Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Brela i okolice, czerwiec 2012

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Sv Jure

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 06.11.2012 23:56

14. czerwca - wycieczka do PN Biokovo

Wycieczkę samochodową na szczyt Sv Jure (1762 m) planowaliśmy od samego początku, jest to chyba jedna z najbardziej znanych atrakcji Makarskiej Riwiery, taka z dodatkowym dreszczykiem emocji. Co do terminu to miało być później ale już nazajutrz po powrocie z BiH mały urządza nam pobudkę już o 6. rano (zemsta jest słodka...). By nadać jakiś głębszy sens dramatowi, w którym dane nam było uczestniczyć, decydujemy się zebrać jak najszybciej, bo jest dla nas jasne że im wcześniej wjedziemy na górę tym lepiej (słońce za plecami, mały ruch na drodze).

I co do tej wycieczki są pewne obawy - trochę się naczytałem o tym że trasa jest nie do końca bezpieczna itp. ale koniec końców wyjazd okazuje się być w moim subiektywnym odczuciu miłośnika gór tym najbardziej udanym podczas całego naszego wakacyjnego pobytu. Chrapkę na góry mieliśmy również pieszą - w rejonie Breli jest parę ciekawych szlaków:

Obrazek

ale już spacery na plażę uświadomiły mi jasno że przy panujących temperaturach taka wyprawa z małym na plecach to trochę jednak szaleństwo. W tej sytuacji pozostaje ratować się samochodem...

Dojazd z Breli/Makarskiej bardzo łatwy znaną nam już trasą nr 512 w kierunku Górnego Igrane. Potem w lewo (jest duża tablica informacyjna), opłata za wstęp (40 kun/osobę, chyba najlepiej jak dotąd wydane pieniądze w Chorwacji), rzut oka na to jakie atrakcje czekają nas dziś na drodze:

Obrazek

i w drogę - wąską asfaltówką dziesiątkami serpentyn dość ostro w górę. Staramy się nie zatrzymywać choć widoki kuszą ale zostawiamy je sobie na zjazd. Plan jest taki, żeby na szczycie być jednym z pierwszych i niezbyt przyjemne mijanki z innymi samochodami (droga w zasadzie jednokierunkowa jeśli chodzi o szerokość) przeprowadzać jadąc z góry, co jest znacznie łatwiejsze.

cdn
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 07.11.2012 00:20

Droga prowadzi najpierw przez las, potem urwistym górskim stokiem, na którym przechodzi on stopniowo w zarośla, wreszcie wyraźny przełom przełęczy Vrata Biokova (890 m), za którym droga łagodnieje a krajobraz przechodzi w typowo wysokogórski - kamieniście, trawiasto, pojedyncze krzaki i drzewa a do tego wspaniała pustka - ja już wiem że to będzie udany wyjazd:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czasu na trasie zbyt wiele nie tracimy, jedziemy ciągle w górę sporawymi zakosami zastanawiając się jak wiele kilometrów jeszcze przed nami (całość wjazdu jak później wyczytuję to aż 18 km licząc od wejścia do parku). Ale chyba większe wrażenie robi pokonywana różnica poziomów - z apartamentu w Breli prawie dokładnie tyle, ile ma szczyt - około 1750 m :!:

Końcówka drogi na Sv Jure w moim odczuciu najbardziej nieprzyjemna - tuż ponad trasą wiszące skałki - i niektórzy jak widzę później decydują się pokonywać ten odcinek pieszo pozostawiając swoje cztery kółka pareset metrów niżej. My nie odpuszczamy, i w końcu dojeżdżamy do miejsca, z którego już się wyżej wjechać nie da...

Obrazek

cdn
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 07.11.2012 16:20

no i ja właśnie czekam na ten moment...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10894
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 07.11.2012 19:34

sv.Jure nie zaliczyłem :( żona wymiękła- gdzie Ty mnie tu wieziesz, zwariowałeś :evil:
więc chętnie pooglądam 8O
madzia828
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 185
Dołączył(a): 02.04.2012
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia828 » 07.11.2012 20:56

my też nie byliśmy na Sv.Jure może kiedyś jeszcze tam pojedziemy :wink:
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 07.11.2012 21:23

te kiero napisał(a):sv.Jure nie zaliczyłem :( żona wymiękła- gdzie Ty mnie tu wieziesz, zwariowałeś :evil:
więc chętnie pooglądam 8O

mojej zapodalem filmiki z netu i też chyba wymięknie w przyszłym roku
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 07.11.2012 22:08

-chudy-twardziel z ciebie,na sam szczyt samochodem :D
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 07.11.2012 22:48

Kacper111 napisał(a):no i ja właśnie czekam na ten moment...


Hehe, tak podejrzewałem że wzbudzę zainteresowanie :lol: Droga na górę i widoki stamtąd robią potężne wrażenie 8O

madzia828 napisał(a):my też nie byliśmy na Sv.Jure może kiedyś jeszcze tam pojedziemy :wink:


Powiem krótko - ja polecam :P

Kacper111 napisał(a):
te kiero napisał(a):sv.Jure nie zaliczyłem :( żona wymiękła- gdzie Ty mnie tu wieziesz, zwariowałeś :evil:
więc chętnie pooglądam 8O

mojej zapodalem filmiki z netu i też chyba wymięknie w przyszłym roku


Wydelikacone te wasze małżonki ;-) Jeśli chodzi o moją to z nas dwojga to chyba ja miałem większego stracha przed wybraniem się tam. Dostałem tylko kategoryczny zakaz chwalenia się tą wycieczką przed teściową :lol:

A tak poważnie to to co na wjeździe może głównie grozić to przypadkowa stłuczka względnie oberwanie kamieniem (ale to już trzeba mieć sporego pecha :roll: ). No może jeszcze awaria pojazdu - ciekawym jest pytanie czy tam wjeżdża laweta :lol:

mervik napisał(a):-chudy-twardziel z ciebie,na sam szczyt samochodem :D


Wyczuwam lekką drwinę ;-) Cóż, zgadzam się że prawdziwy wyczyn to wejść tam z wybrzeżą piechotą ale to potężna wyprawa nawet i bez dziecka. Może kiedyś... Choć tak najchętniej to wybrałbym się tam rowerem :lol: - widzieliśmy takich - naprawdę podziwiam...
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Sv Jure cd

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 08.11.2012 00:25

Na wierzchołek najwyższego szczytu Biokova docieramy jako pierwsi (a przynajmniej jeśli ktoś był, to już go tutaj nie ma). Jest trochę po 9 więc odrobinę jesteśmy (pozytywnie) zaskoczeni bo obawialiśmy się wzmożonego ruchu na tej drodze. Temperatura pod 20 stopni, ciepło jak na taką wysokość. Aparat idzie szybko w ruch - widoczność może nie idealna ale jest naprawdę nieźle:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok ze szczytu nieco ograniczony kulminacjami położonymi bliżej wybrzeża ale widać doskonale plackowatą Brać, Hvar, Peljesac, Korculę, Lastovo, w oddali majaczy Split i Trogir... Podobno przy idealnej widoczności można stąd zobaczyć nawet Włochy ale nie było nam to pisane. Wokół ogrodzonego fragmentu szczytu z wieżą TV prowadzi ścieżka prowadząca do kaplicy Św. Jerzego (1646 r.).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wkrótce pojawiają się kolejni turyści ale tłumów (na szczęście) nie ma. Jakiś Niemiec ma dość oryginalny problem - wypożyczony Citroen na górę - owszem - wjechał ale zapalić go żeby zjechać jakoś się nie udaje :roll: Zaczyna wydzwaniać, próbuje wielokrotnie ale skutek jego starań zerowy. Z pewnym zainteresowaniem obserwujemy z boku czym się to wszystko skończy, ja przebiegam w pamięci listę wyłączeń naszego assistance próbując sobie przypomnieć czy było tam coś na temat szczytów przekraczających 1700 m...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Citroen Niemca w końcu zapala (chyba musiał sobie po prostu trochę odsapnąć). My dość długo spacerujemy, jemy śniadanie, w końcu wsiadamy do samochodu, ja z sercem w gardle przekręcam kluczyk w stacyjce...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I co? Wprawdzie też francuz ale zapala bez problemu :mrgreen: Uff...

cdn
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10894
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.11.2012 12:10

bardzo piękne widoczki 8O , dziękuję za przejażdżkę, było super :D
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 08.11.2012 13:52

te kiero napisał(a):bardzo piękne widoczki 8O , dziękuję za przejażdżkę, było super :D

To jeszcze wbrew pozorom nie koniec, powiem więcej - najlepsze wciąż jeszcze przed nami :P
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 08.11.2012 19:46

=chudy- i tu się mylisz, nie ma mowy nawet o lekkiej drwinie :oops: słyszałem że nie jeden kierowca wymiękał 8O a poza tym ładne zdięcia :)
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Re: Brela i okolice, czerwiec 2012 (Sv Jure)

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 08.11.2012 20:26

mervik napisał(a):=chudy- i tu się mylisz, nie ma mowy nawet o lekkiej drwinie :oops: słyszałem że nie jeden kierowca wymiękał 8O a poza tym ładne zdięcia :)

Dzięki w takim razie choć tak czy owak uważam że samochód to jednak pewne pójście na łatwiznę - jakoś nie pasuje mi to do odwiedzin w PN ale skoro nie można inaczej :roll: A co do techniki wjazdu - najważniejsze to nie patrzeć za dużo w dół ;-) :lol:
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Vosac

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 08.11.2012 22:33

Widoki ze Sv Jure, jakkolwiek oszałamiające, okazują się nie być tym, co najlepsze w PN Biokovo (przynajmniej naszym subiektywnym odczuciem). Gdzieś tu na forum obiło mi się o uszy (oczy?) że nad Makarską jest punkt widokowy, udaje nam się go mniej więcej zlokalizować patrząc z wierzchołka Jure, nie jest tylko do końca jasne jak tam trafić i jak długa droga jest piechotą bo widać jak na dłoni że tam już autem (może na szczęście) wjechać się nie da:

Obrazek

Obrazek

Na razie jedno jest pewne - w dół tą samą trasą. Na szczęście ruch niewielki, mijanki jeśli się zdarzają są bezproblemowe, dla bezpieczeństwa przed zakrętami wspomagamy się klaksonem i udaje się pomyślnie zjechać z Jure w jednym kawałku. Nieco dalej rozjazd na który jadąc w górę nie zwróciliśmy specjalnej uwagi, wygląda że to jest to o co nam chodzi. I rzeczywiście, wkrótce dojeżdżamy do leśnego parkingu, z którego prowadzi szlak na Vosac (1421 m):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn
Ostatnio edytowano 08.11.2012 23:26 przez _chudy_, łącznie edytowano 2 razy
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Vosac cd

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 08.11.2012 23:12

Ze znaku wynika że trasa nie jest czasochłonna, jakkolwiek panujący upał i rzut oka w górę zapowiadają że tak całkiem lekko nie będzie. Pakujemy bagaże:

Obrazek

I w drogę:

Obrazek

Obrazek

Miejsce i trasa są naprawdę przyjemne - duża ilość zieleni łagodzi nieco przykre wrażenie kamienistej półpustyni z rejonu Sv Jure.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podejście zajmuje nam jakieś 25-30 minut, im wyżej, tym ciekawiej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W końcu docieramy do położonego na wierzchołku Vosaca schroniska.

Obrazek

cdn
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Brela i okolice, czerwiec 2012 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone