miejsca - Polska lub kraje ościenne. Chce zabrać dzieci i rodziców. Najchętniej gdzieś nad wodę, ale nie Łeba i Mikołajki:) Najchętniej coś za granicą, żeby rodzice/dziadkowie zobaczyli coś innego. Chorwacja idealna, ale niestety nie w tym roku:(... Z góry dziękuję za pomoc.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2021 08:35

Jeśli Chorwacja nie, bo testy to raczej kraje ościenne też na dziś odpadają, bo też wymagają testu/szczepienia. Alternatywną może być Rumunia lub Albania, gdzie możesz jechać bez ograniczeń.
Chyba, że nie testy są powodem odpuszczenia Chorwacji...
konrad000
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 30.05.2019
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) konrad000 » 25.05.2021 08:38

Dziekuje za odp. Nie nie, Testy nie są problemem. Bardziej kwestie finansowo-czasowe.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.10.2021 07:16

Podczas październikowego, weekendowego wypadu nad Bałtyk, odwiedziliśmy Słowiński Park Narodowy, tym razem jego zachodnią część. W tej części parku znajduje się ruchoma Wydma Czołpińska, która jest niższa i mniej popularna od Wydmy Łąckiej, jednak nie mniej urokliwa.

3.JPG

4.JPG

5.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

21.JPG

Na szlaku Światło Latarni odwiedziliśmy także latarnię morską Czołpino.

1.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.10.2021 10:08

Nad rzeką Łyną, w stolicy Warmii. Park Podzamcze.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.jpg

8.JPG

9.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 19.10.2021 13:30

Walp, piękna okolica!
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.10.2021 19:52

maxredaktor napisał(a):Walp, piękna okolica!

Otóż to! I myślę, że niedoceniana, bo Warmia jest mimo wszystko w cieniu Mazur.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone