Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czasem słońce, czasem deszcz. Majowa ITALIA 2016

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.05.2016 16:54

ruzica napisał(a):Mysza73, może być taka palma :?: :roll: :mrgreen:

Obrazek


No oczywiście ... to jest prawdziwa PALMA :mrgreen: , a nie jakieś wyliniałki "tonowe" ... :smo:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 29.05.2016 17:13

wiola2012 napisał(a):Riva del Garda też jest bardzo ładna i chyba najbardziej popularna nad Gardą.



Nie wiem czy najbardziej popularna, bo tłok był w każdej miejscowości z tych przez nas odwiedzonych :lol:

kulka53 napisał(a):Bardzo sympatyczna relacja :D
Zostaję :idea:


Dzięki :) a jak Wasza wyprawa się udała?

mysza73 napisał(a):
No oczywiście ... to jest prawdziwa PALMA :mrgreen: , a nie jakieś wyliniałki "tonowe" ... :smo:


Wiedziałam, że nie będziesz zawiedziona :!: :P :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 29.05.2016 21:07

... w "Limonce" zakochała się moja córcia, ale mnie też było tam dobrze ... 8) ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.05.2016 21:17

ruzica napisał(a):Dzięki :) a jak Wasza wyprawa się udała?

Całkiem nieźle, jesteśmy zadowoleni, choć zawsze mogłoby być jeszcze lepiej.
Sporo zwiedziliśmy, tak mniej więcej 3/4 z tego co było zaplanowane.
Jeszcze jedne 2 tygodnie i uznamy Sardynię za zaliczoną :cool:

A za parę dni (mam nadzieję) zaprosimy na relację :)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 29.05.2016 23:04

kmichal napisał(a):... w "Limonce" zakochała się moja córcia, ale mnie też było tam dobrze ... 8) ...
Pozdrawiam.


Mnie wszędzie było dobrze, ale w Limonce- najlepiej :D

kulka53 napisał(a):Sporo zwiedziliśmy, tak mniej więcej 3/4 z tego co było zaplanowane.
Jeszcze jedne 2 tygodnie i uznamy Sardynię za zaliczoną :cool:

A za parę dni (mam nadzieję) zaprosimy na relację :)


To jeszcze 2 tygodnie i będziecie forumowymi specjalistami od Sardynii :wink:

A z zaproszenia skorzystam z wielką przyjemnością :)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 30.05.2016 22:33

07.05.2016, Milano :)

"Dzisiaj" nie musimy zbyt wcześnie się zrywać, bo pociąg do Mediolanu mamy dopiero o 10-tej. No nie, był jakiś o 8.30, ale w sumie po co? W końcu wakacje mamy :hut:

Idziemy na dworzec w Peschiera del Garda

m1.jpg


Bilety kupujemy w biletomacie, bo tylko z nim można się jako tako dogadać po angielsku :wink: Koszt to 10e od łebka w jedną stronę(125km), a po półtorej godziny jazdy pociąg wypluwa nas na Milano Centrale. To niby zwykły dworzec, ale chyba jednak nie do końca...

m2.jpg


Milano Centrale jest jednym z największych dworców kolejowych w Europie.
Budowę dworca rozpoczęto w 1912 roku, a ukończono dopiero w 1931. Wpływ na ostateczny wygląd stacji, miał Mussolini, który we wnętrzach dworca chciał ukazać potęgę faszyzmu. Nie wiem czy udało się ukazać potęgę faszyzmu, ale potęgę na pewno :wink:

m3.jpg


Budynek dworca ma 200m długości i 72m. wysokości. Są tu 24 perony, codziennie przewija się tu ponad 300 tys. pasażerów i 600 pociągów. Ale zgubić się było raczej trudno :)

m4.jpg


m5.jpg


m6.jpg


m7.jpg


m8.jpg


m9.jpg


m10.jpg


Budynek dworca, jest tak duży, że trzeba odejść dobre 300m, żeby cały zmieścił się w kadrze.

Opuszczamy dworcowe rewiry, i taką sobie, raczej niezbyt urodziwą ulicą podążamy w kierunku Piazza del Duomo.

m11.jpg


Do przejścia mamy około 3 km. niby trochę daleko, ale jest ciepło i droga mija nam bardzo szybko- te kilometry nie są jakoś odczuwalne. Robimy sobie obowiązkową przerwę na poranne cappuccino, trochę jesteśmy zdziwieni faktem, że dochodzi południe, a Mediolan sprawia wrażenie, jakby dopiero budził się do życia. Była sobota, może jeszcze spali po piątkowych baletach.

Wracając do drogi- jakby ktoś nie czuł się na siłach- można jechać metrem(4,5e bilet całodzienny).

My tymczasem drepczemy, a im bliżej głównego placu tym tereny stają się ładniejsze :)

m12.jpg


m13.jpg


m14.jpg


m15.jpg


Pojawia się też coraz więcej panów w ładnych garniturach, samochodów, z których potrafię nazwać tylko Porsche i Ferrari :wink: , oraz eleganckich sklepów z kosmicznymi cenami. Za chwilę naszym oczom ukaże się potężna bryła katedry, ale o tym następnym razem.

:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 31.05.2016 08:46

ruzica napisał(a):07.05.2016, Milano :)

Za chwilę naszym oczom ukaże się potężna bryła katedry, ale o tym następnym razem.

:papa:


Czekam, czekam, czekam ... :oczko_usmiech:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 31.05.2016 18:47

Budynek dworca imponujący. Mediolan: katedra, La Scala ..., rozmarzyłam się i już Ci zazdroszczę :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2016 19:45

wiola2012 napisał(a):Budynek dworca imponujący. Mediolan: katedra, La Scala ..., rozmarzyłam się i już Ci zazdroszczę :)

Dołączam się do rozmarzenia... trzeba ten Milano kiedyś powtórzyć, ale już dokładniej....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8676
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.05.2016 20:01

Ktoś jeszcze jeździ trenitalią :D .
Szczerze mi ulżyło, bo juz powoli zaczynałam się zastanawiać czy wszystko ze mną i z mężem w porządku :lol: :wink: .
Serdecznie pozdrawiam fankę włoskich koleji 8) .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 31.05.2016 20:37

mysza73 napisał(a):
Czekam, czekam, czekam ... :oczko_usmiech:


może późniejszym wieczorkiem coś wrzucę :)

wiola2012 napisał(a):Budynek dworca imponujący. Mediolan: katedra, La Scala ..., rozmarzyłam się i już Ci zazdroszczę :)


Nas koniec była jeszcze rozrywka dla ciała, też warta wycieczki do Mediolanu :)

piekara114"
Dołączam się do rozmarzenia... trzeba ten Milano kiedyś powtórzyć, ale już dokładniej....[/quote]

Też bym z chęcią powtórzyła :)

[quote="marze_na napisał(a):
Ktoś jeszcze jeździ trenitalią :D .
Szczerze mi ulżyło, bo juz powoli zaczynałam się zastanawiać czy wszystko ze mną i z mężem w porządku :lol: :wink: .
Serdecznie pozdrawiam fankę włoskich koleji 8) .


Włoska kolej to jedna z najfajniejszych rzeczy na tym wyjeździe. Chyba Mysza też trenitalią nie gardzi, możemy założyć forumowy Klub Miłośników Włoskich Kolei :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8676
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 31.05.2016 21:04

ruzica napisał(a):Chyba Mysza też trenitalią nie gardzi, możemy założyć forumowy Klub Miłośników Włoskich Kolei :wink:

No nie wiem, wyczuwam u Myszy duży sceptycyzm :? . Delikatnie rzecz ujmując :roll: :lol: .

Ale do KMWK zgłaszam swój akces 8) .
Północne Włochy zamierzamy z mężem zwiedzić właśnie trenitalią. Mamy już zaplanowane dwie dłuższe trasy, które tylko czekają na realizację.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 31.05.2016 21:08

marze_na napisał(a):
ruzica napisał(a):Chyba Mysza też trenitalią nie gardzi, możemy założyć forumowy Klub Miłośników Włoskich Kolei :wink:

No nie wiem, wyczuwam u Myszy duży sceptycyzm :? . Delikatnie rzecz ujmując :roll: :lol: .

Ale do KMWK zgłaszam swój akces 8) .
Północne Włochy zamierzamy z mężem zwiedzić właśnie trenitalią. Mamy już zaplanowane dwie dłuższe trasy, które tylko czekają na realizację.


Hmm, to może mi się coś pomyliło :roll: Pamiętam, że jechała, ale jakoś nie pamiętam by marudziła :?: Ciekawa jestem co to za trasy...
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 31.05.2016 21:49

07.05.2016, Milano :) cd.

Nasz pierwszy mediolański cel jest dość oczywisty- to Duomo(Katedra Narodzin św. Marii). To jeden z największych kościołów na świecie. Budowę rozpoczęto w XIV w. a ukończono w epoce napoleońskiej. We wnętrzu znajdują się jedne z największych na świecie witraży, a w posadzce kościoła umieszczono mosiężną linię obrazującą południk przechodzący przez Mediolan.
Ale największą chyba atrakcją jest udostępniony do zwiedzania dach katedry. Podobno przy dobrej pogodzie widać z niego Matterhorn. Ja tam żadnej, nawet nędznej górki nie widziałam :roll: Widoczność była taka se.

m1.jpg


m2.jpg


No to idziemy ustawić się w ogonku po bilety. Jeśli chodzi o dostanie się na dach to są dwa sposoby:

1)Dla wygodnych- winda za 13 e

2) Dla oszczędnych- schody za 8e

Wybieramy sposób nr. 2. Na tę windę chyba nie ma za bardzo sensu się rzucać, bo dach nie jest aż tak wysoko, by się człowiek zdążył zmęczyć wchodzeniem. Do windy była też o wiele dłuższa kolejka.

m3.jpg


Korzystając z pogody i cudnych okoliczności architektonicznych wystawiam swe blade lico do słońca

m4.jpg


Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby zwiedzanie odbywało się jednokierunkowo(zresztą na początku byłam pewna, że tak jest), tak musimy co chwilę robić niewygodne mijanki i stać w korkach ludzkich.

m5.jpg


m6.jpg


Jak widać na fotce poniżej tłum na Piazza jeszcze nie zdążył się zagęścić, potem to już z każdą minutą było coraz gorzej...

m7.jpg


Na dachu chodzi się po takich pochyłych płytach, które przy dobrej pogodzie są fajne, nie wiem jak po deszczu, ale zimą to bym chyba jakieś raki wzięła :wink:

m8.jpg


Szczyt zwieńczony jest złoconą figurką Madonny

m9.jpg


Są też widoki na tę brzydszą, bardziej nowoczesną część Milano

m10.jpg


m12.jpg


Katedra była częściowo w remoncie, tak samo jak i Arena w Weronie, Most Rialto w Wenecji i prawie cała Mantova. Chyba na jakiś remontowy sezon trafilismy :roll: :wink:

m13.jpg


m14.jpg


Dach dachem, widoki widokami, a z dołu też całkiem nieźle się prezentuje. Jak widzicie tłum już zdążył się zagęścić.

m15.jpg


Kończę na dziś nadawanie z Milano :) W następnym odcinku pokażę najnowszy trend w modzie, który zwali Was z nóg :lol:

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.05.2016 22:32

ruzica napisał(a):W następnym odcinku pokażę najnowszy trend w modzie, który zwali Was z nóg :lol:

Kurcze, właśnie kupiłam materiał, w głowie 2 pomysły na sukienki, ale mogą się okazać passe... więc lepiej poczekam z szyciem i zobaczę, co będzie modne in summer 2016 :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Czasem słońce, czasem deszcz. Majowa ITALIA 2016 - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone