Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Dubrovnika przez Bosnie i H...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darihs
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 10.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) darihs » 06.10.2007 21:41

Było pytanie o LPG w BiH, więc parę słów na ten temat.
W tym roku widziałem znacznie więcej stacji z gazem w BiH, niż poprzednio. Oznacza to, że nie powinno być problemu. Widziałem stacje z LPG w Metkovic i za Metkovic, jadąc w kierunku na Mostar. Jest stacja w Medjugorje, 2 w Ljubuszkach. Widziałem też stacje prywatne w okolicach Bugojno. Są stacje z LPG w Banja Luce i za Banja Luką na trasie do granicy z Cro.
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 09.10.2007 14:50

aquavitae napisał(a):A propos Jajec, większość miast miała w b. Jugosławii dodatek Titovo ( np, Titovo Uzice etc. ), oczywiście mieszkańcy w/w miejscowości byli pozbawieni tego przymiotnika :-) Kiedyś chyba Leon pisał, że była też druga taka miescowość, ale ni jak jej sobie nie mogę przypomnieć...


Nie większość tylko 8. Po jednym w każdej z republik oraz prowincji autonomicznych w ramach Serbii. W Bośni był to Titov Drvar, w Chorwacji Titova Korenica, w Czarnogórze Titograd (dzisiejsza Podgorica), w Macedonii Titov Veles, w Serbii Titovo Uzice, w Kosowie Titova Mitrovica, w Wojwodinie Titov Vrbas i w Słowenii Titovo Velenje.
Ponadto kilka miast (w tym Jajce), chciało po śmierci Tity uczcić jego pamięć, dodając do nazwy miasta jego imię, jednak nie dostały na to zgody.
Ostatnio edytowano 09.10.2007 17:59 przez Dr Seselj, łącznie edytowano 1 raz
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 09.10.2007 15:35

A co do przejazdu przez Bośnię, to nie ma się czego obawiać. Większość głównych dróg jest już wyremontowana i ma bardzo dobrą nawierzchnię. Jedyny problem na górskich drogach stanowią oczywiście ciężarówki i autobusy. Ewentualnych zatorów można jednak uniknąć omijając najbardziej uczęszczane trasy (np. przez Banja Lukę czy Sarajewo). Stacje benzynowe, przydrożne knajpki i motele są w każdej miejscowości, a ceny dużo niższe niż w Chorwacji. Do tego naprawdę jest co zwiedzać.
Ja w tym roku jechałem przez Bihać, Jajce, Jablanicę, Mostar, Stolac, Trebinje. Poza odcinkiem z Jablanicy do Mostaru, na całej trasie ruch był niewielki.
Po drodz wiele ciekawych miejsc do obejrzenia: starówka i wodospad w Jajcu, Ramsko Jezero obok Prozoru, źródło Buny obok Mostaru, nagrobki Bogomiłów w Radimlji, starówka i monastyry w Trebinje.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 18.10.2007 11:03

Dla tych co przez BiH

Obrazek

A za kilka lat jak powstanie Koridor 5 c przez cała BiH pojedziemy do Cro autostradą
.DL.
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 24.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) .DL. » 03.11.2007 10:17

Witam, jestem bardzo ciekawy jak wygląda sytuacja przejazdu przez BiH po zameldowaniu się w Chorwacji. Z tego co wyczytałem na forum to po zameldowaniu w Cro gospodarze zabierają paszporty. To w jaki sposób ja mam przejechać do Dubrovnika bez paszportów?? :wink:
jacusd
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 218
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacusd » 03.11.2007 11:28

Paszporty zabierane są tylko do spisania danych do meldunku.Najczęściej odzyskujesz je na drugi dzień.
Pozdrawiam
Jacek
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 12.11.2007 01:20

W tym roku w maju jechałem do Dubrownika (i potem dalej do AL) przez całą BiH (Gradiszka-Bania Luka-Jajce-Sarajevo-Mostar-Metković) zaś powrót z Czarnogóry przez Szczepan Polje-Sarajewo-Zenicę-Doboj-Bosanski(vel Serbski) Samac.
Wrażenia czysto motoryzacyjne są takowe;
Ok. 300 km przez ten kraj (północ-południe) jedzie się ok. 6 h co daje średnią 50km/h.
Dla osbó jadących ze wschodniej Polski będzie to najkrótsza droga a plusem kiepskiej prędkości jest korzyść w portfelu (auto pali jak na ulotkach reklamowych). Jeżeli ktoś ma zamiar jechać przez SLO w weekend to ta trasa może okazać się szybsza z uwagi na korki w samej SLO i w tunelach (Mala Kapela i Sv. Rok).
W BiH należy się liczyc z korkami na obwodnicy Sarajeva - w maju straciłem tam godzinę w drodze powrotnej.
Sporo suszarek a w strefie serbskiej suszarka jest w prawie każdej wsi.
W BiH zaliczyłem suszarkę poniżej Mostaru ale tamtejsza policja jest "otwarta na propozycje" - warto mieć przy sobie banknoty o nominale 5Euro (tyle mnie to kosztowało) i nie trzeba nic owijać w bawełnę - daje się "piątkę" a oni na to "sre tam put" :wink:

A sam kraj i trasa to po prostu miodzik.

P.S.
Smutne tylko, że coraz dłużej czeka sie na granicach BiH/HR - w maju w Metković przy wjeździe do HR jakieś 20 minut - totalny burdel. W strefie serbskiej oznaczenia drogowe (kierunkowskazy) to rarytas - trzeba jechac na czuja; w Samaczu przez który jechałem nocą nie ma w ogóle znaku gdzie jest granica; uratowała mnie serbska prostytutka, wskazując drogę :lol: Reasumując: typowo bałkańskie klimaty :wink:
bosc
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) bosc » 28.02.2008 21:07

jechałem w 2006 roku przez BiH - Mostar Jajce, Banja Luka - piękna trasa. Kilka zdań i kilka zdjątek:
http://www.bosc.republika.pl/mostar.html
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 15.06.2009 00:00

Dr Seselj napisał(a):A co do przejazdu przez Bośnię, to nie ma się czego obawiać. Większość głównych dróg jest już wyremontowana i ma bardzo dobrą nawierzchnię. Jedyny problem na górskich drogach stanowią oczywiście ciężarówki i autobusy. Ewentualnych zatorów można jednak uniknąć omijając najbardziej uczęszczane trasy (np. przez Banja Lukę czy Sarajewo). Stacje benzynowe, przydrożne knajpki i motele są w każdej miejscowości, a ceny dużo niższe niż w Chorwacji. Do tego naprawdę jest co zwiedzać.
Ja w tym roku jechałem przez Bihać, Jajce, Jablanicę, Mostar, Stolac, Trebinje. Poza odcinkiem z Jablanicy do Mostaru, na całej trasie ruch był niewielki.
Po drodz wiele ciekawych miejsc do obejrzenia: starówka i wodospad w Jajcu, Ramsko Jezero obok Prozoru, źródło Buny obok Mostaru, nagrobki Bogomiłów w Radimlji, starówka i monastyry w Trebinje.



Bardzo proszę o inf. na temat odcinka Stolac - Trebinje.
memaka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) memaka » 18.06.2009 04:19

Zawsze powrotną drogę mam przez Bośnię. Raz tylko jechałem w odwrotnym kierunku, bo trasa wiodła do Czarnogóry. Mimo iż dłużej się jedzie to widoki nadrabiają wszystko. Po za tym taniej niż w Chorwacji. O LPG nie ma się co martwić bo jest dużo stacji. Zresztą każde paliwo mają tańsze niż w innych krajach. Jedna uwaga nie ma co szaleć na drogach (dużo ograniczeń) bo stoją (w krzakach) i kasują. W najlepszej sytuacji to od 20-50 Euro, w najgorszym wypadku sąd grodzki. Najtańsza kawa i super [ciewapcice].
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 18.06.2009 08:00

memaka napisał(a):Zawsze powrotną drogę mam przez Bośnię. Raz tylko jechałem w odwrotnym kierunku, bo trasa wiodła do Czarnogóry. Mimo iż dłużej się jedzie to widoki nadrabiają wszystko. Po za tym taniej niż w Chorwacji. O LPG nie ma się co martwić bo jest dużo stacji. Zresztą każde paliwo mają tańsze niż w innych krajach. Jedna uwaga nie ma co szaleć na drogach (dużo ograniczeń) bo stoją (w krzakach) i kasują. W najlepszej sytuacji to od 20-50 Euro, w najgorszym wypadku sąd grodzki. Najtańsza kawa i super [ciewapcice].


Potwierdzam. Od dwóch lat jeżdżę tylko przez Serbię i Bośnię. Wrażenia i widoki niezapomniane. Co do policjantów to też prawda, ale nie do przesady. Jadę swoim tempem, może troszkę przekraczam prędkość ale "skasowali" mnie tylko raz w Bośni. Jednak kara była stosunkowo mała - odpowiednik jakichś 50 zł na polskie.
aga79
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 166
Dołączył(a): 20.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga79 » 18.06.2009 09:13

vongraf napisał(a):Dla mnie powrót przez BiCH był męką w 10 godzin zrobiłem 450 km Zrekompensowały mi to naprawde śliczne widoki ale następnym razem chyba już sie na tą trase nie skusze.



w pełni popieram tą opinię - droga przez mękę ze średnią prędkości 50km/h i patrolem Milicji w codrugiej mieścinie :?
gdyby nie widoki niegdybym się na nią nie zdecydowała :)

Moim zdanim przy tak długiej podrózy warto dopłacić 120zł jadąc autostradą i skrócić sobie podróż o jakieś 3-4 godziny :D
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 18.06.2009 15:26

infonet napisał(a):
Potwierdzam. Od dwóch lat jeżdżę tylko przez Serbię i Bośnię. Wrażenia i widoki niezapomniane. Co do policjantów to też prawda, ale nie do przesady. Jadę swoim tempem, może troszkę przekraczam prędkość ale "skasowali" mnie tylko raz w Bośni. Jednak kara była stosunkowo mała - odpowiednik jakichś 50 zł na polskie.


Witam
A jak jedziesz przez Serbię
droga z Novego Sadu do Sarajeva?
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 19.06.2009 08:10

noyle napisał(a):A jak jedziesz przez Serbię
droga z Novego Sadu do Sarajeva?


Tu masz mapkę mojej trasy 2006:
http://www.jarooo.com/Europa/04.%20Bosn ... ien%202006)/slides/01-mapa.html
A tutaj 2007:
http://www.jarooo.com/Europa/05.%20Polw ... ien%202007)/slides/001.html
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 19.06.2009 08:17

aga79 napisał(a):Moim zdanim przy tak długiej podrózy warto dopłacić 120zł jadąc autostradą i skrócić sobie podróż o jakieś 3-4 godziny :D


Mam zupełnie inne zdanie. Po co w ogóle skracać sobie podróż? Ja jadę na wakacje nie po to aby dojechać w ekspresowym tempie i leżeć 2 tygodnie na plaży. Męka!
Dla mnie sama podróż na wakacje jest największą atrakcją i uważam ją za integralną część swoich wakacji :)
Jadę na dwa spania, po drodze często się zatrzymuję, zwiedzam Sarajewo, Mostar, Belgrad, Novi Sad - wszystko na trasie.
Pierwszy dzień - 700-800 km + spanie, drugi dzień 300-400 km + duuużo zwiedzania + spanie, trzeci dzień 300 km + duuużo zwiedziania + dojazd na miejsce :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Do Dubrovnika przez Bosnie i H... - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone